krzyk wilhelma
wojtekstoltny

http://www.youtube.com/wa...feature=channel

Odgłos powalonego dresa = "krzyk wilhelma". Pasuje xD
Fajny ten film będzie xD
Nie słyszałem co tam Ring wstawił, ale pewnie chodzi o to:
http://www.film.org.pl/prace/wilhelm.html
http://www.youtube.com/watch?v=4YDpuA90KEY

czyli słynny krzyk Wilhelma

krzyk Wilhelma
Wiedziałem ze to ten sam krzyk! wiedziałem! dzięki za rozwikłanie mojej zagadki ;D
Na polskiej Nonsensopedii nie ma artykułu o Indianie Jonesie, ale za to pojawia się on w kilku innych artykułach:

http://nonsensopedia.wiki...%C5%81ag%C3%B3w - "Zbierają się tam najwybitniejsi myśliciele wszechczasów, m.in. Popek, Denaturowy Król, Indiana Jones i wielu innych zasłużonych swojemu narodowi."

http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Ser - "Ponowne ich odkrycie nastąpiło dopiero podczas drugiej wojny światowej, znacznie przyczynił się do tego znany archeolog Indiana Jones, który szukał w tych okolicach "sposobu na szwaba". Ponieważ plany nie były zabezpieczone żadnymi pułapkami były dla niego nieatrakcyjne więc oddał je Arabom." xD

http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Szczecin - "Kolejne zarządy miasta od niepamiętnych czasów zajmują się poszukiwaniem serca miasta - krążą słuchy że w tym celu został wynajęty Indiana Jones wraz z Larą Croft."

http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Wally - "Wally miał okrągłe okulary z grubymi obwódkami. Prawdopodobnie stał po nie w kolejce zaraz za Harrym Potterem. Czy miały jakieś magiczne zdolności? Na te pytanie szukało odpowiedzi wielu poszukiwaczy artefaktów (w tym Indiana Jones i Lara Croft)."

http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Krzyk_Wilhelma - "Szczególnie często występuje on w filmach, z którymi cokolwiek wspólnego miał George Lucas. Technicy szukając odpowiednich dźwięków do Gwiezdnych wojen, w archiwum Warner Bros. znaleźli starą taśmę z krzykiem Wilhelma i postanowili zrobić z niego taki znak firmowy. I dlatego krzyk można usłyszeć w każdej części Gwiezdnych Wojen, jak i każdej z przygód Indiany Jonesa." (i jeszcze jest tam filmik, w którym są pokazane przykłady "krzyków Wilhelma", w tym sceny właśnie z "Indiany Jonesa" i "Kronik Młodego Indiany Jonesa" ).
Czyli Sri Lance. A następnym razem to mów kiedy będzie nstępne pytanie.

Mam pytanie: Ile razy w trylogii słyszymy tzw. "Krzyk Wilhelma"?
1622


Wilhelm II Wassenaer
1567 - 1622

Zima w Niderlandach była taka jak zwykle, rzęsisty deszcz walił w deski okrętów zacumowanych w porcie a rynnami do rynsztoków o kanałów lały się litry wody. Tak samo w pałacu Gubernatora Niderlandów nic sie nadzwyczajnego nie działo. Chory od paru dni Wilhelm II leżał w swojej komnacie i odpoczywał. Kilku lekarzy mówiło nawet że grypa mija i być może Generalny Gubernator II Republiki wróci do zdrowia i pożyje jeszcze parę lat.

A jednak kiedy noc była już w pełni a ostatnie świece pogasły w siedzibie Gubernatora ciszę rozdarł krzyk Wilhelma II. Nie był on ani długi ani przeraźliwy, było to po prostu krzyknięcie tego który przebudził sie i czuł że umiera. Był to ostatni dźwięk który wydał z siebie Generalny Gubernator. Kiedy do komnaty wpadli lekarze było już za późno, Wilhelm II leżał martwy w swoim łożu z otwartymi martwymi oczami.

Tym sposobem zszedł z tego świata pierwszy Generalny Gubernator II Republiki. Zdobył on swoją władzę w roku 1613 w wyniku buntu Noderlandczyków przeciwko rodowi Oranje. Rządził on Republiką 9 lat w ciągu których zaprowadził względy spokój na ziemie Niderlandzkie które pokoju już dawno nie zaznały. Republika niewątpliwie wzmocniła się przez okres panowania Wilhelma II ale czy wzmocniła się dostatecznie aby obecny ustrój się utrzymał? Czy władza pozostanie w rękach obecnego rodu "panującego"? Nie wiadomo, wiadomo jednak że Wilhelm II Wassenaer żył lat 55, w ciągu swojego długiego życia wykazał sie ogromnymi zdolnościami przywódczymi na pewno był doskonałym mówcą który przekonał zbuntowany lud do tego aby jemu powierzył on ster rządu.


...Wszystko zaczęło się w roku 1951, kiedy to na ekrany kin wszedł inny mało znany western, "Distant Drums". To w tym właśnie filmie po raz pierwszy wykorzystano niesamowicie później popularny, choć niemalże nierozróżnialny przez nieświadomych widzów, rozdzierający, rozpaczliwy krzyk - krzyk człowieka, rozszarpywanego przez aligatory. Co ciekawe, gdy po skończeniu produkcji film ten udźwiękowiano, nagrano następujących po sobie sześć krótkich okrzyków cierpienia, z których część użyto także w tym samym filmie...

Do połowy lat '70, krzyk Wilhelma wykorzystywany był wyłącznie w filmach studia Warner Bros., z czego najsłynniejsze to "Narodziny Gwiazdy" ["A star is born" z roku 1954], "One!" ["Them!" z roku 1954], "Ziemia Faraonów" ["Land of the Pharaohs" z roku 1955], "Morski pościg" ["Sea Chase" z roku 1955], "Sierżant Rutledge" ["Sergeant Rutledge" z roku 1960], "PT 109" [1963] oraz "Zielone Berety" ["The Green Berets", 1968]. Tak częste korzystanie z opisywanego fragmentu ścieżki dźwiękowej nie było jednak zabiegiem celowym - twórcy, często nieświadomie korzystali z tej zakopanej w archiwum taśmy. Nie było, aż do roku 1974, kiedy to Ben Burtt jako pierwszy zauważył, że dźwięk wykorzystywany we wszystkich wspomnianych wyżej filmach, to ten sam, jedyny i niepowtarzalny krzyk - krzyk, który Burtt ochrzcił później imieniem Wilhelma. Jednocześnie, po raz pierwszy, w pełni świadomie użył go we własnym filmie, który zatytułował "Karmazynowe Ostrze" [1974]. ....



http://film.org.pl/prace/wilhelm.html - wiecej. Na samym dole lista filmow, w ktorych wykorzystano ow krzyk. Robi wrażenie


to tyle


jeszcze takie cos

http://poststuff5.entensi...a=manvskids.wmv
http://pl.youtube.com/watch?v=cdbYsoEasio

Krzyk Wilhelma – prawdopodobnie najczęściej używany dźwięk w historii kinematografii, towarzyszący czyjeś śmierci w filmie.

Etymologia

Nazwa wywodzi się od imienia drugoplanowego bohatera mało znanego westernu pt. The Charge at Feather River – Wilhelma, który dostał strzałą w udo od ukrytego w krzakach Indianina. Krzyk, który z siebie wydobył w tamtej chwili, stał się najsłynniejszym krzykiem... w ogóle. Mimo, że prawie niezauważalny, występuje praktycznie wszędzie, czasami nawet po kilka razy.

Występowanie

Szczególnie często występuje on w filmach, z którymi cokolwiek wspólnego miał George Lucas. Technicy szukając odpowiednich dźwięków do Gwiezdnych wojen, w archiwum Warner Bros. znaleźli starą taśmę z krzykiem Wilhelma i postanowili zrobić z niego taki znak firmowy. I dlatego krzyk można usłyszeć w każdej części Gwiezdnych wojen, jak i każdej z przygód Indiany Jonesa.

Krzyk Wilhelma od lat 80. cieszy się niesłabnącą popularnością wśród superprodukcji Hollywood. I tak, nikomu nieznanemu aktorowi udało się to, o czym marzą wszyscy. Przeszedł do historii wykrzykując jedynie kilka samogłosek w ciągu jedenastu sekund.

źródło Nonsensopedia
ARTYKUŁ
Jak dla mnie ciekawostka pierwszej klasy...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • piotrrucki.htw.pl

  • © wojtekstoltny design by e-nordstrom