kraina qa
wojtekstoltny



Thorgal to wielokrotnie nagradzana i najpopularniejsza seria komiksowa na kontynencie europejskim.

Tytułowy bohater nie jest zwyczajnym człowiekiem. W pierwszym tomie serii (Zdradzona Czarodziejka) kruczowłosy barbarzyńca przypomina swoim zachowaniem bohatera celtyckich legend. Dziki i nieokiełznany, o tajemniczej przeszłości, nie lęka się niczego. W kolejnych opowieściach Thorgal powoli odkrywa swoje pochodzenie. Mimo że wychował się wśród Wikingów, nie jest jednym z nich. Jest ostatnim potomkiem załogi statku kosmicznego, która przybyła na Ziemię w poszukiwaniu źródeł energii. W czasie lądowania kosmolot uległ ciężkiej awarii i przybysze nie mogli już wystartować. Wyniszczyła ich epidemia nieznanej choroby. Z pogromu uratował się noworodek, którego Wikingowie znaleźli w kapsule na morzu. Nadali mu imię Thorgala Aegirssona na cześć dwóch germańskich bogów - Thora, władcy piorunów i Aegira, władcy mórz. Wikingowie przygarniają dziecko i postanawiają je wychować.

Ukochaną (a później również żoną) Thorgala, z woli bogini Frigg, zostaje Aaricia, księżniczka Wikingów, z którą dorastał.

Thorgal i Aaricia mają dwójkę dzieci - Jolana (uzdolnionego telepatycznie) i Louve (rozmawiającą ze zwierzętami), które większą rolę odegrają w nowym cyklu komiksowym, rozpoczynającym się od tomu 30.

Kolejne albumy opowiadające o przygodach Thorgala i jego rodziny czerpią z wielu konwencji: science fiction, mitologii, horroru. Budują niezwykły i plastyczny świat pełen magii i tajemnicy.

Tytułowy bohater serii posiada wiele cech, które sprawiają, że nie jest zwyczajnym człowiekiem, m.in. niezwykłą siłę, zręczność, intelekt i niebywałe szczęście. Dodatkowo, dzięki przychylności bogów, trzykrotnie udaje mu się powrócić ze świata zmarłych do Midgartu - świata ludzi.

Oprócz nadludzkich atrybutów Thorgala odróżniają, zarówno od pozostałych postaci występujących w tej, jak i wielu innych seriach komiksowych, takie cechy charakteru, jak niezłomna uczciwość, niechęć do przemocy i zamiłowanie do "świętego spokoju". Dzieje Thorgala to historia człowieka, który w wyniku dramatycznych boskich wyroków tego spokoju jednak nie może odnaleźć.

Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunek: Grzegorz Rosiński
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 10/2004
Wydawca oryginalny: Lombard
Rok wydania oryginału: 1980

Orginalny screen:


Spis komiksów:
Thorgal - 1 - Zdradzona czarodziejka
Thorgal - 2 - Wyspa lodowych mórz
Thorgal - Zdradzona czarodziejka, Wyspa lodowych mórz + gra karciana
Thorgal - 3 - Trzech starców z krainy Aran
Thorgal - 4 - Czarna Galera
Thorgal - 5 - Ponad Krainą Cieni
Thorgal - 6 - Upadek Brek Zarith
Thorgal - 7 - Gwiezdne dziecko
Thorgal - 8 - Alinoe
Thorgal - 9 - Łucznicy
Thorgal - 10 - Kraina Qa
Thorgal - 11 - Oczy Tanatloca
Thorgal - 12 - Miasto zaginionego boga
Thorgal - 13 - Między ziemią a światłem
Thorgal - 14 - Aaricia
Thorgal - 15 - Władca gór
Thorgal - 16 - Wilczyca
Thorgal - 17 - Strażniczka Kluczy
Thorgal - 18 - Słoneczny miecz
Thorgal - 19 - Niewidzialna forteca
Thorgal - 20 - Piętno wygnańców
Thorgal - 21 - Korona Ogotaia
Thorgal - 22 - Giganci
Thorgal - 23 - Klatka
Thorgal - 24 - Arachnea
Thorgal - 25 - Błękitna zaraza
Thorgal - 26 - Królestwo pod piaskiem
Thorgal - 27 - Barbarzyńca
Thorgal - 28 - Kriss de Valnor
Thorgal - 29 - Ofiara
Thorgal - 30 - Ja, Jolan
Thorgal - 31 - Tarcza Thora

31 komiksów w wersji PL - PDF
Kod: Zaznacz wszystkoKod ukryty dla gości, zarejestruj się lub zaloguj aby go zobaczyć!

30 komiksów w wersji Pl - CBR
Kod: Zaznacz wszystkoKod ukryty dla gości, zarejestruj się lub zaloguj aby go zobaczyć!

UWAGA! Do czytania 31 części Thorgala potrzebna jest najnowsza wersja Acrobat Adobe Reader
Znawcy Thorgala a takiego tematu nikt nie utworzył. W Thorgalu jest kilka wręcz wątków. Fabuła główna Thorgala to oczywiście jego przygody, podróże i związek z Aaricią. Ale w występują jeszcze główne wątki do którego jednym z najważniejszych jest pochodzenie Thorgala.

Wątek o pochodzeniu Thorgala przewija się przez całą serią. Do części 12 bezpośrednio zaś potem w już pośrednio w niektórych częściach. Ten wątek można przedstawić chronologicznie, ale wątek ten jest w częściach niestety przedstawiony powiedziałbym nie chronologicznie. Ale spróbuje go przedstawić wg komiksu:

1. W II części "Wyspa wśród Lodów"- Thorgal poznaje swoje pochodzenie kiedy ratuję Aaricie z rąk czarodziejki Silvi, która okazuję się być przedostatnią przedstawicielką ludzi z gwiazd i wtedy mówi Thorgalowi, że teraz jak jej zabraknie będzie ostatnim przedstawicielem tych ludzi z gwiazd.

2. W części VII "Gwiezdne Dziecko" w 1 rozdziale Zaginiony Draggar poznajemy jak Thorgall znalazł się wśród Wikingów zaś w 2 rozdziale Talizman Tonatloc alians Xargos wyjawia mu skąd pochodzi i kim byli jego rodzice i dlaczego ludzie z gwiazd chcieli przybić na ziemię

3. w części X "Kraina Qa" poznajemy ojca Thorgala pod imieniem Ogotaya i wspomnianego Tonatloca jako bogów walczących plemion powiedziałbym praindiańskich. Krainie Qa jest o tym jak Variay doradca Tonatloca porywa Jolana i Drewnianą nogą aby zmusić Thorgala do wypełnienia misji. W porwaniu pomogła Kriss de Valnor.W XI części "Oczy Tonatloca" i " XII "Miasto Zaginionego Boga" wyjaśnia się cała tajemnica. Tonatloc umiera świad, że przyczynił się do tego, że wysłał Thorgala aby zabił swego Ojca. w tych częściach również Jolan odkrywa moc drzemiącą w nim za pośrednictwem Tonatloca, oraz Variay dowiaduję się prawdy o Tonatlocu.

4. w XXVI części "Królestwo pod piaskiem" wątek ludzi z gwiazd powraca. Thorgal odkrywa grupę ludzi przybyłych aby dowiedzieć się o losie wyprawy Xargosa. Jednakże okazują się ludźmi tego samego pokroju jak Varth alians Ogotay i przy pomocy kilkoro innych ludzi z gwiazd niweczy plany tych ludzi pokroju Vartha. Również dowiadujemy się, że tak naprawdę ludzie z gwiazd byli potomkami atlantydów.

Inny wątek to Kriss de Valnor

1. Poznajemy ją jako najemniczkę która uczestniczy w parze w pewnym turnieju Łuczniczym w IX części "Łucznicy".
2. W X do XII czyli "Kraina Qa", "Oczy Tonatloca" i "Miasto Zaginionego Boga" kiedy zostaje wynajeta przez Doradcę Tonatloca aby poprowadziła najemników i zabiła wroga Tonatloca Ogotaya. Przyczynia się do porwania Jolana i jak za tym idzie zmusza Thorgala do wzięcia udziału w misji. To ona ratując Thorgala zabija Ogotaya i dostaje za to nagrodę ale wcześniej Ogotay zamienią ją w staruszkę

3. W XIII części "Między Ziemią a światłem" Jolan ją odmładza i porywa go ale Thorgal ratuję syna.

4. Powraca ona dopiero w XVIII części w "Słonecznym mieczu" i walczy przeciko człowiekowi co ukradł jej słoneczny miecz Ogotaya.

5. W XIX , XX i XXI oraz XXII "Niewidzialna Forteca", "Piętno Wygnańców" ,"Korona Ogotaya" "Giganci" pojawia się jako osoba która wykorzystała Thorgala, który nic nie pamięta aby stał się postrachem mórz, porywa przy tym Aaricie. Jej pomaga Jolan który w Koronie Ogotaya ingerując w czasie. Potem Thorgal sobie przypomina kim jest i ją opuszcza znajduję żonę ale ze swojej wyspy muszą uciekać. wybierają podróż w nie znane i po licznych przygodach udaję się im wrócić do wikingów i oczyścić się z win.

6. Widzimy ją w XXVIII części "Kriss de Volnar. Przyczynia się do ucieczki Thorgala i jego rodzinie z niewoli sama przy tym się poświęcając. Przedtem oddaje Aaricii syna aby wychowała go. Po raz ostatni pojawia się w części XXX "Ofiara" gdzie dowiadujemy się o pochodzeniu Kriss.

Pomniejszy wątek stanowią część IV, V i VI "Czarna Galera", "Ponad Krainą Cieni" i "Upadek Brek Zarith". Opowieść o tym jak Thorgal pomaga Galathornowi księciu Brek Zarith w odzyskaniu tronu a przy tym ratuję swoją żonę i poznaję syna Jolana.

Jeszcze w ostatnich częściach występuję wątek Jak Jolan poświęca się dla ojca część 29 "Ofiara", "Ja Jolan" i "Tarcza Thora"
niezłe niezłe niektóre paranoje mnie rozbawiły xD
Co do "Ponad krainą cieni"
Jest tam pewna kwestwia saniah któa wyjaśnia nam że to ten struszek w czarnym płasztu i galatron ? tak się to pisze ? xD
ich wymyli i nakarmili, pytanie tylko czy po drodze...
Tak samo ale rysunkowym błędem będzie, że w ciągu roku włosy Shaniah tak szybko urosły, ale ok ok nie czepiam się rysunków i tak są genialne !

Będąc w już w karainie cieni to Thorgal nie decyduje się na strzał, nie jest w stanie poonać tak wielkiego poczucia sumienia... Czyli ogółem wybiera życie a nie Aaricie. Potem w albumie kraina Qa Thorgal podczas budowy domku mówi Aarici że kocha ją bardziej niż życie. Ale to nie prawda ! Poza tym te slowa są bardzo podobne do słów Saniah gdzy dowiedziala się że nie wróci z Thoraglem do świata żywych... "kochałam cię bardziej niż własne życie..."
Od dziecka pasjonuję się Thorgalem. teraz jestem już po 30stce i moim zdaniem najlepszym był "Władca gór"
Świetna opowieść to oczywiście cały cykl rozpoczynający się "Kraina Qa"
W pamięci mam dość wyraźnie Oczy Tanatloca i pobyt Thorgala w słonecznych ustach. Do dziś czuję spiekotę słońca.
Najmroczniejszy był niewątpliwie Alinoe - czytając miałem gęsią skórkę
Jeśli zaś chodzi o kreskę, to bardzo podoba mi się kreska w najnowszych odsłonach. To prawdziwe dzieła sztuki.
Mój ranking Thorgalowy-najlepszy scenariusz
1. Miasto zaginionego Boga
2. Łucznicy
3. Czarna galera
4. Nad jeziorem bez dna
5. Klatka

ale czasem jak przeczytam kilka Thorgali to nieco się zmienia i bardzo lubię jeszcze- Słoneczny miecz, Wilczyca, Władca gór, Kraina Qa czy Upadek Brek Zarith... cała seria jest mistrzowska... odbiciem od dna (Królestwo pod piaskiem) są nowe Thorgalo-Jolany... najlepsze rysunki- ostatnie 3 Thorgale + Łucznicy-2 strony przed porwaniem Kriss w lesie-mistrzostwo...

Najlepsze okładki
1. Czarna Galera
2. Ofiara
3. Barbarzyńca
4. Słoneczny miecz
5. Giganci

6-10. Kris de Valnor, Gwiezdne dziecko, Alinoe, Wilczyca i ciekawa Niewidzialna forteca, a najsłabsze - Nad jeziorem bez dna i Zdradzona czarodziejka....

proponuje stworzyć ranking Thorgala od nr. najfajniejszego do najsłabszego i napisać od 1-31 pozdrawiam
Ja uwielbiam doszukiwac się błędów ( jak chcesz sie w to pobawic polecam seriale animowale... dużo dużo błędów)
Np. ostatnio jak to zaraziłam mainą thorgala pare osób z mojego otoczenia i porównywałam moją starą wersje thorgala orbity i nową a twardej oprawie. Był to odcinek 1 i w moim wydaniu znalazlam małę błąd a konkretnie to tekst Aarici byl w dymku Thorgala i odwrotnie pzryznam ze nie mało śmiechu mi to dalo z początku. W wersji nowszej mojej koleżanki blędu tego nie ma.
Występuje on na kartach nr 20 i 32.
A tak jeszce przytaczając wypowiedź kolegi u góry to fakt o świetle niepomyślałam. ALe nadal mnie wkurza że Aaricia nie ma cech stalych. Thorgal będzie mial tę swoją bliznę i najczęściej czearny strój i czarne wlosy. A aricia ?... Kriss akurat jak dla mnie jest osobą rozpoznawalna. Jak pierwszy raz chwycilam odcinek thorgala łucznicy i kraina Qa z początku nie znając wogóle fabuły domyslilam się że osoba z okladki krainy to ta sama co z łuczników. Trochę bylo wątpliwości jako że komiksu nie znalam. Ale niebieskie oczy i opaska sprawyly ze dalo się ją rozpoznac. Ale jak narzie w moich komiksach znalazlam prawie że do złudzenia podobne postacie. Ingrid i saniah. różni je tylko kolor oczu. Ale to też zależy zapewne od wydania światla barwy koloru itp itd.
Ale cóż moze się czepiam na Polskim np. powiedziano mi że nie mogę zbyt doslownie brac literatury bo nigdy nie zrobię opracowania lektury xD ( komiksu pewnie też xD )
Ale fajny pomysl na nowy temat "blędy w thorgalu"...
Ja też myślę żeby zrobic więcej tematów o np. samej jednej postaci np. temat o Aarici ale niebardzo wiem gdzie go stworzyć...;/


Zauważyłam ciekawą rzecz... Żaden z nowych bohaterów nie przypomina uczestników wyprawy do kraina Qa. Żaden... Poza Ingwildą. Mam wrażenie, jakby była młodszą siostrą Kriss de Valnor...


Zapewne mówisz o charakterkach , ale z drugiej strony nie ma co się dziwić. Nowy scenarzysta to nowe pomysły. Ponadto nie zapominajmy, mże thorgal w 'Krainie Qa' miał już dwadzieścia parę lat (reszta tez nie młoda ), a Jolan i pozostali mają paręnaście. Druga sprawa - seria zdaje się będzie szła w kierunku bardziej fantazy (Manthor to 'prawdziwy' półbóg), bo przecież Varth i Xargos byli tylko ludżmi obdarzonymi szczególnymi umiejętnościami.

Thorgal - seria popularnych komiksów o losach Thorgala Aegirssona. Tłem dla wydarzeń jest przede wszystkim średniowieczny świat Wikingów i potężnych nordyckich bóstw. Autorami serii są Grzegorz Rosiński (ur. 1941 w Stalowej Woli) - rysownik oraz Jean van Hamme (ur. 1939 w Belgii) - autor scenariusza.

Głównym bohaterem jest Thorgal Aegirsson, który wychowuje się wśród Wikingów, nie jest jednak jednym z nich. Thorgal jest bowiem "gwiezdnym dzieckiem" - jego przodkowie nie mieszkali na Ziemi - a tylko przez przypadek trafia jako niemowlę do kraju Wikingów. Oni też nadają mu imię - syn Thora, władcy piorunów i Aegira, władcy morza - ponieważ niemowlę znaleziono na brzegu morza po potężnym sztormie. Ukochaną (a później również żoną) Thorgala jest księżniczka Aaricia. Dwójka ich dzieci to Jolan (chłopiec) i Louve (dziewczynka), ci jednak są obecni wyłącznie w późniejszych chronologicznie odcinkach.

Tytułowy bohater serii posiada dość szeroki wachlarz półboskich darów: m.in. niezwykłą siłę, zręczność, intelekt i niebywałe szczęście. Sama bogini Frigg, małżonka Odyna, mówi Thorgalowi w odcinku Giganci: "Trzykrotnie zwrócono ci życie. To więcej niż kiedykolwiek darowanu ludzkiej istocie z Midgardu. Bogowie również mają swoje słabości. Przywiązują się do tych, których ocalili." Żadne jednak jego wyczyny nie wykraczają poza zwykłe fizyczne prawdopodobieństwo: Thorgal nie jest Supermanem; nie jest nawet wojownikiem. Opowieść ta jest historią człowieka, który w wyniku dramatycznych boskich wyroków nie może odnaleźć spokoju. Można więc z dużym powodzeniem przyrównać Thorgala do Odyseusza.

Pomysł na serię narodził się w 1976 roku, i od tego czasu powstają średnio co rok nowe albumy, których obecnie wydano 28. Oto tytuły kolejnych odcinków:

1. Zdradzona czarodziejka
2. Wyspa wśród lodów
3. Trzech starców z krainy Aran (lub Nad jeziorem bez dna)
4. Czarna Galera
5. Ponad Krainą Cieni
6. Upadek Brek Zarith
7. Gwiezdne dziecko
8. Alinoe
9. Łucznicy
10. Kraina Qa
11. Oczy Tanatloca
12. Miasto zaginionego boga
13. Między ziemią a światłem
14. Aaricia
15. Władca gór
16. Wilczyca
17. Strażniczka Kluczy
18. Słoneczny miecz
19. Niewidzialna forteca
20. Piętno wygnańców
21. Korona Ogotaia
22. Giganci
23. Klatka
24. Arachnea
25. Błękitna zaraza
26. Królestwo pod piaskiem
27. Barbarzyńca
28. Kriss de Valnor


==

Mój ulubiony komiks z nie przeciętnym klimatem nordyckim i z dobrze wymyślonym bohaterem (gdyż nie jest on taki wspanialy i doskonaly jak to się najczęściej zdarza). Naprawdę, posiadam Zdradzoną czarodziejkę, Wyspę wśród lodów, Trzech starców z krainy Aran, Czarną Galere, Ponad Krainą Cieni, Upadek Brek Zarith i Kraine Qa oraz Alinoe w wydaniu na papierze, a także kilka innych (jeszcze nie przeczytanych) na dysku.

Naprawdę gorąco polecam wszystkim !
A i bym zapomnial dodać, że wszystko urozmaica doskonala kreska Rosińskiego !

Van Hamme jest najlepszym scenarzystą jakiego znam... Nie czytałem najnowszego wydania ale myślę, że ma historia w zanadrzu jakiś kąsek dla wielbicieli Thorgala. Tą serią zaraziła mnie moja mama... znalazła to gdzieś na wyprzedaży. Jeszcze nie umiałem wtedy czytać ale oglądałem obrazki (Kraina Qa) i tak mi już zostało.
Najbardziej mi się spodobały komiksy od 5 tomu do 14 tomu( Ponad Krainą Cienie, Upadek Brek Zaritha, Gwiezde dziecko, Alinoee, Łucznicy, Kraina Qa, Oczy Tanatloca, Misto zaginionego Boga, Miedzy Ziemią a światłem, ARICIA) Później robi sie trochę skąplikowane i troche beznadziejne ... Oczywiście rysunki są świtne I bardzo realistyczne.
Zaczynałem od Kajka i Kokosza (w połowie lat 80-tych ukazywały się w Świecie Młodych - taka gazeta - w odcinkach, jak również inne np. jakaś przeróbka Lucky Luke'a Binio Bill bodaj - jak oryginał - słabe), do dziś chyba najlepiej wspominam Rozprawę z Dajmiechem, wkrótce potem zaczęła się faza na Thorgala - najpierw Zdradzona czarodziejka i Wyspa wsród lodów, potem Nad jeziorem bez dna, które mi przypasiły, Gwiezdne dziecko czy Alinoe były kiepskie, Łucznicy ciekawy (aczkolwiek miał dodatkowe plusy w postaci Kriss z Valnoru;), potem tetralogia Kraina Qa - bardzo podówczas mi się podobała, no i trylogia Brek Zarith (w tym mój ulubiony Ponad Krainą Cieni), z późniejszych chyba tylko Władca Gór trzymał jakiś poziom, bo reszta jest po prostu słaba...
No i Szninkiel, którego (miałem wtedy 9 lat) czytałem z wypiekami na twarzy (a przynajmniej z wielkim zainteresowaniem;)...
Z tytusami było tak, że musiałem pożyczać od starszych kumpli, bo od 87 do 92 w ogóle się nie ukazywały, póżniej zaczęli wypuszczać jakieś reedycje, ale wtedy już jakoś straciłem zainteresowanie;)
Do dziś za to pamiętam dwa, które zrobiły na mnie wrażenie: Legendy wyspy labiryntu i Herman Cortez i podbój Meksyku, oraz o historii polski: seria Początki Państwa Polskiego (były bodaj 4 komiksy), który był o tyle ciekawym, że dwujęzycznym...
od dawna mało mnie zajmują, choć parę lat temu trafiłem jakąś serie pt. Trzeci testament i muszę przyznać, że to było dość wciagajace, nieco mniej 7 części Sin City i trochę innych, ale nic jakoś specjalnie nie wciągnęło mnie...
Bulwersuje mnie inna rzecz - ceny po zbóju - szninkiel (który w pierwszym wydaniu był w jednej części) kosztował naprawdę niewiele, kilka lat temu w empiku widziałem jakoś po 20 za każdą część (podzielili to na 3!)... A są przecież znacznie droższe...
wiec ja sie wypowiem:

"thorgal" - od malego, mialem chyba z 7 lat gdy czytalem zdradzona czarodziejke, teraz mam w domu wszystkie albumy i chociaz ostatnie nie sa juz takie dobre, to czytam je z ciekawoscia, najlepsze albumy to: "wilczyca", "władca gór", "łucznicy", "kraina qa", "miasto zaginionego boga", "między ziemią a światłem", "trzech starców z krainy aran", "zdradzona czarodziejka"

"yans" - pierwszych 5 albumów było naprwde dobrych, potem seria juz nie byla taka dobra, ale mimo wszystko cenie ja, najlepsze albumy: "prawo ardelii", "gladiatorzy"

"w poszukiwaniu ptaka czasu" - swietna seria rogera loisela i serge'a le tendre'a, wszystkie albumy byly naprawde odjazdowe a rysunki jedne z najlepszych jakie widzialem

"kryształowa szpada" - rownie ciekawa jak seria loisela, po prostu wypas

"hugo" - dla mlodych, ale chetnie do niej wracam

"cygan" - dla starszych, swietne rysunki mariniego

"armada" - swietna, jedna z nejlepszych serii scenariuszowo

"drapieżcy" - znowu swietny marini

to narazie tyle, polecam tez: "skarge utraconych ziem", "skorpion", "kaste metabaronow", "slaine'a", "szninkla", i pare innych.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • piotrrucki.htw.pl

  • © wojtekstoltny design by e-nordstrom