krzysztof langer
wojtekstoltny

POTEM... Moim skromnym (haha.. skromnym ) zdaniem jeden z najlepszych kabaretów jaki kiedykolwiek istniał. Doskonałe żarty, genialne dialogi.. Idealny po prostu... Wychowałam się na nim.. Geniusze..

Historia:
Początki kabaretu Potem to występy na studenckich imprezach okolicznościowych. Nazwa powstała przez skojarzenie z nazwą klubu studenckiego "Zatem". Próby kabaretu odbywały się w klubach Zatem i Gęba.

Pierwotny skład (od 25 listopada 1984 r.) tworzyli dwaj studenci pedagogiki kulturalno-oświatowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej: Krzysztof Langer i Dariusz Kamys. W pierwszych latach występowali tam też między innymi Janusz Klimenko (1985-1990), Ewa Sopielewska (do 1987 r.), Andrzej Kłos (w Potem tylko 2 miesiące) i Mirosław Kowalik. Pierwszym pianistą zespołu był Paweł Jarosz. W kwietniu 1985 r. Władysław Sikora (wówczas pracujący jako monter telefonów) zastąpił Krzysztofa Langera w roli lidera kabaretu.

Po działalności w latach 1984-1987 kabaret Potem rozpadł się. Bezpośrednią przyczyną rozpadu było powołanie do zasadniczej służby wojskowej dwóch członków grupy, ale pośrednio także spadek formy artystycznej kabaretu w kolejnych programach. Potem reaktywował się w 1989 r., a w nowym składzie znaleźli się byli członkowie kabaretu Drugi Garnitur Joanna Chuda (obecnie Kołaczkowska) i Adam Nowak (późniejszy lider zespołu Raz, Dwa, Trzy). Od około 1990 r. tworzyli go: Joanna Kołaczkowska, Mirosław Gancarz (od 1986), Leszek Jenek, Dariusz Kamys, Adam Pernal (pianista) i Władysław Sikora (kierownictwo).

Potem stanowił podstawę kabaretowej Formacji Zaś (1988-1990). Niektórzy członkowie Potem, na czele z liderem całego środowiska, Władysławem Sikorą, w ramach Formacji opiekowali się nowymi kabaretami Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego.

Ostatni występ kabaretu miał miejsce 28 czerwca 1999 roku w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze. Mimo to kabaret wciąż cieszy się sympatią miłośników kabaretu. Jeden z najpopularniejszych programów - Bajki dla potłuczonych - ukazał się na DVD w grudniu 2003 roku. Kolejna płyta, tym razem z nagraniem programu Różne takie story wzbogaconym o Paskudy i wywłoki oraz Piosenki kabaretu Potem, wyszła w 2004 roku.

Działalność kabaretową do dziś prowadzą Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys, którzy występują w kabarecie Hrabi. Władysław Sikora wraz z Zenonem Laskowikiem prowadzi scenę kabaretową O.B.O.R.A. w Poznaniu. Wszyscy członkowie w mniejszym bądź większym stopniu udzielają się w tworzeniu amatorskich filmów w wytwórni A'YoY.

Członkowie:
Dariusz Kamys


Joanna Kołaczkowska


Leszek Jenek (uh.. )


Mirosław Gancarz


Władysław Sikora


Adam Pernal


I kilka fotek ze skeczy:



































A teraz jeszcze link dla zainteresowanych:
http://www.kabaretpotem.art.pl/index.html
Z tym KOMBII to nie tak do końca prawda

Program na 2 września zapowiada się następująco:

- 14.45 - 15.45 BIG BAND BOT Elektrownia Turów S.A.
- 15.45 – 16.00 Uroczyste rozpoczęcie Festynu
- 16.00 – 16.30 KRZYSZTOF LANGER
- 16.30 – 18.00 CROSS ROADS / COWERY ABBA /
- 18.00 – 18.30 KRZYSZTOF LANGER
- 18.30 – 20.00 ROBERT JANOWSKI z zespołem
- 20.00 – 20.30 KRZYSZTOF LANGER
- 20.30 - 22.00 SŁAWEK ŁOSOWSKI z zespołem ( były lider zespołu KOMBI ) - więcej można przeczytać na stronie http://www.losowski.pl
- 22.00 - pokaz fajerwerków


Jeśli ktoś wybiera się z dzieckiem to może zajść do amfiteatru. Program dla dzieci godz. 15.00 - 19.00

część I około 2 godzin
solistka z hula-hoop, komicy cyrkowi, fakir, połykacz ogni, ekwilibrysta na drabinkach z pokazami żonglerki, duet akrobatyczny, iluzjonista, czarodziej, żongler, przejażdżka na wielbłądzie

część II około 1 godziny
Warsztaty cyrkowe: lina pozioma, żonglerka, jazda na monocyklu, hula–hoop



Mam nadzieję że obędzie się bez tradycyjnego deszczu

Po występie Grzegorza Turnaua na scenie odbył się finał konkursu wiedzy o bezpieczeństwie w górach i na wodach zorganizowany przez jednego ze sponsorów Plus GSM. Uczestnicy odpowiadali na pytania, za prawidłowe odpowiedzi otrzymali cenne nagrody, jak kurtki i gadżety tego operatora. Po zakończeniu konkursu Krzysztof Langer zapowiedział występ kolejnego wykonawcy tego, pełnego poezji wieczoru. Trzeba naprawdę wielkich umiejętności, aby po występie Grzegorza Turnaua, występując jako ostatni wykonawca koncertu, kiedy ludzie myślą już o sposobie wydostania się z Borowic, wielka doprawdy to sztuka zainteresować słuchaczy i zgromadzić ich przy scenie. Sztuki tej dokonał nie kto inny, jak Jacek Kleyff, żywa historia piosenki autorskiej i poetyckiej, współzałożyciel kultowego Salonu Niezależnych. Jacek wystąpił z towarzyszeniem jednego tylko muzyka, a był to Wojciech „Morawiec” Morawski, współzałożyciel legendarnej grupy PERFECT. Sztuki tej dokonał w jedyny, sobie właściwy sposób. Śpiewał. Śpiewał tak przekonywująco, że ludzie, którzy już wychodzili z polany zatrzymywali się, wracali pod scenę, aby wraz z bardem śpiewać stare i wysłuchać nowych utworów zapowiadających ukazanie się nowej płyty Orkiestry Na Zdrowie. Ponad godzinny koncert przypominał swoim nastrojem dawne koncerty z pierwszych edycji „Gitara i Piórem”. Były oczywiście bisy, autografy po koncercie ba, nawet prośba o nagranie krótkiej sekwencji video z artystą, na co oczywiście wyraził zgodę.
Zainteresowanych informuję, że na oficjalnej stronie "Gitarą i Piórem" ukazała się aktualizacja dotycząca tegorocznych koncertów.
W imieniu własnym i licznych fanów dziękuję Ci Jacku, za te chwile w Borowicach. Z tego, co słyszałem po koncertach ludzie chcą częściej Cię słuchać. Może przy okazji nowej plyty?...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • piotrrucki.htw.pl

  • © wojtekstoltny design by e-nordstrom