krokosz barwierski
wojtekstoltny

tak się składa, że czytałam na temat tego specyfiku i oto co wyczytałam
"

Krokosz barwierski - roślina oleista, jednoroczna obecnie wykorzystywana przede wszystkim do:
• produkcja olejów jadalnych (olej krokoszowy),
• produkcji mydła, linoleum, kitów,
• jako barwnik (otrzymywany z płatków kwiatów) kartamina (czerwień hiszpańska) oraz żółcień saflorowa - w starożytności używana do farbowania tkanin, barwienia ciast,
• m. in. w starożytnym Egipcie oraz Indiach - kwiaty stosowane jako afrodyzjak, lek przeczyszczający i wykrztuśny,
• jako środek niszczący mieszki włosowe - naturalny depilator.


ze strony
http://www.rolnictwoekologiczne.org.pl/13_186.html


gdzie tu mowa o leczeniu trądziku ?

i dalej mnie zastanawia czy Ty smarowałaś tym twarz czy co ?
Większość z nas to zna: randka, wizyta u lekarza, a nasze nogi, ręce – bywa, że i twarz- wyglądają jak u żony yeti. Wzdychamy i aplikujemy sobie, którąś z bolesnych, albo mało skutecznych metod pozbywania się zbędnego owłosienia. Po czym, po kilku dniach lub tygodniach problem wraca.

Według dermatologii przyczyną nadmiernego owłosienia mogą być zaburzenia hormonalne ( czyli nadmierne wydzielanie przez jajniki, a także nadnercza, męskiego hormonu, testosteronu), uwarunkowania genetyczne, czy stosowanie leków hormonalnych.
Natomiast starożytna tradycyjna medycyna indyjska, ajurweda, za miejsce powstania defektu uważa tkankę kostną. Faktycznie endokrynologia wykazała istnienie związku między masą kości, a ilością hormonów płciowych, potwierdzając tezę ajurwedy.
Zgodnie z poglądami tego systemu, ciało człowieka zbudowane jest z siedmiu podstawowych rodzajów tkanek: plazmy, krwi, mięśni, tłuszczu, kości, szpiku i nasienia bądź jaja. Zaburzenie czynności którejkolwiek z nich prowadzi do powstania choroby. Nadmiar tkanki kostnej powoduje patologiczny rozrost kości i wzrost włosów, tworzenie się ostróg piętowych, wyrzynanie dodatkowego zęba, przyspieszone rogowacenie paznokci.

PRECZ Z WŁOSAMI RAZ NA ZAWSZE
Współczesna kosmetyka zna wiele sposobów usuwania zbędnego owłosienia: od bolesnej , domowej depilacji, po drogie, laserowe zabiegi w specjalistycznych gabinetach. Ich efekt jest jednak nietrwały, a w wielu przypadkach zabiegi mogą powodować zmiany na skórze: rumień, pieczenie, krostki ropne, wyprysk oraz inne uszkodzenia skóry. Może więc warto spróbować czegoś innego?
Indyjska kosmetyka naturalna oferuje kobietom dotkniętym plagą nadmiernego owłosienia krokosz barwierski, zwany w sanskrycie kusumbha, a w hindi-kusum.
Zewnętrznie stosowany olej krokoszowy trwale usuwa owłosienie W Polsce po raz pierwszy próby kosmetyczne z użyciem preparatu przeprowadziło Centrum Holistyczne SPA w Szczecinie. Badanie wypadły pomyślnie. Zwykle wystarcza 7 zabiegów. Faza wzrostu staje się coraz mniej aktywna i po pewnym czasie przestają się one odradzać.
Olej otrzymuje się z nasion z pierwszego tłoczenia, na zimno. Zawiera on w swoim składzie różne kwasy tłuszczowe, między innymi glicerydy kwasu linolowego i linolenowego. Wbrew powszechnemu poglądowi żywieniowemu, według ajurwedy nie nadaje się jednak do celów spożywczych, co wykazały również badania Instytutu im. Linusa Paulinga w Kalifornii
Kardi


Roślina oleista, jednoroczna z rodzaju astrowatych.
Występuje na Bliskim Wschodzie.

Zawiera dużo tłuszczu bogatego w nienasycone kwasy tłuczszowe.
Stosowany jest jako środek powstrzymujący tworzenie się cholesterolu we krwi.

Dziękuję Izo , pewnie kiedyś pokażę

Na pierwszym zdjęciu to krokosz barwierski, a różyczka to NN miniaturka.
NATURALNE OLEJE ROŚLINNE CZYLI TO CO LUBIMY

PODZIAL ZE WZGLEDU NA TYP SKÓRY:

CERA WRAŻLIWA:
- olej z kminku
- z jojoby
- z dzikiej róży
- migdalowy
- morelowy
- olej andiroba
- arganowy

CERA NORMALNA:
- z jojoby
- makademia
- sezamowy
- z orzechów laskowych
- z dzikiej róży

CERA SUCHA:
- z avocado
- z jojoby
- makademia
- z kminku
- migdalowy
- morelowy
- z oliwek
- z kielków pszenicy
- z dzikiej róży

CERA MIESZANA I TLUSTA:
- z jojoby
- z orzechów laskowych
- makademia
- z kukurydzy
- arganowy

CERA DOJRZALA:
- z kielków pszenicy
- z dzikiej róży
- morelowy- arganowy

DLA DZIECI:
- makademia
- z migdalów
- morelowy
- slonecznikowy
- z oliwek
- sezamowy

DO OPALANIA:
- z oliwek
- makademia
- z jojoby
- z avocado

Najlepszą jakość mają oleje tłoczone na zimno, które polecane są szczególnie do pielęgnacji skóry.

Andiroba
Argan
Awokado
Brzoskwinia
Calophyllum
Czaulmugra
Czarnuszka siewna / Czarny kminek
Dynia
Dzika róża
Jojoba
Kokos
Konopia siewna
Krokosz barwierski / Oset
Kukurydza
Makadamia
Migdały
Miodla
Neem
Morela
Neutralny
Ogórecznik lekarski
Oliwka
Orzech laskowy
Orzech włoski
Orzech ziemny
Palma olejowa / Olejowiec gwinejski
Pszenica
Rokitnik
Rycyna
Rzepak
Sezam
Siemie lniane
Słonecznik
Soja
Wiesiołek
Winogrono


Natrafiłam na ten temat i z grubsza przejrzałam. Widzę, że chyba nikt nie poruszył tematu krokosza barwierskiego jako naturalnego depilatora (różnych miejsc na ciele ) więc umieszczam poniżej kilka ciekawostek (z różnych forumów), może komuś się przydadzą.

"Z pomocą kobietom przychodzi indyjska kosmetyka naturalna, oferując krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) zwany w sanskrycie kusumbha, a w hindi kusum. Jest to roślina zielona o kwiatach rurkowatych czerwonych lub pomarańczowych, uprawiana od wieków w celach przemysłowych jako roślina barwierska i oleista. Występuje od Indii po Azję Mniejszą oraz w rejonie Morza Śródziemnego.
Olej z krokosza barwierskiego - olej o mocnym, złoto-żółtym zabarwieniu, otrzymywany z tłoczonych na zimno nasion krokosza barwierskiego. Zawiera 60-80% kwasu oleinowego(najwyższy procent tegoż kwasu jaki zawarty jest w oleju roślinnym), 6% kwasu palmitynowego 2-3% kwasu stearynowego, 0,5% kwasu linolenowego, 0,5% kwasu arachinowego. Jest bogaty w witaminy A i E. Stosowany jest jako czysty olejek do ciała, jako dodatek w kosmetykach przeznaczonych dla skóry tłustej z trądzikiem, mieszanej (z tendencją do tłustej), a także przy skórze ze skłonnością do stanów zapalnych.
Trzynastowieczny traktat seksuologiczny Kamaratnam autorstwa Nitjanathasiddhy w części opisującej środki upiększające zaleca olej krokoszowy jako skuteczny, całkowicie bezpieczny epilator, czyli środek niszczący mieszki włosowe, w których tkwią włosy.
Z czasem praktyczna wiedza o działaniu oleju zaginęła i dopiero współcześnie odkryto na nowo jego niezwykłą właściwość. Odkrycie zawdzięczamy emerytowanemu dziekanowi Wydziału Medycyny Indyjskiej na Uniwersytecie Hinduskim w Benares, ajurwedyjskiemu lekarzowi P.V. Sharmie oraz byłemu wykładowcy botaniki w College'u im. św. Ksawerego w Mumbaiu, profesorowi P.V. Bolę i przyrodniczce K.B. Patkar, którzy w końcu dwudziestego wieku odczytali spisane w sanskrycie receptury.

Zewnętrznie stosowany olej krokoszowy trwale usuwa owłosienie. Po raz pierwszy próby kosmetyczne z użyciem preparatu przeprowadziło Centrum Holistyczne SPA w Szczecinie. Badania wypadły pomyślnie. Zwykle wystarcza siedem zabiegów. Faza wzrostu włosów staje się coraz mniej aktywna i po pewnym czasie przestają się one odradzać. Biorąc pod uwagę wadliwość nowoczesnych metod za zadziwiający należy uznać fakt, że ów naturalny epilator nie powoduje odrostu włosów.

Osiągnięte wyniki pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że spośród znanych na Zachodzie środków do usuwania owłosienia olej krokoszowy jest najlepszym. Przemawiają za tym takie zalety jak: duża skuteczność, łatwość stosowania, brak działań niepożądanych, a co najważniejsze: na raz potraktowanym miejscu włosy nie odrastają!."

Forumowe źródła:
http://www.forumowisko.pl/index.php?showtopic=32761
http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=178760
kochane znacie to?
to ejste rekalam na jednej stronie internetoiwej ale nie wiem czy to dziala jakos mi sie nei wydaje
Olej z krokosza barwerskiego 25
Krokosz barwierski (INCI: Carthamus Tinctorius) - olej z krokosza barwierskiego
Pochodzenie rośliny: Ameryka Północna, Indie, USA. Zawiera 60-80% kwasu linolowego 10-14% kwasu olejowego, 6% kwasu palmitynowego, 2-3% kwasu stearynowego, 0,5% kwasu linolenowego, 0,5% kwasu arachinowego, bogaty w witaminy E i A. Zawiera duża dawkę witaminy E /30mg/ 100ml. Wytrzymałość na temperatury: nie ogrzewać powyżej 65ºC
Warto wiedzieć, że olej krokoszowy stanowi bardzo bogate źródło naturalnej witaminy E zwanej witaminą młodości. Jest w 100% naturalny i nie zawiera żadnych sztucznych barwników czy środków chemicznych.

Zastosowanie i działanie: stosowany jako czysty olejek do ciała (depilator), jako dodatek w kosmetykach przeznaczonych dla skóry tłustej z trądzikiem, mieszanej (z tendencją do tłustej), a także przy skórze ze skłonnością do stanów zapalnych.

OLEJEK PRZEZNACZONY DO UŻYTKU ZEWNĘTRZNEGO

OLEJ KROKOSZOWY W MEDYCYNIE DALEKIEGO WSCHODU NAZYWANY JEST KUSUM I Z POWODZENIEM STOSOWANY JEST JAKO OLEJEK DO PIELĘGNACJI SKÓRY ''TŁUSTEJ" z TENDENCJĄ DO TRĄDZIKU, JAK RÓWNIE STOSOWANY JEST JAKO NATURALNY DEPILATOR !

STOSOWANIE JAKO DEPILATOR

Aby osiągnąć efekt kompletnego wstrzymania wzrostu zbędnego owłosienia postępujemy następująco:

Zbędne owłosienie depilujemy lub golimy jak dotychczas a następnie smarujemy na umytą i osuszoną skórę. Olejku nie wycieramy czekamy aż zostanie wchłonięty przez skórę. Małe pieczenie (nie zawsze musi być )jest rzeczą normalną. Zabiegi takie (smarowanie olejkiem) powtarzamy kilkakrotnie (np. rano i wieczorem ) , wzrost owłosienia będzie coraz słabszy aż do całkowitego zaniku ,czyli braku odradzania się nowych włosów. Olej działa niszcząco na mieszki włosowe , które to z biegiem czasu zamierają. Każda osoba reaguje na olej indywidualnie , ilość 8-9 zabiegów to przeciętna , oczekiwany efekt może być osiągnięty dużo wcześniej lub też z małym opóźnieniem.


Również stosowany do:

produkcji olejów jadalnych, majonezów i margaryny

olej krokoszowy stosowany jest jako środek powstrzymujący tworzenie się cholesterolu we krwi (zalecany jest w diecie osób cierpiących na choroby serca i nadciśnienie) i jako naturalny depilator – tylko z zimnego tloczenia!

produkcja mydła, linoleum, kitów
jako barwnik (otrzymywany z płatków kwiatów) kartamina (czerwień hiszpańska) oraz żółcień saflorowa - w starożytności używana do farbowania tkanin, barwienia ciast

m. in. w starożytnym Egipcie oraz Indiach - kwiaty stosowane jako afrodyzjak, lek przeczyszczający i wykrztuśny

UWAGA!

Oleju z krokosza używamy najlepiej po goleniu lub depilacji , która wykonujemy minimum 1 x w tygodniu. Dodatkowo olej stosować możemy codziennie , ma to wpływ na niszczenie mieszków włosowych i coraz powolniejsze odrastanie nowych włosków. Kuracja 7 tygodni winna odnieść zauważalne rezultaty.

Częsta depilacja , golenie jak i uwarunkowania genetyczne maja wpływ na rozbudowę mieszków włosowych ,wobec powyższego osoby takie winny ten fakt brać pod uwagę lub w ogole nie rozpoczynać stosowania gdyż będzie on związany z dłuższym oczekiwaniem na efekt końcowy.

Przeciwwskazania:

Przy skórach bardzo wrażliwych i podatnych na uczulenie należy zachować ostrożność smarując tylko małe powierzchniowo miejsce i oczekując na reakcje skory.


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • piotrrucki.htw.pl

  • © wojtekstoltny design by e-nordstrom