krzysztof zaleski
wojtekstoltny

Nie znam nic bardziej w świecie tejemniczego i przypadkowego niż przedział kolejowego wagonu. Znikąd, z niebytu, z pustych przestrzeni kosmicznych zjawia się naraz sześciu ludzi, którzy nie mieli dotąd zielonego pojęcia o swoim wzajemnym istnieniu, po to, aby usiąść na malutkiej przestrzeni obok lub naprzeciwko siebie i interesować się sobą wzajemnie przez kilka lub kilkanaście godzin.

Leopold Tyrmand, Tuebingen ma białe kominy, w Gorzki smak czekolady Lucullus, Czytelnik, Warszawa, 1995

Ale nie będzie o książkach, tylko o sztuce. O sztuce "Wagon" (tekst: Marek Nowakowski, adaptacja i reżyseria: Krzysztof Zaleski), której premiera miała miejsce w styczniu br. w Teatrze Współczesnym w Warszawie.

Recenzja będzie krótka: byłam z Krzysztofem i oboje byliśmy zgodni, że się podoba i warto. Scenografia i oddanie atmosfery pociągu rewelacyjne. Parę scen śmiechu do łez. O bilety trudno, radzę rezerwować przez internet. Kilka słów, o czym mowa:

Scenariusz tej teatralnej "opowieści wagonowej" powstał z drobnych fragmentów prozy znanego pisarza, Marka Nowakowskiego - mistrza małych form narracyjnych i autora głośnych utworów "Wesele raz jeszcze" i "Książę Nocy".

Akcja sztuki jest dynamiczna i szybka jak pociąg expressowy mknący przez Polskę i czas. Postacie sztuki - to pasażerowie i pracownicy kolei, którzy w tę podróż zabrali swoje losy, słabości, życiowe dramaty i tajemnice.

Spektakl zaprasza widzów na wyjątkową wyprawę: jej trasa wiedzie przez Polskę różnych dekad, a w wagonie jak w lustrze odbijać się będą zjawiska charakterystyczne dla naszych rodzimych przemian.

Pociąg z "Wagonem" odjeżdża ze stacji wczesnych lat powojennych, a kończy swój bieg jako intercity na peronie współczesności.

Gorąco polecam! Najbliższe spektakle: 9, 10, 17, 18, 29, 30, 31 maja.

www.wspolczesny.pl
ul. Mokotowska 13, Warszawa
tel. 0 22 825 09 43
Dyskretny urok polskich podróży

Marek Nowakowski pisze prozę, która nie miała dotąd szczególnego wzięcia w teatrze. Jak wdzięcznym materiałem scenicznym może stać się w rękach mistrza, pokazał dopiero Krzysztof Zaleski w "Wagonie" wystawionym w Teatrze Współczesnym. I chwała mu za to.

Najnowsze przedstawienie Teatru Współczesnego przywodzi namyśl nostalgiczny klimat nie tak dawno minionych lat. Pociąg wiezie bohaterów nie tylko przez przestrzeń, ale i przez czas. Zmieniają się mody, ubiory, fryzury, wystroje wnętrz, nastroje i tylko tematów do narzekań nigdy nie zabraknie.

Akcja rozgrywa się zazwyczaj w wagonie, rzadziej na peronie lub w poczekalni dworcowej. Kolejne epizody przedzielają nastrojowe jazzujące ballady, pięknie śpiewane przez Joannę Jeżewską.

Czasy hitlerowskiej okupacji. Kilku fetniaków, ryzykując życiem, ograbia niemieckie transporty. Koniec wojny kładzie kres ich procederowi. Zamiast kierowanych na front wschodni francuskich koniaków, perfum czy nylonów i futer dla stęsknionych kochanek przyjdzie im kraść... ocynkowaną blachę wysyłaną do Kraju Rad. W dodatku herszta rabusiów (Krzysztof Banaszyk) dosięgną kule ochrony.

Starszy Mężczyzna (Damian Damięcki) jadący na operację do szpitala opowie Konduktorowi (Jacek Bursztynowicz), jak dał się namówić na przewóz nielegalnej bibuły. Nakryty przez sanacyjną policję, trafi na lata do więzienia, gdzie straci zdrowie. Po wojnie będzie odrzucał apanaże, którymi władza chciała go uhonorować jako ideowego komunistę.

Mała stabilizacja czasów Gomułki. Pasażer (Przemysław Kaczyński) pracuje na dźwigu, mieszka w bloku, wziął meble na raty. Żona czeka z obiadem, dzieciak rośnie. Słuchający go stary kumpel wyzna w końcu, że nadal jest sam. W krępującej ciszy zaczną sobie nawzajem zazdrościć.

Za Gierka przyjeżdża z Francji Dzidzia (Monika Krzywkowska), żeby z gronem dawnych przyjaciół odwiedzić Sopot. Za kilka zielonych dostają do dyspozycji wagon WARS. W alkoholową biesiadę, z udziałem m.in. buńczucznego pisarza Krzysztofa (Maciej Marczewski) i ugodowego Malarza (Dariusz Dobkowski), włączą się wojskowi: Pułkownik (Piotr Garlicki) i Major (Damięcki). W dyskusji coraz niebezpieczniej zaczną wypływać różnice światopoglądowe.

Krzysztof - alter ego autora - trafi przed oblicze Oficera UB (Garlicki) w trudnych latach 80. Mimo perswazji i zachęt z jego strony nie podpisze lojalki.

Wreszcie ponadczasowa przejmująca spowiedź Dziewczyny (Monika Pikuła), która uciekła z domowego piekła przed ojcem alkoholikiem, a wpadła w macki sutenerów.

Udana adaptacja Krzysztofa Zaleskiego układa się w panoramę polskich losów -z punktu widzenia przeciętnych ludzi -od drugiej wojny światowej do dziś. Widowisko, wolne od patosu, jak i publicystycznych naleciałości, ogląda się doskonale. W komforcie wciąż unowocześnianego wyposażenia wagonowych wnętrz, w rytmie coraz szybszego i cichszego stukotu kół pociągu. Świetną grę całego zespołu (także Jana Pęczka i Sebastiana Świerszcza) wspierają rasowe i bezspornie genialne epizody Damiana Damięckiego. To, co dotąd było literaturą, w jego ustach mieni wszystkimi barwami prawdziwego życia. To znacznie więcej niż teatr, bo tak zwane samo życie. Po prostu.
JANUSZ R. KOWALCZYK

Marek Nowakowski, "Wagon", adaptacja i reżyseria Krzysztof Zaleski, scenografia Marek Chowaniec, kostiumy Magdalena Hueckel-Śliwińska, opracowanie muzyczne Janusz Bogacki, premiera 12 stycznia 2007 r., Teatr Współczesny, Scena w Baraku.

Źródło: http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/wa ... a_a_5.html


Krzysztof Zaleski (fot.arch.)



Festiwal spektakli teatralnych i słuchowisk nadawanych w mediach publicznych „Dwa Teatry” będzie nosił imię zmarłego niedawno Krzysztofa Zaleskiego, a TVP i Polskie Radio pozostaną głównymi organizatorami tego wydarzenia.
Porozumienie w tej sprawie podpisał w środę prezes TVP Andrzej Urbański, prezes Polskiego Radia S.A. Krzysztof Czabański, marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski oraz wiceprezydent Sopotu Wojciech Fułek.

„- To jedyne takie przedsięwzięcie skupiające tak masową widownię teatralną. Festiwal ten jest pewnego rodzaju instytucją i tą umową chcemy podkreślić, ze będzie trwała nadal –” powiedział Andrzej Urbański, prezes TVP w trakcie podpisywania porozumienia.

Podczas dzisiejszego spotkania prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański zaproponował, by festiwal nazwać imieniem zmarłego 20 paźdźiernika Krzysztofa Zaleskiego, dyrektora Programu 2 PR oraz Teatru Polskiego Radia. Ten pomysł poprał prezes TVP, podkreślając olbrzymi wkład Krzysztofa Zaleskiego w rozwój Teatru Telewizji. Wniosek w tej sprawie zostanie poddany głosowaniu podczas pierwszego posiedzenia komitetu festiwalu, pod koniec listopada.

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” to przegląd i konkurs spektakli telewizyjnych i słuchowisk podsumowujący mijający rok na antenach nadawców publicznych. Podczas jego trwania spektakle prezentowane są w ramach bezpłatnych pokazów. Festiwal odbywa się co roku w czerwcu w Sopocie.
LISTOPAD 2007

+ 2.11 – Witold „Vitek” Kiełtyka (23 lata) – polski perkusista, współzałożyciel Decapitated

GRUDZIEŃ 2007

+ 27.12 – Jerzy Kawalerowicz (85) – polski reżyser
+ 29.12 – Phil O’Donnell (35) – szkocki piłkarz Motherwell FC

STYCZEŃ 2008

+ 12.01 – Stanisław Wycech (105) – ostatni polski weteran I Wojny Światowej
+ 12.01 - Leszek Jezierski (78) – polski piłkarz i trener
+ 14.01 – Józef Bartosik (90) – polski kapitan marynarki z czasów II Wojny Światowej
+ 22.01 – Heath Ledger (28) – aktor amerykański
+ 28.01 – Józef Polok (49) – śląski aktor i satyryk

LUTY 2008

+ 5.02 – Maharishi Mahesh Yogi (91) – hinduski twórca medytacji transcendentalnej
+ 10.02 – Roy Scheider (75) – aktor amerykański
+ 26.02 – Buddy Miles (60) – perkusista amerykański

MARZEC 2008

+ 6.03 – Gustaw Holoubek (84) – polski aktor filmowy i teatralny
+ 20.03 – Klaus Dinger (61) – perkusista niemiecki znany m.in. z Kraftwerk i Neu!
+ 23.03 – Neil Aspinall (66) – brytyjski producent muzyczny, road manager The Beatles

KWIECIEŃ 2008

+ 5.04 – Charlton Heston (84) – aktor amerykański

MAJ 2008

+ 5.05 – Witold Woyda (68) – polski szermierz
+ 11.05 – John Rutsey (55) – kanadyjski perkusista, współzałożyciel Rush
+ 12.05 – Irena Sendler (98) – polska działaczka społeczna
+ 15.05 – Tommy Burns (51) – szkocki piłkarz i trener, znany przede wszystkim z Celtiku

CZERWIEC 2008

+ 2.06 – Bo Diddley (79) – amerykański muzyk, jeden z ojców rock’n’rolla
+ 4.06 – Agata Mróz-Olszewska (26) – polska siatkarka
+ 11.06 – Adam Ledwoń (34) – polski piłkarz, były reprezentant kraju
+ 24.06 – Józef Szajna (86) – polski malarz, scenograf i reżyser teatralny

LIPIEC 2008

+ 1.07 – Mel Galley (60) – angielski gitarzysta, znany z Trapeze, Phenomena i Whitesnake
+ 13.07 – Bronisław Geremek (76) – polski polityk

SIERPIEŃ 2008

+ 10.08 – Isaac Hayes (65) – amerykański muzyk soul i funk
+ 20.08 – Phil Guy (68) – amerykański gitarzysta bluesowy, młodszy brat Buddy’ego Guya
+ 30.08 – Killer Kowalski (81) – słynny kanadyjski wrestler polskiego pochodzenia

WRZESIEŃ 2008

+ 15.09 – Richard Wright (65) – angielski klawiszowiec i współzałożyciel Pink Floyd
+ 26.09 – Paul Newman (83) – aktor amerykański
+ 26.09 – Géza Kalocsay (95) – węgierski piłkarz i trener

PAŹDZIERNIK 2008

+ 7.10 – Adam Śmigielski (74) – polski duchowny, biskup sosnowiecki
+ 20.10 – Krzysztof Zaleski (60) – polski aktor teatralny i filmowy
+ 29.10 - William Wharton (82) – pisarz amerykański










http://ww2.tvp.pl/7582,20090228887079.strona


„O prawo głosu” TVP 1 godz. 20.20 23.03.2009


"O prawo głosu

Historia ucieczki Stanisława Mikołajczyka z okupowanej przez Sowietów Polski przedstawiona na tle jego losów w ostatnich trzech latach działalności politycznej – jako premiera rządu polskiego w Londynie, przywódcy PSL-u i wicepremiera powojennego rządu w Polsce. Premiera SCENY FAKTU – 23 marca 2009 r. godzina 20.20


W maju 1945 roku po rozmowach z Churchillem i Andersem, wbrew stanowisku polskiego środowiska emigracyjnego, Mikołajczyk podjął dramatyczną decyzję o powrocie do kraju i kierując się postanowieniami konferencji jałtańskiej przybył do Polski. Wierzył, że nawet w warunkach sowieckiej dominacji są szanse przeciwdziałania jej i zapewnienia ludziom w kraju odrobiny godności.

Dla większości Polaków stał się symbolem walki z narzucanym siłą ustrojem. Przegrywał jednak polityczną konfrontację z komunistami, którzy sprawowali realną władzę – prześladowali przeciwników politycznych, sfałszowali plebiscyt i wybory. Wicepremier zagrożony aresztowaniem i jego konsekwencjami, podjął decyzję o potajemnym wyjeździe z kraju i 21 października 1947 roku, dzięki pomocy ambasad amerykańskiej i brytyjskiej, opuścił Polskę.

Ucieczka Mikołajczyka symbolicznie zamyka pewien okres – czas rozbudzonych nadziei, oporu społeczeństwa przeciwko obcej władzy i walki o minimum demokracji. Dla niego samego była klęską i osobistą porażką, dramatem polityka, męża stanu i polskiego patrioty.

Obsada:

Stanisław Mikołajczyk – Adam Ferency
Wincenty Witos – Olgierd Łukaszewicz
Winston Churchill – Marian Opania
Władysław Anders – Maciej Kozłowski
Józef Stalin – Ryszard Filipski
Maria Hulewiczowa – Bożena Stachura
Stanisław Wójcik – Marian Dziędziel
Stefan Korboński – Marek Kalita
Wincenty Bryja – Marek Lewandowski
Stanisław Bańczyk – Wojciech Walasik
Władysław Kiernik – Lech Łotocki
Franciszek Wójcicki – Piotr Kozłowski
Paweł Zaleski – Maciej Marczewski
Bolesław Bierut – Leon Charewicz
Władysław Gomułka – Sławomir Pacek
Edward Osóbka-Morawski – Tomasz Kozłowicz
Józef Cyrankiewicz – Janusz Chabior
Tomasz Arciszewski – Stanisław Brudny
Jan Kwapiński – Andrzej Mrożewski
Adam Ciołkosz – Krzysztof Bień
Adam Pragier – Henryk Rajfer
Stanton Griffis – Andrzej Precigs
George D. Andrews – Lech Mackiewicz
Thomas J. Betts – Jacek Poniedziałek
Edward Cocker – Maciej Robakiewicz
Śliwka – Remigiusz Jankowski
Penhallow – Paweł Dolewski
Pracownik Sekretariatu – Przemysław Kapsa
Pracownica sekretariatu – Agnieszka Przepiórska
Oficer – Kamil Marcinkowski
Dowódca – Andrzej Włodarczyk
Przedstawiciel PSL – Grzegorz Jurek
Dziennikarz I – Wiktor Perel
Dziennikarz II – Włodzimierz Cybulski
Janiak – Józef Stefański
Podoficer – Waldemar Nowak
Agent UB – Jacek Gosztyła
Pracownik biura PSL – Andrzej Bąk
Pracownica biura PSL – Małgorzata Puzio
Dyskutant – Sławomir Drygalski
Cywil – Zygmunt Stanisław
Mężczyzna – Krzysztof Szymański
Brytyjski oficer – Sławomir Lewandowski


Autorzy: Robert Miękus, Janusz Petelski
Reżyseria: Janusz Petelski
Zdjęcia: Wojciech Todorow
Scenografia: Ewa Skoczkowska
Dekoracja wnętrz: Roman Tarwacki
Kostiumy: Hanna Ćwikło
Dźwięk: Wacław Pilkowski, Marcin Ejsmund
Montaż: Wanda Zeman
Muzyka: Jacek Grudzień
Konsultacja historyczna: prof. Andrzej Paczkowski
Produkcja: Agencja Filmowa – Teatr Telewizji TVP S.A.
Czas:73` 19“ "
http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=9354061&rfbawp=1194200637.367&ticaid=14c34

Gwiazda seriali przyznaje się do współpracy z SB

Wprost

Tomasz Dedek, popularny aktor znany z seriali "Rodzina zastępcza", "Kryminalni" czy "M jak miłość", był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie Papkin – wynika z dokumentów, do których dotarł "Wprost". Aktor w rozmowie z "Wprost" przyznał się do współpracy.

W grudniu 1977 r. Tomasz Dedek był studentem pierwszego roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Wracał z suto zakrapianej studenckiej imprezy do domu pod Warszawą. Wsiadł do pociągu i zasnął. Gdy się obudził, stwierdził, że nie ma torby i dokumentów. Na drugi dzień zgłosił się na komendę MO w podwarszawskim Komorowie.

Już tydzień po tym jak w pociągu zgubił dokumenty, SB przeprowadziła z nim rozmowę. Dedek szczegółowo opowiedział o swoich studiach. Mówił o roli, jaką na uczelni odgrywa organizacja partyjna i Socjalistyczny Związek Studentów Polskich, do którego należał.

W trakcie rozmowy z esbekiem podał przykłady ludzi, którzy nie zgadzali się ze słuszną linią partii. Mówił, że należeli do nich Ryszard Peryt i Krzysztof Zaleski z wydziału reżyserii PWST.

Tomasz Dedek z esbekiem spotykał się w warszawskich kawiarniach Nowy Świat i Zapiecek. W jednym z raportów, z listopada 1978 r., szczegółowo opisał swe kontakty z kolegą ze studiów Jerzym Gudejką, do którego zgłosił się związany z opozycją aktor Maciej Rayzacher. Gudejko kompletował zespół do „Misterium", które miało być wystawione w jednym z warszawskich kościołów. Gudejko zaproponował mi udział, ale odmówiłem. Próbowałem wysondować, jakiego rodzaju są to kontakty [chodzi o związki Gudejki z Rayzacherem], ale Gudejko był powściągliwy i nie chciał mnie wtajemniczyć – relacjonował funkcjonariuszowi SB Dedek.

Z okresowych ocen współpracy sporządzonych przez SB w maju 1985 r. i w czerwcu 1986 r. wynika, że w swoich raportach Papkin donosił też na Krzysztofa Kolbergera i Piotra Grabowskiego. Formalnie współpraca Tomasza Dedka z SB zakończyła się 6 września 1989 r.

Tomasz Dedek nie zaprzecza swoim kontaktom z SB. Byłem TW. Pamiętam, że miałem pseudonim Papkin. Nie zamierzam walczyć z faktami. Zrobiłem podłą i nikczemną rzecz i nie będę szukał dla siebie usprawiedliwienia – mówi aktor w rozmowie z „Wprost". Przyznaje też, że brał od bezpieki pieniądze. To był przejaw jakiegoś mojego cwaniactwa. Dziś uważam, że była to najbardziej obrzydliwa rzecz, jaką zrobiłem – mówi. (sm)
Ks. Zaleski przerywa milczenie

Ks. Zaleski opublikował fragment swojej książki. Duchowny po cichu, bez zgody krakowskiej kurii i "Znaku", które wydaje jego książkę "Księża wobec SB", opublikował jej fragment w katolickim miesięczniku - pisze "Metro".
Książka ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego ma być efektem pracy duchownego nad materiałami, jakie ten otrzymał od Instytutu Pamięci Narodowej jako osoba prześladowana przez SB. Samo przygotowanie publikacji wywołuje ogromne emocje, bo mają się w niej znaleźć informacje o duchownych, którzy współpracowali z komunistyczną bezpieką. Z tego też powodu krakowska kuria uzgodniła z ks. Zaleskim, że zanim opinia publiczna pozna treść książki, wcześniej zapozna się z nią kard. Stanisław Dziwisz , metropolita krakowski.

Ale duchowny nie usłuchał apelu. Fragment książki znalazł się w ostatnim październikowym numerze miesięcznika katolickiego "W drodze". W tekście zatytułowanym "Oparli się werbunkowi - fragment książki "Księża wobec SB" ks. Zaleski opisuje przypadki werbowania przez SB na współpracowników trzech księży z diecezji krakowskiej, obecnych biskupów - Wacława Świerzawskiego, Jana Szkodonia i Kazimierza Nycza. Wszyscy oni - jak donosi ks. Zaleski - choć byli rozpracowywani jako kandydaci na tajnych współpracowników, oparli się werbunkowi.
Autor pisze także o dwóch duchownych, którzy pomagali esbekom werbować wspomnianych kapłanów. Nie podaje jednak ich nazwisk. Opisuje jedynie, że esbekom pomagał TW ps. "Słowak", późniejszy wykładowca Seminarium Duchownego w Krakowie. Ks. Zaleski cytuje także donos innego księdza agenta na ks. Szkodonia i ks. Nycza złożony SB w 1988 roku, zaraz po tym, jak obaj zostali biskupami. Donosicielem miał być "pewien proboszcz z Podhala o pseudonimie "Strażak".

- W opublikowanym fragmencie swej książki ks. Zaleski nikogo nie oskarża. Skupia się na pozytywnych postawach, ale powinien dać to do przeczytania kard. Dziwiszowi - przyznaje o. Paweł Kozacki, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze", która opublikowała tekst na swych łamach. - My nie wpadliśmy na pomysł, by się pytać kurii o zgodę, bo to należało do obowiązków autora - dodaje.
Żal do ks. Zaleskiego ma też wydawnictwo "Znak", które pracuje nad wydaniem całej książki. - Ks. Zaleski opublikował ten fragment zaraz przed tym, jak oddał nam całość. Szkoda, że nas o tym przynajmniej nie poinformował - mówi Krzysztof Janiczek ze "Znaku", dodając, że wydawnictwu nadal zależy na dobrej współpracy z ks. Zaleskim. Co na to wszystko krakowska kuria? W oficjalnym komunikacie z 17 października nakazuje ks. Zaleskiemu milczenie w sprawach lustracji. Sama dziś również milczy, bo sprawy nikt nie skomentował - wskazuje "Metro".
Oto tekst od Księdza Zaleskiego, który chyba nie wymaga komentarzy.
Od stuleci Ormianie w Polsce mieli prawo do odprawiania mszy w swoim obrządku.
Władze kościelne nie podważały tego prawa (przynajmniej nie słyszałem o przypadku mieszania
się w te sprawy Episkopatu Polskiego). A teraz....ot, do czego dożyliśmy.


Drodzy Ormianie i Przyjaciele Ormian!


Nie moge komentowac wydarzen wczorajszych, dotyczacych zakazu wypowiedzi dla mediow, a także sprawy "wygasniecia" uprawnien do pracy duszpasterskiej z obrzadku ormianskim. Oczywiscie zgodnie z pismem Kurii krakowskiej zwroce sie do Ksiedza Prymasa od odnowienie tych uprawnien, choc nikt z prawnikow koscielnych nie potrafil mi wyjasnic, czemu tak sie to stalo.

Jedyne co moge zrobic to przesylam zaproszenie na konferencje, ktora odbedzie sie w piatek 20 X u ojcow dominikanow przy ul. Stolarskiej w Krakowie. Ja oczywiscie nie moge w niej uczestniczyc, a tym bardziej wypowiadac sie, ale zachecam innych do udzialu oraz do rozpowszechnienia tej informacji wsrod swoich znajomych.

Przy okazji przesylam wazne i ciekawe informacje o sprawie uznania ludobojstwa Ormian i przyznaniu nagrody Nobla pisarzowi Pamukowie.

Jeszcze raz dziekuje za wszystkie wyrazy poparcia, a zwlaszcza za zapewnienia o modlitwie.

Szczesc Boze!

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski



=================


KONFERENCJA:
PRAWDA I MIŁOSIERDZIE
debata poświecona lustracji w Kościele
Kraków, 20 października 2006 roku

sesja przedpołudniowa
JAK ODSŁANIAĆ PRAWDĘ?

Otwarcie debaty – Krzysztof Popławski OP
prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów 9.30–9.40

Jarosław Makowski – Kościół w lustracyjnym zwierciadle 9.40–10.00
Marek Lasota – dylematy historyka 10.00–10.20
ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – głos świadka 10.20–10.40
Zbigniew Nosowski – doświadczenie redaktora „Więzi” 10.40–11.00

Przerwa na kawę: 11.00–11.15

Panel 11.15–12.45
ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski
Marek Lasota
Zbigniew Nosowski
Krzysztof Popławski OP
Jarosław Makowski
prowadzenie – Paweł Kozacki OP

Przerwa obiadowa 13.00–14.00

sesja popołudniowa
JAK OKAZYWAĆ MIŁOSIERDZIE?
Sebastian Duda – horyzont pojednania 14.00–14.15
ks. Paweł Bortkiewicz TChr – głos teologa moralisty 14.15–14.30
Jacek Prusak SJ – aspekt psychologiczny 14.45–15.00
Liliana Sonik – Czego oczekuję od duszpasterza,
który współpracował z SB? 15.00–15.15

Przerwa na kawę: 15.15–15.30

Panel 15.30–17.00
Sebastian Duda
ks. Paweł Bortkiewicz TChr
Grzegorz Pac
Jacek Prusak SJ
Liliana Sonik
prowadzenie – Wojciech Prus OP

Msza św. o pojednanie 17.00
=========
Jezuici krakowscy współpracowali z SBAutor: Krzysztof Mądel @ 10:33

26 września 2006 wieczorem otrzymałem list od ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego aktualizujący naszą wiedzę nt. jezuitów z krakowskiej prowincji Towarzystwa Jezusowego współpracujących z tajną policją polityczną PRL. Do TW Jackowski, TW Anteusz i TW Kazek dołączyli zdekonspirowani TW Stefan i TW Janiszewski oraz dwaj kandydaci na TW, których najprawdopodobniej nie udało się zwerbować. Ks. Zaleski ocenia, że liczba może wzrosnąć nawet do kilkunastu osób. Jackowski i Stefan byli prowincjałami, Anteusz był w zakonie tzw. “szarą eminencją”, zaś jeden ze wspomnianych kandydatów na TW również był prowincjałem, a drugi wykładowcą filozofii i wychowawcą młodzieży zakonnej. Ci ostatni, mogą być wyłącznie ofiarami działań SB, a nie rzeczywistymi współpracownikami.

W tym kontekście nie ulega najmniejszej wątpliwości, że realizacja zaleceń Memoriału Episkopatu Polski nt. współpracy duchownych z komunistycznymi służbami bezpieczeństwa (Jasna Góra, 26.08.2006) w każdej diecezji czy zakonie musi polegać na (1) aktywnym docieraniu do prawdy o przeszłości (zespół badawczy, wniosek do IPN, publikacje), (2) jasnym określeniu procedury dla grzeszników oraz (3) wdrożeniu standardów PR (public relations).

W przeciwnym razie etiam Carthago delenda est.

Krzysztof Zaleski: kapita
Krystyna Tkacz: Lilian
Andrzej Szczepkowski: Tubaln
Janusz Bukowski: naczelnik więzieni
Andrzej Grabarczyk: kolega Renat
Andrzej Blumenfeld: Strażnik więzienn
Paweł Nowisz: Sierżant na komisariaci
Mariusz Gorczyński: Handlarz walutą w pociąg
Anna Gornostaj: Studentka Ew
Grzegorz Warchoł: Kelner Władek Weronick
Anna Gronostaj: Koleżanka Renat

Film jest kontynuacją losów Jana Piszczyka, bohatera Zezowatego Szczęścia. Akcja rozgrywa się w okresie przemian społecznych zachodzących po śmierci Stalina. Na tle tych wydarzeń historycznych pokazano postac niedoścignionego pechowca. Piszczyka, który po wysciu z więzienia nie potrafi odnaleźć się w zastanej rzeczywistości. Jest typowym przykładem antybohatera: tchórzliwy i pozbawiony własnych przekonań stara się sprawiać jak najlepsze wrażenie odnosi jednak jak najgorsze skutki. Film jest gorzką satyrą na społeczeństwo systemu totalitarnego. Premiera: 16. I. 1989 Nagroda aktorska dla Jerzego Stuhra na MFF w San Remo w roku 1988

http://rapidshare.com/files/22479922/Obywatel_Piszczyk_RmvBusterS.up.by.parker.part1.rar
http://rapidshare.com/files/22489631/Obywatel_Piszczyk_RmvBusterS.up.by.parker.part2.rar
http://rapidshare.com/files/22497021/Obywatel_Piszczyk_RmvBusterS.up.by.parker.part3.rar
http://rapidshare.com/files/22501256/Obywatel_Piszczyk_RmvBusterS.up.by.parker.part4.rar
hasło: Parker


Paweł Milcarek dyrektorem radiowej "Dwójki"

Ultrakatolicki publicysta zastąpi zmarłego w październiku Krzysztofa Zaleskiego.

Milcarek w blogu zarysował wizję programową: "Chcę 'Dwójki', która zamiast uciekać na estetyczny Olimp ze strachu przed miałkością społecznej agory, ma odwagę podnosić głos nawet tak, aby docierał do cywilizacyjnego areopagu".

W ofercie „Dwójki” dominuje publicystyka kulturalna, muzyka poważna, programy o sztuce i literaturze. Ale według nowego szefa II Program Polskiego Radia powinien być „w większym stopniu inicjatorem i moderatorem zderzenia różnych » wielkich głów «i różnych wielkich wizji w Europie, Polsce”.

Paweł Milcarek, publicysta piszący m.in. w "Rzeczpospolitej", a kiedyś w "Myśli Polskiej i "Ozonie", to redaktor naczelny tradycjonalistycznego dwumiesięcznika "Christianitas", które skupia katolików niechętnych Soborowi Watykańskiemu II, m.in. otwarciu Kościoła na inne wyznania i religie (wydawcą "Christianitas" jest Bogusław Kiernicki, członek rady nadzorczej i zarządu Polskiego Radia).

Zdaniem Milcarka „Sobór został oddany w niewolę babilońską części » ekspertów «. Na ogół pod panowanie tych, których poglądy można było ułożyć w linię entuzjastycznej adaptacji Kościoła do oczekiwań świata”.

Na blogu chwalił Benedykta XVI: "Papież poleca nam się modlić o to, aby także żydzi uznali Chrystusa za jedynego Zbawiciela wszystkich ludzi - a to uznanie jest potrzebne do zbawienia, także do zbawienia całego Izraela. To jest tradycyjna nauka katolicka".

Milcarek, wykładowca filozofii średniowiecznej na UKSW, jest entuzjastą liturgii odprawianej w rycie trydenckim (po łacinie, tyłem do wiernych) i zrównania jej w prawach z mszą posoborową.

Należał do Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, a w latach 2005-07 był doradcą marszałka Sejmu Marka Jurka. Był za dopisaniem do artykułu 38 konstytucji o ochronie życia słów „od poczęcia”. Po odrzuceniu projektu jego zapał do PiS przygasł: „Kaczyńscy nie zmienili pokręconych poglądów w sprawie ochrony życia (...) nadal żyją lękami typowymi dla wykształciuchów hodowanych przez » Wyborczą «”.

Milcarek popierał też pomysł internautów Frondy, by Kościół ekskomunikował minister zdrowia Ewę Kopacz za wskazanie kliniki, w której 14-letnia Agata z Lublina mogła przerwać ciążę.

Izabella Cywińska, która współpracowała z Teatrem Polskiego Radia: - Znam Pawła Milcarka tylko z niedobrej strony - z audycji Jana Pospieszalskiego, w których dał się poznać jako fundamentalista religijny. "Dwójka" potrzebuje dyrektora, który będzie potrafił rozmawiać z inteligencją, przyciągnie nowych słuchaczy i nie zniechęci starych.

Według Cywińskiej Krzysztof Zaleski "sprawdził się jako oddany temu programowi dyrektor, bo nie ideologizował". - Jeśli na ten czysty teren przyjdzie ideolog, zrobi "Dwójce" krzywdę - mówi.

Źródło: Gazeta Wyborcza




Krzysztof Zaleski urodził się w 1948 roku w Świętochłowicach, był absolwentem filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Reżyserii warszawskiej PWST.

Związany ze scenami warszawskimi, Zaleski był reżyserem w Teatrze na Woli, w Teatrze Współczesnym i w Teatrze Dramatycznym. Od 1988 roku współpracował z Teatrem Ateneum i Teatrem Telewizji. Wykładał w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, a w latach 1987-1990 był prodziekanem Wydziału Reżyserskiego.

Szerszej publiczności znany jest z ról filmowych. Wystąpił między innymi w "Gorączce", "Szansie", a także w serialu telewizyjnym "Zmiennicy".

Ponadto zagrał w filmach: "Niedzielne dzieci", "Próba ognia i wody", "Człowiek z żelaza", "Życie za życie. Maksymilian Kolbe", "Ekstradycja 2", "Sztos", "Cudownie ocalony", "Summer Love", "Drugi sztos".

Krzysztof Zaleski reżyserował recitale i koncerty Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Zrealizował także spektakl muzyczny, blues-operę Jacka Kaczmarskiego "Kuglarze i wisielcy" w Teatrze Nowym w Poznaniu i spektakl baletowy do muzyki Igora Strawińskiego "Święto wiosny" w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Wspominając zmarłego reżysera i scenografa Krzysztofa Zaleskiego aktor Damian Damięcki powiedział, że był on był wspaniałym, barwnym artystą, ale przede wszystkim kolegą i przyjacielem.

Damięcki podkreślił, że Zaleski był człowiekiem, na którym zawsze można było polegać, barwnym i kontrowersyjnym artystą. Aktor dodał, że śmierć Krzysztofa Zaleskiego to dla wszystkich ogromna strata.

Pisarz Antoni Libera skomentował, że śmierć Krzysztofa Zaleskiego jest kolosalną stratą . Libera ocenił, że kariera Krzysztofa Zaleskiego nabrała rozpędu po tym jak został dyrektorem Teatru Polskiego Radia i szefem Programu Drugiego Polskiego Radia. Zajmował się nie tylko aktorstwem i reżyserią, również sporo pisał - mówił o zmarłym.

Rewolucji w "Dwójce" nie będzie
Radiowa "Dwójka" była i będzie oddalona od gwałtowności życia politycznego. Będzie więcej muzyki folkowej, reportażu literackiego i audycji typu "Historia mówiona" - mówi "Gazecie" Krzysztof Zaleski nowy szef tej publicznej stacji.

http://www.gazetawyborcza.pl/1,75475,4089695.html
Czy zauważyliście dwie rzeczy:

1. Ludzie kina bardzo często odchodzą na początku lub pod koniec roku.
2. Po śmierci jednej osoby najczęściej za kilka dni odchodzi druga osoba (też związana z kinem), np. ostatnio Dariusz Siatkowski a za kilka dni Krzysztof Zaleski...

WESTERPLATTE - jeden z najlepszych polskich filmów wojennych
Słyszałem, że chorował, ale nie przypuszczałem, że aż tak szybko i tragicznie jego choroba się zakończy...
Nie był to może mój ulubiony aktor, ale na pewno stworzył kilka kreacji zapadających w pamięć. Dla mnie takimi rolami są zwłaszcza te z filmów: "Matka Królów", "Szansa" i "Gorączka". Za jedną z lepszych jego ról uważa się tę z "Indeksu", choć mnie osobiście nie bardzo się Zaleski w nim podobał. Bardzo szkoda... Co to za wiek 60 lat...

TEATR NOWY PRAGA - REPERTUAR - CZERWIEC 2005 R.

FIOLETOWA KROWA
przekład Stanisław Barańczak

Fioletowa krowa - to zwierzę powstałe w wyobraźni, pochodzi ze snów i marzeń. Każdy
z nas ma własną "fioletową krowę". Inspiracją do spektaklu stała się antologia
poezji niepoważnej w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Kaczki, kangury, koty...-
to tylko niektórzy bohaterowie przedstawienia.
Kostiumy, makijaże, taniec, muzyka, film pokażą jak cenne jest to, co wywodzi się z
wyobraźni. Opowieści i historie bohaterów przedstawienia są bliskie, ludzkie -
dotyczą radości, namiętności, erotyzmu, czasem smutku i zawodu, czasami nawet
okrucieństwa.
Przedstawienie dla tych, którym marzenia są potrzebne do życia...jak powietrze.
"Jest to urocze, sprawnie wystawione widowisko, na które składają się żartobliwe
wiersze amerykańskich i angielskich poetów z tzw. antologii poezji niepoważnej w
kongenialnym tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.
Otrzymaliśmy wartościowe, bez podtekstów zabawne przedstawienie, odwołujące się do
żywej wyobraźni widza. Oby tak dalej."
(Janusz R.
Kowalczyk,
RZECZPOSPOLITA).
reżyseria i scenariusz wg pomysłu - Magdy i Piotra Łazarkiewicz - Edward Wojtaszek
muzyka - Tomasz Bajerski, scenografia i kostiumy - Weronika Daniela Karwowska
ruch sceniczny - Rafał Dziemidok, realizacja filmu i światła - Andrzej Wolf
występują: Jarosław Boberek, Anna Piróg, Andrzej Malec, Dariusz Sikorski, Katarzyna
Skarżanka,
Anna Sroka, Danuta Szaflarska, Mirosław Zbrojewicz
Muzycy: Anna Bajerska-pianino, Marek Wroński-skrzypce, Wojciech "Malina"
Kowalewski - perkusja
Czas trwania 1 godzina
Bilety indywidualne 35 zł., grupowe 25 zł.

6, 7, 21, 22 czerwca godzina 19.00


PRZYJęCIE Mike Leigh
przekład Anna Wołek/ Krystyna Podleski

Polska prapremiera sztuki (ang. "Abigail's Party") wybitnego, brytyjskiego reżysera
Mike'a Leigh (nominacje Oscarowe, nagrody w Cannes i Wenecji)
Komediodramat o problemach w małżeństwie. Para: kosmetyczka "sprzedawca
nieruchomości zaprasza do siebie sąsiadów - świeżo upieczoną parę: pielęgniarka -
informatyk. Pani domu drobiazgowo przygotowała przyjęcie. Goście szampańsko się
bawią. Towarzystwo pije, tańczy i uwodzi. Nieoczekiwanie przyjęcie zmienia
nastrój...
Pięć znakomicie napisanych ról. Misternie skonstruowana akcja. Precyzja dialogu.
Dzięki tym niezaprzeczalnym walorom napisana w 1977 roku sztuka Mike'a Leigh dotyka
problemów dzisiaj - także w Polsce - aktualnych.

"To rasowy teatr komercyjny. Z prawdziwą przyjemnością ogląda się "Przyjęcie",
spektakl, który daje do myślenia jednak nie kokietuje widza rzekomą głębią treści i
pozbawionymi sensu formalnymi udziwnieniami."

(Janusz
R.
Kowalczyk,
RZECZPOSPOLITA)
"Przedstawienie jest zagrane po mistrzowsku."
(Iza Natasza Czapska,
ŻYCIE WARSZAWY)

reżyseria - Krzysztof Zaleski.
scenografia i kostiumy - Beata Nyczaj
występują: Monika Kwiatkowska-Dejczer, Dorota Landowska/Agnieszka Wosińska, Maria
Pakulnis, Przemysław Sadowski/Dariusz Drężek, Krzysztof Stelmaszyk.

Prawa autora reprezentuje Agencja Teatralna BIS (www.atbis.pl)
Czas trwania 2 godziny 20 minut
Bilety 45 i 40 zł.

4, 5, 25 czerwca, godzina 19.00


TEATR NOWY PRAGA /Fabryka Trzciny, ul. Otwocka 14/
03-759 Warszawa, ul. Otwocka 14
Rezerwacja i informacja 818 60 39, 849 29 29
www. teatrnowypraga.pl, e-mail: info@teatrnowypraga.pl


Zmarł Krzysztof Zaleski. Był mężem Marii Pakulnis, reżyserem, aktorem, dyrektorem teatru polskiego radia (*)(*)(*)
Zmarł Krzysztof Zaleski.
Wiosenne prozpozycje TVP1

Nowy program publicystyczny, nowe poniedziałkowe pasmo filmów dokumentalnych, premierowe odcinki polskich seriali i nowy serial amerykański, a także nowości w ofercie programów edukacyjnych i rozrywkowych, to wiosenne propozycje TVP1. Na konferencji prasowej transmitowanej na żywo w telewizji interaktywnej iTVP przedstawiono nową ramówkę stacji. Spotkanie poprowadził Tomasz Kammel.
„KaDwa” to nowy program publicystyczny, który zadebiutuje na antenie TVP1 15. marca o 22:00. Jego gospodarzami będą bracia: Michał i Jacek Karnowscy. Ma być to główna pozycja publicystyki społeczno-politycznej w Jedynce. Program będzie analizą najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. O nowej propozycji TVP1 informowaliśmy już tutaj.

Z anteny nie zejdzie „Ring”. Jak mówi Maciej Wojciechowski, szef TVP1: - Program jest ważnym widowiskiem o charakterze kulturalnym. Debiut Pawła Paliwody w roli prowadzącego uważamy za niezwykle udany. Potrzebujemy teraz dwóch tygodni przerwy w emisji, aby popracować nad koncepcją i scenografią „Ringu”, a potem program powróci na antenę.

Nowe pasmo dokumentu, które Jedynka proponuje w poniedziałki o 20:15 od 19. marca, ma prezentować znane pozycje polskiego i zagranicznego filmu dokumentalnego o tematyce społecznej. Znajdą się tam zarówno pozycje premierowe, jak i powtórki najlepszych utworów ostatnich lat. Jedynka przedstawi m.in. „Uciekiniera” w reżyserii Marka Pawłowskiego.

Tuż po filmie dokumentalnym w poniedziałki oglądać będzie można premierowe spektakle Teatru Telewizji. Przed każdym spektaklem emitowany będzie 4-minutowy felieton filmowy przybliżający temat i gatunek spektaklu. Zapowiadane premiery to m.in. „Słowo honoru” (reż. Krzysztof Zaleski) i „Rozmowy z katem” (reż. Maciej Englert).

Jedynkowa oferta serialowa wzbogaci się o premierowe odcinki popularnych polskich seriali: „Ranczo” (od 18.marca, w niedziele) i „Fałszerze. Powrót Sfory” (od 15.marca, w czwartki). Gwiazdą nowej serii „Rancza” ma być Franciszek Pieczka, który wcieli się w rolę, powracającego po 30. latach do serialowych Wilkowyj brata Japycza.
Od maja, w czwartki Jedynka przedstawi amerykański serial pt. „Heroes”. Będzie to telewizyjna ekranizacja popularnego komiksu.

Nowości w TVP1 obejmują również ofertę programów edukacyjnych - wśród nich m.in: „Możesz więcej”, „Kodołamacze”, „Wyjeżdżam, zostaję”, oraz rozrywkowych. Od 11.marca w TVP1 oglądać będzie można familijny program pt. „Rodzinne śpiewanie na ekranie”. Będzie to teleturniej muzyczny, który poprowadzi Robert Rozmus. Program rozrywkowy oparty na formacie brytyjskim „I have got news for you”, który nie ma jeszcze polskiej nazwy – w soboty od 14. kwietnia – poprowadzi Maciej Orłoś.


media2.pl
W tym roku odeszli również


Stefan Meller 04.02.2008



Jan Płócienniczak 09.02.2008



Roy Scheider 10.02.2008



Joanna Wizmur 22.02.2008



Charlton Heston 05.04.2008



Wojciech Dzieduszycki 02.05.2008



Irena Sendler 12.05.2008



Wieńczysław Gliński 08.07.2008



Halina Wyrodek 12.08.2008



Paul Newman 26.09.2008



Krzysztof Zaleski 20.10.2008



William Wharton 29.10.2008



[*]

W wieku 60 lat zmarł Krzysztof Zaleski, filolog, aktor teatralny i filmowy, scenarzysta i reżyser teatralny, od 2006 roku dyrektor Teatru Polskiego Radia, a od 2007 roku także dyrektor i redaktor naczelny Programu II Polskiego Radia.

znany m.in. z ról w "Gorączce" Agnieszki Holland, "Człowieku z żelaza", "Ekstradycji 2", "Sztosie", "Summer Love". Choć najbardziej zapamiętamy go z roli Łukasika w serialu "Zmiennicy"

[']
Nowy program publicystyczny, nowe poniedziałkowe pasmo filmów dokumentalnych, premierowe odcinki polskich seriali i nowy serial amerykański, a także nowości w ofercie programów edukacyjnych i rozrywkowych, to wiosenne propozycje TVP1. Na konferencji prasowej transmitowanej na żywo w telewizji interaktywnej iTVP przedstawiono nową ramówkę stacji. Spotkanie poprowadził Tomasz Kammel.
„KaDwa” to nowy program publicystyczny, który zadebiutuje na antenie TVP1 15. marca o 22:00. Jego gospodarzami będą bracia: Michał i Jacek Karnowscy. Ma być to główna pozycja publicystyki społeczno-politycznej w Jedynce. Program będzie analizą najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. O nowej propozycji TVP1 informowaliśmy już tutaj.

Z anteny nie zejdzie „Ring”. Jak mówi Maciej Wojciechowski, szef TVP1: - Program jest ważnym widowiskiem o charakterze kulturalnym. Debiut Pawła Paliwody w roli prowadzącego uważamy za niezwykle udany. Potrzebujemy teraz dwóch tygodni przerwy w emisji, aby popracować nad koncepcją i scenografią „Ringu”, a potem program powróci na antenę.

Nowe pasmo dokumentu, które Jedynka proponuje w poniedziałki o 20:15 od 19. marca, ma prezentować znane pozycje polskiego i zagranicznego filmu dokumentalnego o tematyce społecznej. Znajdą się tam zarówno pozycje premierowe, jak i powtórki najlepszych utworów ostatnich lat. Jedynka przedstawi m.in. „Uciekiniera” w reżyserii Marka Pawłowskiego.

Tuż po filmie dokumentalnym w poniedziałki oglądać będzie można premierowe spektakle Teatru Telewizji. Przed każdym spektaklem emitowany będzie 4-minutowy felieton filmowy przybliżający temat i gatunek spektaklu. Zapowiadane premiery to m.in. „Słowo honoru” (reż. Krzysztof Zaleski) i „Rozmowy z katem” (reż. Maciej Englert).

Jedynkowa oferta serialowa wzbogaci się o premierowe odcinki popularnych polskich seriali: „Ranczo” (od 18.marca, w niedziele) i „Fałszerze. Powrót Sfory” (od 15.marca, w czwartki). Gwiazdą nowej serii „Rancza” ma być Franciszek Pieczka, który wcieli się w rolę, powracającego po 30. latach do serialowych Wilkowyj brata Japycza.
Od maja, w czwartki Jedynka przedstawi amerykański serial pt. „Heroes”. Będzie to telewizyjna ekranizacja popularnego komiksu.

Nowości w TVP1 obejmują również ofertę programów edukacyjnych - wśród nich m.in: „Możesz więcej”, „Kodołamacze”, „Wyjeżdżam, zostaję”, oraz rozrywkowych. Od 11.marca w TVP1 oglądać będzie można familijny program pt. „Rodzinne śpiewanie na ekranie”. Będzie to teleturniej muzyczny, który poprowadzi Robert Rozmus. Program rozrywkowy oparty na formacie brytyjskim „I have got news for you”, który nie ma jeszcze polskiej nazwy – w soboty od 14. kwietnia – poprowadzi Maciej Orłoś.
No i po wyborach.
Został wybrany nowy zarząd:

Prezesem został Pan Mieczysław Mikłasz
V-ce prezes Pan Janusz Flak
Sekretarz-skarbnik - Pan Tomasz Szostak

Na zebraniu było ok. 20 osób (z tego połowa to zawodnicy).
Urząd gminy reprezentowali:
Wójt Gminy - Pan Stanisław Górski
Przewodniczący Rady Gminy - Pan Jerzy Bar
Członek komisji oświaty - Pan Krzysztof Zaleski

Powołano też komisję rewizyjną, w skład której weszli:
Pan Krzysztof Zaleski - przewodniczący
Pan Henryk Szwajczak
Pan Karol Czuba
KONSUL[1989]DVDRip.XviD



TYTUŁ FILMU: "Konsul"
PRODUKCJA: Polska
GATUNEK: Komedia , Sensacyjny
CZAS TRWANIA: 104 minut
DATA PREMIERY: 18.08.1989 - Polska
REŻYSERIA: Mirosław Bork
SCENARIUSZ: Mirosław Bork z

OBSADA:
Piotr Fronczewski jako konsul
Maria Pakulnis jako Anka
Krzysztof Zaleski jako Gruby
Jerzy Bończak jako Mitura
Henryk Bista jako Ługowski
Gustaw Lutkiewicz
Jerzy Łapiński
Jerzy Schejbal
Michał Pawlicki
Grażyna Kruk
Maciej Góraj
Leon Niemczyk
Janusz Bukowski
Hanna Giza
Ryszard Kotys
Danuta Kowalska

OPIS FILMU :
Telewizja informuje o aresztowaniu zuchwałego oszusta Czesława Wiśniaka vel Jacka Ben Silbersteina, znanego jako Konsul. Rozpoczyna się proces... Po wyjściu z więzienia Wiśniak udaje się do swojej dziewczyny Anki, która żyje teraz z niejakim Grubym, właścicielem butiku. Oszust naciąga Grubego na lipną dostawę dżinsów, pieniędzmi dzieli się z Anką... Gorzka komedia inspirowana autentyczną historią hochsztaplera Śliwy z lat sześćdziesiątych.

http://hostuje.net/file.php?id=03074d6b4cb72b99979c7f54a42da544
http://hostuje.net/file.php?id=e8aec9f66d214ccd01a3c259cc3cdb6c
http://hostuje.net/file.php?id=a97237ef00b8e6e1dda3d3575bd3e7a4

Hasło:wielkiekino
na stasiu byłam raz, kiedy to grał tam zespół 2Tm 2,3 wczesniej była megagwiazda Krzysztof Zaleski, panowie prowadzących cała imprezę byli porazajacy- zdufane dwa narcyzy..( no ale oni byli ze staszica;))ale przetrzymałam, a tamten koncert Tymoteusza wspominam jako jeden z lepszych...


Samowolka niedziela 04.09.2005 23:10 TVP 2
Niedługi, ale mocny film, demaskujący kulisy życia w koszarach, a zwłaszcza patologiczne zjawisko tzw. fali. Feliks Falk ("Wodzirej", "Baryton", "Był jazz") jako drugi po Władysławie Pasikowskim odważył się pokazać prawdę o zasadniczej służbie wojskowej. Twórca "Krolla" potraktował ten wątek nieco drugoplanowo, gros uwagi poświęcając perypetiom głównego bohatera w świecie cywilnym. Falk natomiast całkowicie skupił się na koszmarze koszarowym. Znakomita realizacja i aktorstwo sprawiło, że "Samowolka" stała się filmem żywo dyskutowanym i poruszającym. Walory utworu dostrzegło też jury FPFF w Gdańsku w 1993 roku, nagradzając Złotymi Lwami Feliksa Falka (reżyseria), Ewę Smal (montaż) i Mariusza Jakusa (drugoplanowa rola męska). Akcja "Samowolki" toczy się na początku lat dziewięćdziesiątych. Do jednostki wojskowej przyjeżdżają nowi poborowi. Starsi koledzy ostrzegają ich przed Tygrysem, byłym kryminalistą, faktycznym władcą kompanii, słynącym z bezwzględności i sadyzmu. Co gorsza jest on w praktyce bezkarny, gdyż przełożeni, chociaż wiedzą o jego wybrykach, nie reagują. Już pierwsze dni służby wystawiają cierpliwość świeżo upieczonych "kotów" na ciężką próbę. Grupka starszych żołnierzy, czekających na przejście do rezerwy bije, upokarza i demoluje dobytek poborowych. Ich okrucieństwu i złośliwości najodważniej próbuje przeciwstawić się niejaki Kowalski. Za brak pokory płaci zwielokrotnionymi szykanami i stratą szansy na przepustkę. Mimo to, razem z kolegą potajemnie wymyka się z koszar na tzw. samowolkę, a konkretnie spotkanie z dziewczynami. Jego postępek zostaje szybko odkryty. Kowalski i Michalak wpadają w ręce siepaczy Tygrysa, który tylko czekał na taką okazję.
reż.Feliks Falk, wyk.Robert Gonera (Kowalski), Aleksander Gawek (Michalak), Mariusz Jakus (Tygrys), Krzysztof Zaleski (sierżant Kufel), Marcin Jędrzejewski (Ludwisiński), Robert Latusek (kapral Grelak), Michał Żebrowski (Pawlik)
70min Polska 1993


Jak ktoś nie widział, bardzo polecam, choć uprzedzam - film hardcore'owy. Skuteczny - po jego obejrzeniu moja babcia już nigdy nie powiedziała, że jej marzeniem jest, abym poszedł do wojska, co wcześniej powtarzała w miarę regularnie.
Jutro od 18.00 do 18.30 Krzysztof Zaleski i Małgorzata Małaszko na antenie odpowiadają na listy od sluchaczy.

18.00 – 19.00 – Sezon na Dwójkę – wydanie specjalne – prowadzi Tomasz Szachowski
Na pytania słuchaczy odpowiadają Pełnomocnik ds. Sieci Nadawczych Polskiego Radia Wojciech Makowski i dyrektorzy Programu 2 Krzysztof Zaleski i Małgorzata Małaszko


Radiowa Dwójka ma nowego dyrektora. Elżbietę Markowską zastąpił Krzysztof Zaleski, dotychczasowy dyrektor teatru Polskiego Radia. Informację o zmianie szefa rozgłośni potwierdził nam Tadeusz Fredro – Boniecki, rzecznik prasowy publicznego radia.
Elżbieta Markowska dyrektorem radiowej Dwójki była od 1999 roku. Wcześniej pełniła tą funkcję w latach 1991 – 1995.

Krzysztof Zaleski teatrem Polskiego Radia kierował od jesieni zeszłego roku. Zaleski jest reżyserem teatralnym i aktorem filmowy.

Wczoraj w wiadomościach PR 2 o 15.00 powiedziano nieco więcej na ten temat. Markowska została odwołana ze stanowiska dyrektora! W wiadomościach była też krótka rozmowa z nowym dyrektorem, który powiedział, że Dwójce po zamianie częstotliwości spadnie słuchalność i że Dwójka pozostanie przy dotychczasowym profilu, ale czas zacząć wprowadzać już zmiany, które przyciągną nowych słuchaczy. Brzmi strasznie! Zaleski za przykład podał jakieś niemieckie radio podobne do naszego PR 2, które oprócz muzyki klasycznej gra też między innymi klasykę muzyki rockowej.

Coś mi się wydaje, że szykuje nam się powrót do lat osiemdziesiątych, kiedy Dwójka już miała (najwięcej ze wszystkich programów PR) audycje z muzyką poważną i literaturą, ale nie brakowało audycji z muzyką rozrywkową. Na pewno znajdą się tacy, których to ucieszy, ale moim zdaniem jest to beznadziejny pomysł. Uważam, że dobrze się stało, że na początku lat dziewięćdziesiątych PR 2 zmieniono w to, czym jest do dzisiaj. Radio dla najbardziej wymagających melomanów, w którym w ogóle nie ma muzyki dobrze się sprzedającej, było potrzebne, a muzyka rozrywkowa była przecież w PR 1, PR 3 i PR Bis! Wprawdzie nawet teraz Dwójka ma jedną audycję, która odbiega charakterem od całej reszty, to oczywiście "Nokturn", w którym pojawia się np. elektronika. Ale to tylko jedna godzina, o północy. Jeśli audycji "przyciągających nowych słuchaczy" ma być więcej, to spowoduje to zatracenie dotychczasowego charakteru programu, a to będzie najgorszy prezent dla słuchaczy! A czy zachęci to nowych słuchaczy do słuchania PR 2? Pewnie, że nie. Nawet gdy trafią na "swoją" audycję, to po jej zakończeniu przełączą gdzieindziej. Czy naprawdę nie ma już miejsca w eterze na radio elitarne? No tak, Zaleski dał do zrozumienia, że zmiany są konieczne z powodu szykującego się zmniejszenia zasięgu i spadku słuchalności. Może nie powiedział tego tak dosłownie, ale tak by z tego wynikało.
20 października zmarł Krzysztof Zaleski

------------------------------------------------------------



data premiery: 1992-09-14 (Polska)

Produkcja: Polska
Gatunek: Sci-Fi , Thriller

Reżyseria: Jerzy Zalewski
Scenariusz: Jerzy Zalewski, Paweł Wendorff
Zdjęcia: Grzegorz Kuczeriszka
Muzyka: Kult , Kazik



Przypowieść w konwencji science - fiction. Z więzienia wychodzi mężczyzna ogarnięty obsesją, że przybył z kosmosu i ma zaprowadzić na Ziemi porządek. Do komendanta policji zgłasza się mężczyzna, który okazuje się byłym więźniem zwolnionym na podstawie amnestii. Mężczyzna ów, Tadeusz Wilk za wszelką cenę pragnie wrócić do więzienia. Gdy spotyka się z odmową spełnienia swego pragnienia, świadomie łamie prawo - rani komendanta krzesłem - ale nie osiąga celu. Po wyjściu z komendy Wilk spotyka piosenkarkę z miejscowej restauracji, która twierdzi, że jest jego matką. Kobieta i jej mąż zaczynają traktować Tadeusza jak syna, przyjmują go do swego domu. Wypytują go o przeszłość i o plany na przyszłość. Dziwne opowieści "syna" (twierdzi, że kogoś zamordował i wykonano na nim wyrok śmierci) i nie mniej dziwne zachowanie (tajemnicze rozmowy z budki telefonicznej) budzą coraz większy niepokój "rodziców". Tadeusz opuszcza dom i trafia do szpitala psychiatrycznego. Tam nawiązuje kontakt z lekarzem, który odpowiedział na dziwne hasło "kon", mówi mu, że jest kosmitą przysłanym w celu "rozszyfrowania siatki fałszerzy ludzkich serc". Po wypisaniu ze szpitala Wilk trafia znów na policję (jako donosiciel), potem zaczyna pracować w charakterze "ochroniarza" striptizerki, z którą łączy go sympatia. Wilk sądząc, że wykonał zadanie, chce wrócić na swą planetę, a przed odjazdem postanawia zabić striptizerkę. Nie dochodzi do zabójstwa, ale Tadeusz wraca do więzienia. Za kratami morduje współwięźnia, zostaje skazany na śmierć. Wyrok zostaje wykonany, Wilk wraca na swą planetę. Na Ziemi pozostawia "matkę", której zniszczył życie...



Tomasz Dedek - Wilk
Jan Frycz - Komendant
Ewa Dałkowska - Celina
Sławomir Orzechowski - Leon
Cezary Pazura - Jan
Iwona Głębicka - Nel
Krzysztof Zaleski - lekarz
Mieczysław Voit - nieznajomy
Agnieszka Kowalska - zakonnica
Wojciech Walasik - ksiądz
Artur Majewski - kapłan

------------------------------------------------------------
Zgodnie z prośbą Nadawcy, podaję do wiadomości WMPaństwa:

Szanowni Panstwo! Drodzy Przyjaciele!
Nie moge komentowac wydarzen wczorajszych, dotyczacych zakazu wypowiedzi dla mediow, a także sprawy "wygasniecia" uprawnien do pracy duszpasterskiej z obrzadku ormianskim.
Jedyne co moge zrobic to przesylam zaproszenie na konferencje, ktora odbedzie sie w piatek 20 X u ojcow dominikanow przy ul. Stolarskiej w Krakowie. Ja oczywiscie nie moge w niej uczestniczyc, a tym bardziej wypowiadac sie, ale zachecam innych do udzialu oraz do rozpowszechnienia tej informacji wsrod swoich znajomych.
Przy okazji przesylam wazne i ciekawe informacje o sprawie uznania ludobojstwa Ormian i przyznaniu nagrody Nobla pisarzowi Pamukowie.
Jeszcze raz dziekuje za wszystkie wyrazy poparcia, a zwlaszcza za zapewnienia o modlitwie.
Szczesc Boze!
ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

PRAWDA I MIŁOSIERDZIE
debata poświecona lustracji w Kościele
Kraków, 20 października 2006 roku

sesja przedpołudniowa
JAK ODSŁANIAĆ PRAWDĘ?

Otwarcie debaty – Krzysztof Popławski OP
prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów 9.30–9.40

Jarosław Makowski – Kościół w lustracyjnym zwierciadle 9.40–10.00
Marek Lasota – dylematy historyka 10.00–10.20
ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – głos świadka 10.20–10.40
Zbigniew Nosowski – doświadczenie redaktora „Więzi” 10.40–11.00

Przerwa na kawę: 11.00–11.15

Panel 11.15–12.45
ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski
Marek Lasota
Zbigniew Nosowski
Krzysztof Popławski OP
Jarosław Makowski
prowadzenie – Paweł Kozacki OP

Przerwa obiadowa 13.00–14.00

sesja popołudniowa
JAK OKAZYWAĆ MIŁOSIERDZIE?
Sebastian Duda – horyzont pojednania 14.00–14.15
ks. Paweł Bortkiewicz TChr – głos teologa moralisty 14.15–14.30
Jacek Prusak SJ – aspekt psychologiczny 14.45–15.00
Liliana Sonik – Czego oczekuję od duszpasterza,
który współpracował z SB? 15.00–15.15

Przerwa na kawę: 15.15–15.30

Panel 15.30–17.00
Sebastian Duda
ks. Paweł Bortkiewicz TChr
Grzegorz Pac
Jacek Prusak SJ
Liliana Sonik
prowadzenie – Wojciech Prus OP

Msza św. o pojednanie 17.00

za ff


Z myśleniem dalej u Ciebie nietęgo, nie tylko Piskorski i Kaczyński są na świecie, na szczęście żyje jeszcze dużo innych ludzi, każdej ze znanych osób popierających JOW, nie bałbym się powierzyć pieniędzy.
Oto licta honorowych patronów JOW, wszyscy zasługują na zaufanie:
Lista Honorowych Samorządowych Patronów JOW
czyli wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy zgodzili się objąć patronat nad Ruchem Obywatelskim na rzecz JOW


1. Stanisław Adamczyk, wójt gm. Linii w pow. wejherowskim
2. Radosław Baran, prezydent m. Będzina
3. Grzegorz Benedykciński, burmistrz m. Grodziska Mazowieckiego
4. Paweł Bielinowicz, burmistrz m. Szczytna
5. Ryszard Bodziacki, burmistrz m. Słubic
6. Ryszard Bogusz, prezydent m. Skierniewic
7. Sławomir Bykowski, burmistrz m. Radziejowa
8. Stanisław Chalimoniuk, burmistrz m. Niemodlina
9. Henryk Chromik, wójt gm. Bierawy
10. Marek Chrzanowski, prezydent m. Bełchatowa
11. Jan Chwiędacz, burmistrz m. Imielina
12. Krzysztof Ciołkiewicz, prezydent m. Żyrardowa
13. Waldemar Czaja, wójt gm. Zębowic w pow. oleskim
14. Jerzy Czerwieński, burmistrz m. Chełmży
15. Zdzisław Czucha, burmistrz m. Kościerzyny
16. Wacław Derlicki, burmistrz m. Brodnicy
17. Konstanty Dombrowicz, prezydent m. Bydgoszczy
18. Jaromir Dziel, prezydent m. Gniezna
19. Marian Dzięcioł, burmistrz m. Łochowa
20. Jan Dziubiński, prezydent m. Tarnobrzega
21. Krzysztof Fabianowski, burmistrz m. Strzelc Opolskich
22. Edward Flak, burmistrz m. Olesna
23. Wojciech Gąsiewski, wójt gm. Płoniaw-Bramury w pow. makowskim
24. Janusz Grobel, prezydent m. Puław
25. Zbigniew Grzesiak, burmistrz m. Mińska Mazowieckiego
26. Wojciech Jagiełłowicz, wójt gm. Lubszy w pow. brzeskim
27. Marian Jurczyk, prezydent m. Szczecina
28. Kazimierz Jurkowski, burmistrz m. Głubczyc
29. Tomasz Kałużny, burmistrz m. Wrześni
30. Jerzy Kepka, wójt gm. Wejherowa
31. Jarosław Kielar, burmistrz m. Kluczborka
32. Lidia Kontny, burmistrz m. Dobrodzienia
33. Marek Kopel, prezydent m. Chorzowa
34. Bogdan Koszuta, burmistrz m. Wąbrzeźna
35. Henryk Kozłowski, wójt gm. Czerwonki w pow. makowskim
36. Andrzej Krzysztofiak, burmistrz m. Kwidzyna
37. Krzysztof Kuchczyński, burmistrz m. Namysłowa
38. Mirosław Kukliński, prezydent m. Tomaszowa Mazowieckiego
39. Hubert Kurzał, burmistrz m. Leśnicy w pow. strzeleckim
40. Roman Lipski, burmistrz m. Kłodzka
41. Wojciech Lubawski, prezydent m. Kielc
42. Adam Marciniak, wójt gm. Człuchowa w pow. człuchowskim
43. Waldemar Matusewicz, prezydent m. Piotrkowa Trybunalskiego
44. Tadeusz Mikulski, burmistrz m. Garwolina
45. Marek Mrozowski, burmistrz m. Czeladzi
46. Antoni Nawrocki, burmistrz m. Solca Kujawskiego
47. Kazimierz Pałasz, prezydent m. Konina
48. Franciszek Październik, burmistrz m. Oławy
49. Janusz Pęcherz, prezydent m. Kalisza
50. Mieczysław Płaczek, wójt gm. Bobowa w pow. starogardzkim
51. Piotr Przytocki, prezydent m. Krosna
52. Bożena Ronowicz, prezydent m. Zielonej Góry
53. Władysław Skrzypek, prezydent m. Włocławka
54. Jerzy Słowiński, prezydent m. Radomska
55. Marian Smutkiewicz, burmistrz m. Nysy
56. Sylwester Sokolnicki, burmistrz m. Serocka
57. Kazimierz Stachurski, burmistrz m. Ożarowa Mazowieckiego
58. Andrzej Stania, prezydent m. Rudy Śląskiej
59. Mirosław Symanowicz, prezydent m. Siedlec
60. Wojciech Szczurek, prezydent m. Gdyni
61. Edward Szupryczyński, burmistrz m. Głuchołaz
62. Roman Tasarz, burmistrz m. Golubia-Dobrzynia
63. Waldemar Tkaczyk, wójt gm. Kościerzyny w pow. kościerskim
64. Zbigniew Walczak, wójt gm. Gniewina w pow. wejherowskim
65. Stanisław Wicki, burmistrz m. Redy
66. Jan Tadeusz Wilk, burmistrz m. Malborka
67. Andrzej Wiśniewski, prezydent m. Grudziądza
68. Jerzy Wysocki, burmistrz m. Milanówka
69. Michał Zaleski, prezydent m. Torunia
70. Marcin Zamoyski, prezydent m. Zamościa
71. Ireneusz Żurawski, burmistrz m. Złotoryji

Wszystkich chcących się dowiedzieć czegoś więcej o Ruchu na rzecz JOW, zapraszam na stronę JOW.

Do listy Honorowych Patronów Samorządowych JOW dołączyły trzy osobistości Wysłane piątek, 5, marca 2004 przez Krzysztof Pawlak

Pragniemy poinformować, że do naszej Listy Honorowych Samorządowych Patronów JOW dołączyło trzech nowych burmistrzów:
p. Ryszard Bodziacki, burmistrz m. Słubic;
p. Zbigniew Grzesiak, burmistrz m. Mińska Maz.;
p. Roman Tasarz, burmistrz m. Golubia-Dobrzynia.

Lista Honorowych Patronów JOW poniżej.

Serdeczne pozdrowienia
Obywatelski Ruch na rzecz JOW



Lista Honorowych Samorządowych Patronów JOW
(5 marca 2004)


1. Stanisław Adamczyk, wójt gm. Linii w pow. wejherowskim;
2. Radosław Baran, prezydent m. Będzina;
3. Grzegorz Benedykciński, burmistrz m. Grodziska Mazowieckiego;
4. Paweł Bielinowicz, burmistrz m. Szczytna;
5. Ryszard Bodziacki, burmistrz m. Słubic;
6. Ryszard Bogusz, prezydent m. Skierniewic;
7. Sławomir Bykowski, burmistrz m. Radziejowa
8. Stanisław Chalimoniuk, burmistrz m. Niemodlina;
9. Henryk Chromik, wójt gm. Bierawy;
10. Marek Chrzanowski, prezydent m. Bełchatowa;
11. Jan Chwiędacz, burmistrz m. Imielina;
12. Krzysztof Ciołkiewicz, prezydent m. Żyrardowa;
13. Waldemar Czaja, wójt gm. Zębowic w pow. oleskim;
14. Jerzy Czerwieński, burmistrz m. Chełmży,
15. Zdzisław Czucha, burmistrz m. Kościerzyny;
16. Wacław Derlicki, burmistrz m. Brodnicy;
17. Konstanty Dombrowicz, prezydent m. Bydgoszczy;
18. Jaromir Dziel, prezydent m. Gniezna
19. Marian Dzięcioł, burmistrz m. Łochowa;
20. Jan Dziubiński, prezydent m. Tarnobrzega;
21. Krzysztof Fabianowski, burmistrz m. Strzelc Opolskich;
22. Edward Flak, burmistrz m. Olesna;
23. Wojciech Gąsiewski, wójt gm. Płoniaw-Bramury w pow. makowskim;
24. Janusz Grobel, prezydent m. Puław;
25. Zbigniew Grzesiak, burmistrz m. Mińska Mazowieckiego;
26. Wojciech Jagiełłowicz, wójt gm. Lubszy w pow. brzeskim;
27. Marian Jurczyk, prezydent m. Szczecina;
28. Kazimierz Jurkowski, burmistrz m. Głubczyc;
29. Tomasz Kałużny, burmistrz m. Wrześni;
30. Jerzy Kepka, wójt gm. Wejherowa;
31. Jarosław Kielar, burmistrz m. Kluczborka;
32. Lidia Kontny, burmistrz m. Dobrodzienia;
33. Marek Kopel, prezydent m. Chorzowa;
34. Bogdan Koszuta, burmistrz m. Wąbrzeźna;
35. Henryk Kozłowski, wójt gm. Czerwonki w pow. makowskim;
36. Andrzej Krzysztofiak, burmistrz m. Kwidzyna;
37. Krzysztof Kuchczyński, burmistrz m. Namysłowa;
38. Mirosław Kukliński, prezydent m. Tomaszowa Mazowieckiego;
39. Hubert Kurzał, burmistrz m. Leśnicy w pow. strzeleckim;
40. Roman Lipski, burmistrz m. Kłodzka;
41. Wojciech Lubawski, prezydent m. Kielc;
42. Adam Marciniak, wójt gm. Człuchowa w pow. człuchowskim;
43. Waldemar Matusewicz, prezydent m. Piotrkowa Trybunalskiego;
44. Tadeusz Mikulski, burmistrz m. Garwolina
45. Marek Mrozowski, burmistrz m. Czeladzi;
46. Antoni Nawrocki, burmistrz m. Solca Kujawskiego
47. Kazimierz Pałasz, prezydent m. Konina
48. Franciszek Październik, burmistrz m. Oławy
49. Mieczysław Płaczek, wójt gm. Bobowa w pow. starogardzkim;
50. Piotr Przytocki, prezydent m. Krosna;
51. Bożena Ronowicz, prezydent m. Zielonej Góry;
52. Władysław Skrzypek, prezydent m. Włocławka;
53. Jerzy Słowiński, prezydent m. Radomska;
54. Marian Smutkiewicz, burmistrz m. Nysy;
55. Sylwester Sokolnicki, burmistrz m. Serocka;
56. Kazimierz Stachurski, burmistrz m. Ożarowa Mazowieckiego;
57. Andrzej Stania, prezydent m. Rudy Śląskiej;
58. Mirosław Symanowicz, prezydent m. Siedlec;
59. Wojciech Szczurek, prezydent m. Gdyni;
60. Edward Szupryczyński, burmistrz m. Głuchołaz;
61. Roman Tasarz, burmistrz m. Golubia-Dobrzynia;
62. Waldemar Tkaczyk, wójt gm. Kościerzyny w pow. kościerskim;
63. Zbigniew Walczak, wójt gm. Gniewina w pow. wejherowskim;
64. Stanisław Wicki, burmistrz m. Redy;
65. Jan Tadeusz Wilk, burmistrz m. Malborka,
66. Andrzej Wiśniewski, prezydent m. Grudziądza;
67. Jerzy Wysocki, burmistrz m. Milanówka;
68. Michał Zaleski, prezydent m. Torunia;
69. Marcin Zamoyski, prezydent m. Zamościa;
70. Ireneusz Żurawski, burmistrz m. Złotoryji

Uwaga:
Lista obejmuje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy zgodzili się objąć patronat nad Ruchem Obywatelskim na rzecz JOW.

Odrzucanie przez PIS idei "Jednomandatowych Okręgów Wyborczych", to nie żaden nieistotny szczegół. Jest to dowód, że w rzeczywistości PIS, to jeszcze jedna wiecej klika, ustawiona w kolejce do zagrabienia tego, co jeszcze w Polsce zostało.


Zmarł Krzysztof Zaleski, filolog, aktor teatralny i filmowy, scenarzysta i reżyser teatralny, od 2006 roku dyrektor Teatru Polskiego Radia, a od 2007 roku także dyrektor i redaktor naczelny Programu II Polskiego Radia.

Związany ze scenami warszawskimi, Zaleski był reżyserem w Teatrze na Woli, w Teatrze Współczesnym i w Teatrze Dramatycznym. Od 1988 roku współpracował z Teatrem Ateneum i Teatrem Telewizji. Wykładał w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, a w latach 1987 -1990 był prodziekanem Wydziału Reżyserskiego.

Szerszej publiczności znany jest z ról filmowych. Wystąpił między innymi w "Gorączce", "Szansie", a także w serialu telewizyjnym "Zmiennicy".

Ponadto zagrał w filmach: "Niedzielne dzieci", "Próba ognia i wody", "Człowiek z żelaza", "Życie za życie. Maksymilian Kolbe", "Ekstradycja 2", "Sztos", "Cudownie ocalony", "Summer Love", "Drugi sztos".

Krzysztof Zaleski reżyserował recitale i koncerty Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Zrealizował także spektakl muzyczny, blues-operę Jacka Kaczmarskiego "Kuglarze i wisielcy" w Teatrze Nowym w Poznaniu i spektakl baletowy do muzyki Igora Strawińskiego "Święto wiosny" w Teatrze Wielkim w Warszawie. Krzysztof Zaleski był laureatem wielu nagród. W 1983 roku podczas Spotkania Poetyckiego imienia Stachury w Toruniu otrzymał wyróżnienie "Radar'83", przyznane za całość dorobku inscenizacyjnego ze szczególnym uwzględnieniem "Mahagonny" oraz za umiejętność budowania pracy zespołu teatralnego. W 2005 roku nagrodzono go za scenariusz-adaptację w konkursie radiowym na V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie, za spektakl "Nie piszę już wierszy". W ubiegłym roku przyznano mu Nagrodę "Feliks Warszawski" za najlepszą reżyserię, za spektakl "Wagon" w Teatrze Współczesnym.

Krzysztof Zaleski urodził się 3 września 1948 roku w Świętochłowicach. W 1971 roku ukończył Wydział Filologii Polskiej i Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1986 roku Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Był mężem aktorki Marii Pakulnis.

Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl



Skok do przodu
Pocałunek w głowę brązowego popiersia Leona Schillera - patrona nagrody przyznawanej młodym utalentowanym artystom przez ZASP - przypieczętował uroczystość jej wręczenia BARBARZE KURZAJ. Aktorka Teatru im. Słowackiego w Krakowie coraz częściej pojawia się na ekranie.

«Gram teraz w debiucie filmowym Anny Kazajak "Oda do radości" - mówi laureatka. - Moja bohaterka jest dziewczyną, której niezgoda na rzeczywistość każe szukać nadziei. Coś zmienić w swoim życiu.

Aktorka pojawiła się wcześniej m.in. w filmach: "Tydzień z życia mężczyzny" Jerzego Stuhra, "Inferno" Macieja Pieprzycy, "Ono" Małgorzaty Szumowskiej. Na zawodowej scenie debiutowała jako dziewiętnastolatka w "Weselu" Canettiego w 1994 r. Wydział Aktorski krakowskiej szkoły teatralnej ukończyła pięć lat później.

- Przed studiami byłam w aktorskim Lart studiO w Krakowie. Prof. Gena Wydrych zaproponowała mi casting u dyrektora Bogdana Hussakowskiego. Później grałam też u Giovanniego Pampiglione w "Obiedzie" Canettiego. Następny był w 1999 r. aktorski dyplom "...jak Piaf", z piosenkami legendarnej francuskiej artystki.

- To był pierwszy w historii szkoły aktorski dyplom w formie monodramu. Zaryzykował mój opiekun i reżyser prof. Józef Opalski. Dzięki niemu odważyłam się przez godzinę zająć uwagę widzów tylko swoją osobą. Żeby nie było nieporozumień, przedstawiam się widzom jako Basia Kurzaj, której spektakl jest hołdem dla Piaf, nie zaś próbą jej udawania.

Monodram spotkał się ze świetnym przyjęciem. Ruszył w Polskę, i nie tylko. Wspaniały głos Barbary Kurzaj oklaskiwał w Paryżu Andrzej Seweryn i wzruszeni rodacy Piaf.

- Śpiewałam cztery piosenki po polsku i jedną w oryginale. Młody francuski reżyser uznał, że jestem podobna do Piaf. Nie tylko drobną posturą, ale i... siłą charakteru. Zaproponował mi rolę Piaf w filmie, obok Jeanne Moreau. Rzecz, niestety, nie doszła do skutku ze względów finansowych.

Dyrektor Krzysztof Orzechowski włączył za to "...jak Piaf" do repertuaru Teatru Słowackiego. Słowem sukces.

- Dla mnie ważne jest każde partnerskie spotkanie. Jestem szczęśliwa, jeśli reżyser odkrywa we mnie coś, czego sobie nie uświadamiałam. Wtedy robię skok do przodu.

Z żarem w głosie opowiada Kurzaj o koleżankach i kolegach, którzy otaczają ją opieką i pomocą. I o tych, których podczas przedstawienia na scenie nie widać. Paniach garderobianych Ani i Marcie, panu rekwizytorze Romku, o całym, wspaniałym zespole technicznym. Jakże niezbędnych pracownikach teatru, gdy aktorka niemal nie schodzi ze sceny w "Merylin Mongoł". Gdy gra w "Idiocie", "Ożenku", "Tataraku", "Operze za trzy grosze". W "Klinczu" - gościnnie w Teatrze Śląskim w Katowicach. W Teatrze TV powierzali jej role reżyserzy spoza krakowskiego środowiska: Krzysztof Zaleski i Piotr Łazarkiewicz.

- Wierzę w posłannictwo mego zawodu, który daje ludziom nadzieję, wzruszenie, katharsis. Wierzę w ten magiczny kontakt między aktorem a widzem, gdy dwoje obcych sobie ludzi w czasie przedstawienia staje się sobie, choć na moment, bliskimi.

Na zdjęciu: Barbara Kurzaj w przedstawieniu "Piaf".»

"O nich się mówi: Barbara Kurzaj"
Janusz R. Kowalczyk
Rzeczpospolita (Tele) nr 118
20-05-2005



astro boy )*

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • piotrrucki.htw.pl

  • © wojtekstoltny design by e-nordstrom