xviii dynastia
wojtekstoltny

Teby (egip. Uaset, gr. Θήβαι - Thēbai, u Homera Stubramne) - starożytne miasto w Górnym Egipcie, położone nad Nilem, ok. 600 km na południe od dzisiejszego Kairu.

Uaset - nazwa Teb zapisana hieroglifami.

Za czasów wczesnego Średniego Państwa (XI dynastia) Teby stały się stolicą Egiptu. Utraciły tę funkcję za panowania XII dynastii, by odzyskać ją w początku Nowego Państwa (XVIII dynastia). Główną świątynią Teb była świątynia Amona, zwana Ipet-sut, dzisiaj Karnak, wraz z towarzyszącymi jej okręgami kultowymi boga Montu (starego bóstwa Teb, wypartego z funkcji głównego boga przez Amona) oraz bogini Mut (partnerki Amona). Przez około 1500 lat niemal każdy król Egiptu pozostawiał w Karnaku ślad swej działalności. Król Amenhotep III (XVIII dynastia) wzniósł na południe od Karnaku tzw. "harem południowy" Amona, rozbudowywany przez Tutanchamona i Ramzesa II. Współcześnie istniejące miasto Luksor rozwinęło się wokół tej właśnie południowej świątyni, w której w czasach rzymskich istniał obóz wojskowy (łac. castra), któremu (przez dodanie arabskiego rodzajnika "al-" do "castra") Luksor zawdzięcza swą dzisiejszą nazwę (al-Uksur).

Źródło;Wikipedia
Mam na imię Agnieszka. Jestem studentką z Poznania. Mam 24 lata. Pracuję z dziećmi niepełnosprawnymi.
Bardzo lubię czytać książki. Szczególnie pasjonuje mnie literatura średniowiecza. Fascynuje mnie również historia starożytnego Egiptu (szczególnie XVIII dynastia). Lubię poezję Haliny Poświatowskiej i M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Sama też trochę piszę.
Dlaczego Tereska? Ponieważ św. Tereska od Dzieciątka Jezus, to moja duchowa siostra i bardzo ją kocham....
Chodzi o dynastię numerowaną jako XVIII /wywodzącą się z ostatnich władców tebańskich/.

No dobrze, to co napisałaś mniej lub bardziej odpowiada mojej wiedzy.
Rozumiem, że pierwszą /dokumentowaną/ matroną dzierżącą tytuł Boskiej Małżonki była Ahmes Nefertari, która wcześniej tytułowana była jako /bodaj/ Drugi Prorok Amona.
Analogicznie do dynastii boskich małżonek pojawia się w historii dynastia arcykapłanów /którzy o ile dobrze kojarzę nosili podobny tytuł-tle że rangą wyższy/.
Czy w takim razie status boskiej małżonki odpowiadał statusowi arcykapłana Amona?
W grobowcu Nebamona w Tebach (XVIII dynastia) znajduje się scena bankietowa, a na niej bardzo unikalne przedstawienie. Otóż, dwie muzykantki zostały ukazane frontalnie. Jak wszyscy zapewne wiedzą, egipską sztuką rządziły sztywne reguły. Tu jednak odstąpiono od nich. Ciekawe dlaczego tak zrobiono? Innym wyjątkiem jest scena z grobowca Rechmire. W tym przypadku artysta odstąpił od malowania bioder z profilu.

http://www.lanecc.edu/artad/ArtHistoryProgram/images3/3-31Nebamun.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5f/TombofRechmire.jpg/498px-TombofRechmire.jpg

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • piotrrucki.htw.pl

  • © wojtekstoltny design by e-nordstrom