Zastanawiam się nad następującą sprawą: chcę założyć coś w formie funduszu inwestycyjnego czy tam lokaty, tzn chodzi mi o to, że chcę ofiarować klientom np. 8% zysku miesięcznego. Klient wpłaca mi pieniądze a ja nimi w specjalny sposób obracam, robię inwestycje itd. (nie zdradzę jakie bo to mój dzisiejszy pomysł na biznes hehe). Giełda i forex nie wchodzi w grę... Powinienem posiadać jakieś specjalne uprawnienia? Jaką działalność powinienem zarejestrować? /…/
Nie da rady – podpadasz pod przestępstwo z art. 171 prawa bankowego - http://www.nbp.pl/aktyprawne/dwn/prawo_bankowe.pdf . Takie rzeczy mogą robić jedynie banki, fundusze inwestycyjne, itp. Bowiem taka działalność podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego i nie każdy może ją wykonywać.
Możesz ewentualnie brać pożyczki i płacić od nich 8% miesięcznie. Tyle tylko że nie wróżę temu świetlanego startu – każda pożyczka podpada pod art. 359 § 21 kodeksu cywilnego:
Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne)
A kto Ci powierzy większe pieniądze skoro Ty możesz mu tych odsetek nie wypłacić ?
Wyzysk to występek polegający na wykorzystaniu przymusowego położenia innej osoby i zawarciu z nią umowy, nakładając na nią obowiązek świadczenia niewspółmiernego z świadczeniem własnym.
Czy stopień przymusu rośnie czy maleje razem z ilością możliwości na wolnym, niekoncesjonowanym (czyli liberalnym) rynku?
Przymusowość położenia polega na tym, że sytuacja majątkowa pokrzywdzonego grozi niemożnością zaspokojenia podstawowych potrzeb jego i jego rodziny, co skłania go do zaciągnięcia zobowiązania niewspółmiernego do świadczenia wzajemnego.
A skąd ktoś ma wiedzieć o tym przymusowym położeniu?
Szczególną postacią wyzysku jest lichwa polegająca na zastrzeżeniu rażąco wygórowanych odsetek w umowie pożyczki. Wysokość odsetek maksymalnych kodeks cywilny określa na czterokrotność stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego.
Czy ktoś zmusza do brania pożyczki? Rozumiem, że zakaz udzielania takowych ćwiczy silną wolę? Wyzysk ciężar gatunkowy: występek przepis karny: art. 304. K.k. grożąca kara pozbawienia wolności do lat 3 forma winy umyślna
Wyzysk Z Wikipedii
Wyzysk to występek polegający na wykorzystaniu przymusowego położenia innej osoby i zawarciu z nią umowy, nakładając na nią obowiązek świadczenia niewspółmiernego z świadczeniem własnym.
Przymusowość położenia polega na tym, że sytuacja majątkowa pokrzywdzonego grozi niemożnością zaspokojenia podstawowych potrzeb jego i jego rodziny, co skłania go do zaciągnięcia zobowiązania niewspółmiernego do świadczenia wzajemnego.
Nie jest przestępstwem zastrzeżenie w umowie wysokiej kary umownej na wypadek niewykonania zobowiązania przez kontrahenta, chyba że już w chwili zawarcia umowy wiadome jest, że nie będzie on w stanie się z niego wywiązać.
Szczególną postacią wyzysku jest lichwa polegająca na zastrzeżeniu rażąco wygórowanych odsetek w umowie pożyczki. Wysokość odsetek maksymalnych kodeks cywilny określa na czterokrotność stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Ja pamiętam, że mówił o odsetkach ustawowych (11,5%), odsetki umowne (znalazłam, że nie moga byc wieksze niż 4 krotnośc kredytu lombardowego w NBP - czyli 4 x 5,5%) no i odsetkach podatkowych (11%). Chyba coś tam było jeszcze, ale nie moge sobie przypomnieć
Pozdrawiam KOMISJA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
Raport bieżący nr 16 / 2007
Data sporządzenia: 2007-01-23
Skrócona nazwa emitenta
KOPEX S.A.
Temat
Znacząca umowa kredytowa
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
Zarząd KOPEX S.A. z siedzibą w Katowicach (Emitent) informuje:
w dniu 23 stycznia 2007 roku Emitent (Kredytobiorca) otrzymał podpisaną ostatecznie przez drugą stronę – BRE Bank S.A. z siedzibą w Warszawie (Kredytodawca), umowę na kredyt odnawialny w wysokości 10.000 tys. PLN. Kredyt ten zgodnie z umową przeznaczony jest na finansowanie zwrotu podatku VAT w okresie od złożenia stosownej deklaracji podatkowej do momentu uzyskania zwrotu podatku.
Wysokość oprocentowania kredytu nie odbiega od warunków rynkowych.
Od dnia powstania zadłużenia przeterminowanego z tytułu niespłaconego kapitału, opłat lub prowizji do dnia poprzedzającego rzeczywistą spłatę zobowiązań wobec Banku, od kwoty zadłużenia przeterminowanego, Kredytobiorca zapłaci odsetki karne w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP.
Umowa kredytowa jest ważna do dnia 28.09.2007 roku.
Szczegółowe warunki umowy nie odbiegają od powszechnie stosowanych w tego typu umowach.
Łączna wartość umów zawartych pomiędzy jednostkami grupy kapitałowej KOPEX S.A. a BRE Bank S.A. w okresie ostatnich 12 miesięcy wynosi 28.900 tys. PLN. Emitent informował o poprzedniej umowie zawartej pomiędzy jednostką z grupy kapitałowej KOPEX S.A. – ZUT WAMAG S.A. (jednostka zależna od Emitenta) a BRE Bank S.A. w raporcie bieżącym RB 98/2006 w dniu 07.09.2006 roku. Emitent informował o umowie o największej wartości spośród zawartych w okresie ostatnich 12 miesięcy w raporcie bieżącym RB 36/2006 w dniu 01.03.2006 roku.
Jako kryterium znaczącej umowy przyjęto wartość kapitałów własnych Emitenta na koniec III kwartału 2006 roku wynoszących 93.454 tys. PLN. Ja tu czekam na szok-info a oni mi takie ble ble: Zawarcie Umowy wiąże się z planami Emitenta dotyczącymi alokacji środków
przed ich wykorzystaniem na cele inwestycyjne wynikające ze strategii Emitenta.
Zarząd Spółki NFI MIDAS S.A. (Emitent) informuje, że w dniu 8 grudnia 2006 r. zawarł z Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski S.A. (dalej: Bank) umowę ramową dotyczącą warunków i sposobu zawierania przez Emitenta transakcji kupna/sprzedaży dłużnych papierów wartościowych oraz transakcji Sell Buy Back (Umowa).
Strony ustaliły, iż transakcje zawierane będą po uzgodnieniu telefonicznym lub za pomocą systemu Reuters lub Bloomberg przez upoważnionych dealerów Departamentu Skarbu Centrali PKO BP S.A. oraz pełnomocników Emitenta ustanowionych przez niego do zaciągania w jego imieniu zobowiązań.
W myśl zapisów Umowy realizacja transakcji następować będzie poprzez zapłatę przez Emitenta w uzgodnionym przez strony dniu, kwoty równej łącznej cenie nabywanych papierów wartościowych oraz przekazanych przez sprzedającego papierów wartościowych, zgodnie z pisemnym potwierdzeniem transakcji. Dla rozliczeń transakcji stosowna będzie zasada "dostawa za zapłatę" (delivery versus payment) w oparciu o operację ewidencyjną Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych typu 017, która gwarantuje takie rozliczenie.
Umowa została zawarta na czas nieokreślony, przy czym stronom przysługuje prawo rozwiązania umowy z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia w formie pisemnej.
Strony umowy określiły również zasady odpowiedzialności z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania przedmiotowej Umowy. Wynika z nich, iż strona dopuszczająca się nienależytego wykonania transakcji wynikających z Umowy, zobowiązana będzie do zapłacenia kary umownej lub odsetek w wysokości dwukrotności odsetek podstawowej stopy procentowej kredytu lombardowego banku centralnego obowiązującej w dniu zawarcia transakcji, naliczonej za okres od dnia określonego jako data waluty (z tym dniem) oraz za każdy kolejny dzień zwłoki następujący po dacie waluty.
Dodatkowo strona winna nienależytego wykonania transakcji zapłaci odsetki, od kwoty niewłaściwie uregulowanego zobowiązania, tj. od różnicy pomiędzy kwotą określoną pomiędzy stronami, jako wartość transakcji a kwotą wpłaconą przez tę stronę. Strona winna niedostarczenia właściwej liczby papierów wartościowych zapłaci karę umowną, od różnicy wartości papierów wartościowych określonej przez strony, jako wartość transakcji a wartością dostarczonych papierów wartościowych. Jednocześnie strony zastrzegły sobie prawo dochodzenia odszkodowania za szkodę rzeczywiście poniesioną.
W przypadku zawarcia transakcji Sell Buy Back Emitent zobowiązał się do przechowania papierów dłużnych będących przedmiotem transakcji, na rachunku papierów wartościowych prowadzonym na rzecz Emitenta w Banku. Strony dopuściły również, by w celu zabezpieczenia wierzytelności Banku wobec Emitenta z tytułu zawartych transakcji Sell Buy Back, Bank blokował papiery wartościowe będące przedmiotem tych transakcji od dnia otrzymania dyspozycji rozliczenia transakcji sprzedaży do dnia rozliczenia transakcji. W przypadku niespłacenia całości lub części wierzytelności Banku, w oznaczonym terminie, Bank ma prawo:
- przedstawić wszystkie lub niektóre papiery wartościowe stanowiące przedmiot depozytu do wykupu, na zasadach ogólnych,
- zaliczyć uzyskaną z tytułu sprzedaży papierów wartościowych kwotę na poczet niespłaconej wierzytelności.
ROMAN POSTARAJ SIĘ Z tego co się orientuję przelewy internetowe realizowane są on-line, czyli wpływa na konto najpóźniej dnia następnego. Obawiam się, że koleżanka mamy nie wysłała pieniędzy.
Co można zrobić?
1/ Wezwanie do zapłaty z nazwaniem kwoty należnej oraz terminem płatności. (list polecony za potwierdzeniem odbioru)
2/ Co do odsetek...
Strony zawierające umowę mogą zastrzec, iż w przypadku opóźnień w zapłacie należności, dowolną wysokość odsetek. Są to tzw.odsetki umowne. Należy jednak pamiętać o rozsądnym określaniu wysokości takich odsetek, gdyż zbyt wysokie odsetki sąd może obniżyć do ich ustawowego wymiaru. Trudno jednak jest określić kiedy odsetki umowne są wygórowane a kiedy nie. Każdy przypadek sąd rozpatruje indywidualnie. Jeśli w umowie nie określono wysokości odsetek to wówczas przysługują odsetki ustawowe.
Od 20.02.2006 r. weszły w życie zmiany k.c. które będą zakazywać zastrzegania w umowach wygórowanych odsetek ( tzw. ustawa antylichwiarska). W myśl przepisów jeśli przedsiębiorca w umowie zastrzeże odsetki, które przepisy traktują jako lichwiarskie, to oprócz faktu, że taka umowa w części dotyczącej odsetek będzie nieważna, a więc wierzycielowi będą przysługiwać odsetki określone przepisami, to również w niektórych przypadkach będzie się on narażał na sankcje karne.
W/w przepisy określiły, że wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (są to tzw. odsetki maksymalne).
Ustalenie w umowie odsetek za zwłokę wyższych niż maksymalne, będzie nieważne.
Od 28.01.2009r wysokość odsetek maksymalnych w skali roku wynosi 23%. Witam serdecznie...
Będę używał skrótu D jako Dłużnika (pożyczkobiorcy).
Jako osoba fizyczna udzieliłem pożyczki drugiej osobie fizycznej poprzez internetowy portal finansowy (social lending). Okres pożyczki wynosi 2 miesiące, kwota pożyczki jest niewielka - wynosi 300 zł (odsetki wynoszą 4,93 zł). PB spóźnia się z jej oddaniem i istnieje duże prawdopodobieństwo, że już tego nie uczyni (z powodu dużych zaległości finansowych).
Chcę odzyskać zainwestowane w pożyczkę środki poprzez Sąd.
Dowiedziałem się, że w pierwszej kolejności powinienem wysłać listem poleconym do D "Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty", zrobić jego kopię i zachować dokument nadania listu. Jednak D napisał kilka dni temu w opisie swojego profilu (nie mam pojęcia czy jako prawdę, czy nie), że zmienił miejsce zamieszkania, podając nowy adres. Mam skan jego dowodu osobistego ze "starym" adresem na który dokonałem przelewu bankowego pożyczki. Jednak D napisał także że jego nowy dowód osobisty jest w trakcie wyrabiania.
1. Na który adres wysłać wezwanie do zapłaty? Na oba? Ale co z pozwem (rozumiem, że wypełniam pozew P) do sądu - jaki adres D wpisać?
2. Pozew składam do Sądu rejonowego D? Niestety mieszka on prawie na drugim końcu Polski - czy obowiązkiem jest wybrać Sąd D jeśli umowa zawierana była przez Internet?
3. Czy jeśli pozew zostanie rozpatrzony w trybie uproszczonym/upominawczym i dostanę nakaz zapłaty, to jedynymi kosztami złożenia pozwu jest 30 zł? Czy aby D mi ją zwrócił zaznaczam to już w pozwie, czy dopiero po udaniu się do komornika?
4. Umowa pożyczki dotyczyła oprocentowania 10% w skali roku, jednak D zobowiązał się (w opisie aukcji) zapłacić dodatek pieniężny przy spłacie (podał jego wartość, ale przekracza ona wartość czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego). Rozumiem, że nie mogę ubiegać się w pozwie również o ten dodatek. Ale czy mogę w tym momencie ubiegać się o maksymalną kwotę odsetek wynosząca wtedy 30% w skali roku i o "jakieś" odsetki karne z powodu nieterminowej spłaty (jeśli tak, to jakie?)?
5. Czy umowa pożyczki zawierana przez Internet (bez podpisu D) jest wiarygodna dla Sądu? Czy załączniki: wydruk tej umowy, wydruk dokonania przelewu, korespondencja e-mail, dokument nadania listu poleconego i samego listu z przedsądowym wezwaniem do zapłaty są wystarczające - jeśli D nie wniesie sprzeciwu?
6. Czy jeśli D wniesie sprzeciw po otrzymaniu nakazu zapłaty, to ZAWSZE mamy do czynienia z rozprawą, czy tylko wtedy kiedy Sąd tak zdecyduje? Co jeśli jedna ze stron nie stawi się na taką rozprawę, lub obie strony się nie stawią? Sąd ogłasza wyrok biorąc pod uwagę nie stawienie się strony/stron, czy przekłada rozprawę?
7. Czy niczego nie pominąłem? Odpowiednie kroki to wysłać "Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty", napisać pozew P, dokonać zapłaty dla Sądu, wysłać pozew do Sądu wraz z dowodami i czekać na list z Sądu (albo z nakazem zapłaty, albo wezwaniem na rozprawę)?
Dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Ponieważ pozew do Sądu składać będę pierwszy raz mam wiele pytań, a ponieważ na forum prawie każda sprawa jest inna trudno mi odszukać odpowiedzi na każde moje pytanie. Proszę rozpisać każdy rachunek z podaniem kwoty i dniem jego wymagalności!
Od 20.02.2006 r. weszły w życie zmiany k.c. które będą zakazywać zastrzegania w umowach wygórowanych odsetek ( tzw. ustawa antylichwiarska). W myśl przepisów jeśli przedsiębiorca w umowie zastrzeże odsetki, które przepisy traktują jako lichwiarskie, to oprócz faktu, że taka umowa w części dotyczącej odsetek będzie nieważna, a więc wierzycielowi będą przysługiwać odsetki określone przepisami, to również w niektórych przypadkach będzie się on narażał na sankcje karne.
W/w przepisy określiły, że wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (są to tzw. odsetki maksymalne). W przypadku, gdy Rada Polityki Pieniężnej zmieni w ciągu roku stopy procentowe również i wysokość odsetek ulegnie zmianie. Jak już wspomniałem wyżej w przypadku gdy umowa będzie przewidywać odsetki wyższe niż czterokrotna wartość stopy kredytu lombardowego lub gdy odsetki nie zostaną odpowiednio zmniejszone gdy RPP obniży stopy procentowe, wierzycielowi będą przysługiwać tylko odsetki maksymalne, czyli wynikające z przytaczanych przepisów.
Obecnie odsetki maksymalne wynoszą 26% w skali roku. To, że szkoła zastrzegła sobie odsetki umowne w wys. 2zł, 5zł, 10zł dziennie nie ma żadnego znaczenia. Nie można stosować odsetek większych niż maksymalne!!! Gdyby doszło do sporu sądowego, sąd nakaże w najgorszym wypadku naliczenie odsetek maksymalnych a w najlepszym ustawowych. Zakładam, że Pani umowa ze szkołą została zawarta po 20.02.2006r. Co jest podstawą dochodzenia należności?
Faktura, rachunek, 10 rachunków? Proszę odp. Nie jestem Pani w stanie nic odp., ponieważ post jest dość chaoatycznie napisany. Kiedy to roszczenie stało się wymagalne? Od dnia wymagalności można naliczać dopiero odsetki. Jeśli w umowie nie określono wysokości odsetek to wówczas przysługują odsetki ustawowe.
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz.93, z późn. zm.):
Art. 359. § 21. Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne).
§ 22. Jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne.
Od 24.12.2008r. odestki maksymalne wynoszą 26% w skali roku. podstawa prawna wysokości odsetek znajduje się w Kodeksie cywilnym:
Art. 359. § 1. (146) Odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu.
§ 2. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe.
§ 21. (147) Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne).
§ 22. (148) Jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne.
§ 23. (149) Postanowienia umowne nie mogą wyłączać ani ograniczać przepisów o odsetkach maksymalnych, także w razie dokonania wyboru prawa obcego. W takim przypadku stosuje się przepisy ustawy.
§ 3. (150) Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, wysokość odsetek ustawowych, kierując się koniecznością zapewnienia dyscypliny płatniczej i sprawnego przeprowadzania rozliczeń pieniężnych, biorąc pod uwagę wysokość rynkowych stóp procentowych oraz stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.
który odsyła do:
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 października 2005 r.
w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych
(Dz. U. z dnia 14 października 2005 r.)
Na podstawie art. 359 § 3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1. Wysokość odsetek ustawowych ustala się na 11,5 % w stosunku rocznym.
§ 2. Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 stycznia 2005 r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych (Dz. U. Nr 3, poz. 16).
§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 października 2005 r.
a co do kosztów sądowych - dla każdego powoda wartość roszczenia była określona w stosownej kwocie; koszty stanowią 5% tej kwoty; należy obliczyć opłaty sądowe - 5% - od każdego zasądzonego roszczenia - kwoty - dla każdego z powodów osobno; wówczas będzie wiadomo, ile kosztów dla kogo przypada od pozwanej;
pozostaje też kwestia zastępstwa adwokackiego - nic nie pisał Pan o tym, a końcówka kosztów sugeruje, choć tak wcale nie musi być, że w sprawie występował adwokat (17zł to bowiem opłata skarbowa od pełnomocnictwa)
pzdr Najpierw należy sprawdzić w umowie/regulaminie szkoły z jaką chwilą przestaje się być studentem w sytuacji niezdania egzaminów. Ustalając to okoliczność należy odpowiedzieć pisemnie windykatorowi, że odmawia Pan zapłaty z uwagi na fakt, że z dniem ............ przestał Pan być sudentem tej uczelni.
Z uczelni natomiast proszę spróbować pobrać zaświadczenie odnośnie wyników egzaminu z ostatniego Pana semestru.
Wskazane odsetki są niezgodne z przepisami. Maksymalna wysokość odsetek w skali roku nie może przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Obecnie jest to więc 29% w skali roku. Art. 359 kc mówi tak:
Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne).
22. Jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne.
W Państwa przypadku odsetki umowne zapewne przekraczają tą wysokość. Nawet jeśli odsetki są za wysokie dłużnik nie może odmówić w oparciu o to zapłaty w całości. Powinien zapłacić część niesporną - a więc przynajmniej kwotę bazową.
Natomiast w razie sporu to zgodnie z cytowanym przepisem wie już Pani jakie odsetki będzie mógł maksymalnie zasądzić sąd. Może się Pan domagać kwoty głównej i odsetek, ale jako wartość przedmiotu sporu wskazuje Pan tylko wartość kwoty głównej.
Trzeba również sprawdzić czy owe 30 GB miesięcznie nie przekracza maksymalnych odsetek umownych:
Art. 359. § 1. Odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu.
§ 2. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe.
§ 2(1). Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne).
Jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne. Na wstępie pragnę przeprosić administratora strony za zamieszczenie nazwy firmy.Brak wiedzy mam nadzieje mnie usprawiedliwi. Nie powtórzy sie w przyszłości takie działanie.Obiecuję.
Pani Izo, dziękuję serdecznie za zainteresowanie i odpowiedz. Sprawa dotyczy mojej mamy,wiemy że zabieramy się trochę póżno za sprawę. Natomiast co do opinii adwokatów- jeden z adwokatów powiedział na pierwszym spotkaniu że rzeczywiści jest coś nie tak. Na kolejne spotkanie poszedłem razem z mama i wówczas adwokat niechętnie rozmawiał.Wnioskuję że przez moją obecność. Obecnie sprawa się toczy. Pozwolisz że acytuję inna opinię:
Art. 359. § 1. (146) Odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu.
§ 2. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe.
§ 21. (147) Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne).
§ 22. (148) Jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne.
§ 23. (149) Postanowienia umowne nie mogą wyłączać ani ograniczać przepisów o odsetkach maksymalnych, także w razie dokonania wyboru prawa obcego. W takim przypadku stosuje się przepisy ustawy.
§ 3. (150) Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, wysokość odsetek ustawowych, kierując się koniecznością zapewnienia dyscypliny płatniczej i sprawnego przeprowadzania rozliczeń pieniężnych, biorąc pod uwagę wysokość rynkowych stóp procentowych oraz stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.
to jest jakieś 20% rocznie i to jest maks.
Czy mogłabyś się jakoś odnieść do tej informacji??
Dziękuję!!! Na wstępie pragnę przeprosić administratora strony za zamieszczenie nazwy firmy.Brak wiedzy mam nadzieje mnie usprawiedliwi. Nie powtórzy sie w przyszłości takie działanie.Obiecuję.
Pani Izo, dziękuję serdecznie za zainteresowanie i odpowiedz. Sprawa dotyczy mojej mamy,wiemy że zabieramy się trochę póżno za sprawę. Natomiast co do opinii adwokatów- jeden z adwokatów powiedział na pierwszym spotkaniu że rzeczywiści jest coś nie tak. Na kolejne spotkanie poszedłem razem z mama i wówczas adwokat niechętnie rozmawiał.Wnioskuję że przez moją obecność. Obecnie sprawa się toczy. Pozwolisz że acytuję inna opinię:
Art. 359. § 1. (146) Odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu.
§ 2. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe.
§ 21. (147) Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne).
§ 22. (148) Jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne.
§ 23. (149) Postanowienia umowne nie mogą wyłączać ani ograniczać przepisów o odsetkach maksymalnych, także w razie dokonania wyboru prawa obcego. W takim przypadku stosuje się przepisy ustawy.
§ 3. (150) Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, wysokość odsetek ustawowych, kierując się koniecznością zapewnienia dyscypliny płatniczej i sprawnego przeprowadzania rozliczeń pieniężnych, biorąc pod uwagę wysokość rynkowych stóp procentowych oraz stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.
to jest jakieś 20% rocznie i to jest maks.
Czy mogłabyś się jakoś odnieść do tej informacji??
Dziękuję!!! jest cos takiego jak odsetki maksymalne tj. regulowane w kc i o ile dobrze pamietam to 4 krotnosc stopy kredytu lombardowego. poczytaj w kodeksie cywilnym w jakim stosunku a stope kredytu lombardowego znajdziesz na stronach nbp. dawniej byla chyba 7 procent. ale wg mnie beda wlasnie sie nalezaly wlasnie te odsetki maksymalne bo to za duzy procent, gdy zwracasz 200 zł po tygodniu przy kwocie 500 zl. no ale ja nie chce tych odsetek teraz. poczekac tylko jak wylicza i poprosic o odsetki od tej kwoty. poza tym jakby sie uprzec i zrobic jedna wielka akcje tak, ze wszyscy studenci by sie zbuntowali, to szkola placilaby odsetki od czaje transzy, a nie tylko od kwot nalezacych do poszxczgolnych studentow.
a wiec, nie wyliczac odsetek teraz (faktycznie, jest to obecnie niemozliwe ) a zaczekac, az beda srednie, dzieki temu minie jeszcze troche czasu i wyzsze odsetki beda sie nalezaly.
a propos, przepraszam za blad, te odsetki to teraz chyba 11% (dwukrotnosc kredytu lombardowego)
gdzie na lokacie dostaniecie tkaie oprocentowanie?? 1.zasady przy ordynacji podatkowej - mam nadzieję, że macie książkę bo tam to jest pięknie wymienione na str 238
2.odsetki za zwłokę (200% kredytu lombardowego)
3. jak się liczy podatek od dywidend - chyba 19% od przychodów ale nie jestem pewna
4. jaka czesc dochodu w organizacjach non-profit moga stanowic wydatki na reklame - tego nadal nie wiem i nie mogę znaleźć
5. cos o kosztach reprezentacyjnych (ile max i czego moga stanowic zeby mogly byc uznane za koszty przychodu) - ja znalazłam tylko, że nie stanowią one kosztów przychodu i nic nie było w drugą str ktoś coś znalazł?
6. jakie pojazdy sa objete podatkiem od srodkwo transportu - odp powinna brzmieć: ciezarowe, autobus, ciagnik, przyczepy, naczepy
7. kto jest druga instancja w post pod - tu znowu nie jestem pewna bo wszedzie pisza organ pierwszej badz drugiej inst ale chyba jest tak, że pierwsza inst - minister wl lub dyrektorzy lub kolegium samorzadowe, a druga inst - urz skarbowy i soltys
9. kto decyduje o mozliwosci skorzystania z podatku kredytowego - w ksiazce sa tylko wymienione warunki jakie trzeba spelnic aby moc skorzystac
11. Zobowiązanie podatkowe powstaje (w książce str 223)
Z mocy prawa i po doręczeniu decyzji
12. Obowiązek podatkowy t (w ksiazce str 221)
a. Powstaje samoistnie
b. Powstaje automatycznie
c. Powstaje z mocy prawa dobra to teraz wrzucam pytania na ktore totalnei nei znam odp:/
1.zasady przy ordynacji podatkowej
2.odsetki za zwłokę (200% kredytu lombardowego)
3. jak się liczy podatek od dywidend
4. jaka czesc dochodu w organizacjach non-profit moga stanowic wydatki na reklame
5. cos o kosztach reprezentacyjnych (ile max i czego moga stanowic zeby mogly byc uznane za koszty przychodu)
6. jakie pojazdy sa objete podatkiem od srodkwo transportu (do wyboru: osobowe, ciezarowe, autobus, ciagnik, motor)
7. kto jest druga instancja w post pod
8. kto jako osoba trzecia moze odp za zobowiazania podatnika
9. kto decyduje o mozliwosci skorzystania z podatku kredytowego
10. czy podmioty zwolnione z podatku musza/moga sie rejestrowac i czy sa jakies limity na ich obroty
11. Zobowiązanie podatkowe powstaje
a. Z mocy prawa
b. Z urządu
c. Z mocy prawa i urzędu
d. ?
e. ?
12. Obowiązek podatkowy t:
a. Powstaje samoistnie
b. Powstaje automatycznie
c. Powstaje z mocy prawa
d. ?
e. ?
duzo tego wyszlo:/ no ale wszystkim nam sie przyda:) bo to w wiekszosci pytania z cudownej grupy B ktora mialamnieprzyjemnosc miec:/i o by to sie wiecej nie powtorzylo:/ zmykam szukac odpowiedzi a jak cos wiecie topiszcie:) 9) B i C?
1.od czego zależy wysokość podatku od spadku i darowizn
2.zwolnienia podmiotowe w podatku dochodowym
3.ile Vatu można odliczyć od samochodów osobowych
4.zasady przy ordynacji podatkowej
5.odsetki za zwłokę (200% kredytu lombardowego)
6.od czego można odliczyć darowizny
7. jak się liczy podatek od dywidend
8.co należy do podatków przychodowych
mam chyba jakiś kryzys dzisiaj jeśli chodzi o to prawo Co do pytań to:
1.od czego zależy wysokość podatku od spadku i darowizn
2.zwolnienia podmiotowe w podatku dochodowym
3.ile Vatu można odliczyć od samochodów osobowych
4.zasady przy ordynacji podatkowej
5.odsetki za zwłokę (200% kredytu lombardowego)
6.od czego można odliczyć darowizny
7. jak się liczy podatek od dywidend
8.co należy do podatków przychodowych
9.co należy do podatków lokalnych
10.kiedy się płaci zaliczkę na podatek dochodowy i kiedy się płaci zaliczkę za ostatni miesiąc
11.co należy do wyrobów zharmonizowanych Co do pytań to:
1.od czego zależy wysokość podatku od spadku i darowizn
2.zwolnienia podmiotowe w podatku dochodowym
3.ile Vatu można odliczyć od samochodów osobowych
4.zasady przy ordynacji podatkowej
5.odsetki za zwłokę (200% kredytu lombardowego)
6.od czego można odliczyć darowizny
7. jak się liczy podatek od dywidend
8.co należy do podatków przychodowych
9.co należy do podatków lokalnych
10.kiedy się płaci zaliczkę na podatek dochodowy i kiedy się płaci zaliczkę za ostatni miesiąc
11.co należy do wyrobów zharmonizowanych
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plpiotrrucki.htw.pl
|
|