krystyna nowakowska
wojtekstoltny

Gazeta.pl > Częstochowa > Aktualności >
Potrawa regionalna - zupa żarczanka

Potrawa regionalna - zupa żarczanka
Artur Kucharski 17-07-2006

Podczas niedzielnego festynu w Żarkach częstowano gości regionalnym przysmakiem - żarczanką. Cóż to takiego?
Kto chce wiedzieć, jak smakuje to danie, może je zrobić samemu. Jeśli zakisi żur we wtorek, w sobotę będzie jadł. - Przy takich upałach, jakie mamy teraz, wystarczy, żeby żur postał cztery dni - mówi Leokadia Grzybek, kucharka z żareckiej parafii św. Szymona i Judy Tadeusza. To ona na niedzielnym festynie w Żarkach przyrządziła zupę i częstowała wszystkich zainteresowanych. - Potem należy przygotować wywar na boczku i kościach, zalać żurem, przyprawić czosnkiem, liściem laurowym, pieprzem, zielem angielskim i majerankiem. Posolić do smaku i dodać maggi. Podawać z ugotowaną w zupie kiełbasą.

Żarczanka pani Leokadii smakowała szczególnie mężczyznom - chwalili ją za to, że jest ostra i kwaśna. Do jej przygotowania autorka zużyła 50 litrów żuru i 100 kiełbasek. Pomagały panie: Lidia Nowakowska, Krystyna Marszałek, Krystyna Szymusińska oraz Janina Trzeciakowska.
Galeria PRO ARTE Okręgu Zielonogórskiego ZPAP zaprasza na wystawę rzeźb Krystyny i Jerzego Nowakowskich. Wernisaż odbędzie się w środę, 29 października 2008 o godz. 17.00 w Galerii PRO ARTE w Zielonej Górze przy ulicy Stary Rynek 2-3. Wystawa odbywa się w ramach cyklu ARTYSTA-DZIEŁO-ODBIORCA | SPOTKANIA ZE SZTUKĄ.

O Autorach:

KRYSTYNA NOWAKOWSKA
Liceum Sztuk Plastycznych ukończyła w Jarosławiu w 1973 r., a w latach 1973-1979 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Jerzego Bandury uzyskała w 1979 r.
Zajmuje się rzeźbą, ze szczególnym upodobaniem do unikatowych kompozycji, tworzonych w wosku i odlewanych w brązie, techniką „traconego wosku". Rezultaty tej pracy prezentowane były na wielu wystawach w kraju i za granicą, na wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Prace autorstwa Krystyny Nowakowskiej znajdują się w zbiorach galerii oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Od 1989 r. przez wiele lat uczestniczyła w międzynarodowych plenerach artystycznych w Mirabel (Francja), organizowanych przez Stowarzyszenie „Nowa Darmstadzka Secesja" oraz przez Künstlerhaus Ziegelhütte e.V. w Darmstadt, brała również udział w sympozjum rzeźbiarskim w Iserlohn w Niemczech oraz w Csongrad na Węgrzech.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, należy też do Stowarzyszenia Twórczego „Polart" i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

JERZY NOWAKOWSKI
Liceum Sztuk Plastycznych ukończył w Jarosławiu w 1965 roku, a w latach 1965-1971 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach profesorów: Mariana Koniecznego i Jacka Pugeta. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni docent Wandy Ślendzińskiej w 1971 roku.
Od ukończenia studiów nieprzerwanie zajmuje się rzeźbą i medalierstwem, również maluje. Rezultaty tej pracy pokazywał na wielu wystawach w kraju i za granicą, na wystawach indywidualnych (33 prezentacje) i na wystawach zbiorowych. Prace Nowakowskiego były nagradzane i wyróżniane na wielu konkursach i wystawach. Od roku 1975 bierze udział w Międzynarodowych wystawach medalierstwa FIDEM. Jego rzeżby, medale, prace malarskie znajdują się w zbiorach muzealnych, galeriach oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, należy do Stowarzyszenia Twórczego „POLART” w Krakowie, do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz do Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi "Odnowica" z Dąbrowy Dolnej oraz Gimnazjum im.mjr.Jana Piwnika Ponurego w Bodzentynie zapraszają 30 pażdziernika o godz. 12: 00 do Gimnazjum w Bodzentynie ul.Wolności 4 na otwarcie wystawy "Pamiętnik" będącej podsumowaniem projektu realizowanego w ramach programu Dla Tolerancji Fundacji Stefana Batorego.

"Pamiętnik Dawida Rubinowicza" to historia żydowskiego chłopca
mieszkającego w Bodzentynie w czasie wojny i wywiezionego do Treblinki w 1942r. Książka ta stała się osią projektu "Pamiętnik" realizowanego
>przez Stowarzyszenie "Odnowica". W projekcie uczestniczyły dzieci z
>miejscowości Dąbrowa Dolna. Wykorzystując technikę fotografii otworkowej pod kierunkiem Marty Kotlarskiej z Akademii Pstryk, zilustrowały wybrane przez siebie fragmenty Pamiętnika najbardziej ich poruszające. Pierwsze wrażenia po przeczytaniu Pamiętnika były wstrząsające. Próba opowiedzenia historii Dawida Rubinowicza poprzez fotografię otworkową spowodowała, że temat ten stał się bardziej przystępny i mniej dramatyczny, złagodniał. Dzieci mogłyy spokojnie mówić o wydarzeniach opisanych w Pamiętniku. Szukając śladów żydowskich w Bodzentynie dotarliśmy na bardzo zaniedbany Kirkut. Wyprawa na Kirkut i odsłonięcie kilkunastu macew sprowokowałó dodatkowe pytania dotyczące symboliki motywów wyrzeżbionych w macewach. Zaprosiliśmy fachowca w tej dziedzinie Panią Monikę Krajewską, która szczegółowo nam wszystko wyjaśniła, nauczyła wycinanki i kaligrafii żydowskiej. Efekty tych warsztatów i fotografie przedstawimy na wystawie w Gimnazjum.

>
>Serdecznie zapraszam
>
>w imieniu organizatorów
>
>Krystyna Nowakowska Stowarzyszenie "Odnowica"
>
W miniony wtorek, 18 listopada, miał miejsce w Centre des Arts Pluriels (CAPe) w Ettelbrucku wernisaż wspólnej wystawy rzeźb Krystyny Nowakowskiej i rysunków Anny Bulandy-Pantalacci pod nazwą "Nolite timere" (Nie lękajcie się).

Obie autorki wystawianych prac są absolwentkami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Anna Bulanda-Pantalacci mieszka obecnie w Trewirze i jest pedagogiem FH Trier. Krystyna Nowakowska działa jako artysta niezależny w Krakowie.

Podczas wernisażu pani konsul Ambasady RP w Luksemburgu, Ewa Sufin-Jacquemart, dziękując dyrektor artystycznej CAPe, pani Ainhoi Achutegui, za przyjęcie polskiej sztuki pod gościnny dach Centre des Arts Pluriels podkreśliła, iż jest to już kolejny polski akcent na luksemburskiej Północy, po licznych imprezach kulturalnych w Ancien Cinema w Vianden oraz koncercie w ramach Festiwalu Kultury Polskiej na Zamku w Vianden, jak też i recitalu Krystiana Zimermana w Echternach. Pani konsul wyraziła nadzieję, że współpraca tak z Ettelbruckiem, jak i z coraz liczniejszymi ośrodkami kultury w tym rejonie Luksemburga, będzie się dalej owocnie rozwijać. Wystawa organizowana jest przez CAPe wraz z Ambasadą RP w Luksemburgu i potrwa do 9 grudnia br.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z wystawy oraz wernisażu. Mamy nadzieję, że zachęcą Was one do przyjazdu do Ettelbrucka, w celu obejrzenia całości ekspozycji.

• • •



• • •



• • •



• • •



• • •



• • •



• • •



• • •



• • •


Mieszkańcy Brzegu - nie czekajcie z wymianą dowodu osobistego!


Wszystkie dowody osobiste wydane przed dniem 1 stycznia 2001 roku tracą ważność 31 grudnia 2007 roku – ten termin nie będzie przedłużony !


Ustawodawca określił harmonogram wymiany tych dowodów, w poszczególnych latach:

1) od dnia 1 stycznia 2003 r. do dnia 31 grudnia 2003 r. - wydanych w
latach 1962-1972,
2) od dnia 1 stycznia 2004 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. - wydanych w latach 1973-1980,
3) od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2005 r. - wydanych w latach 1981-1991,
4) od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2006 r. - wydanych w latach 1992 -1995,
5) od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. - wydanych w latach 1996-2000.

O wymianie dowodu osobistego należy niezwłocznie powiadomić Urząd Skarbowy w Brzegu. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, dla których płatnikiem jest organ emerytalny lub rentowy, mogą dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego za pośrednictwem tego
płatnika. Natomiast podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych nieprowadzący działalności gospodarczej, dla których obowiązek aktualizowania danych wynika z faktu otrzymania dowodu osobistego, mogą dokonać tego zgłoszenia za pośrednictwem Biura Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta, lub bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.

Opłata za dowód osobisty wynosi 30zł. Taką kwotę należy wpłacić w kasie Urzędu Miasta Brzegu (dotyczy tylko mieszkańców miasta Brzegu) na nazwisko osoby ubiegającej się o dowód osobisty.

Z opłaty za dowód osobisty zwolnione są osoby:
- ubiegające się o wymianę dowodu osobistego z powodu wady technicznej lub sporządzonego niezgodnie z danymi zawartymi we wniosku,
- zobowiązane do wymiany dowodu z powodu administracyjnej zmiany nazwy miejscowości, nazwy ulicy, numeru domu lub numeru lokalu,
- które utraciły dowód osobisty w wyniku klęski żywiołowej,
- przebywające w domach pomocy społecznej lub pobierających zasiłek stały z pomocy społecznej albo rentę socjalną ,
- małoletnie przebywające całodobowo w placówkach opiekuńczo- wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych oraz młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

W razie utraty dowodu należy niezwłocznie o tym fakcie powiadomić najbliższy organ gminy wydający dowody osobiste, który wyda w takiej sytuacji wolne od opłaty zaświadczenie o utracie dowodu osobistego. Zaświadczenie to jest ważne do czasu otrzymania nowego dowodu osobistego.

Wnioski o wydanie dowodu osobistego można pobrać w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz Urzędzie Miasta Brzegu pokój 102.


Krystyna Nowakowska – Bider
Kierownik Biura Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Brzegu


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • piotrrucki.htw.pl

  • © wojtekstoltny design by e-nordstrom