Jutro piszę w szkole poprawę klasówki z optyki bo dostałem kapę :/
Mam do zrobienia 3 zadania:
1. Zdolność skupiająca soczewki płasko wypukłej wynosi w powietrzu 4 dioptrie. Oblicz promień soczewki. Współczynnik załamania szkła = 1,5
2. Soczewka skupiająca wytworzyła pozorny prosty, 4 krotnie powiększony obraz przedmiotu.
Odległość między przedmiotem a obrazem pozornym = 45 cm.
a)oblicz odleglosc przedmiotu i obrazu od soczewki
b)oblicz ogniskową i zdolnosc skupiajaca soczewki
3.W odleglosci 120 cm od zwierciadla wkleslego o promieniu krzywizny 60 cm powstal rzeczywisty i odwrocony obraz o wysokosci 6 cm.
oblicz w jakiej odleglosci od zwierciadla umieszczono przedmiot oraz jego wysokość.
Zrobiłem to pierwsze ale nie wiem czy dobrze.. ?
D=4
n=1.5
r=?
1/f=(n-1)*(1/r)
4=(1/2)*(1/r)
4=1/2r
r=1/8 wie ktoś czy dobry wynik ?
a za te 2 kolejne nie wiem jak się zabrać prosiłbym o jakieś nakierowanie
Głównie mi chodzi o to że nie wiem do jakiego wzoru jakie dane podstawić :/ mam do zrobienia takie oto 3 zadania z optyki i bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu:
zad,1
przedmiot o wysokości 2cm ustawiono prostopadle do osi optycznej soczewki, w odległości 15cm od niej. Zdolnośc skupiająca soczewki wynosi 10diopotrii. Znajdź położenie i wysokośc obrazu
zad.2
soczewkę dwuwupukłą ograniczoną powierzchniami o jednakowych promieniach krzywizny, równych 12cm, umieszczono w takiej odległości od przedmiotu, że powiększenie otrzymanego na ekranie obrazu jest równe p. Oblicz odległośc przedmiotu od ekranu, jeśli:
a) p=2
b) p=0,5
c) p= 1
Współczynnik załamania materiału soczewki względem otoczenia (powietrza) wynosi 1,5
zad.3
soczewkę o której mowa w poprzednim zadaniu, umieszczono w wodzie o współczynniku załamania 1,33. oblicz ogniskową soczewki w wodzie.
edit by dudu21
wycinam: baaaardzo prosze o pomoc
następnym razem wywalę do kosza,
więc zapoznaj się z regulaminem! Zegarmistrzowska lupa o powiększeniu kątowym stosowana jest do oglądania szczegółów podzespołów z których zbudowane są zegary. Powiększenie kątowe lupy można obliczyć jako stosunek odległości dobrego widzenia (25 cm) do ogniskowej lupy plus .
a) wykonaj geometryczną konstrukcje obrazu otrzymanego za pomocą lupy oraz określ jego cechy
b) Oblicz ogniskową tej lupy
c) oblicz zdolność skupiającą lupy, dla której powiększenie kątowe wynosi .
d) powiększenie liniowe lupy zbudowanej z pojedynczej dwuwypukłej soczewki wynosi . Soczewka ma jednakowe promienie krzywizny i jest wykonana ze szkła o względnym współczynniku załamania - oblicz promień krzywizny soczewki.
e) Ustal czy następujące stwierdzenie "Soczewka lupy po umieszczeniu jej w wodzie będzie soczewką rozpraszającą". Odpowiedź uzasadnij, przyjmując bezwzględny współczynnik załamania światła dla wody równy a powietrza . Witam Mam na egzamin z ustny wkuc 60 pytan z fizyki jest w nim kilka zadan z optyki, sa one praktycznie takie same tylko zmieniaja sie dane. Prosil bym o rozwiazanie 2 zadan zebym mogl sie zorientowac co i jak i pozniej z innymi liczbami samemu sobie juz dac rade:) Oto one:
1. Narysuj i nazwij obraz przedmiotu jaki powstanie w zwierciadle wkleslym o promieniu krzywizny R= 6cm, jesli odleglosc przedmiotu od zwierciadla wynosi x= 8cm.
2. Narysuj i nazwij obraz przedmiotu jaki powstanie w soczewce skupiajacej o zdolnosci skupiajacej Z=25 dioptrii jesli przedmiot ustawimy w odleglosci x=12 cm od soczewki.
Z gory dziekuje Hey potrzebowałbym rozwiązań do tych zadan z małym komentarzem.
1. Przedmiot o wysokości 1 cm znajduje się w odległości 20cm od zwierciadła wklęsłego o promieniu krzywizny równym 50 cm. Oblicz odległośc obrazu od zwierciadła oraz wysokosc obrazu.
2. W odleglsci 60 cm od zwierciadła wklęsłego o ogniskowej 40 cm umieszczono swiece. Oblicz, w jakiej odleglosci od sciany powinno byc umieszczone zwierciadlo, aby obraz swiecy powstal na scianie.
3.Przedmiot o wysokosci 2 cm ustawiono prostopadle do osi optycznej soczewki, w odleglosci 15 cm od niej. Zdolnosc skupiajaca soczewki wynosi 10 dioptrii. Oblicz odleglosc obrazu od soczewki i wysokosc obrazu.
4.Soczewke dwuwypukla ograniczona powierzchniami o jednakowych promieniach krzywizn, rownych 12 cm, umieszczono w takiej odleglosci od przedmiotu, ze powiekszenie otrzymanego na ekranie obrazu jest rowne p.Oblicz odleglosc przedmiotu od ekranu, jeśli:
a) p=2 b)p=0,5 c) p=1
Wspolczynnik zalamania materiału soczewki względem otoczenie(powietrze) wynosi 1.5.
5. Rzeczywisty, dwukrotnie pomniejszony obraz powstaje w odleglosci 15 cm od soczewki skupiajacej. Oblicz jej ogniskowa i zdolnosc skupiajaca.
6. W odleglosci 3 cm przed soczewka skupiajaca o ogniskowej 5cm umieszczono przedmiot o wysokosci 1,5cm. Oblicz odleglosc obrazu od soczewki i jego wysokosc.
prosze o pomoc
dziekuje 1)
a) Promienie skupiają sie w ognisku soczewki. Wiadomo, że zdoloność skupiająca to: , f=2cm=0,02m, czyli
b)
Z równania soczewki
c)
2)
a)
Ogniskowa zwierciadła to połowa promienia krzywizny tego zwierciadła:
b)
Równanie soczewki dla zwierciadła wklęsłego przedstawia się następująco:
Znak minus, bo obraz będzie pozorny. Przekształcając to równanie mamy, że
c)
1.Na cienką soczewkę skupiającą pada rownoległa wiązka swiatla,ktora zostaje skupiona w odleglosci 2 cm od soczewki.
a)oblicz zdolnosc skupiającą
b)w jakiej odleglosci od soczewki ustawiono pewien przedmiot jesli jego obraz zanjduje sie w odleglosci 6 cm od soczewki
c)oblicz powiekszenie tego przedmiotu uzyskane dla sytuacji przedstawionej w punkcie B
2.W zwierciadle wkleslym o promieniu krzywizny 50 cm otrzymano obraz przedmiotu ktory znajdowal sie w odleglosci 80 cm od zwierciadla
a) olbicz ogniskową zwierciadla
b)oblicz wjakiej odleglosci od zwierciadla znajdowal sie przedmiot
c)olbicz uzyskane w tym przypadku powiekszenie 1- Zdolnosc skupiajaca soczewki skupiajacej wynosi 4D, a obraz powstaje w tej samej odleglosci od soczewki co przedmiot. Oblicz odleglosc obrazu i przedmiotu od tej soczewki. Podaj cechy obrazu
2- Oblicz odleglosc przedmiotu od zwierciadla wkleslego o promieniu krzywizny 40cm, jezeli obraz otzymano w odleglosci 50cm od tego zwierciadla Witam,potrzebuję pomocy i to PILNIE.Mam olbrzymie zaległości z fizyki,ale to już wina pewnych wydarzeń w moim życiu-nie chcę tutaj o tym pisać.Jeśli nie zrobię tych zadań do poniedziałku (14.I.2008) to po mnie.W sumie mam ich aż 16,no ale już nie będę wszystkich tutaj opisywał,część spróbuję zrobić sam.Ale fizyka to dla mnie czarna magia.Byłbym wdzięczny za pomoc.
Z.4
Oblicz siłę elektromotoryczną,która powstanie w obwodzie na skutek zmiany strumienia indukcji magnetycznej przenikającego przez ten obwód o 5 Wb w czasie 0,01s.
Zad5.
Zwierciadło kuliste wklęsłe ma promień krzywizny 20 cm.Ogniskowa ma długość:
a)5cm
b)10cm
c)20cm
d)40cm
zad7.
Jaki jest promień krzywizny zwierciadła wklęsłego,jeżeli obraz rzeczywisty przedmiotu odległego od zwierciadła o 60 cm powstał w odległości 20cm od zwierciadła.
zad.8
Oblicz ogniskową i zdolność skupiającą soczewki skupiającej wykonanej ze szkła (n=1,5),której promienie krzywizn mają długość 1m każdy.
zad.10
Na siatkę dyfrakcyjną o stałej siatki wynoszącej 6*10`6m(10 do potęgi 6-nie mam jak napisać na klawiaturze)pada wiązka światła monochromatycznego o długości fali 500nm.Oblicz wartość kąta pod jakim obserwuje się jasne prążki piewszego rzędu.
zad.11
Na powierzchnię wolframu pada promieniowanie o długości fali 200nm.Oblicz energię kinetyczną elektronu wybitego z powierzchni wolframu.Praca wyjścia elektronu z wolframu wynosi 4,6eV.
zad.12
Oblicz długość fal odpowiadających granicom serii Balmera.
zad.13
Oblicz największą długość fali serii Lymana.
Wiem,że dużo wymagam,ale jestem zdesperowany i przyparty do muru:(
Pozdrawiam i dzięki z góry,gdyby komuś kto potrafi chciało się mi pomóc. Witam mam problem z 2 zadnkami HELP ME !!!
Zad 1. Na siatkę dyfrakcyjną o stałej a = 5000 nm pada wąski strumień monochromatycznego światła. Linię leżącą w widmie 1 rzędu zaobserwowano pod kątem alfa = 5 stopni 46 minut. Jaka jest długość Fali tego światła
Zad 2. Przed soczewką płasko wypukłą wykonaną ze szkła o współczynniku n=1,5 ustawiono w odległości 10 cm przedmiot i uzyskano na ekranie obraz rzeczywisty 2 ktrotnie powiększony. Oblicz promiń krzywizny soczewki
ZALEŻY MI NAJBARDZIEJ NA ZADANIU NR 1. PROSZĘ NIE PISAĆ TAK SZCZEGÓŁOWO. DZIĘKUJĘ !!!! zad.Poza soczewkę dwuwypukłą o ogniskowej fs=8cmw odległości d=40cm,znajduje się zwierciadło kuliste wklęsłe o promieniu krzywizny rz=20cm i fz=10cm.Główne osie zwierciadła i soczewki pokrywają się,przed soczewką w odległości x=16cm ustawiono przedmiot.Znajdz w jakiej odległości od soczewki otrzymamy obraz przedmiotu i określ jaki to przedmiot(obraz).Wykonać rysunek Witam
prosiłabym o pomoc w zadaniach
1.Promień monochromatyczny światła pada na powierzchnię wody pod kątem 40stopni
Oblicz:
a)kąt załamania promienia w wodzie
b) kąt między promieniem odbitym a załamanym
c)szybkość światła w wodzie
2.Przedmiot o wysokości 2 m stoi w odległości 8 m od soczewki skupiającej o promieniach krzywizn powierzchni wynoszącej 20 cm i 15 cm. Gdzie powstał obraz i jakiej jest wielkości?
3.Oblicz ogniskową soczewki płasko-wypukłej. Przyjmij, że promienie krzywizny soczewki wynoszą 12,5 cm, a bezwzględne współczynniki załamania światła w powietrzu oraz szkle wynoszą odpowiednio 1 i 1,5
4.W jaki sposób zwierciadło wypukłe tworzy obraz. Wykonaj rysunki i opisz obraz.
5.Zarysuj obraz wytworzony przez soczewkę skupiającą, jeżeli przedmiot znajduje się w odległości większej niż podwójna ogniskowa. podaj trzy cechy tego obrazu.
6.W którym miejscu zwierciadła należy umieścić przedmiot,aby w zwierciadle otrzymać obraz pozorny,powiększony,prosty. W którym miejscu względem zwierciadła powstaje taki obraz. Wykonaj rysunek.
7.Monochromatyczny promień światła przechodzi z wody do szkła. Kąt promienia wynosi 50 stopni.Oblicz:
a)współczynnik załamania szkła względem wody
b)kąt załamania promienia w szkle
c)szybkość promienia w szkle i wodzie
8. Cienka szklana soczewka dwuwypukła ma promienie krzywizn powierzchni równe 20 cm i 10 cm.Oblicz zdolność skupiającą i ogniskową tej soczewki, gdy znajduje się ona w powietrzu.
9.Podmiot ustawiono w odległości 20 cm od soczewki skupiającej.Promienie krzywizn powierzchni soczewki wynoszą 10 cm i 5 cm.Obraz przedmiotu powstał w odległości 10 cm za soczewką.Oblicz współczynnik załamania materiału soczewki i jej ogniskową.
10.W którym miejscu względem soczewki należy umieścić przedmiot, aby w zwierciadle otrzymać obraz rzeczywisty, powiększony i odwrócony?
W którym miejscu względem soczewki powstaje obraz?
11.W jaki sposób soczewka wklęsła tworzy obraz.Wykonaj rysunek i opisz obraz.
12.Wykonaj konstrukcję obrazu w zwierciadle wklęsłym, jeżeli spełniony jest warunek, że przedmiot znajduje się w w odległości x <f. podaj cechy obrazu.
[ Dodano: 22 Grudzień 2007, 12:29
proszę o szybką odpowiedź Dobrze ale co z tą krzywizną promienia jak to obrazować jak on ma 10cm gdzie to sie znjaduje na wykresie soczewki ? a zwierciadło kuliste ? ja pier...mało ważne ale jak dał małą podpowieć oco chodzi będzie dobrze .... w zadaniu drugim x=20cm promień krzywizny wynosi 10 cm czyli to jest to co przecina się po przejściu przez ognisko prosił bym o pomoc też w 2 zadaniu priss...
[ Dodano: 4 Grudzień 2007, 17:47
Czy. ale jak to ma wyglądać ma w zadaniu obraz pokryje się (ale będzie odwrócony!) z przedmiotem czyli odległość wyniesie 20 cm. Wynika to stąd, że promień równoległy do osi zwierciadła po odbiciu przejdzie oczywiście przez ognisko, promień biegnący ognisko odbije się równolegle do osi i oba przetną się pod osią w punkcie symetrycznym (względem osi zwierciadła tylko głośno myśle a nic a nic nie umiem prosze jeszcze raz o obliczenie zadania 2. Witam mam do wyliczenia 2 zadanka z fizyki.Prosze o pomoc w wyliczeniu ja nie podołam. Daje soga za wyliczenie . Z góry dziękuję .
1.zadanie:
Przedmiot o wysokości 2cm ustawiono w odległości 15cm od wklęsłego zwierciadła kulistego. Gdzie powstanie obraz i jaka będzie jego wysokość?.Promień krzywizny zwierciadła wynosi 10cm.
2.zadanie:
Przedmiot ustawiono w odległości 20cm od soczewki skupiającej. Promień krzywizny wynosi 10cm. W jakiej odległości powstanie obraz.
KONIEC: zad1
wyznacz przybliżoną ogniskową optycznego oka ludzkiego wiedząc, że średnica gałki ocznej wynosi d (lub D nie jestem pewien)=25mm a odległość dobrego widzenia dla zdrowego oka wynosi 25 cm
zad2
promienie krzywizny dwuwypukłej soczewki szklanej używanej jako lupy są równe 4 cm i 5 cm. współczynnik załamania szkła wynosi 1,5. oblicz powiększenie tej lupy dla odległości dobrego widzenia równej 25cm 1 Krysia trzyma przed sobą płaskie kwadratowe zwierciadło o boku 5cm w odległości 30cm od oczu. W zwierciadełku tym widzi obraz drzewa w swoim ogrudku stojącego 30m od zwierciadła. Obraz ten zajmuje całą wyskość zwierciadła. Oblicz wysokosc drzewa.
2 W jakiej odległości od soczewki skupiającej o ogniskowej 0,1m musimy ustawić żarówkę aby na ścianie odległej od soczewki o 3m otrzymać ostry obraz jej włókna.
3 W odległości 20 cm od soczewki skupiającej o ogniskowej 0,15m umieszczono przedmiot P. Po przeciwnej stronie soczewki w odległości 0,4m znajduje się zwierciadło płaskie, W jakiej odległości od soczewki powstanie obraz przedmiotu i jakie będą jego cechy.
4 Soczewka płasko-wypukła ma promień krzywizny równy 25cm, do jej powierzchni wypukłej przylega dokładnie zwierciadło wklęsłe. Oblicz ogniskową tego układu. 1 Przedmiot ustawiono 0.4m od zwierciadła. Obraz otrzymano w odległości 120cm. Jaka jest ogniskowa zwierciadła.
2 Ogniskowa soczewki skupiającej wynosi 10 cm, a powiękrzenie 0,25. Oblicz odlagłość obrazu i przedmiotu od tej soczewki. Podaj cechy obrazu.
3 Oblicz odległość obrazu od zwierciadła wklęsłego o promieniu krzywizny 50cm, jeżeli przedmiot znajduje sie 30cm przed zwierciadłem.
4 Zdolność skupiająca soczewki wynosi 4D, a obraz powstaje w tej samej odległości od soczewki co przedmiot. Oblicz odległość obrazu i przedmiotu od tej soczewki. Podaj cechy obrazu.
5 Oblicz odległośc przedmiotu od zwierciadła wklęsłego o promieniu krzywizny 40cm, jeżeli obraz otrzymano w odległości 50cm od tego zwierciadła.
6 Obraz rzeczywisty powiękrzony jest 3 razy. Odległośc między tym obrazem a przedmiotem jest równa 50 cm. Ile wynosi ogniskowa zwierciadła wklęsłego.
7 Krysia trzyma przed sobą płaskie kwadratowe zwierciadło o boku 5cm w odległości 30cm od oczu. W zwierciadełku tym widzi obraz drzewa w swoim ogrudku stojącego 30m od zwierciadła. Obraz ten zajmuje całą wyskość zwierciadła. Oblicz wysokosc drzewa.
8 W jakiej odległości od soczewki skupiającej o ogniskowej 0,1m musimy ustawić żarówkę aby na ścianie odległej od soczewki o 3m otrzymać ostry obraz jej włókna.
9 W odległości 20 cm od soczewki skupiającej o ogniskowej 0,15m umieszczono przedmiot P. Po przeciwnej stronie soczewki w odległości 0,4m znajduje się zwierciadło płaskie, W jakiej odległości od soczewki powstanie obraz przedmiotu i jakie będą jego cechy.
10 Soczewka płasko-wypukła ma promień krzywizny równy 25cm, do jej powierzchni wypukłej przylega dokładnie zwierciadło wklęsłe. Oblicz ogniskową tego układu.
Bardzo prosze o pomoc, z góry dziękuje. Witam!
Mam tu kilka zadań z optyki...Proszę o pomoc
Zadanie 1.
W jakiej odległości od zwierciadła kulistego wklęsłego o f=40cm. należy umieścić przedmiot, aby uzyskać obraz rzeczywisty, powiększony 2 razy?
Zadanie 2.
Zdolność skupiająca lupy wynosi 24D. Wyznacz powiększenie lupy oraz jej ogniskową
Zadanie 3.
Jacek dobrze widzi zarówno w odległości d1=25cm. jak i z odległości d2=1m. Oblicz,o ile się zmienia zdolność skupiająca soczewek oczu Jacka.
Zadanie 4.
Soczewkę płasko-wypukła o promieniu krzywizny 12cm. wykonano ze szkła o współczynniku załamania 1,55. Oblicz ogniskową tej soczewki oraz jej zdolność skupiającą.
Zadanie 5.
Przedmiot umieszczono w odległości x od soczewki skupiającej o ogniskowej 10cm i uzyskano obraz powiększony 2 razy. Oblicz odległość obrazu od soczewki i wykonaj konstrukcję.
Zadanie 6.
Przedmiot umieszczono w odległości x od soczewki skupiającej o ogniskowej 15cm. Jego obraz powstał w odległości 25cm od soczewki.Wykonaj konstrukcję, oblicz odległość przedmiotu od soczewki oraz powiększenie.
Zadanie 7.
Przedmiot o h=1cm umieszczono w odległości 8cm od soczewki skupiającej o ogniskowej 6cm. Oblicz odległość obrazu od soczewki, wysokość obrazu, podaj cechy tego obrazu oraz wykonaj rysunek.
Zadanie 8.
W bursztynie o współczynniku załamania 1,55 została zatopiona kropla powietrza, która utworzyła soczewkę płasko-wypukłą o promieniu krzywizny 2cm. OZblicz ogniskową tej soczewki oraz jej zdolność skupiającą.
Zadanie 9.
Promień świtlny przechodzi z diamentu o współczynniku załamania 2,42 do powietrza. Oblicz prędkość światła w diamencie. Czy jest możliwe zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia promienia świetlnego, który przechodzi z diamentu do powietrza? Jeśli tak, to oblicz sinus kąta granicznego.
Zadanie 10.
Przedmiot o h=1cm znajduje się w odległości 20cm od wierzchołka zwierciadła wklęsłego o promieniu 50cm. Wyznacz położenie i wielkość obrazu, podaj jego charakterystykę i wykonaj rysunek.
Zadanie 11.
W jakiej odległości od zwierciadła wklęsłego o ogniskowej 40cm należy umieścić przedmiot, aby uzyskać:
a) obraz rzeczywisty powiększony 2 razy
b) obraz pozorny powiększony 2 razy
Wykonaj konstrukcję.
Zadanie 12.
Promień świetlny przechodzi ze szkła o współczynniku załamania (nszkła)=1,5 do diamentu o współczynniku załamania (ndiamentu)=2,42. Oblicz kąt padania, jeśli kąt załamania β =30 ° hej, prosze Was bardzo zrobcie mi te oto zadania z fizyki, to jest pilne niestety, wiec bardzo prosze pomozcie pleas:))
Zad.1
Oblicz ogniskową soczewki wiedzac ze jej zdolność skupiająca wynosi 5[D]
Zad 2
W zwierciadle kulistym wklęsłym otrzymano obraz w odległości 50 cm od zwierciadla . Obraz ten był 2 – krotnie powiekszony
A- oblicz odleglos przedmiotu od zwierciadla
B- ogniskowa zwierciadla
c- promien krzywizny zwierciadla
zad3
ogniskowa zwierciadla kulistego wklęsłego wynosi 25 cm. Powiekszenie obrazu uzyskanego w tym zwierciadle wynosi 2.
a- oblicz odległość przedmiotu od zwierciadla
b- oblicz odległość obrazu od zwierciadla
c- Oblicz promien krzywizny zwierciadla
a tematem postu tylko się ośmieszasz, zmień go jak najszybciej
idgi
... a jak nie ma, to zmieniasz ogniskową obiektywu i tak już zostawiasz.
No to raczej trudne byłoby bez zmiany krzywizny soczewki D D D
Tak? A jak działają zoomy?
Zwłaszcza z krzyżem w drugim planie optycznym...
Ogniskowa soczewki to constans i tego raczej się nie da zmienić ;) . Jest zależna od krzywizny soczewki i współczynnika załamania światła materiału z którego jest zrobiona.
Co prawda nie rozbierałem lunet celowniczych i możliwe że Układ soczewek obiektywu nie jest monolityczny i pozwala na przestawienie tylko jednej soczewkiz układu to wtedy może i można byłoby mówić o zmianie ogniskowej całego Układu/Zespołu soczewek obiektywu. To prawda. W bazarowych lunetach (widoczkowych) i lornetkach które rozbierałem, zespół soczewek obiektywu zawsze był ze sobą sklejony na stałe.
Zoom nie ma nic wspólnego z przefokusowaniem ;) .
Co najwyżej pozwala przy okazji zmiany powiększenia również na zmianę głębokości/zakresu głębi ostrości ;) .
Co by nie pisać, to faktem jest że budowa lunet celowniczych jest nam znana raczej po łebkach ;) . Opis dokładnego działania lunet celowniczych i ich wszystkich niuansów byłby przydatny myślę wielu osobom. Na forum co prawda przewinęły się ze dwa nienajszczegółowsze zdjęcia z przekrojów celowników optycznych ale nie wszystko z takich obrazków można wydedukować. Jak ktoś ma jakieś linki do takich opisów, to poprosiłbym o zamieszczenie.
pozdrawiam
J
... a jak nie ma, to zmieniasz ogniskową obiektywu i tak już zostawiasz.
No to raczej trudne byłoby bez zmiany krzywizny soczewki D D D
Tak? A jak działają zoomy?
Zwłaszcza z krzyżem w drugim planie optycznym...
... a jak nie ma, to zmieniasz ogniskową obiektywu i tak już zostawiasz.
No to raczej trudne byłoby bez zmiany krzywizny soczewki D D D
Przesiadłem się z BE3200 7-21x40 na Burrisa 4-12x32 i nie czuje jakiegoś dyskomfortu. Chociaż szkiełka w BE były jednak lepsze moim zdaniem. Jestem jednak zadowolony z Burrisa. Głównie dlatego, że mogłem go niżej posadzić i siatka balistic dała się nawet dobrze wykorzystać. Ale na widoku już mały Leupek i ciekaw jestem co z tego będzie.
Zauważyłem u siebie tendencje do posługiwania się co raz to mniejszymi powiększeniami. BE10x40 pozbawia nas tej możliwości. Jak i możliwości dobrania wygodnej głębi ostrości za pomocą zmiany powiększenia. Warto o tym pomyśleć.
Pozdrawiam
J Panie HubeRRo
Proszę NIE pisać, jeżeli nie ma się pewności!
Soczewka "działa tak samo" tylko pod warunkiem, że jest symetryczna. Wystarczy się samego siebie zapytać, po co robi się niesymetryczne soczewki? To jest różnica
Po pierwsze: dublety klejone
założenie na odwrót spowoduje powstanie dużej aberracji chromatycznej oraz najprawdopodobniej utratę ostrości na brzegach pola.
Po drugie: meniski (czyli soczewki takie, jak okularowe)
założenie na odwrót spowoduje utratę korekcji krzywizny pola, astygmatyzmu, aberracji sferycznej i komy. Na pewno luneta zostanie rozjustowana, bo przesuną się płaszczyzny główne*, układ się po prostu rozogniskuje.
Soovek
Dokładnie przyjrzyj się soczewce. Czy krzywizny z obu stron są takie same? czy soczewka nie składa się z dwóch sklejonych ze sobą? Jeżeli jest symetryczna, załóż ją dowolnie. W przeciwnym razie narysuj jak wygląda (w przekroju, mniej więcej), w którym miejscu była, a ja postaram się to zrozumieć D i powiem jak powinna być założona.
* Polecam poszukanie w Google / na Wikipedii Polerowanie soczewki jest możliwe, ale tylko przy pomocy specjalistycznego sprzętu, ktory mają zakłady optyczne. Próba "amatorskiego" polerowana doprowadzi do: uszkodzenia warstwy anty-odblaskowej, zmiany właściwej krzywizny soczewki oraz prawdopodobnie trawałego zmatowienia powierzchni. Jeżeli porysowanie jest niewielkie to nie powinno mieć istotnego wpływu na jakość obrazu. Lepiej więc zostaw tak jak jest.
Pozdrawiam.
Wg mnie po takiej zamianie jak na rysunku - jeśli mierzy się właśnie ją - otwór względny pozostał by bez zmian, bo dziura w przysłonie sie nie zmieniła, ogniskowa obiektywu również.
No właśnie dlaczego zakładasz, że ogniskowa się nie zmieni? Może być niemożliwe włożenie soczewki o tak dużej średnicy, w takiej odległości, o takiej zdolności skupiania, żeby wszystko trafiło tam gdzie trzeba i to bez zmiany ogniskowej całego układu. Przecież inne krzywizny soczewki już powodują inną ogniskową.
Jak chcesz zachować te same promienie krzywizny, a zwiększyć soczewkę, to jej czoło przesuwa się w stosunku do innych soczewek, a więc zmieniasz ogniskową. Widać, muszę się odezwać
1) Szkło jest przechłodzoną cieczą w sensie termodynamicznym, tj. nie przechodzi przemiany fazowej. Nie ma struktury krystalicznej i nie jest amorficzna. Nie mieszajmy tutaj pojęć. Pod względem przejść fazowych, jest cieczą. Cząsteczki w szkle są porozrzucane losowo, nie jak w krysztale. Ogromna gęstość sprawia, że de facto szkło jest ciałem stałym.
Gdyby bardzo powoli, lub bardzo szybko schładzać szkło (i zależy jakie), mogłoby dojść do częściowej krystalizacji. To jest niepożądane, gdyż generuje naprężenia a ośrodek staje się dwójłomny.
Szkło optyczne jest odprężane, więc studzone w odpowiedni sposób - z taką prędkością, by naprężenia miały dość czasu na zrelaksowanie.
2) Panowie fotografowie...
Aperture / apertura / dziura / przesłona patrz: przesłona aperturowa.
Przesłona aperturowa to taka rzeczywista część układu optycznego, która najbardziej ogranicza pęk promieni transformowanych przez układ optyczny. To, gdzie ją umieścimy, nie jest sprawą dowolną. Nie może bowiem ona wprowadzać winietowania. Obrazy przesłony aperturowej odwzorowany przez część układu znajdującą się przed i za przesłoną nazywamy kolejno źrenicą wyjściową i wejściową. Żadnych dziur, otworków i otworów względnych.
Otwór względny to bowiem stosunek średnicy przesłony aperturowej do ogniskowej układu.
Napisałem to wszystko żeby uporządkować tą pojęciową obstrukcję. Nawet ja miałem problem ze zrozumieniem, o czym tu się pisze
Jeżeli o "idealne" obiektywy chodzi, to takie istnieją. Należy rozumieć, że aberracje są mniejsze od limitu dyfrakcyjnego. Tak jest jednak zwykle w okolicach osi optycznej. Skorygowanie wszystkich wad do zera jest niemożliwością, można tylko się zbliżać do limitu.
Prawidłowe skorygowanie aberracji sferycznej nie wymaga stosowania elementów asferycznych. Skorygowanie aberracji chromatycznej nie wymaga stosowania szkieł fluorkowych, o spłaszczonej dyspersji lub ogromnej refrakcji. To wszystko jest możliwe stosując zwykłe, sferyczne soczewki wykonane z kronu i flintu. Niestety, na raz bardzo trudno zagwarantować jednoczesną korekcję komy, krzywizny pola i astygmatyzmu, które to są proporcjonalne do pola. Jeżeli więc nie patrzymy na krawędzie kadru, można zrobić stałoogniskowy obiektyw o rozdzielczości rzędu limitu dyfrakcyjnego.
Swoją drogą, rozdzielczość w tym wypadku wzrasta dla mniejszej liczby otworowej. To wynika z dyfrakcyjnej teorii odwzorowania.
Wracając do tematu,
- Jeszcze nie wiem jaki ultraszerokokątny. Mały i lekki
- Tamron 28-75/2.8
- Tamron 80-200/2.8 ( - quiz - powodzenia )
- Pentax FA* 200-600, choć mnie nie stać i będę szukał czegoś innego :/
Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. Czy przyslona w obiektywach jest zawsze w takim samym odstepie od przedniej soczewki? Jesli nie to przeciez wystepowaly by roznice.
Nie jest. Bo przecież przednia soczewka, albo cały układ w każdym obiektywie inaczej poczyna sobie ze światłem - masz przecież inne krzywizny inne współczynniki załamania.
Pytanie techniczne. W zasadzie dlaczego wszystkie porządne długoogniskowe obiektywy są tak koszmarnie drogie? Tak na czuja to wydaje mi się, że o ile w super-krótkoogniskowcach, gdzie występuja jakieś kosmiczne krzywizny soczewek i kąty załamania światła to zrozumiałe, ze cena rośnie, o tyle - na chłopski rozum - im dłuższa ogniskowa to wszystko dzieje się "spokojniej". Czy to kwesta powiększenia, która powoduje że nawet małe defekty urastają do rangi dyskwalifikujących problemów, czy tylko miara elitarności tego sprzętu, który kupuje stosunkowo wąska grupa użytkowników?
Im większa ogniskowa, im lepsza światłosiła tym większe soczewki (szczególnie ta na którą najczęściej patrzymy. Wiesz jak ciężko jest precyzyjnie wykonać taki kawał szkła i poskładać to wszystko później w jeden kawałek w tej długaśnej "rurce"? Zamknęliśmy komentarze pod testem z 2 powodów. Po pierwsze ich poziom uległ
znaczącemu obniżeniu, po drugie zupełnie nie odnosił się do wyników testu,
tylko tego czy Tamron i Sony to instrumenty takie same czy nie. A miejsce
na takie dywagacje jest na forum.
Nie mieliśmy żadnych skrupułów w testowaniu Sony pomimo tego, że
wcześniej przetestowaliśmy Tamrona. Nauczyły nas tego testy lornetek.
Obecnie, fabryki w Chinach i Japonii wyprodukują to, co ktokolwiek sobie
zażyczy i nakleją takie logo jakie ktoś zamówi. I wcale nie znaczy, że
zawsze wyjdą takie same produkty. Koszty można ciąć w różny sposób. Inne
powłoki, inna obudowa, inna kontrola jakości i inna liczba odrzutów -
to wszystko może mieć mierzalne efekty i jak potwierdziły już nasze
testy kilkukrotnie - ma.
Czy Sony i Tamron 18-200 mm to te same obiektywy, wiedzą z pewnością ich
projektanci i wykonawcy. Koledzy, którzy pisali komentarze pod testem
tego nie wiedzą. Swoją wiedzę opierają na rzucie okiem i porównaniu
schematów oraz plotkach z netu. Żeby wiedzieć czy obiektywy na prawdę
różnią się od siebie optycznie, trzeba by rozebrać je na części pierwsze
i dla każdej soczewki zmierzyć jej promienie krzywizny i współczynniki
załamania oraz zbadać powłoki. Potem należy sprawdzić, jak słusznie
zauważył maverik, czy nawet milimetr w jedną stronę w obudowie nie ma
mierzalnego wpływu choćby na winietowanie. Sony i Tamron sami nie
ułatwiają porównania. Sony pisze w katalogach i na stronach WWW o dwóch
elementach ze szkła niskodyspersyjnego. Tamron o jednym elemencie
niskodyspersyjnym a drugim ze szkła o wysokim współczynniku załamania.
Duży współczynnik załamania wcale nie musi oznaczać niskiej dyspersji.
Można tak gdybać długo, ale chyba nie ma sensu, bo zupełnie nie ma to
wpływu na sam test i jego wyniki, które pokazują, że mamy do czynienia w
zasadzie z bliźniaczymi instrumentami (co samo w sobie dobrze świadczy o
naszych metodach). Ot mieliśmy ochotę sprawdzić Tamrona, mieliśmy ochotę
sprawdzić Sony. Z porównania wyszło, że Sony bez skrupułów próbuje
wyciągnąć od swoich użytkowników dodatkowe pieniądze, za produkt, który
można mieć za kilkaset złotych mniej. Takich praktyk nie lubimy, mocno
je ganimy, stąd taki wydźwięk testu.
Czy jesteśmy złośliwi tylko wobec Sony? Tu też bym polemizował. Tym,
którzy tak twierdzą, polecam lekturę np. naszych testów Nikona D50,
Canona 70-300 IS USM, Canona 17-85 czy Sigmy 24-60. Dostaje się każdemu,
jak zasłuży.
Czy można odnieść wrażenie, że nie lubimy Sony? Na pierwszy rzut oka
tak, bo na 4 testy obiektywów, 3 były mniej lub bardziej krytykowane a
jeden bardzo chwalony. Problem jednak w tym, że ze względu na słabą
dostępność obiektywów tej firmy po wprowadzeniu systemu na rynek,
najpierw przez kilka miesięcy nie mogliśmy się od Sony doprosić żadnego
obiektywu do testów. Jak się doprosiliśmy, nie mieliśmy wyboru. Sony
napisało nam, że przyśle do testów 3 konkretne obiektywy (2.8/50,
18-200 i 1.4/85). Wierzcie mi, że wolałbym zamiast 18-200 dostać do
testów 70-200 f/2.8 i pisać w nim w samych superlatywach. Wyboru nam
jednak nie dano, a my przetestowaliśmy to co przyszło. Wniosek jeden i
zawsze niezmienny. Nas nie obchodzi logo. Nie lubimy kiepskiego sprzętu
i nie lubimy praktyk polegających na wyciąganiu dużych pieniędzy od
użytkowników za instrumenty, które nie są tego warte.
Arek Jeśli to ma być zwykły klejony achormat, to musisz zadbać właśnie o korekcję aberracji chromatycznej i przy okazji o zminimalizowanie sferycznej. Jeśli R1 i R2 to promienie krzywizny pierwszej soczewki, a dnf i dnc to różnice we współczynniku załamania
flintu i kronu, dla długości fali podstawowych, które chcesz korygować, to musisz zadbać aby:
(R1 + R2)/R1 = dnf/dnc
jeśli chcesz przy okazji zadbać o korekcję sferycznej to:
(R2 + R1)/ (R2 - R1) = 0.6
Można ulepszyć układ korygując go lepiej pod względem komy rozdzielając soczewki, ale to już wyższa szkoła jazdy.
Arek Jeśli to ma być zwykły klejony achormat, to musisz zadbać właśnie o korekcję aberracji chromatycznej i przy okazji o zminimalizowanie sferycznej. Jeśli R1 i R2 to promienie krzywizny pierwszej soczewki, a dnf i dnc to różnice we współczynniku załamania
flintu i kronu, dla długości fali podstawowych, które chcesz korygować, to musisz zadbać aby:
(R1 + R2)/R1 = dnf/dnc
jeśli chcesz przy okazji zadbać o korekcję sferycznej to:
(R2 + R1)/ (R2 - R1) = 0.6
Można ulepszyć układ korygując go lepiej pod względem komy rozdzielając soczewki, ale to już wyższa szkoła jazdy.
Arek Mam narysować powstawanie obrazu przedmiotu umieszczonego w środku krzywizny zwierciadła kulistego wklęsłego (x=2f). Z równania soczewki wychodzi mi, że x=y, więc obraz powinien powstać również w środku krzywizny, powinien być odwrócony i rzeczywisty, tej samej wysokości co przedmiot. A mi wychodzi obraz w f<y<2f, do tego pomniejszony. Może mi ktoś wytłumaczyć jak to zrobić? Narysowałem sobie schemat zwierciadła o promieniu krzywizny r=3cm. Przedmiot o wysokości 1,5cm umieściłem na osi w odległości x=2f=3cm od zwierciadła. Obraz powstaje w miejscu, gdzie krzyżują się dwa promienie świetlne: pierwszy biegnący od wierzchołka przedmiotu równolegle do osi, odbija się na zwierciadle, przechodzi przez ognisko; drugi przechodzi przez wierzchołek przedmiotu, później przez ognisko, odbija się na zwierciadle i biegnie dalej równolegle do osi. I tak robiłem i obraz wyszedł mi między ogniskiem a środkiem krzywizny. 1.Rzeczywisty i dwukrotnie powiększony obraz znajduje się w odległości 10 cm od soczewki. Obliczyć ogniskową soczewki.
2.Świecący przedmiot znajdujduje się w odległości 3m od ekranu. Jaką soczewkę i w którym miejscu mędzy przedmniotem i ekranem należy ustawić, aby na wkranie otrzymać ostry obraz przedmiotu powiększony 2 razy.
3.Soczewka szklana dwuwklęsła ma promienie krzywizny 20cm i 10cm. Obliczyć zdolność skupiającą tej soczewki w powietrzu. 1. Jaka soczewka jest soczewka okularów o zdolnosci skupiajacej -0.5D? [nalezy podac ogniskowa i rodzaj soczewki]
2.ile wynosi zdolnosc skupiajaca soczewki płasko-wypukłej o promieniu krzywizny r=0.5m, wykonanej ze szkła o wspolczynniku załamania n=1.5.
Z góry wielkie dziki za pomoc;] 1.Zegarmistrzowska lupa o powiększeniu kątowym stosowana jest do oglądania szczegółów podzespołów z których zbudowane są zegary. Powiększenie kątowe lupy można obliczyć jako stosunek odległości dobrego widzenia (25 cm) do ogniskowej lupy plus .
a) wykonaj geometryczną konstrukcje obrazu otrzymanego za pomocą lupy oraz określ jego cechy
b) powiększenie liniowe lupy zbudowanej z pojedynczej dwuwypukłej soczewki wynosi . Soczewka ma jednakowe promienie krzywizny i jest wykonana ze szkła o względnym współczynniku załamania - oblicz promień krzywizny soczewki.
c) Ustal czy następujące stwierdzenie "Soczewka lupy po umieszczeniu jej w wodzie będzie soczewką rozpraszającą". Odpowiedź uzasadnij, przyjmując bezwzględny współczynnik załamania światła dla wody równy a powietrza
2. Lusterko dentystyczne używane przez stomatologów jest sferycznym zwierciadłem wklęsłym. Jeśli oglądany obiekt znajduje się w odległości od zwierciadła,to obraz powstaje w odległości od zwierciadła i jest to obraz prosty.
a) wykonaj szkic ilustrujący zasadę powstawania obrazu. Zegarmistrzowska lupa o powiększeniu kątowym stosowana jest do oglądania szczegółów podzespołów z których zbudowane są zegary. Powiększenie kątowe lupy można obliczyć jako stosunek odległości dobrego widzenia (25 cm) do ogniskowej lupy plus .
a) wykonaj geometryczną konstrukcje obrazu otrzymanego za pomocą lupy oraz określ jego cechy
b) Oblicz ogniskową tej lupy
c) oblicz zdolność skupiającą lupy, dla której powiększenie kątowe wynosi .
d) powiększenie liniowe lupy zbudowanej z pojedynczej dwuwypukłej soczewki wynosi . Soczewka ma jednakowe promienie krzywizny i jest wykonana ze szkła o względnym współczynniku załamania - oblicz promień krzywizny soczewki.
e) Ustal czy następujące stwierdzenie "Soczewka lupy po umieszczeniu jej w wodzie będzie soczewką rozpraszającą". Odpowiedź uzasadnij, przyjmując bezwzględny współczynnik załamania światła dla wody równy a powietrza Soczewka szklana dwuwklęsła ma promienie krzywizny równe 20 cm i 10 cm. Oblicz
zdolność skupiającą i ogniskową tej soczewki w powietrzu Znasz odległość przedmiotu od soczewki i obrazu od soczewki, więc możesz z równania soczewki policzyć ogniskową.
Jak będziesz znał ogniskową, przekształć wzór na ogniskową soczewki przy danych jej promieniach krzywizny, tak żeby wyciągnąć wsp załamania światła dla materiału z jakiego wykonana jest soczewka. Będzie to układ optyczny. Ze wzoru na ogniskową soczewki (tu mamy pewnie soczęwkę dwuwypukłą) obliczasz krzywizny soczewki- krzywiznę zwierciadła. Ogniskowa takiego układu będzie sumą odwrotności ogniskowej zwierciadła i odwrotności podwojonej ogniskowej soczewki (, bo światło przechodzi przez nią dwa razy). Teraz jeśli masz podane y, to mając f układu obliczasz łatwo x. Jak nie masz y, ale wiesz, że swiatło pada na nasz układ równolegle do osi to y dąży do nieskończoności i x=f. Mam problem z zadaniem:
Soczewka płasko-wypukła o promieniu krzywizny r daje rzeczywisty obraz przedmiotu o powiększeniu p. Odległość miedzy przedmiotem a obrazem jest równa d. Obliczyć współczynnik załamania soczewki.
Wiem, że najpierw muszę wyznaczyć f soczewki, potem podstawię do wzoru na równanie materiałowe soczewki i będę miał n materiału.
1. Pytanie, nie mam podanego ośrodka w jakim znajduje się soczewka, czy mam przyjąć, że współczynnik załamania wynosi 1 (próżnia lub powietrze)?
2. Zupełnie nie mam pojęcia jak ułożyć układ równań, żeby wyliczyć ogniskową. Soczewka płasko-wypukła jest wykonana z materiału, którego współczynnik załamania wynosi n. Jej promień krzywizny r. Za pomocą tej soczewki otrzymano obraz rzeczywisty o wysokości h w odległości y. Jaka jest wysokośc H przedmiotu, którego obraz otrzymano, i w jakiej odległości x od soczewki znajduje się przedmiot?
Ze wzoru soczewkowego mam:
Nastepnie korzystam z równania na ogniskową:
I stąd wyznaczam x, po podstawieniu równania na ogniskową i przekształceniach:
Gdzie tutaj jest błąd? Oczywiście nadal nie zgadzają mi się znaki, pomimo tego, że zrezygnowałem z równań z "Podstaw fizyki". Już mnie krew zalewa.
4.22
Przedmiot znajduje się w odległości x od zwierciadła kulistego wypukłego. Obraz jest zmniejszony k= 4 razy. Jaki jest promień krzywizny zwierciadła?
p = 1/k
p = y/x
y=px = x/k
I z równania na ogniskową po przekształceniach otrzymuję:
5.10
Pozorny obraz przedmiotu znajduje się w odległości y od soczewki skupiającej o ogniskowej f. W jakiej odległości x od soczewki umieszczony jest przedmiot?
Dlaczego stosując zwykłe równanie na ogniskową otrzymuję błędną odpowiedź?! 1. Soczewka o ogniskowej f=16cm tworzy na ekranie obraz przedmiotu powiększony razy. Nie zmieniając odległości między przedmiotem i ekranem, usunięto soczewkę i wstawiono inną w takie miejsce, że na ekranie powstał obraz przedmiotu powiększony razy. Jaka jest ogniskowa drugiej soczewki?
Najpierw wyliczyłem odległość obrazu od pierwszej soczewki (korzystając z powiększenia) a potem z równania na ogniskową wyznaczyłem odległość przedmiotu od obrazu.
Następnie ponownie wyliczyłem odległość obrazu (tym razem od drugiej soczewki) i po podstawieniu na równanie ogniskowej (po przekształceniach) uzyskałem:
a w odpowiedziach jest
Skąd im się tam te kwadraty niby wzięły?
2. Przedmiot znajduje się w odległości x=0,24 cm od zwierciadła kulistego wypukłego. Obraz jest zmniejszony k= 4 razy. Jaki jest promień krzywizny zwierciadła?
zatem , podstawiam to do równania na ogniskową soczewki, i otrzymuję: zatem promień jest równy . I znów jest to wynik inny niż z odpowiedzi (odp Oj, a jakby tam napisano, że 2+2=8 też byś się upierał, że masz rację?
Wzór, który podałeś na powiększenie lupy jest przybliżeniem, wg mnie zbyt dużym wzoru napisanego przeze mnie. Poza tym, jak już piszesz tak, to powinnieneś napisać:
Odległość dobrego widzenia ma chyba jakąś jednostkę, nie?
O tym m już Ci pisałem, po co stosujesz nieużywane już oznaczenia?!
Co do Twojego wzoru na zdolność skupiającą to jest on słuszny tylko dla soczewki wypukło-wklęsłej. Promienie krzywizny sfer determinują znak we wzorze. Po pierwsze powiększenie lupy to:
Po drugie we wzorze na ogniskową soczewki dwuwypukłej masz dwa plusy przy promieniach krzywizny, czyli:
Wynik z odpowiedzi jest dobry. Proszę o pomóc w następujących zadaniach, których wykonanie bardzo mi pomoże w ocenie końcoworocznej
Zadanie 1
Bombka choinkowa o średnicy wytwarza obraz okna. Na środku okna naklejono ozdobę świąteczna o wysokości . Wysokość obrazu tej ozdoby wynosi . W jakiej odległości od okna stoi choinka?
Zadanie 2
Niektóre lusterka kosmetyczne dają. lekko powiększone obrazy twarzy. Oszacuj promień krzywizny takiego lusterka, zakładając, ze odległość, na jaka zbliża się do niego twarz, wynosi od do
Zadanie 3
Soczewka dwuwypukła o zdolności skupiającej dioptrii jest wykonana ze szkła o bezwzględnym współczynniku załamania . Jedna z powierzchni ograniczających soczewkę ma promień krzywizny . Jaki jest promień krzywizny drugiej powierzchni?
Zadanie 4
Soczewka płasko-wypukła o promieniu krzywizny jest zrobiona ze szkła o bezwzględnym współczynniku załamania światła . Za pomocą tej soczewki uzyskano obraz powiększony 3 razy. Określ położenie przedmiotu i ekranu w przypadku, gdy: a) uzyskany obraz jest rzeczywisty; b) uzyskany obraz jest pozorny.
Zadanie 5
Odległość obrazu rzeczywistego od szklanej soczewki skupiającej wynosi . Jeżeli cały układ zanurzymy w wodzie, nie zmieniając odległości miedzy przedmiotem i soczewka, to obraz rzeczywisty powstanie w odległości od soczewki. Oblicz ogniskowa soczewki w powietrzu. Współczynnik załamania szkła , a wody .
Zadanie 6
Symetryczna soczewka dwuwklęsła o promieniach krzywizny jest wykonana ze szkła o bezwzględnym współczynniku załamania światła . Oblicz powiększenie obrazu, który uzyskano dla przedmiotu ustawionego w odległości x = 25 cm od soczewki.
Zadanie 7
Równoległa wiązka światła białego pada na soczewkę dwuwypukła o promieniu krzywizny . Oblicz ogniskowa tej soczewki dla promieni czerwonych i fioletowych. Współczynniki załamania tych promieni wynoszą w tym przypadku odpowiednio Zad. 1
Korzystając z podanych w tabeli wspólczynników załamania światła, oblicz ile mikrosekund potrzebuje światło, by przebyć jeden kilometr:
a) w diamencie
b) w wodzie
c) w powietrzu
Tabela Ośrodek Współczynnik załamania
Diament 2,42
Szkło 1,92
Woda 1,33
Powietrze 1
Lód 1,31
Zad. 2
Oblicz kąt graniczny dla promienia padającego na powierzchnię dzielącą diament od powietrza.
Zad. 3
Na osi optycznej zwierciadła wklęsłego o promieni krzywizny R=12cm w odległości x=14 cm od zwierciadła umieszczono przedmiot o wysokości h=1 mm. Oblicz wysokość obrazu.
Zad. 4
W jakiej odległości x od wklęsłego zwierciadła kulistego o ogniskowej f=2 m należy umieścić źródło światła, aby jego obraz pokrywał się z tym źródłem ?
Zad. 5
Powiększenie obrazu uzyskanego w zwierciadle kulistym wklęsłym wynosi p=4. Jaka jest ogniskowa tego zwierciadła, jeżeli odległość między przedmiotem i obrazem wynosi L=1,5 m.
Zad. 6
W soczewce skupiającej uzyskano powiększony trzykrotnie obraz rzeczywisty przedmiotu, położony w odległości d = 150 cm od przedmiotu.
Oblicz zdolność skupiającą soczewki.
Zad. 7
Przesuwając soczewkę między ekranem a przedmiotem, wzdłuż osi optycznej soczewki, w dwóch jej położeniach otrzymano ostry obraz przedmiotu na ekranie. W pierwszym położeniu soczewki wysokość obrazu była równa H1= 3 cm, a w drugim H2 = 12 cm. Jaka jest wysokość przedmiotu h ? Soczewka płasko wypukła o promieniu krzywizny r=0,3 m jest wykonana ze szkła o współczynniku załamania n=1,5. Ile wynosi ogniskowa układu, w przypadku posrebrzenia jednej z powierzchni soczewki?
Dziękuję z góry za pomoc No to dlaczego stawiasz to jak prawdę objawioną, skoro się tego próbujesz dowiedzieć?
Nigdzie się nie spotkałem ze stwierdzeniem, że powierzchnie soczewki są sferami o środku w ogniskach. Przecież to od nas zależy, jak "gruba" będzie soczewka, czy zbliżymy do siebie środki krzywizny bardziej czy mniej. Na ekranie odległym o 75cm od soczewki skupiającej (abo z albo 2) wypukłej otrzymano powiększony 2 razy obraz świecącej litery L
a) oblicz zdolność skupiającą soczewki
b) oblicz współczynnik załamania materiału z którego wykonano soczewkę, jeśli promienie krzywizny powierzchni kulistych wynoszą po 27cm
c) oblicz wysokość obrazu litery, jeśli jej rzeczywista wysokość wynosi 4cm
d podaj cechy otrzymanego obrazu mam do wykonania 3 zadania z 5 podanych, z racji że jestem z fizyki noga, to prosze was o pomoc gdyż wam to pewnie sprawia przyjemność.
1.Jaki jest promień krzywizny zwierciadła kulistego wklęsłego, jeżeli obraz rzeczywisty przedmiotu oddalonego od zwierciadła o 40 cm. powstał w odległości 10 cm. od zwierciadła (naszkicuj odpowiedź).
2.W odległości 30 cm. od soczewki skupiającej o ogniskowej 20cm. umieszczono przedmiot. Gdzie i jaki powstanie obraz? (naszkicuj odpowiedź).
3.Oblicz dł. fali promieniowania elektromagnetycznego odpowiadającej przejściu elektronu w model atomu wodoru z powłoki L na powłokę K.
4.Na powierzchnię płyty cynkowej pada promieniowanie o dł.200 nm. Oblicz energię kinetyczną fotoelektronu wybitego z powierzchni metalu. Praca wyjścia elektronu z cynku wynosi 3,36 ev (elektronovolta).
5.Jaka jest energia wiązania jądra atomu helu.
z przykrością stwierdzam że nie mam o tym bladego pojęcia...
niewiem tez czy w dobrym dziale napisałam te zadania- sesja mnie goni... takze jeżeli się pomyliłam proszę przekierować ten temat w odpowiednie miejsce ; )
pozdrawiam Dalekowidz widzi dobrze z odległości 36 cm. Odległość soczewki oka siatkówki wynosi 2 cm.
Oblicz, jakie okulary powinien nosić dalekowidz, aby dobrze widział z odległości 24 cm.
Soczewki okularów mają jedną powierzchnie płaską. Oblicz promień krzywizny drugiej powierzchni, jeśli współczynnik załamania szkła wynosi 1,5.
Chciałam to obliczyc ze zdolności skupiającej soczewki czyli Z= 1/x +1/y , ale coś mi nie wychodzi.
Prosze o pomoc, chce wkoncu wiedziec jak zrobić to zadanie. Sama coś kombinuje ale cos nie moge tego obliczyć
A czemu ma być:
?
przeciez chyba ogniskowa jest zawsze dwa razy mniejsza od promienia krzywizny. dobrze mowie?
chociaz teraz jak tak mysle to ogniskowa sie zmienia w roznych otoczeniach;/.
zatem skad wzial sie wzor
poniewaz taki wzor nauczyciel nam podawal rowniez
a do tego jak wykonuje sie rysunki przejscia obrazu przez soczewke to odleglosc soczewki od krzywizny zawsze umieszczamy 2 razy dalej od ogniskowej.
w takim razie gdzie jest blad w moim rozumowaniu? prosze zobaczyc te zadanie:
Oblicz promień krzywizny soczewki skupiającej wiedząc, że jesśli przedmiot byl w odleglosci 0,3 m od soczewki to obraz rzeczywisty powstał w odległosci 0,15 m od soczewki.
bezwzgledny wspolczynnik zalamania do szkla i powietrza wynosi odpowiednio 1,5 i 1.
teraz przedstawie wam moje 2 wersje obliczenia, w obu wychodzi sprzeczny wynik
1.
po podstawieniu otrzymujemy r=0,2m
2.uzywajac natomiast wzoru:
i teraz podstawiajac otrzymujemy R=0,1 m
Zatem gdzie blad? zad1. Przedmiot o wysokosci 2cm ustawiono prostopadle do osi optycznej soczewki, w odległości 15cm od niej. Zdolność skupiajaca soczewki wynosi 10 dioptrii. Znajdź położenie i wysokość obrazu.
Zad2. Soczewkę dwuwypukłą ograniczoną powierzchniami o jednakowcyh promienach krzywizny, równych 12cm, umieszczono w takiej odległości od przedmiotu, że powiększenie otrzymanego na ekranie obrazu jest równe p. Oblicz odległość przedmiotu od ekranu jesli:
a) p=2
b) p= 0,5
c) p=1
Wspólczynnik załamania materiału soczewki względem otoczenia (powietrze) wynosi 1,5.
PS. BARDZO proszę o pomoc 2. Światło emitowane przez laser pada na ciało doskonale czarne (pochłaniające 100 % padającego na nie promieniowania). Oblicz liczbę fotonów w impulsie światła laserowego, jeżeli pochłonięta energia jest równa 0,5 J. W obliczeniach przyjmij, że długość fali świetlnej emitowanej przez laser w próżni wynosi 0,7 mikrometra
3. W swobodnym, wzbudzonym atomie wodoru elektron przeskakuje z orbity drugiej na
pierwszą. Atom emituje wówczas w próżni kwant światła o długości fali 1,219⋅10-7 m.
a) Wyjaśnij, dlaczego w wyniku emisji fotonu pęd atomu wodoru ulega zmianie. (2 pkt)
b) Oblicz energię emitowanego fotonu. (2 pkt)
5. W swobodnym, wzbudzonym atomie wodoru elektron przeskakuje z orbity drugiej na
pierwszą. Atom emituje wówczas w próżni kwant światła o długości fali 1,219⋅10-7 m.
a) Wyjaśnij, dlaczego w wyniku emisji fotonu pęd atomu wodoru ulega zmianie. (2 pkt)
b) Oblicz energię emitowanego fotonu. (2 pkt)
8
Na powierzchnię metalu, dla którego praca wyjścia wynosi W = 1,8 eV, pada:
a) 500 fotonów o energii 2 eV każdy,
b) 1000 identycznych fotonów o energii 1,7 eV każdy.
Oblicz, ile elektronów zostanie wybitych w każdym z podanych przypadków oraz jaka będzie
energia kinetyczna każdego z nich. Odpowiedź krótko uzasadnij.
9. Dwie identyczne soczewki płasko-wypukłe wykonane ze szkła zamocowano na ławie
optycznej w odległości 0,5 m od siebie tak, że główne osie optyczne soczewek pokrywają się.
Na pierwszą soczewkę wzdłuż głównej osi optycznej skierowano równoległą wiązkę światła,
która po przejściu przez obie soczewki była nadal wiązką równoległą biegnącą wzdłuż
głównej osi optycznej.
Wykonaj rysunek przedstawiający bieg wiązki promieni zgodnie z opisaną sytuacją. Zaznacz
na rysunku położenie ognisk dla obu soczewek.
Oblicz ogniskową układu zbudowanego w powietrzu z tych soczewek po złożeniu ich płaskimi
powierzchniami. Przyjmij, że promienie krzywizny soczewek wynoszą 12,5 cm, a bezwzględne
współczynniki załamania światła w powietrzu oraz szkle wynoszą odpowiednio 1 i 1,5.
12.
Oblicz minimalną wartość pędu fotonu, który padając na wykonaną z cezu katodę
fotokomórki spowoduje przepływ prądu. Praca wyjścia elektronów z cezu wynosi 2,14 eV. estem zielony z fizyki a muszę rozwiązać 7 zadań:
Zad. 1
Korzystając z podanych w tabeli wspólczynników załamania światła, oblicz ile mikrosekund potrzebuje światło, by przebyć jeden kilometr:
a) w diamencie
b) w wodzie
c) w powietrzu
Tabela Ośrodek Współczynnik załamania
Diament 2,42
Szkło 1,92
Woda 1,33
Powietrze 1
Lód 1,31
Zad. 2
Oblicz kąt graniczny dla promienia padającego na powierzchnię dzielącą diament od powietrza.
Zad. 3
Na osi optycznej zwierciadła wklęsłego o promieni krzywizny R=12cm w odległości x=14 cm od zwierciadła umieszczono przedmiot o wysokości h=1 mm. Oblicz wysokość obrazu.
Zad. 4
W jakiej odległości x od wklęsłego zwierciadła kulistego o ogniskowej f=2 m należy umieścić źródło światła, aby jego obraz pokrywał się z tym źródłem ?
Zad. 5
Powiększenie obrazu uzyskanego w zwierciadle kulistym wklęsłym wynosi p=4. Jaka jest ogniskowa tego zwierciadła, jeżeli odległość między przedmiotem i obrazem wynosi L=1,5 m.
Zad. 6
W soczewce skupiającej uzyskano powiększony trzykrotnie obraz rzeczywisty przedmiotu, położony w odległości d = 150 cm od przedmiotu.
Oblicz zdolność skupiającą soczewki.
Zad. 7
Przesuwając soczewkę między ekranem a przedmiotem, wzdłuż osi optycznej soczewki, w dwóch jej położeniach otrzymano ostry obraz przedmiotu na ekranie. W pierwszym położeniu soczewki wysokość obrazu była równa H1= 3 cm, a w drugim H2 = 12 cm. Jaka jest wysokość przedmiotu h ? Jestem zielony z fizyki a muszę rozwiązać 7 zadań:
Zad. 1
Korzystając z podanych w tabeli wspólczynników załamania światła, oblicz ile mikrosekund potrzebuje światło, by przebyć jeden kilometr:
a) w diamencie
b) w wodzie Tabela Ośrodek Współczynnik załamania
c) w powietrzu Diament 2,42
Szkło 1,92
Woda 1,33
Powietrze 1
Lód 1,31
Zad. 2
Oblicz kąt graniczny dla promienia padającego na powierzchnię dzielącą diament od powietrza.
Zad. 3
Na osi optycznej zwierciadła wklęsłego o promieni krzywizny R=12cm w odległości x=14 cm od zwierciadła umieszczono przedmiot o wysokości h=1 mm. Oblicz wysokość obrazu.
Zad. 4
W jakiej odległości x od wklęsłego zwierciadła kulistego o ogniskowej f=2 m należy umieścić źródło światła, aby jego obraz pokrywał się z tym źródłem ?
Zad. 5
Powiększenie obrazu uzyskanego w zwierciadle kulistym wklęsłym wynosi p=4. Jaka jest ogniskowa tego zwierciadła, jeżeli odległość między przedmiotem i obrazem wynosi L=1,5 m.
Zad. 6
W soczewce skupiającej uzyskano powiększony trzykrotnie obraz rzeczywisty przedmiotu, położony w odległości d = 150 cm od przedmiotu.
Oblicz zdolność skupiającą soczewki.
Zad. 7
Przesuwając soczewkę między ekranem a przedmiotem, wzdłuż osi optycznej soczewki, w dwóch jej położeniach otrzymano ostry obraz przedmiotu na ekranie. W pierwszym położeniu soczewki wysokość obrazu była równa H1= 3 cm, a w drugim H2 = 12 cm. Jaka jest wysokość przedmiotu h ? A to nie przypadkiem wzór na zdolność skupiającą soczewki Z (1/f)?
1/f = Z
n=ns/no
ns - współczynnik materiału soczewki
no - współczynnik ośrodka (w którym znajduje się soczewka)
R1, R2 - promienie krzywizny soczewki
ZADANIE:
Pamiętaj tylko, że n to założenie i możesz je pominąć w przypadku braku danych na ten temat.
Pzdr Dziewczyny, dlaczego na allegro nie mogę znaleźć soczekwek miesięcznych o krzywiźnie 8,7??
Jest duży wybór, ceny fajne, ale wszystkie mają krzywiznę 8,6. Takie kiedyś zamówiłam i nie umiałam w nich chodzić, obraz mi sie jakoś rozmywał, musiałam często mrugać i w ogóle. Myślałam że to wina krzywizny, ale jedna pani u nas w optyku powiedziała, ze na miesieczne soczewki czasem trzeba się dłużej przestawiać i tydzień.
Teraz cały czas nosiłam kwartalne o krzywiźnie 8,7. Nie wiem co robić zamawiać te 8,6 i próbować? kurcze a ja nadal czuje te soczewki, cały czas jakbym miala cos na oczach i tak mnie wlasnie uciskaja troche, na dodatek wchodza tak wysoko pod gorna powieke a na na dole sa tuz przy tęczówc - tak sie same układaja, nawet jak popchne to wracaja;)
czy to mozliwe zebym miala zle promien krzywizny dobrany? niby 98% ludzi ma taki ale byc moze ja mam wlasnie ten drugi....
Kolejnym bardzo istotnym parametrem soczewki jest promień krzywizny bazowej (BC). Wartość ta mówi o geometrii powierzchni wewnętrznej, którą soczewka styka się z powierzchnią rogówki (oka). Bardzo istotne jest, aby obie te powierzchnie były odpowiednio do siebie dopasowane. Soczewka musi w miarę swobodnie poruszać się po powierzchni oka, nieomal "pływać". Zbyt ciasna soczewka uniemożliwiłaby swobodny przepływ łez między soczewką a rogówką. Utrzymanie właściwego przepływu łez jest niezwykle ważne, gdyż służy wypłukiwaniu spod soczewki ewentualnych zanieczyszczeń i złuszczonych komórek nabłonka komórki. Z kolei zbyt luźna soczewka o nadmiernej ruchomości na oku, może powodować przede wszystkim dyskomfort, jak również niestabilne widzenie przy mrugnięciu.
Na opakowaniu soczewek podawana jest również ich średnica (DIA), która musi być dostatecznie duża, aby soczewka w całości przykryła rogówkę."
(www.soczewkikontaktowe.biz)
trudno po nich poznac czy zakladam soczewke na dobra strone czy nie...
Z moimi iWearami jest to samo, tyle że mi jeszcze nigdy nie wypadły. Jak źle założę, to czuję po prostu, że coś mnie gniecie w oko.
Co do kwartalnych soczewek, pani w Vision Express mnie postraszyła, że
- to są zupełnie inne soczewki niż miesięczne
- z innego materiału
- mają mniejszą przepuszczalność tlenu niż miesięczne
- krzywizny mają tylko 8.5 i 8.7...
Propaganda, czy prawda to?
Jak się przedstawiają cenowo te 3-miesięczne?
w zaleznosci gdzie kupisz
ja zazwyczaj swoje miesieczne kupowalam w sklepie 'twoje soczewki', maja czasem fajne promocje i gratisy np. plyny. prowadza tez sprzedaz internetowa i u nich cena za optimy (softlens 38) to 89zl. ale od jakiegos czasu kupuje soczewki na allegro od sprzedawcow 2Bulleter123 lub krystkon. dostaniesz juz za 12zl/szt lub 60zl/opak - 4szt (w zaleznosci od krzywizny) BYłam dziś u okulisty trafiłam chyba na jakąs wredna małpę....jak usłyszała ze mam -8 to wyglądała jakby nigdy nie widziała nikogo z taką wadą, chciałam, żeby mi dobrała soczewki, maiły byc w cenie wizyty miesięczne, ale oczywiście nie mieli takich dużych....zrobiła mi tylko komputerowe badanie wzroku, sprawdziła czy wadę mam ta sama tak przy tablicy...i tyle....nawet nie powiedziała jaką mam krzywiznę, średnice itp...pani optyk powiedziała tylko ze w ciągu 1 dnia mogą mi sprowadzić -7 bo to się odpowiednio zmniejsza przy minusach...., powiedziała, ze jak coś to mogę zadzwonić i sprowadzą,,,,tak bez krzywizny? Bez niczego innego? chyba ze na tym badaniu komputerowym które mam gdzieś pisze....nie wiem mam tu jakieś oznaczenia typu: UD=12,0, PD=63mm, AX, nie wiem co to oznacza:(
Baba mnie zdenerwowała, powiedziała, ze przy mojej wadzie to i tak sukces , ze widzę 3/4 tablicy.....załamka:(
zanim cos zamówie to musze się upewni co do tego jakie powinnam nosic, stad moje pytanie czy jesli teraz zostaly mi przepisane dwu-tygodniowe to zmiana np. na miesięczne bądz kwartalne robi róznice...czy moze chodzi o zmianę producenta...
Nie chodzi o producenta, tylko o to, żeby ktoś dobrał ci soczewki, w których będziesz idealnie widziała!
A kwartalne czy miesięczne nie robią różnicy w twoim wypadku, bo chodzi tu o PARAMTERTY soczewek- czyli dwie wartości: Promień krzywizny: 8,7 (taki ja np. mam) i średnice : 14mm. I o to żebyś widziała w nich wyraźnie i żeby ci się kontury nie rozmazywały! Dlatego też powinnaś iść do tego okulisty lub do innego i to powiedzieć. Bo to normalnie nie jest!
Ja mam jasno niebieski oczy-takie wodniste. A gdzie takie mozna kupić? Czy ta jak dziewczyny pisały o zwykłych te tez można kupic na allegro? I ile dokładnie kosztuje taki interes? Jak najwięcej szczegółów bym chciała znac
no to dla ciebie bylyby najlepsze te poglebiajace kolor , jesli chodzie o te kolorowe to nie wiem czy one czasami nie mają innych parametrow bo dawno je mialam stosunkowo wiec nie pamietam, zalezy jakie soczewki normalnie nosis, te kolorowe maja promien krzywizny 8,3 ale wydaje mi sie ze powinno sie to skonsultowac jakos z okulistą
tu masz np kolory tych soczewek i w ogole aukcje :
ogolnie mozna je kupic jak sama widzisz na allegro u okulistow z soczewkami takze
koszt to 22 zl za jedno czyli para 44,wiec na 3 miesiace okolo 130 zloytych (ja je oczywiscie i tak dluzej niz 3 miesiace nosilam bo umiejetnie przedluzalam ich zywotność ) wiec niewiele drozej niz normalne soczewki w sklepie (okolo 115 nie kolorowe)
ja mialam szafirowe bo tez mam jasno niebieskie normalnie i daja super efekt, one maja jeszcze taki efekt zrenicy tak ze nie są jednolicie oczojebnie niebieskie, zreszta zobacz na tym obrazku w tej aukcji jak te szafirowe wyglądają, mają taką fakturkę ciemną oprocz tego, że są niebieskie bc to promien krzywizny soczewki... soczewki fajna rzecz jak juz sie je umie zakladac i sciagac:] inna sprawa ze ostatnio zdolniacha ze mnie bo mi sie udalo w oko podrapac:] Witam
Czy ktoś pomoże mi wyprowadzić wzór na promień krzywizny soczewki (metoda pierścieni Newtona). Bardzo proszę
temat przeniosłem tam gdzie jego miejsce
lepton Witam
Czy ktoś pomoże mi wyprowadzić wzór na promień krzywizny soczewki (metoda pierścieni Newtona). Bardzo proszę
temat przeniosłem tam gdzie jego miejsce
lepton Soczewkę płaską wypukłą o promieniu krzywizny 25 cm wykonano ze szkła o współczynniku załamania 3/2. Oblicz ogniskową tej soczewki oraz jej zdolność skupiającą.
Z góry dzięki... Witam mam pilnie do zrobienia nastepujace zadania. Prosze Was o pomoc.
1. Oblicz w cem promien krzywizny soczewki plasko-wypuklej wykonanej ze szkla, jezeli jej zdolnosc skupiajaca wynosi 3 dioptrie
2.Dzieki okularom o zdolnosci skupiajacej-2D krotkowidz widzi dobrze
przedmioty z odleglosci 25 cm. Z jakiej odleglosci widzi on dobrze bez
okularow?
3.Przedmiot o wysokosci 1,5 cm umieszczono w odleglosci 8 cm od soczewki skupiajacej o ogniskowej 6 cm. oblicz odleglosc obrazu od soczewki i wysokosc obrazu.
4. oblicz wspolczynnik zalamania szkla soczewki, wiedzac ze promien krzywizny soczewki jest rowny jej ogniskowej, a soczewka znajduje sie w powietrzu.
5.z jakiej odleglosci czlowiek bedzie widzial ostro tekst, ktory do czytania zalaozyl okulary o zdolnosci skupiajacej 3D, jezeli bez okularow widzi ostro przedmioty znajdujace sie w odleglosci 0,5 m? hEJ!
Prosze pomóżcie mi w takich 2 zadaniach:
Na pryzmat o kącie wierzchołkowym \phi=60stopni pada pod kątem \alpha=60stopni do normalnej promień światła. Wspólczynnik załamania szkła wynosi n=1,6. O jaki kat odchyli się promień od jego pierwotnego kierunku po przejściu przez pryzmat?
odp: 48stopni
2) Przed soczewką płasko -wypukłą ze szkła o współczynniku załamania n=1,5 ustawiono w odległości d=10 cm przedmiot i uzyskano na ekranie obraz rzewczywisty dwukrotnie powiększony. Oblicz promień krzywizny soczewki.
odp: r= 0,033m, k=2 Zad. 1.
Odległość przedmiotu od obrazu to suma odległości przedmiotu od soczewki i obrazu od soczewki, zatem x+y=110 cm.
Wiesz, że y/x=4 z powiększenia. Znasz wzór 1/f=1/x + 1/y,policzysz ogniskową. Ze wzoru na ogniskową soczewki policzysz jej współczynnik załamania, zakładając drugi promień krzywizny równy nieskończoności /płaszczyzna/.
Po zrobieniu tego zadania reszta to pestka. Dostałam dość długą listę zadań, abym poćwiczyła, bo podobne będą na sprawdzianie. Prawie wszystkie rozwiązałam, niestety z trzema mam duży kłopot . Brakuje mi jakieś wielkości albo po prostu w pewnym momencie zawsze "utknę" i nie wiem, co dalej zrobić.
Byłabym naprawdę wdzięczna za wszelką pomoc, choćby najmniejsze wskazówki, bo niestety nie mam się do kogo zwrócić o pomoc.
Z góry dziękuję.
Zad. 1.
Soczewka płasko-wypukła o promieniu krzywizny r=8cm daje na ekranie obraz rzeczywisty powiększony 4 razy. Odległość przedmiotu od ekranu wynosi 110cm. Oblicz współczynnik załamania materiału, z którego wykonana jest soczewka oraz jej zdolność skupiającą.
Zad. 2.
Soczewka płasko-wypukła ma w powietrzu zdolność skupiającą Z=8D.
a) Jaki jest jej promień krzywizny, jeżeli wykonana jest ze szkła o współczynniku załamania n=1,5?
b) Ile wynosi zdolność skupiająca tej soczewki w wodzie? Współczynnik załamania wody wynosi 4/3.
Zad. 4.
W jakiej odległości od soczewki o zdolności skupiającej Z=3D należy umieścić przedmiot, aby jego obraz rzeczywisty powstał w odległości 2m od soczewki? Mam kilka zadań z zakresu optyki o soczewkach... np. "Na soczewkę dwuwypukłą o promieniach krzywizny r1=r2=2/10m pada światło białe równolegle do głównej osi optycznej. Znajdź podłużną chromatyczną tej soczewki, wiedząc, że współczynniki załamania dla skrajnych promieni widma widzialnego są odpowiednio 1,5 i 1,8" Czy ktoś to umie rozwiązać?? Zadania jest nastepujace:Mamy do dyspozycji : 2 jednakowe płasko-wklęsłe soczewki szklane. Promień krzywizny powierzchni wklęsłych obydwu soczewek sa takei same r1=r2 = - 14 . Współczynnik załamania światła w materiale soczewek względem powietrza ns=1,56 , w wodzie wzgledem powietrza nw=1.33 .Oblicz:
A-ogniskową soczewek gdy znajdują sie jedna w powietrzu a 2 w wodzie.Jakie to soczewki rozpraszajace czy skupiajace?
b-Na każdą z soczewek umieszczoną w powietrzu pada równoległa wiązka światła . Jedna soczewka zwrócona jest stroną wklesłą ku światłu .Narysuj schematybiegu promieni świetlnych przez każda soczewke.
c-w jakiej odległoosci y od soczewki powstanie obraz przedmiotu o wysokosci h = 10 cm, A ODLEGłOśC PRZEDMIOTU x=20 cm od niej.Przedstaw graficznie jak powstaje obraz przedmiotu przy uzyciu takiej soczewki .Oblicz wysokosc i okresl cechy poowstalego obrazu/
d- z obu soczewek tworzymy układ 2 płaskowklęsłe wklesłymi do siebiew środku woda.Oblicz zdolnosc skupiajaco tego ukladu soczewek wiedzac ze obszar pomiedzy soczewkami zostal wypełniony woda .
e- Pewien uczen uzywaja c okularów o zdolności skupiającej soczewki opisanej w zadaniu widzi wyraznie przedmioty z odległosci d= 25 cm .Oblicz odległośc dobrego widzenia d1 tego ucznia , gdy nie uzywa okularów , Jaką wade wzroku ma ten uczen
[/img] Testowy egzemplarz unikatowego spektralnego tomografu optycznego do badań okulistycznych zaprezentowano po raz pierwszy w piątek na odbywającym się w Łodzi sympozjum dotyczącym okulistyki.
Tomograf skonstruowany został przez naukowców z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a wyprodukowany przez firmę Optopol z Zawiercia.
Według konstruktorów i naukowców, to najnowocześniejsze urządzenie tego typu na świecie. Tomografia optyczna to nieinwazyjna technika obrazowania przekroju tkanki, w której wykorzystuje się światło rozproszone na poszczególnych warstwach badanej tkanki. W polskim urządzeniu wykorzystano najnowsze rozwiązanie - tomografię spektralną.
"Działanie urządzenia polega na wprowadzeniu do oka promienia lasera. Jego światło odbija się od poszczególnych warstw siatkówki oka. Echo, które wraca do urządzenia, jest analizowane specjalnym detektorem. Zaawansowane techniki obróbcze, które zostały stworzone przez naukowców z Torunia, pozwalają z tej informacji uzyskać obraz przekroju siatkówki, która w formie wizualnej przedstawiona jest na ekranie monitora" - wyjaśnił w rozmowie z PAP kierownik projektu z firmy Optopol, Paweł Wojdas.
W porównaniu z klasyczną technologią, czyli tomografią czasową, urządzenie około 100 razy szybciej dokonuje pomiarów, natomiast rozdzielczość obrazu jest 4-5 krotnie wyższa. Urządzenie pozwala także na uzyskiwania obrazów trójwymiarowych wnętrza oka i poszczególnych jego elementów oraz na prowadzenie badania w czasie rzeczywistym.
Konstrukcja aparatu oparta jest na unikatowym rozwiązaniu i opracowaniu grupy naukowców Instytutu Fizyki UMK w Toruniu.
Aparat jest rewelacyjny, ma bardzo dużą wartość dla okulisty i bardzo duże perspektywy praktycznego zastosowania w okulistyce. Pozwala dużo lepiej rozpoznawać procesy chorobowe zarówno w przedniej części oka, we wnętrzu, jak i w dnie oka. Czasami uzyskiwane są informacje niedostępne dotychczasowymi metodami badania.
Urządzenie pozwala na zdiagnozowanie m.in. uszkodzenia i choroby rogówki i uszkodzenia rogówkowo- tęczówkowego. Może także posłużyć do określenia krzywizny przedniej i tylnej powierzchni rogówki, umożliwia badania położenia sztucznej soczewki po operacji zaćmy i pozwala na określenie dokładnego dopasowania soczewek kontaktowych. onet.pl Myślę że dobrze Ci poradzono z liczeniem prawie czysto geometrycznie, szukając punktu wspólnego krzywizny soczewki z promieniem /na pewno/ Czy jest jakiś sensowny (zwięzły) wzór matematyczny na cos takiego: zdajemy punkt (x0,y0), kąt alfa , i odleglosc od soczewki. z tego punktu wychodzi promiem promien dochpdzi do soczewki i ... tutaj sie gubie.. chce uzyskac punkt (x1,x2) na soczewce i punkt ktory jest odwzorowaniem czyli (x2,y2). Znalazlem wzory n1*sin(alfa)= n2*sin(beta), oraz n2/s2= n1/s1 + (n2-n1)/R gdzie
n1,n2 - wspolczyniki zalamania (podane)
s1- odleglosc soczewki od (x0,y0) (podane)
s2- odleglosc soczewki od (x2,y2)
R - promien krzywizny soczewki (podane)
chodzi mi o to zeby majac punkt (x0,y0), otrzynac punkt (x2,y2) . Probowalem cos skleić z tych wzorkow ale nie wychodzi mi, optyka nie jest moja najmocniejsza strona.. Zna moze ktos gotowy algorytm na cos takiego, albo jakiegos linka ? bede wdzieczny za wszelkie wskazowki
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plpiotrrucki.htw.pl
|
|