krolestwo serbii
wojtekstoltny


II POKÓJ W KONSTANTYNOPOLU

I. Księstwo Sardynii, Zjednoczone Królestwo Ellady, Macedonii i Cypru, Hospodarstwo Mołdawii, Hospodarstwo Wołoszczyzny, Carstwo Wszechrusi, Królestwo Alanii oraz Święte Zjednoczone Królestwo Gruzji podpisują z Imperium Osmańskim pokój na następujących warunkach.
II. Uszanowane zostanie istnienie Królestwa Bośni pod władzą Domu Gonzagów, ponadto w Królestwie Serbii odbędzie się plebiscyt, który zadecyduje o przynależności państwowej tego obszaru.
III. Królestwo Grecji otrzymuje Grecję środkową, Grecję zachodnią, Tesalię, Epir, Macedonię, Cypr oraz wyspy na morzu egejskim.
IV. Do Hospodarstwa Mołdawii zostaje przyłączony Budziak, do Hospodarstwa Wołoszczyzny zaś Dobrudża. Uszanowane zostanie istnienie Carstwa Bułgarii pod władzą Domu Mohyła.
V. Imperium Osmańskie uznaje władzę Carstwa Wszechrusi na Krymie.
VI. Do Świętego Zjednoczonego Królestwa Gruzji zostaje przyłączone na nowo Królestwo Imereti oraz Księstwo Tao z władzą Domu Bagrationi. Uszanowane zostanie istnienie Cesarstwa Trapezuntu.
VII. Morze Czarne od dziś będzie strefą neutralną, z którego mają prawo korzystać statki wszystkich państw.
VIII. Imperium Osmańskie zobowiązuje się nie nakładać embarga (oraz wycofać obecne) na kraje podpisujące ów pokój, ponadto zobowiązuje się do wolnej, bez przeszkód, przeprawy przez Cieśninę Bosfor, wyżej wymienionych.
IX. Pokój jest wieczysty, a wszystkie strony obiecują sobie uznanie obecnych po nim granic, których nie będą próbować już więcej zmieniać.
X. Obie strony zwolnią wszystkich jeńców i postarają się o bezpieczną przeprawę ich do ojczyzn.
XI. Imperium Osmańskie zobowiązuje się wywrzeć nacisk na Sułtanat Algierii w sprawie zakończenia wojny z Hiszpanią.
XII. Imperium Osmańskie zobowiązuje się nie utrudniać ruchów migracyjnych między stronami pokoju.


OG: Jasnoczerwone - do Gonzagów.
Różowe - do Romanovów.
Brązowe - do Mohyłów.
Ciemnoczerwone - do Bagratydów.



Zapomniałem o czymś?
1622

Sytuacja na terenach dawno zamieszkiwanych przez naród słowiański – Serbów, powoli wychodzi spod kontroli sułtana. Wpływa na to nie tylko czynnik, że państwo Osmańskie traci na rzecz swych wrogów ziemie, ale również, iż ostatnie sukcesy armii hospodarskiej doprowadziły do bezpośredniego odcięcia od Konstantynopola terenów serbskich. Na tą wieść sytuacja powoli robi się coraz gorętsza: Serbscy mieszkańcy ziem począwszy od samej krainy zwanej Kosowem, po Belgrad, odczuwają potrzebę wyzwolenie. Tutaj wpływa na to czynnik, iż państwa i narodowości z każdą chwilą odzyskują wolność spod panowania tureckiego, a naród serbski nie ma siły do walki.

Od czasu wielkiej wojny osmańskiej w której państwa wrogie sułtanowi odzyskały wiele ziem, Serbowie już rozpoczęli organizowanie struktur podziemnego państwa w i poza granicami sułtanatu. Tutaj nie tylko służy działalność państw ościennych produkujących „antyosmańską” propagandę, ale również działalność mająca na celu wykurzenia tureckich kolonizatorów z ziemi serbskiej. Teraz nastroje serbskie nie są już quasi-wyzwoleńcze, teraz mieszkańcy bardziej skuteczniej dążą do wyparcia muzułmanów, a nastroje ich można nazwać wręcz rewolucyjnymi.

Największy jednak wpływ na „wolność Serbów” ma Serbski Kościół Prawosławny, który w swojej działalności skupia się na antysułtańskiej postawie, a w szczególności Patriarcha Pećiu - Pajsije I z Janjeva, który rozpoczął wiele rozmów potajemnie z zagranicznymi monarchami i ich przedstawicielami, aby Królestwo Serbii mogło się na nowo odrodzić.

Najciekawszy jednak jest wpływ zagranicznych Habsburgów na całą sytuację, mając pod sobą Chorwatów – braci Serbskich, którzy się niczym nie różnią poza religią mogą spokojnie stworzyć pod patronatem Królestwa Węgier i Chorwacji państwo Serbskie skutecznie walczące w opozycji wobec Konstantynopola. Tutaj rodzi się również pytanie jaka będzie monarchia serbska? Czy ona będzie chciała się podporządkować lennie oddalonej o wiele kilometrów Rzeczypospolitej jak Mohyłowie? Wątpliwe. Wśród Serbów jest wiele kandydatów do silnego sojuszu i osobistego wyzwolenia. To Słowianie z Chorwacji albo prawosławni z Grecji, ale na Romanowach historia się kończy, bo państwo choć dużo osiągnęło to dynastia z Rosji pochodzi, a Ateny daleko stąd.


Stefan I Nemanja,
Xiążę Serbii

Następne lata wiele wyjaśnią, już dziś procesje narodowe w tajemnicy urządzane są, czcząc obraz Stefana I Nemanja, niegdysiejszego twórcy państwa serbskiego. Serbowie coraz bardziej są bliscy powstania. Czy historia i postawa władcy serbskiego, który uniezależnił Serbię od Bizancjum będzie dla Serbów przykładem? I czy zbliża się kolejna wojna i kolejny wróg sułtana w postaci tego narodu? Wszystko okaże się wkrótce.

Postanowienia końcowe zjazdu w Bukareszcie
Anno Domini 1621

Zakończył się zjazd w Bukareszcie na którym omawiano obecną sytuację w regionie. Wszyscy uczestnicy zapowiedzieli dalszą współpracę na tle gospodarczym i kulturowym oraz pogłębienie przyjacielskich stosunków. Rozmawiano głównie o obecnej drugiej wojnie osmańskiej, przyszłości chrześcijańskich bałkan, rozwoju handlu w regionie. Zawarto również kilka nieoficjalnych, tajnych postanowień, które nie są bliżej znane. Na sam koniec wystosowano dokument, który został podpisany przez uczestników zjazdu.

Hospodarstwo Wołoszczyzny, Hospodarstwo Mołdawii, Święte Zjednoczone Królestwo Gruzji, Królestwo Ellady i Macedonii, Imperium Rosyjskie, Rzeczpospolita Obojga Narodów, Arcyksięstwo Austrii, Królestwo Węgier oraz Imperium Perskie postanowiły:

I
Stworzyć alternatywny szlak handlowy przechodzacy przez kraje uczestniczące w zjeździe, który zapewni optymalny rozwój handlu.

II
Zaapelować do Imperium Ottomańskiego o zwrócenie prawowitym dynastiom i narodom tronów w Serbii, Albanii, Bulgarii i Bośni oraz uznanie Michała Romanova jako jedynego władcę Grecji, Macedonii i Cypru.

III
Podjąć starania o utworzenie nowej ligi po Kompanii Wschodniej i Związku Lewantyńskim, która na pierwszym celu będzie sobie stawiać rozwój gospodarczy krajów członkowskich.

IV
Podjąć starania o nawiązanie jeszcze bliższej współpracy i przyjaźni między sobą.

Królestwo Serbii Piotr I rok 1915 - pół dinara czyli 50 Para, naklad 13 mln wart 3zł
1. Tak
2. Imperium Brytyjskie
Francja
Włochy
Imperium Rosyjskie
Królestwo Serbii
Stany Zjednoczone
3. Serbii

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • piotrrucki.htw.pl

  • © wojtekstoltny design by e-nordstrom