Krab palmowy jest w Polsce niedostępny. W miejscach gdzie żyje cena byłaby dość spora ze względu na dużą wielkość. to jeszcze zależy, nie wiem jak stoi ten gatunek z liczebnością ale nie zawsze wielkość jest najważniejsza krab Palmowy raczej w ogole nie jest dostępny... Są rzeczy i zwierzęta, których po prostu w domu sie nie trzyma:) Krab palmowy jest w Polsce niedostępny. W miejscach gdzie żyje cena byłaby dość spora ze względu na dużą wielkość. Steve-O vs krab palmowy http://www.smog.pl/wideo/5355/krab_kontra_steve_o/
Mam pytanie przeczytałem że jest krab który nazywa się "Kokosowy"nie pisało tam jaką ma wielkość skorupa dorosłego osobnika noi może wy wiecie?? Polecam Google -> "krab kokosowy".
Krab kokosowy to ten sam co palmowy. Krab palmowy rośnie do 46cm, jego waga to ok. 3-4kg
Zdjęcia: http://images.google.pl/images?q=Birgus%20latro&hl=pl&lr=lang_pl&filter=0&sa=N&tab=wi "Krab palmowy (Birgus latro) jest największym na świecie stawonogiem - waży do 4 kilogramów i porywa wszystko co jest w stanie unieść w swoich potężnych szczypcach. Gabaryty jednak nie są jedyną ciekawostką dotyczącą tego zwierzęcia. Okazuje się, że kraby te wyewoluowały zdolność do percepcji zapachu na lądzie w ten sam sposób co owady.
Kiedy przodkowie kraba kokosowego opuścili swoje wodne środowiska aby żyć na lądzie, ich wyposażenie percepcyjne wymagało zdecydowanej reorganizacji. Receptory węchowe na czułkach krabów morskich wyczuwają rozpuszczalne w wodzie molekuly i zupełnie nie nadają się do użytku na lądzie.
W celu zbadania tego ewolucyjnego nabytku, Bill Hansson, ekolog-chemik z Swedish University of Agricultural Sciences w Alnarp, Szwecja, zmierzył aktywność elektryczną nerwów węchowych w krótkich czułkach krabów palmowych z Wysp Bożego Narodzenia. Podczas doświadczenia zwierzęta były wystawiane na działanie różnych substancji rozpylanych w kierunku receptorów. Okazało się, że profil aktywności neuronów w odpowiedzi na konkretne zapachy jest taki sam jak u owadów.
Zmysł węchu krabów w wodzie działa zupełnie na innej zasadzie i jest bezużyteczny na lądzie.
Wynik przekłada się na podobieństwo zmysłu węchu. Tak jak owady, kraby palmowe są w stanie wyczuć ditlenek węgla, co jest adaptacją do lokalizowania rozkładającego się mięsa, które uwalnia duże ilości tego gazu. Kraby potrafią wykryć również dimetylodisulfidy i dimetylotrisulfidy emitowane przez padlinę.
Hansson nazywa rozwój owadziego nosa przez kraba jako "świetny przykład ewolucji konwergentnej" i dodaje że rozwinęły go tak doskonale, że potrafią nawet wywęszyć wodę".
opracował Marcin Klapczyński
Źródło:
Amitabh Avasthi, A Nose for Survival, Science Now, 26.01.05
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/d,6/t,3314 RABUŚ KOKOSOWY , krab palmowy, złodziej palmowy, krab kokosowy, krab rozbójnik (Birgus latro)
krab z sekcji pustelnikowców; ciało dł. ok. 30 cm; ma 4 pary odnóży, z których 1 uzbrojona jest w kleszcze; jama skrzelowa wypełniona gąbczastą substancją zatrzymującą wodę i umożliwiającą oddychanie tlenem atmosferycznym; nocny tryb życia; żywi się pokarmem roślinnym i zwierzęcym, a jego przysmak stanowią orzechy kokosowe i pandanowe, które zbiera pod drzewami(podobno potrafi się nawet wdrapać na Palmę aby zasmakować ulubionego przysmaku); zamieszkuje tropikalne wyspy Pacyfiku i O. Indyjskiego; lokalnie spożywany.
[encyklopedia Interia.pl]
Link do zdjęć:
http://images.google.pl/images?q=Birgus%20latro&hl=pl&lr=lang_pl&filter=0&sa=N&tab=wi
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plpiotrrucki.htw.pl
|
|