krakow warta
wojtekstoltny

No to mamy po pucharze Uefa na DD

Warta 0-2 Ruch

24 września 2008, 16:00 - Poznań
Warta Poznań 0-2 Ruch Chorzów
Piotr Ćwielong 57, Marcin Zając 75

Warta: 28. Łukasz Berczyński - 6. Dariusz Cudny, 2. Mariusz Ragaman, 14. Krzysztof Strugarek, 18. Przemysław Otuszewski - 7. Tomasz Magdziarz (78, 15. Filip Burkhardt), 19. Tomasz Bekas, 16. Alain Ngamayama, 11. Grzegorz Wan (65, 21. Krzysztof Sikora), 22. Marcin Wojciechowski - 9. Marcin Klatt (65, 10. Paweł Iwanicki).

Ruch: 96. Robert Mioduszewski - 6. Wojciech Grzyb, 4. Ireneusz Adamski, 3. Grzegorz Baran, 22. Tomasz Brzyski - 9. Marcin Zając, 17. Michał Pulkowski, 11. Marcin Nowacki (46, 20. Pavol Baláź), 7. Piotr Ćwielong (82, 31. Bartłomiej Babiarz) - 16. Michał Haftkowski (46, 8. Krzysztof Nykiel), 24. Martin Fabuą.

żółte kartki: Magdziarz, Ragaman - Grzyb, Nykiel, Baran, Fabuą.

sędziował: Radosław Trochimiuk (Ciechanów).
widzów: 200.


No i znów liczba kibiców niesamowita Ciekawe czy gdyby Wisła Kraków lub Legia przyjechały na DD liczba kibiców byłaby podobna
1 liga

Stal Stalowa Wola - Zagłębie Lubin – 1:1
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Korona Kielce – 2:1
GKS Katowice - Odra Opole – 2:0
GKP Gorzów - Kmita Zabierzów – 0:0
Widzew Łódź - Flota Świnoujście – 0:1
GKS Jastrzębie - Motor Lublin – 2:0
Wisła Płock - Znicz Pruszków – 1:2
Tur Turek - Warta Poznań – 0:5 (0:2)
Górnik Łęczna - Dolcan Ząbki – 1:1

Ekstraklasa

Polonia Warszawa – Wisła Kraków – 1:2
Jagiellonia Białystok – Lech Poznań – 2:4

Warta wydała jak do tej pory pięć monografii, na 25-lecie, 50-lecie, 75-lecie, 85-lecie i 95-lecie, dwie pierwsze można nazwać monografiami, pozostałe to tylko wydawnictwa okolicznościowe nie zawierające prawie nic ciekawego, nie są żadnym źródłem informacji. Posiadają wartość jedynie kolekcjonerską. Tak się składa że mam wszystkie w/w książki i śmiało mogę stwierdzić że każda kolejna jest coraz słabsza. Mam tylko nadzieję że na 100-lecie, przypadające za cztery lata, ukaże się coś ciekawego, godnego tego tak zasłużonego klubu.

Tą książkę też uważasz za przeciętną...?
75 LECIE KLUBU SPORTOWEGO „WARTA” POZNAŃ 1912-1987 autorstwa Zbigniewa Kubiaka, Okładka: miękka, Rok wydania: 1987, Nakład: 2000, Ilość stron: 263

„75 lat działalności klubu sportowego, to okres niesłychanie ważnych wydarzeń politycznych, społecznych i gospodarczych. Działalność „Warty” – Poznań w tych 75 latach, dzielona była wydarzeniami tragicznymi: I wojna i najokrutniejszą – II wojną światową.(…) Jednym tchem wymienia się „Wartę” obok „Polonii” – Warszawa, „Wisły” – Kraków, „Cracovii” i kilku jeszcze innych, niezmiernie zasłużonych dla polskiego sportu.”

- Tak pisze o tej książce sam autor Zbigniew Kubiak


Moim zdaniem jest to niewątpliwie książka która każdy kibic i wielbiciel „Warty”, powinien posiadać...

Ciekawe zdjęcia, opis historii klubu nie tylko z punktu widzenia piłki nożnej ale również siatkówki, tenisa ziemnego, żeglarstwa, szermierki, siatkówki i wielu innych dyscyplin sportowych...

Jak już tak sobie piszemy o książkach to bardzo mnie ciekawi zdanie Robmaxa na temat tej książki...

I jeszcze fotka dla pewności, że piszemy o tej samej pozycji...



Jan Arski - (1905 - ?) bokser kategori półśredniej zawodnik Warty Poznań . 5 - krotny Mistrz Polski (1926 - 1930).

Ale to były czasy. Pan Jan Arski to jeden z dawnych mistrzów bokserskich związanych bardzo blisko z Poznaniem. Wielokrotny, przedwojenny mistrz Polski był członkiem trzódki `Papy` Stamma w Warcie Poznań. Nazwisko Stamma mówi tu wszystko. Boks w Warcie to było mistrzostwo świata, szkoda że te czasy już nie powrócą.

Za dawnych czasów zajął 10 miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego, była to szósta edycja tego plebiscytu a towarzystwo było wtedy wyborowe.

Janusz Kusociński (Warszawianka) - lekkoatletyka
Ignacy Tłoczyński (Legia Warszawa) - tenis
Jadwiga Jędrzejowska (AZS Kraków) - tenis
Kazimierz Bocheński (AZS Warszawa) - pływanie
Franciszek Mikrut (Sokół Koronowo) - lekkoatletyka
Jolanta Manteuflówna (AZS Warszawa) - lekkoatletyka
Halina Konopacka-Matuszewska (AZS Warszawa) - lekkoatletyka
Józef Stogowski (AZS Warszawa) - hokej na lodzie
Bronisław Czech (SN PTT Zakopane) - narciarstwo
Jan Arski (Warta Poznań) - boks

Jeszcze kilka słów o trenerze...."Papa" związał się z poznańskim klubem Warta, który przed wojną był prawdziwą potęgą w tym sporcie. Zasługą Stamma było, że w Warcie wychowali się najlepsi w tym okresie polscy pięściarze: Jan Ertmański, Mieczysław Forlański, Jan Arski, Witold Majchrzycki, Aleksander Polus - pierwszy polski mistrz Europy. Dobre wyniki jego podopiecznych sprawiły, że w 1928 roku został asystentem trenerów kadry narodowej. W 1937 został pierwszym trenerem reprezentacji i funkcję tę piastował aż do 1968 roku.
II Liga

ŁKS Łomża - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1-2
Warta Poznań - Pelikan Łowicz 3-1
Lechia Gdańsk - Kmita Zabierzów 2-0
Motor Lublin - GKS Katowice 1-1
Odra Opole - Znicz Pruszków 1-2
Polonia Warszawa - Śląsk Wrocław 2-2
GKS Jastrzębie - Stal Stalowa Wola 2-1
Wisła Płock - Arka Gdynia 0-3
Piast Gliwice - Tur Turek 4-0

I Liga
Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski - Wisła Kraków 1-2
Polonia Bytom - Lech Poznań 1-2

Primera Division

Real Madryt - F.C. Barcelona 3-0

Coppa Italia

Lazio Rzym - Inter Mediolan 1-4
II Liga

ŁKS Łomża - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:1
Warta Poznań - Pelikan Łowicz 3:0
Lechia Gdańsk - Kmita Zabierzów 3:0
Motor Lublin - GKS Katowice 1:1
Odra Opole - Znicz Pruszków 0:1
Polonia Warszawa - Śląsk Wrocław 2:2
GKS Jastrzębie - Stal Stalowa Wola 2:0
Wisła Płock - Arka Gdynia 1:3
Piast Gliwice - Tur Turek 2:0

I Liga
Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski - Wisła Kraków 3:1
Polonia Bytom - Lech Poznań 1:2

Primera Division

Real Madryt - F.C. Barcelona 3:1

Coppa Italia

Lazio Rzym - Inter Mediolan 2:1

Michał Steinke został bezpłatnie wypożyczony do drużyny Zagłębia Lubin. Umowa przewiduje, że Michał występować będzie w Lubinie do końca sezonu 2007/2008. Zagłebie Lubin zastrzegło sobie również prawo pierwokupu piłkarza po zakończeniu sezonu.

Nie rozumiem takiego posunięcia włodarzy naszego klubu, bo Michał nie pogra sobie zbyt wiele w Zagłębiu a w Warcie byłby teraz kluczowym zawodnikiem i miałby nadal ogromną szansę na grę w reprezentacji Polski. A takim sposobem tylko osiądzie na laurach.

Steinke: Grać jak Ratajczyk dodano: 03.08.07 r.

Za kilkanaście dni skończy dopiero dziewiętnaście, a już znalazł się w notesach trenerów czołowych polskich klubów. Najbardziej zabiegały o niego Arka Gdynia i Lech Poznań, ale Michał Steinke ostatecznie trafił do Lubina. Rosłemu zawodnikowi marzy się kariera, jaka stała się udziałem wychowanka Warty Poznań, Krzysztofa Ratajczyka.


- Chciałbym zadebiutować w Orange Ekstraklasie jeszcze w tej rundzie. Do Zagłębia jestem wypożyczony tylko na rok i zamierzam jak najszybciej trafić do notesu trenera Michniewicza. Nic mi tak w tym nie pomoże, jak udane występy w zespole trenera Wojno - twierdzi młody obrońca.

Jesteś w klubie od około dziesięciu dni. Jak się czujesz w nowym dla Ciebie miejscu?
- Nie mogę narzekać, bo zostałem bardzo pozytywnie przyjęty przez kolegów. W szatni panuje koleżeńska atmosfera,

W Warcie Poznań był już kiedyś młody, wysoki obrońca z kolczykiem w uchu, który słynął z twardej i nieustępliwej gry. Chciałbyś pójść w ślady Krzysztofa Ratajczyka?
- Kolczyk w uchu jest moją inicjatywą i na nikim w tym względzie się nie wzorowałem. Jeśli chodzi o stronę czysto sportową, to chciałbym pójść w ślady Ratajczyka. Marzę co najmniej o takiej karierze, jaką zrobił „Rataj”.

Spod trenerskich skrzydeł Andrzeja Żurawskiego w Warcie wyszli w ostatnich latach tacy zawodnicy, jak wspomniany wcześniej Krzysztof Ratajczyk, Arkadiusz Miklosik i przede wszystkim Maciej Żurawski. Czy ty również miałeś okazję trenować pod okiem Andrzeja Żurawskiego?
- Ja akurat nigdy nie miałem tej przyjemności. Pan Żurawski pełni funkcje trenera koordynatora. Na pewno miał jakiś udział w moim piłkarskim rozwoju, ale bezpośrednio nigdy nie trenowałem w jego zespole.

- W zakończonym niedawno sezonie Warta Poznań uzyskała awans do drugiej ligi. Dlaczego zdecydowałeś się na opuszczenie stolicy Wielkopolski?
- W Warcie grałem już ponad dziesięć lat i chciałem spróbować swoich sił w wyższej klasie rozgrywkowej. Pojawiło się kilka kuszących propozycji, w tym z mistrza Polski. Podjąłem decyzję o przenosinach do Lubina i nie żałuję.

Co zadecydowało o tym, że wybrałeś ofertę Zagłębia?
- Głównie fakt, że Zagłębie jest mistrzem Polski. Jest to klub posiadający profesjonalną kadrę trenerską i doskonałe warunki do rozwoju piłkarskiego.

Jakie jeszcze kluby były zainteresowane twoim pozyskaniem?
- Miałem konkretne propozycje z Arki Gdynia, Lecha Poznań i Groclinu Grodzisk Wielkopolski. Jeszcze zimą interesował się mną angielski Southampton. Odmówiłem wtedy temu klubowi, ponieważ musiałem skończyć szkołę.

W Poznaniu koledzy z drużyny wołali na ciebie „Shearer”. Skąd ta ksywka?
- Jako ośmioletni chłopiec, pojawiłem się raz na treningu w koszulce tego znakomitego angielskiego napastnika. Zaczęto tak na mnie wołać i pozostało to do dziś.

Już wcześniej, grając w kadrze U-19, spotkałeś dwóch młodych piłkarzy Zagłębia.
- Tak, znałem Jarka Mikutela i Michała Zapaśnika. Rozmawiałem z nimi na temat Zagłębia i bardzo chwalili sobie występy w tym klubie. Te pozytywne opinie pomogły mi w podjęciu decyzji o przenosinach do Lubina.

Regularnie występowałeś w reprezentacji U-19. Na pewno życzyłbyś sobie kontynuować przygodę z drużyną narodową?
- Regularnie występowałem w tej drużynie, obecnie ta drużyna odpadła już z rozgrywek. Chciałbym w przyszłości jeszcze zagrać z orzełkiem na piersi. W tamtej drużynie partnerował mi na środku obrony Błażej Augustyn (obecnie Legia Warszawa), na lewej stronie grał Łukasz Uszalewski (Cracovia Kraków), a z prawej Arkadiusz Ryś (Auxerre).

Tacy zawodnicy, jak Łukasz Broź (Widzew Łódź) czy Kamil Grosicki (Legia Warszawa) debiutowali na pierwszoligowych boiskach. Kiedy nadejdzie twój czas?
- Mam nadzieję, że zagram w niedługiej przyszłości. Chciałbym zadebiutować w Orange Ekstraklasie jeszcze w tej rundzie. Do Zagłębia jestem wypożyczony tylko na rok i zamierzam jak najszybciej trafić do notesu trenera Michniewicza. Nic mi tak w tym nie pomoże, jak udane występy w zespole trenera Wojno.


Rozmawiał: Jakub Staroń/ Zagłębie Lubin


Mieczysław Balcer
Informacje ogólne
Imię i nazwisko Mieczysław Adam Antoni Balcer
Data urodzenia 12 czerwca 1906
Miejsce urodzenia Kraków, Polska
Pozycja napastnik
Wzrost 178 cm
Waga 72 kg
Kluby
Lata Klub M(G)
1916
1917-1935
1945 Klub Sportowy Cracovia
Wisła Kraków
Warta Poznań
17+133 (4+64)
 
Reprezentacja narodowa
1924-1934 Reprezentacja Polski 10 (8)


Nie grał w kadrze jako gracz Warty, ale o tkaich zawodnikach też są tutaj tematy (Kolendowicz).

   1 LEGIA Warszawa        34  51  23  5  6  58 20   
   2 Widzew Łódź           34  45  17 11  6  47 25 
   3 GKS Katowice          34  42  16 10  8  45 27 
   4 Zagłębie Lubin        34  42  16 10  8  48 41 
   5 Górnik Zabrze         34  37  12 13  9  48 40 
   6 Lech Poznań           34  34  13  8 13  47 40 
   7 LKS Łódź              34  34  10 14 10  39 41 
   8 Pogoń Szczecin        34  33  10 13 11  33 34 
   9 Hutnik Kraków         34  32   9 14 11  37 39 
  10 Miliarder Pniewy      34  32   9 14 11  33 43 
  11 Stal Mielec           34  31   8 15 11  44 50 
  12 Olimpia Poznań        34  31   9 13 12  46 41 
  13 Raków Częstochowa     34  31   9 13 12  31 43 
  14 Stomil Olsztyn        34  30   7 16 11  35 40 
r 15 Petrochemia Płock     34  30   8 14 12  35 42 
r 16 Stal St. Wola         34  29  10  9 15  34 47 
r 17 Ruch Chorzów          34  29   7 15 12  39 46 
r 18 Warta Poznań          34  19   7  5 22  35 75 


Takie niestety są osoby ktore rzadza Lechem którzy maja w dupie ze kiedys Warta pomagała Lechowi Niestety szybko to sie nie zmienimi bo lechem rzadzi Amica jesli ktos nie zrobi z tym porzadku zawsze bedą zgrzyty miedzy Warta a lechem a tak byc nie może.

Piszesz, że zawsze będą zgrzyty. Ja uważam, że właśnie nie ma teraz tak wielkich zgrzytów. Ale przez takie sytuacje, mogą się właśnie stworzyć różne animozje związane z poznańskimi klubami.

Popatrz na Kraków lub na Warszawe. Poznań to jeszcze oaza spokoju.

Żeby wystartować w walce o mistrzostwo Polski, Warta musiała zdobyć mistrzostwo okręgu, co nie było zbyt trudne. Warciarze na dziesięć spotkań nie przegrali ani jednego, remisując tylko w dwóch, oba z Pogonią Poznań.
1.K.S. Warta Poznań..........................10.18.51:16..8.2.0
2.K.S. Ostrovia Ostrów Wielkopolski..10.11.28:16..5.1.4
3.K.S. Stella Gniezno..........................10...9.23:35..4.1.5
4.T.S. Unia Poznań.............................10...8.19:29..4.0.6
5.K.S. Pogoń Poznań..........................10...8.18:30..3.2.5
6.1.P.K.S. Posnania Poznań................10...6.14:27..3.0.7

Poland 1920

Abandoned due to the Soviet War. Winners of five regional
groups were to meet in the final tournament.

Cracovian Group

                     pl pts   w  d  l   gf ga
^  1 Cracovia Kraków  6  10   5  0  1   28  2
   2 Wisła Kraków     6   7   3  1  2   13  5
   3 Makabi Kraków    6   6   2  2  2    5  8
   4 Jutrzenka Kraków 6   1   1  0  5    1 35

Lvovian Group

Only two matches played: Pogoń Lwów - Czarni Lwów 3:1 and Czarni
Lwów - Polonia Przemyśl 6:0. Rewera Stanisławów played no match.

Lodzian Group

No matches played. Teams entered: ŁKS, Klub Turystów, ŁTSG and (ŁTG)
Szturm, all from Łódź.

Posnanian Group

                     pl pts   w  d  l   gf ga
   1 Warta Poznań     6  10   4  2  1   30  4
   2 Unia Poznań      7   9   4  1  2   10 17
   3 Posnania Poznań  7   8   3  2  2   13  8
   4 Pogoń Poznań     6   3   1  1  4   13 22
   5 Ostrovia Ostrów  6   2   0  2  4    0 15

Varsovian Group

No matches played. Teams entered: Polonia Warszawa and Korona Warszawa.


1956

 1.Polonia Bytom             r  26 13  9  4 34-18 35  8  4  1 18- 4  5  5  3 16-14
 2.Górnik Radlin             r  26 16  3  7 35-21 35 11  1  1 26- 6  5  2  6  9-15
----------------------------------------------------------------------------------
 3.CWKS Kraków                  26 11 11  4 40-22 33  6  5  2 23-13  5  6  2 17- 9
 4.Szombierki Bytom             26 12  5  9 36-39 29  8  3  2 26-18  4  2  7 10-21
 5.Naprzód Lipiny               26 11  5 10 47-43 27  7  2  4 28-17  4  3  6 19-26
 6.Cracovia                     26 10  6 10 35-26 26  7  3  3 21- 8  3  3  7 14-18
 7.Stal Gdańsk                  26  9  6 11 30-27 24  6  3  4 19- 9  3  3  7 11-18
 8.CWKS Bydgoszcz               26  7 10  9 28-28 24  4  4  5 17-14  3  6  4 11-14
 9.Sparta Lubań Śląski       p  26 10  4 12 30-38 24  8  3  2 22-14  2  1 10  8-24
10.AKS Chorzów                  26  9  5 12 32-35 23  8  3  2 19-11  1  2 10 13-24
11.Stal Mielec               p  26  8  6 12 30-34 22  5  3  5 15-11  3  3  7 15-23
12.Warta Poznań              p  26  8  6 12 25-31 22  7  2  4 17-14  1  4  8  8-17
13.Górnik Wałbrzych             26  7  6 13 35-50 20  4  5  4 20-16  3  1  9 15-34
14.Marymont Warszawa            26  8  4 14 29-54 20  5  2  6 16-24  3  2  8 13-30

Polonia Bytom                  xxx 2-0 0-0 0-1 1-1 1-1 2-1 2-0 1-0 2-0 0-0 1-0 2-0 4-0
Górnik Radlin                  1-0 xxx 0-1 2-1 4-0 2-0 1-0 1-1 1-0 2-1 3-0 2-1 3-1 4-0
CWKS Kraków                    3-3 0-1 xxx 2-1 4-0 0-0 0-1 0-0 2-0 1-1 3-1 1-0 3-3 4-2
Szombierki Bytom               1-3 0-0 0-7 xxx 1-1 3-1 3-0 4-1 2-0 4-3 2-0 1-0 4-1 1-1
Naprzód Lipiny                 0-1 3-0 1-0 0-0 xxx 4-2 1-2 2-4 1-1 4-1 4-5 1-0 5-1 2-0
Cracovia                       1-2 3-0 1-1 6-0 3-1 xxx 0-1 1-0 2-0 2-1 0-0 0-0 2-0 0-2
Stal Gdańsk                    4-0 2-0 1-2 2-0 0-1 0-0 xxx 0-0 3-0 1-0 1-2 3-1 1-2 1-1
CWKS Bydgoszcz                 0-0 0-1 2-0 1-2 2-3 3-1 0-0 xxx 4-1 1-0 1-1 0-0 2-3 1-2
Sparta Lubań Śląski            1-1 3-2 1-1 2-0 2-1 0-1 2-1 0-0 xxx 0-5 2-1 3-1 5-0 1-0
AKS Chorzów                    2-1 1-0 0-1 1-1 1-1 1-0 4-2 1-1 2-0 xxx 2-1 3-0 1-0 0-3
Stal Mielec                    0-0 0-1 1-2 0-1 1-0 2-1 0-0 0-1 1-2 3-0 xxx 0-0 4-2 3-1
Warta Poznań                   0-3 0-0 1-1 4-1 1-4 2-1 2-1 1-0 1-2 1-0 1-0 xxx 0-1 3-0
Górnik Wałbrzych               0-1 1-2 1-1 1-0 4-2 0-2 0-0 1-1 2-1 1-1 2-3 1-1 xxx 6-1
Marymont Warszawa              1-1 0-2 0-0 0-2 2-4 0-4 3-2 1-2 2-1 2-0 2-1 1-4 2-1 xxx


1950

 1.Gwardia Kraków               22 16  1  5 51-17 33 10  0  1 31- 7  6  1  4 20-10
 2.Unia Chorzów                 22 14  4  4 50-24 32  6  3  2 26- 9  8  1  2 24-15
 3.Kolejarz Poznań              22 11  4  7 52-37 26  6  3  2 33-14  5  1  5 19-23
 4.Ogniwo Kraków                22  9  5  8 32-29 23  6  2  3 21-14  3  3  5 11-15
 5.Górnik Radlin             p  22 10  3  9 33-31 23  8  2  1 22- 8  2  1  8 11-23
 6.Związkowiec Kraków        p  22  9  5  8 38-39 23  7  2  2 22- 9  2  3  6 16-30
 7.Kolejarz Warszawa            22  8  5  9 40-46 21  7  1  3 27-18  1  4  6 13-28
 8.Budowlani Chorzów            22  6  7  9 32-29 19  3  4  4 18-15  3  3  5 14-14
 9.ŁKS-Włókniarz Łódź           22  8  3 11 36-46 19  7  2  2 21-15  1  1  9 15-31
10.CWKS Warszawa                22  7  4 11 38-40 18  3  2  6 23-24  4  2  5 15-16
----------------------------------------------------------------------------------
11.Górnik Bytom                 22  7  4 11 33-64 18  6  0  5 19-24  1  4  6 14-40
12.Związkowiec Poznań           22  2  5 15 18-51  9  2  4  5 13-20  0  1 10  5-31

Gwardia Kraków                 xxx 3-1 2-1 1-0 0-2 2-1 7-0 2-0 4-0 2-1 4-1 4-0
Unia Chorzów                   0-0 xxx 5-1 2-3 3-0 1-2 4-1 2-0 1-1 1-1 3-0 4-0
Kolejarz Poznań                2-3 1-3 xxx 1-0 1-0 7-0 3-3 1-1 3-2 1-1 11-1 2-0
Ogniwo Kraków                  1-3 1-2 1-1 xxx 1-0 1-1 3-1 2-0 5-3 1-2 4-1 1-0
Górnik Radlin                  2-1 1-2 3-1 2-0 xxx 1-0 1-1 3-0 3-1 3-0 2-2 1-0
Związkowiec Kraków             1-0 1-1 4-1 1-2 2-0 xxx 3-2 0-0 1-0 1-2 4-0 4-1
Kolejarz Warszawa              2-1 3-1 1-3 1-1 4-0 5-1 xxx 0-3 4-3 2-1 1-3 4-1
Budowlani Chorzów              1-3 1-2 2-3 1-1 3-1 6-1 1-1 xxx 0-1 1-0 0-0 2-2
ŁKS-Włókniarz Łódź             1-0 1-4 0-3 2-0 2-0 3-2 3-1 1-1 xxx 3-2 2-2 3-0
CWKS Warszawa                  0-2 0-3 0-1 2-3 3-5 2-2 2-2 1-2 2-1 xxx 8-3 3-0
Górnik Bytom                   0-5 2-3 1-2 2-1 3-2 0-4 1-0 2-1 4-2 1-3 xxx 3-1
Związkowiec Poznań             0-2 1-2 4-2 0-0 1-1 2-2 0-1 0-6 4-1 0-2 1-1 xxx



1949

 1.Gwardia Kraków               22 13  4  5 50-21 30  7  2  2 28-12  6  2  3 22- 9
 2.Ogniwo Kraków                22 10  9  3 44-29 29  6  5  0 26-11  4  4  3 18-18
 3.Kolejarz Poznań              22 10  7  5 60-37 27  8  2  1 47-19  2  5  4 13-18
 4.Polonia Warszawa             22 11  5  6 43-29 27  6  4  1 23-13  5  1  5 20-16
 5.AKS Chorzów                  22  9  5  8 40-44 23  7  1  3 18-14  2  4  5 22-30
 6.ŁKS-Włókniarz Łódź           22  8  6  8 49-48 22  6  4  1 26-16  2  2  7 23-32
 7.Warta Poznań                 22  7  7  8 36-35 21  6  2  3 24-16  1  5  5 12-19
 8.Ruch Chorzów                 22  7  5 10 42-48 19  6  2  3 22-18  1  3  7 20-30
 9.Legia Warszawa               22  7  5 10 37-43 19  3  3  5 21-26  4  2  5 16-17
10.Górnik Bytom              p  22  7  5 10 34-54 19  3  5  3 16-19  4  0  7 18-35
----------------------------------------------------------------------------------
11.Polonia Bytom                22  6  5 11 37-43 17  4  2  5 21-18  2  3  6 16-25
12.Lechia Gdańsk             p  22  4  3 15 26-67 11  3  1  7 16-28  1  2  8 10-39

Gwardia Kraków                 xxx 0-1 2-0 0-3 3-0 5-3 1-1 1-1 4-0 4-1 4-2 4-0
Ogniwo Kraków                  0-0 xxx 1-1 4-2 3-1 2-1 1-1 3-3 1-1 5-0 1-0 5-1
Kolejarz Poznań                2-1 1-2 xxx 3-2 7-3 8-1 2-1 8-4 4-1 8-0 3-3 1-1
Polonia Warszawa               0-1 2-1 1-1 xxx 4-4 2-1 0-0 2-2 2-1 2-1 3-0 5-1
AKS Chorzów                    1-2 2-1 1-1 3-0 xxx 1-0 3-2 1-0 0-3 1-3 3-2 2-0
ŁKS-Włókniarz Łódź             2-8 2-2 4-1 2-1 1-1 xxx 3-0 2-0 0-0 5-2 0-0 5-1
Warta Poznań                   1-0 4-0 2-2 2-1 2-3 4-4 xxx 3-0 2-0 3-2 1-2 0-2
Ruch Chorzów                   0-3 2-2 2-0 0-3 3-2 2-3 3-0 xxx 3-2 3-1 2-2 2-0
Legia Warszawa                 0-0 1-4 1-3 0-2 3-3 1-5 2-0 2-0 xxx 2-4 5-1 4-4
Górnik Bytom                   2-0 2-2 2-1 1-1 0-0 3-3 1-1 1-6 1-2 xxx 0-3 3-0
Polonia Bytom                  0-2 1-2 2-2 1-2 2-1 2-1 2-2 2-1 0-3 1-2 xxx 8-0
Lechia Gdańsk                  1-5 1-1 0-1 0-3 2-4 2-1 1-4 5-3 0-3 1-2 3-1 xxx



1946

1/16 finału

ZZK Ognisko Siedlce            7-0 KKS Olsztyn
Burza Wrocław                  1-2 Pocztowy KS Szczecin           

1/8 finału

AKS Chorzów                    5-3 Pomorzanin Toruń
RKU Sosnowiec                  6-2 Gedania Gdańsk
Radomiak Radom                 5-0 Lublinianka Lublin
Warta Poznań                  10-2 Pocztowy KS Szczecin
Skra Częstochowa               3-5 Tęcza Kielce
Polonia Warszawa               5-0 ZZK Ognisko Siedlce
Wisła Kraków                   4-0 Czuwaj Przemyśl
ŁKS Łódź                       8-1 Orzeł Gorlice

ćwierćfinały

Tęcza Kielce                   1-3 Warta Poznań
Wisła Kraków                   2-3 Polonia Warszawa
ŁKS Łódź                       3-1 Radomiak Radom
AKS Chorzów                    4-0 RKU Sosnowiec

Final

 1.Polonia Warszawa              6  4  1  1 18-12  9  2  1  0 11- 7  2  0  1  7- 5
 2.Warta Poznań                  6  2  2  2 16-17  6  2  1  0 10- 5  0  1  2  6-12
 3.AKS Chorzów                   6  2  1  3 17-11  5  2  0  1 11- 2  0  1  2  6- 9
 4.ŁKS Łódź                      6  2  0  4 16-27  4  2  0  1 11-10  0  0  3  5-17

Polonia Warszawa               xxx 2-2 3-2 6-3
Warta Poznań                   2-1 xxx 2-2 6-2
AKS Chorzów                    0-1 6-1 xxx 5-0
ŁKS Łódź                       3-5 4-3 4-2 xxx

Polonia Warszawa została mistrzem roku 1946.

Poniżej zestawienie najwiekszych zwyciestw dwucyfrowych w Polsce - jak widac i Warta Poznań ma tu swoje dokonania...

21:0 - Wisła Kraków - Pogoń Siedlce (MP 1947)
16:0 - Wisła Kraków - Motor Białystok (MP 1947)
15:0 - Wisła Kraków - TKS Toruń (I liga - 11.09.1927)
14:0 - Lech Poznań - Pogoń Siedlce (MP 1947)
- Lechia Gdańsk - Pomorzanin Toruń (II liga 1951)
- Górnik II Zabrze - Warta Sieradz (PP 1995/96 - I runda)
13:0 - Pogoń Lwów - Lauda Wilno (MP 1923)
- Ruch Chorzów - Podgórze Kraków (I liga - 3.05.1934)
- Lech Poznań - Szombierki Bytom (MP 1947)
14:2 - Lech Poznań - Motor Białystok (MP 1947)
13:1 - Polonia Warszawa - Pogoń Siedlce (MP 1947)
- Ruch Chorzów - Widzew Łódź (I liga - 30.05.1948)
W - Szombierki Bytom - KS Bocheński (PP 1962/63 - I runda)
12:0 - Pogoń Lwów - Ruch Chorzów (MP 1922)
- Pogoń Lwów - Lublinianka Lublin (MP 1926)
- Cracovia Kraków - Lublinianka Lublin (MP 1926)
- Legia Warszawa - Wisła Kraków (I liga - 19.08.1956)
13:2 - ŁKS Łódź - PKS Szczecin (MP 1947)
12:1 - Ruch Chorzów - Union Touring Łódź (I liga - 21.05.1939) - 10 goli Wilimowskiego !
W - Gwardia Warszawa - Lubuszanka Zielona Góra (PP 1955/56 - r.wstępna)
- Stal Tłoki Gorzyce - Unia Hrubieszów (PP 1994/95 - r. kwalifikacyjna)
11:0 - Pogoń Lwów - Lublinianka Lublin (MP 1922)
- Garbarnia Kraków - Pomorzanin Toruń (PP 1950/51 - 1/16)
- Wawel Kraków - Tarnovia Tarnów (II liga 1955)
W - Hetman Zamość - Czuwaj Przemyśl (PP 1998/99 - II runda)
11:1 - Warta Poznań - Lublinianka Lublin (MP 1947)
- Lech Poznań - Szombierki Bytom (I liga - 27.08.1950)
W - Legia Warszawa - Polonia Głubczyce (PP 1963/64 - 1/16)
10:0 - Legia II Warszawa - Pogoń Siedlce (PP 1950/51 - r.wstępna)
W - Odra Opole - Pogoń Śmigiel (PP 1989/90 - I runda)
11:2 - Pogoń Lwów - Legia Warszawa (I liga - 3.09.1927)
W - Lech Poznań - Skra Częstochowa (MP 1947)
10:1 - Wisła Kraków - Podgórze Kraków (I liga - 2.07.1933)
- AKS Chorzów - Kolejarz Łódź (MP 1947)
10:2 - Warta Poznań - PKS Szczecin (MP 1946)
- Cracovia Kraków - Grochów Warszawa (MP 1947)
- Radomiak Radom - Grochów Warszawa (MP 1947)
- Gwardia Warszawa - Warmia Olsztyn (II liga 1952 - grupa B)
W - Lechia Gdańsk - Warfama Dobre Miasto (PP 1974/75 - r.wstępna)
10:3 - ŁKS Łódź - Tęcza Kielce (MP 1947)
- Arkonia Szczecin - Pomorzanin Toruń (II liga 1957 - grupa północna)

UWAGI:
W - oznacza zwycięstwo na wyjeździe
Zestawienie obejmuje wszystkie rozgrywki centralne tzn.: I liga, II liga
oraz nieligowe Mistrzostwa Polski, a także wszystkie ogólnopolskie szczeble
w Pucharze Polski

zrodla: Tygodnik Kibica, A.Radon, J.Halys...

Co różni Cracovię i Wartę? Polityka. W czasie gdy w latach 30-tych Warta (wraz z Wisłą Kraków) domagała sie wykluczenia Żydów z polskiej piłki, Cracovia bardzo stanowczo przeciw temu zaprotestowała. Dziś widać, że to Cracovii chwała, a Warty ciemna plama.
Masz rację, w tamtych dawnych czasach były na ten temat powazne spory, których efekty potem można było oglądać na boisku i trybunach, bowiem mecze Warty i Cracovii były bardzo ostre a ze sprawozdań wiem że na trybunach bywało groźnie za co sypały się kary finansowe. Cracovia była zwykle witana potężną porcją gwizdów na stadionie Warty. Takie to były czasy.
Czy Warcie brak zapaleńców to już sami wiecie. Jak się pyta ludzi z ... innego poznańskiego klubu to mówią, ze Was w ogóle nie ma, że wyginęliście. A ja widzę, żeście całkiem żywi, ze forum u Wasz działa prężnie.

Co łączy Cracovię i Wartę? Na pewno historia.
Obie oraz AKS Chorzów, Polonia W. i Warszawianka to przykłady wielkich przedwojennych klubów - fundamentów polskiego futbolu, które w PRLu zepchnięto na margines by zrobić miejsce dla pupili nowej władzy. Po AKSie i Warszawiance nie ma już śladu w piłce, myśmy przetrwali. Warto to doceniać.

Co różni Cracovię i Wartę? Polityka. W czasie gdy w latach 30-tych Warta (wraz z Wisłą Kraków) domagała sie wykluczenia Żydów z polskiej piłki, Cracovia bardzo stanowczo przeciw temu zaprotestowała. Dziś widać, że to Cracovii chwała, a Warty ciemna plama.

Przy okazji jak ktoś chce poczytać o dawnych meczach Warty to tu:
http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/p_sportowy/start.html
Rok 1931 Warta zakończyła na 7 pozycji w ligowej tabeli.

1.Garbarnia Kraków.......22 13 4 5 51-22 30 7 2 2 29-12 6 2 3 22-10
2.Wisła Kraków..............22 13 3 6 53-30 29 6 3 2 30-13 7 0 4 23-17
3.Legia Warszawa..........22 14 1 7 57-34 29 8 0 3 38-17 6 1 4 19-17
4.Pogoń Lwów...............22 11 6 5 47-33 28 8 2 1 29-12 3 4 4 18-21
5.Ruch Chorzów............22 11 3 8 45-46 25 7 2 2 23- 9 4 1 6 22-37
6.ŁKS Łódź...................22 10 4 8 48-38 24 8 0 3 33-14 2 4 5 15-24
7.Warta Poznań............22 11 1 10 56-34 23 8 0 3 39-10 3 1 7 17-24
8.Polonia Warszawa......22 7 4 11 34-46 18 2 3 6 21-22 5 1 5 13-24
9.Cracovia...................22 6 6 10 33-52 18 4 3 4 19-21 2 3 6 14-31
10.Czarni Lwów.............22 7 2 13 28-50 16 4 2 5 15-17 3 0 8 13-33
11.Warszawianka...........22 6 1 15 36-60 13 5 0 6 24-25 1 1 9 12-35
----------------------------------------------------------------------------------
12.Lechia Lwów.............22 5 1 16 23-66 11 2 1 8 12-27 3 0 8 11-39

Wyniki:
Garbarnia Kraków.....xxx 2-3 0-1 3-1 3-1 2-1 2-2 2-0 1-1 6-1 4-1 4-0
Wisła Kraków............0-0 xxx 3-1 2-2 6-2 4-1 4-1 3-0 1-2 5-1 1-1 1-2
Legia Warszawa........0-3 1-0 xxx 2-1 4-5 6-0 4-1 8-1 3-1 2-1 7-2 1-2
Pogoń Lwów..............1-0 2-1 2-1 xxx 3-4 3-3 2-0 4-0 0-0 2-1 5-1 5-1
Ruch Chorzów...........1-1 2-0 0-1 1-1 xxx 3-2 2-0 3-0 4-2 0-1 2-1 5-0
ŁKS Łódź..................1-0 2-3 3-1 3-1 4-0 xxx 4-0 2-3 4-1 2-1 1-4 7-0
Warta Poznań...........1-0 1-2 1-3 7-0 6-1 2-0 xxx 0-1 7-1 6-0 3-2 5-0
Polonia Warszawa.....2-3 1-3 1-1 0-4 2-4 1-1 0-2 xxx 2-2 5-0 6-0 1-2
Cracovia..................2-4 1-4 1-4 1-1 4-1 2-2 1-2 1-1 xxx 3-1 1-0 2-1
Czarni Lwów.............0-4 1-2 2-3 1-1 1-2 1-1 3-0 0-2 2-0 xxx 1-0 3-2
Warszawianka..........1-3 2-5 4-2 1-3 2-0 0-3 2-1 1-4 6-1 0-2 xxx 5-1
Lechia Lwów.............1-4 2-0 0-1 0-3 2-2 0-1 0-8 0-1 1-3 2-4 4-0 xxx

Mecz Warszawianka - Warta 3-4 powtórzono.

Play-offs o awans:

Grupa I

1.ŁTSG Łódź.........6 4 2 0 16- 6 10 3 0 0 11- 3 1 2 0 5- 3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
2.Legia Poznań......6 3 2 1 16-10 8 2 1 0 12- 5 1 1 1 4- 5
3.Gryf Toruń.........6 1 1 4 7-12 3 1 1 1 3- 2 0 0 3 4-10
4.Skra Warszawa...6 1 1 4 6-17 3 1 1 1 5- 4 0 0 3 1-13

ŁTSG ..............xxx 4-2 2-1 5-0
Legia ..............2-2 xxx 5-2 5-1
Gryf ................0-2 0-0 xxx*3-0
Skra ...............1-1 1-2 3-1 xxx

Grupa II

1.Naprzód Lipiny.........4 4 0 0 25- 6 8 2 0 0 16- 2 2 0 0 9- 4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
2.RKS Radom.............4 2 0 2 10-19 4 1 0 1 3- 3 1 0 1 7-16
3.Podgórze Kraków.....4 0 0 4 5-15 0 0 0 2 5-11 0 0 2 0- 4

Naprzód ............xxx 13-2*3-0
RKS ..................2-3 xxx 1-0
Podgórze ...........2-6 3-5 xxx

Grupa III

1.82 p.p. Brześć........4 3 0 1 13- 7 6 2 0 0 8- 3 1 0 1 5- 4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
2.1 p.p. leg. Wilno.....4 3 0 1 14- 6 6 2 0 0 4- 1 1 0 1 10- 5
3.76 p.p. Grodno.......4 0 0 4 4-18 0 0 0 2 2-13 0 0 2 2- 5

82 p.p. ................xxx 5-1 3-2
1 p.p. leg. ............2-1 xxx 2-0
76 p.p. .................2-4 0-9 xxx

Grupa IV

1.22 p.p. Siedlce................4 3 0 1 22- 5 6 2 0 0 14- 1 1 0 1 8- 4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
2.Rewera Stanisławów........4 3 0 1 12- 8 6 2 0 0 7- 1 1 0 1 5- 7
3.WKS Hallerczyk Równe....4 0 0 4 3-24 0 0 0 2 3-11 0 0 2 0-13

22 p.p. ........................xxx 6-1 8-0
Rewera .......................2-1 xxx 5-0
WKS Hallerczyk ...........2-7 1-4 xxx

Final:
22 p.p. Siedlce - Naprzód Lipiny 4-3, 2-1.
28 czerwca 1921 roku Warta Poznań rozegrała spotkanie z Cracovią Kraków przegrywając 2-6 (1-4). Oto relacja z "Przeglądu Sportowego" - Cracovia posiadając niezbyt silnie fizycznie rozwiniętych graczy, unikać powinna dwudniowych zawodów, inaczej zawsze objawiać się u nich będzie przemęczenie, mogące wydawać się, nieznającym przyczyny, niedołęstwem. Tak było i na zawodach z technicznie mało wyrobioną Wartą. Nie wszystkich jednak napastników usprawiedliwić można zmęczeniem. Kotapka nie grał w sobotę, był wypoczęty, czemu więc przypisać jego bezradność wobec piłki? Również i obrona nie wyczerpała się przecież tak bardzo sobotniemi zawodami, a grała tak źle, jak jeszcze nigdy w tym sezonie. Obie bramki, które strzelił Staliński dla Warty, zawiniła obrona. Jedynie pomoc ratowała sytuację. Warta to materiał surowy, lecz ambitny i pracowity. Za parę lat stać się może prawdziwym przeciwnikiem. Skład Warty: Kaczmarek, Nowicki, Śliwiński, Spojda, Kosicki II, Kosicki I, Niziński, Prymka, Staliński, Einbaher, Dabert. Obie drużyny miały po 2 graczy z rezerwy. Sędziował p. Seidner.

Kolejny mecz z Jutrzenką w Krakowie Warta przegrała 1-3 (1-1) Relacja z Przeglądu Sportowego - Zmiana składu Jutrzenki wpłynęła nader korzystnie na jej formę, co ponownie musimy stwierdzić. Tak poprawnej gry, jak na zawodach z Wartą, nie widzieliśmy jeszcze u tej drużyny. Warta która wystąpiła w tym samym składzie co przeciw Cracovii, trzymała się dobrze, pomimo przewagi Jutrzenki. Atak przeprowadzał niebezpieczne ataki, nie mogąc z braku orientacji przed bramką i z braku strzałów, uwieńczyć ich zdobyciem punktu. Sędzia p. Seidner, naogół dobry, przyznał Jutrzence rzut karny za dotknięcie piłki ręką przez gracza Warty, taki sam zaś wypadek u Jutrzenki pominął milczeniem. Rzuty narożne 3-2 dla Warty.

PS: Relacje ze spotkania przepisałem słowo w słowo za Przeglądem Sportowym. Jest tam jeszcze kilka innych relacji ze spotkań Warty.
Fotka zamieszczona w Przeglądzie Sportowym przedstawiająca akcję z meczu Cracovia Kraków - Warta Poznań. Jest ona na tyle nieczytelna, że trudno rozpoznać na niej konkretnych zawodników. Ale pewne jest że spotkanie zostało rozegrane w 1921 roku w Krakowie.

Jaka zgoda z Cracovia jaka z Wisła jaka z Lechem co ty gadasz Warta ma tylko jedna zgode z Obra Kościan Po co sie wypowiadasz jak sie nie znasz. A poza tym zgoda z Wisła zaprzecza zgodzie z Lechem i Cracovia. Śmiechu warte I to jest własnie wstyd jak kilka osob nie wie o czym pisze ale pisze. A pożniej Warty bedzie sie smiac cały Kraków i poł Poznania.
A ktoś tam kiedyś przebąkiwał że Warta Poznań chce mieć zgodę z Wisła Kraków? Jak czytam to forum to wydaje mi się, że już z wszystkimi klubami Warta ma zgode. Bo piszecie o LKSie o Cracovii o Lechu. Dziwne to trochę, ale dla Wisełki szacuneczek za niezły stadionik. Podziekujcie Warcie za Żurawia, bo gdyby nie my, to Wisła nie zostałaby tyle razy mistrzem Polski. Żurawski to nasza i wasza ikona sportowa.
Jeśli chodzi o te wasze rozważania historyczne, to trzeba uczciwie przyznać, że Warta zdobyła tytuł nieco przypadkowo. Oczywiście nie chcę umiejszać rangi tego sukcesu, jednak zdobycie mistrzostwa dzięki jednemu walkowerowi przeciwko Garbarni Kraków przypomina mi czasy współczesne. Być może w tamtych czasach także wpływ na piłkę mieli wysocy rangą "funkcjonariusze" PZPN. Oczywiście to tylko takie moje przypuszczenie. Historii nie da się już cofnąć.
To ja dodam...że najskuteczniejszymi piłkarzami okazali się Przybysz z 22 golami i Knioła z 15 golami oraz Scherfke II z 8 bramkami na koncie...Władysław Przybysz okazał się też wiceliderem klasyfikacji na najlepszych snajperów ligi, ustępując tylko Rochowi Nastuli z Czarnych Lwów, który zdobył 27 goli. Najlepsze było jednak to że Warta potrafiła zdystansować rewelacyjną Garbarnie Kraków, która dysponowała bardzo młodym składem. Finał sezonu okazał się szczęśliwy dla Warty ponieważ mecz Turyści - Warta 2-1, został zweryfikowany jako walkower dla Warty, w łódzkim zespole występował nieuprawniony do gry zawodnik Żurowski. W taki sposób Warta została czempionem...
Ciekawostką i tajemnicą sukcesu Warty Poznań w roku 1929 były nowatorskie metody szkoleniowe węgierskiego trenera Belli Fursta. Szkoleniowiec ten stosował treningi gimnastyczne, uprawiał łyżwiarstwo, lekkoatletykę, wszystkie te metody wpłynęły pozytywnie na wywalczenie mistrzostwa kraju dla Poznania. Głównym faworytem do zdobycia znów upatrywano w Wisle Kraków. Inauguracyjne pojedynki dostarczyły kilka zaskakujących wyników. Świetnie wystartowała Warta gromiąc Turystów Łódź 7-1. Największe zasługi w sukcesie położyła trzynastka zawodników Warty. Bramkarz Marian Fontowicz (22 lata), prawy obrońca Henryk Nowicki (24 lata), lewy obrońca Michał Flieger (29 lat), środkowy pomocnik Jan Wojciechowski (25 lat), lewy pomocnik Gunther Scherfke (21 lat), prawy pomocnik Witold Przykucki (22 lata), prawoskrzydłowy Leon Ratajczyk - Radojewski (20 lat), prawy łącznik Adam Knioła (18 lat), środkowy napastnik Fryderyk Scherfke (20 lat), lewy łącznik Władysław Przybysz (27 lat), lewoskrzydłowy Wawrzyniec Staliński (30 lat), prawy obrońca Marian Śmiglak (28 lat), lewoskrzydłowy Edmund Rochowicz (22 lat). Sporadycznie występowali także Jagodziński, Oliwiak, Spoida, Andrzejewski, Dembiński i Niziński.
Przed startem ligi w roku 1928 głównych faworytów upatrywano w klubach Krakowskich, ale kilku ekspertów uwarzało także za faworytów Wartę Poznań. Warta z Fontowicze, Śmiglakiem, Fliegerem, Wojciechowskim, Spojdą, Przykuckim, Radojewskim, Stalińskim, Scherfkem II, Przybyszem i Rochowiczem postarała się o najwiekszy sukces do tej pory zdobywając w pięnym stylu tytuł wicemistrzowski, ustępując Wiśle Kraków, ale zostawiając w pokonanym polu takie drużyny jak Cracovia, Pogoń Lwów czy Legia. W lidze strzelono wtedy 852 gole, co daje przeciętną 4,6 gola na mecz. Warto też dodać że Warta bardzo wiele meczów remisowała, aż osiem razy dzieląc się punktami. Zawody w Poznaniu oglądało 34815 widzów, co plasowało Wartę na 4 miejscu w Polsce.
Rok 1927 stał pod znakiem znakomitej gry poznaniaków w ogólnopolskiej lidze piłkarskiej. III miejsce to znakomite osiągniecie Warciarzy. Zwłaszcza że takie zespoły jak Wisła Kraków i 1FC Katowice to "kopalnie" talentów piłkarskich jak na owe czasy. Warta w tym czasie zatrudniła też znakomitego fachowca, czyli węgierskiego trenera Belę Fursta, był to jego kolejny epizod w poznańskim klubie. To zwiastowało kolejne sukcesy z udziałem Warty.
Ja znalazłem ciekawy wątek dotyczący sparingu Warty ze Spartą Oborniki. Prezes Sparty Oborniki - Pawlicki bardzo zaangażował się w roli prezesa klubu, wykorzystując swoje kontakty i znajomości, zaprosił na dwumecz do Obornik Mistrza Polski Wartę Poznań. Prezesem Warty był wtedy Edmund Szyc. Był to rok 1946 r., a Warta wyprzedziła w tabeli kończącej rozgrywki I Ligi Wisłę Kraków i AKS Chorzów. Piłkarze i trenerzy Warty w Obornikach spędzili dwa dni. Pierwszy mecz Sparty z Mistrzami Polski zakończył się remisem. Gościna prezesa Pawlickiego, była tak wielka, że zorganizował on wspaniałe przyjęcie po pierwszym meczu dla działaczy i piłkarzy Warty, drugi mecz piłkarze z Obornik wygrali pokonując Mistrzów Polski 2:0. A to było widocznie już po imprezie.

Kamyczek86 napisał(a): 4 krotnego Mistrza Polski, który wychowywał tak samo jak Polonia Warszawa, Cracovia Kraków, Warta Poznań oraz ŁKS Łódź młodzież w narodowym nurcie, uczący miłości do swojej Ojczyzny oraz przede wszystkim patriotyzmu.

Ba... Bo Kamyczek to przede wszystkim patriota i "warszawiak" z krwi i kości, obrońca "jedynie słusznych" klubów w Polsce, który za ojczyznę oddałby życie

Taka jest prawda, i temu nie zaprzeczysz. Inni niby Polacy, czyli sowieccy generałowie przywiezieni do Polski na bagnetach Armii Czerwonej uprawiając "wesołe" prowadzenie klubu sportowego mordowali bohaterów narodowych. Wiadome kluby były wtedy wizytówką polskiego socjalizmu.

Nie rozumiem, czemu słowao Warszawiak umieściłeś w cydzysłowiu? To co akurat piszesz jest prawdą, gdyż zawodnicy w/w klubów walczyli za wolność Polski podczas II Wojny Światowej.

"jedyne słuszne" jak piszesz to były milicyjno-wojskowo-robotnicze klubiki, który miałybyć chlubą PRL, gdzie zawodnicy byli atrudniani na lewe etaty, podczas gdy te patriotyczne były gnębione przez znienawidzonych komunistów.

Nie od dziś waidomo dlaczego komuna chłonęła największa nienawiścią do Polonii. Powód jest prosty, był to Klub AK-owców przez co nas nienawidzili, przy okazji siali propagandę, że 'Czarne Koszule" zawdzięczmy nie żałobie za Polskę, a faszystom.

Ciekawe, szczególnie Klub którego zawodnicy walczyli przeciwko nazistom, gdzie na jego boisku pod gąsienicami czołgów zostało zmaiażdzonych 11 Powstańców.

Swego czasu prezesem KSP był Zastępca Naczelnego Wodza Armii, Generał Kazimierz Sosnkowski.

A panowie tytułu Popławski, Rokkosowski, Bordziłowski czy inni "polscy" generałowie nieznający nawet języka polskiego, wiadomo z kim są kojarzeni.

Zastanawia mnie dlaczego piszesz w tym wątku. Czyżbyś przeczuł, że to m.in Ciebie "pozdraiałem", pisząc o wyśmiewaniu reaktywacji jednego z najlepszych polskich klubów w historii?

4 krotnego Mistrza Polski, który wychowywał tak samo jak Polonia Warszawa, Cracovia Kraków, Warta Poznań oraz ŁKS Łódź młodzież w narodowym nurcie, uczący miłości do swojej Ojczyzny oraz przede wszystkim patriotyzmu.

Ba... Bo Kamyczek to przede wszystkim patriota i "warszawiak" z krwi i kości, obrońca "jedynie słusznych" klubów w Polsce, który za ojczyznę oddałby życie
Zapraszam do odwiedzenia stronki która obecnie znajduje się w budowie, tego wysmieniotego przed laty polskiego klubu. 4 krotnego Mistrza Polski, który wychowywał tak samo jak Polonia Warszawa, Cracovia Kraków, Warta Poznań oraz ŁKS Łódź młodzież w narodowym nurcie, uczący miłości do swojej Ojczyzny oraz przede wszystkim patriotyzmu. Za komuny te w/w kluby były niszczone, o czym niechetnie mówia media. Adres stronki to:

http://www.pogonlwow.pl/



Wisła to nic,ale również takie zacofane miasteczka jak :
Warszawa,Kraków,Szczecin,Gdańsk,Poznań,Zielona Góra,Katowice,Opole,Olsztyn,Wrocław.
.


I co z tego ? Tak statystyka jest nic nie warta .

Co innego w takiej Szwajcarii - co to o wysokosci podatku PIT i CIT decyduja mieszkancy gminy . W tym wypadku w Poznaniu program gospodarczy tworzyla by PO , w Lublinie PIS , w takim Kołatkowie Samoobrona a w Kamieniu Pomorskim nawet PJKM. Kto by na tym najlepiej wyszedl , okazalo by sie
szybko
A oto całe zestawienie.
1/16 finału Pucharu Polski wylosowano następujące pary:
Promień Opalenica - Zagłębie Sosnowiec
Stal Sanok - Widzew Łódź
Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok
Odra Opole - Polonia Bytom
Arka Gdynia - Odra Wodzisław Śl.
Motor Lublin - ŁKS Łódź
Warta Poznań - Ruch Chorzów
Stal Stalowa Wola - GKS Bełchatów
GKS Katowice - Górnik Zabrze
Górnik Łęczna - Cracovia
Kmita Zabierzów - Korona Kielce
GKS Jastrzębie - Zagłębie Lubin
Piast Gliwice - Lech Poznań
Nielba Wągrowiec - Polonia Warszawa
Wisła Płock - Legia Warszawa
Lechia II Gdańsk - Wisła Kraków

Ponad 20 piłkarzy przetestował podczas środowego sparingu trener Cracovii Kraków, Stefan Majewski. Wśród zawodników - którzy ewentualnie zasilą krakowski klub -dominowali piłkarze grający w sezonie 2007/2008 w drugiej i trzeciej lidze, chociaż nie zabrakło też obcokrajowców.

Wśród kandydatów do gry w Cracovii są m.in.: bramkarz Aleksiej Szlakocin - Dynamo Kijów (Ukraina); obrońcy: Marcin Pacan - Pelikan Łowicz (II liga), Jozef Petrik - Pelikan Łowicz (II liga), Łukasz Misztal - Motor Lublin (II liga), Wojciech Marcinkiewicz - Warta Poznań (II liga); pomocnik: Maciej Wyszogrodzki - Pelikan Łowicz (II liga); napastnicy: Kamil Stachyra - Motor Lublin (II liga), Mouhamadou Traore - Richard Toll (I liga Senegalu), Vladimir Karalic z Bośni i Hercegowiny (IF Sylvia Norrkoeping - Szwecja).

Trener Majewski po sparingu zaznaczył, że na decyzje jest jeszcze dużo czasu, gdyż "regularne" treningi Cracovii zostaną wznowione dopiero 16 czerwca.

Pomieszani ze sobą piłkarze Młodej Ekstraklasy Cracovii i testowani zawodnicy rozegrali wewnętrzny sparing (tzw. Pasy na tzw. Czarnych) składający się z trzech tercji po 30 min., zakończony remisem 2:2.

Cracovia chce się wzmocnić także dwoma, trzema zawodnikami z klubów ekstraklasy, ale oficjalnie żadnych nazwisk nie podano.

18 sierpnia (sobota):

Warta Poznań - Wisła Płock, godz: 15:00, sędzia: Łukasz Bartosik (Kraków).
Motor Lublin - Polonia Warszawa, godz: 17:00, sędzia: Sebastian Jarzębak (Bytom).
Lechia Gdańsk - GKS Jastrzębie, godz: 17:00, sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz).
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Piast Gliwice, godz: 17:00, sędzia: Marcin Roguski (Warszawa).
GKS Katowice - Stal Stalowa Wola, godz: 17:00, sędzia: Łukasz Śmietanka (Radom).
Odra Opole - ŁKS Łomża, godz: 19:00, sędzia: Marek Karkut (Warszawa).

19 sierpnia (niedziela):

Pelikan Łowicz - Tur Turek, godz: 11:15, sędzia: Wojciech Krztoń (Olsztyn).
Znicz Pruszków - Śląsk Wrocław, godz: 12:00, sędzia: Dariusz Giejsztorewicz (Suwałki).
Kmita Zabierzów - Arka Gdynia, godz: 14:40, sędzia: Jacek Małyszek (Lublin).



źródło: 90minut.pl
2. 1921 Cracovia Polonia Warszawa Warta Poznań
3. 1922 Pogoń Lwów Warta Poznań Cracovia
Łódzki KS
4. 1923 Pogoń Lwów Wisła Kraków Polonia Warszawa
Warta Poznań
- 1924 ** ** **
5. 1925 Pogoń Lwów Warta Poznań Wisła Kraków
6. 1926 Pogoń Lwów Polonia Warszawa Warta Poznań
7. 1927 Wisła Kraków 1.FC Katowice Warta Poznań
8. 1928 Wisła Kraków Warta Poznań Legia Warszawa
9. 1929 Warta Poznań Garbarnia Kraków Wisła Kraków
10. 1930 Cracovia Wisła Kraków Legia Warszawa
11. 1931 Garbarnia Kraków Wisła Kraków Legia Warszawa
12. 1932 Cracovia Pogoń Lwów Warta Poznań
13. 1933 Ruch Hajduki Wielkie Pogoń Lwów Wisła Kraków
14. 1934 Ruch Hajduki Wielkie Cracovia Wisła Kraków
15. 1935 Ruch Hajduki Wielkie Pogoń Lwów Warta Poznań
16. 1936 Ruch Hajduki Wielkie Wisła Kraków Warta Poznań
17. 1937 Cracovia AKS Chorzów Ruch Hajduki Wielkie
18. 1938 Ruch Hajduki Wielkie Warta Poznań Wisła Kraków
19. 1939 *** *** ***
20. 1946 Polonia Warszawa Warta Poznań AKS Chorzów
21. 1947 Warta Poznań Wisła Kraków AKS Chorzów
22. 1948 Cracovia Wisła Kraków Ruch Chorzów
23. 1949 Wisła Kraków Cracovia Lech Poznań
24. 1950 Wisła Kraków Ruch Chorzów Lech Poznań
25. 1951 Ruch Chorzów Wisła Kraków AKS Chorzów
Polonia Warszawa
26. 1952 Ruch Chorzów Polonia Bytom Cracovia
Wisła Kraków
27. 1953 Ruch Chorzów Wawel Kraków Wisła Kraków
28. 1954 Polonia Bytom Łódzki KS Ruch Chorzów
29. 1955 Legia Warszawa Zagłębie Sosnowiec Ruch Chorzów
30. 1956 Legia Warszawa Ruch Chorzów Lechia Gdańsk
31. 1957 Górnik Zabrze Gwardia Warszawa Łódzki KS
32. 1958 Łódzki KS Polonia Bytom Górnik Zabrze
33. 1959 Górnik Zabrze Polonia Bytom Gwardia Warszawa
34. 1960 Ruch Chorzów Legia Warszawa Górnik Zabrze
35. 1961 Górnik Zabrze Polonia Bytom Legia Warszawa
36. 1962 Polonia Bytom Górnik Zabrze Zagłębie Sosnowiec
37. 1962/63 Górnik Zabrze Ruch Chorzów Zagłębie Sosnowiec
38. 1963/64 Górnik Zabrze Zagłębie Sosnowiec Odra Opole
39. 1964/65 Górnik Zabrze Szombierki Bytom Zagłębie Sosnowiec
40. 1965/66 Górnik Zabrze Wisła Kraków Polonia Bytom
41. 1966/67 Górnik Zabrze Zagłębie Sosnowiec Ruch Chorzów
42. 1967/68 Ruch Chorzów Legia Warszawa Górnik Zabrze
43. 1968/69 Legia Warszawa Górnik Zabrze Polonia Bytom
44. 1969/70 Legia Warszawa Ruch Chorzów Górnik Zabrze
45. 1970/71 Górnik Zabrze Legia Warszawa Zagłębie Wałbrzych
46. 1971/72 Górnik Zabrze Zagłębie Sosnowiec Legia Warszawa
47. 1972/73 Stal Mielec Ruch Chorzów Gwardia Warszawa
48. 1973/74 Ruch Chorzów Górnik Zabrze Stal Mielec
49. 1974/75 Ruch Chorzów Stal Mielec Śląsk Wrocław
50. 1975/76 Stal Mielec GKS Tychy Wisła Kraków
51. 1976/77 Śląsk Wrocław Widzew Łódź Górnik Zabrze
52. 1977/78 Wisła Kraków Śląsk Wrocław Lech Poznań
53. 1978/79 Ruch Chorzów Widzew Łódź Stal Mielec
54. 1979/80 Szombierki Bytom Widzew Łódź Legia Warszawa
55. 1980/81 Widzew Łódź Wisła Kraków Szombierki Bytom
56. 1981/82 Widzew Łódź Śląsk Wrocław Stal Mielec
57. 1982/83 Lech Poznań Widzew Łódź Ruch Chorzów
58. 1983/84 Lech Poznań Widzew Łódź Pogoń Szczecin
59. 1984/85 Górnik Zabrze Legia Warszawa Widzew Łódź
60. 1985/86 Górnik Zabrze Legia Warszawa Widzew Łódź
61. 1986/87 Górnik Zabrze Pogoń Szczecin GKS Katowice
62. 1987/88 Górnik Zabrze GKS Katowice Legia Warszawa
63. 1988/89 Ruch Chorzów GKS Katowice Górnik Zabrze
64. 1989/90 Lech Poznań Zagłębie Lubin GKS Katowice
65. 1990/91 Zagłębie Lubin Górnik Zabrze Wisła Kraków
66. 1991/92 Lech Poznań GKS Katowice Widzew Łódź
67. 1992/93 Lech Poznań (****) Legia Warszawa Łódzki KS
68. 1993/94 Legia Warszawa GKS Katowice Górnik Zabrze
69. 1994/95 Legia Warszawa Widzew Łódź GKS Katowice
70. 1995/96 Widzew Łódź Legia Warszawa Hutnik Kraków
71. 1996/97 Widzew Łódź Legia Warszawa Odra Wodzisław
72. 1997/98 Łódzki KS Polonia Warszawa Wisła Kraków
73. 1998/99 Wisła Kraków Widzew Łódź Legia Warszawa
74. 1999/00 Polonia Warszawa Wisła Kraków Ruch Chorzów
75. 2000/01 Wisła Kraków Pogoń Szczecin Legia Warszawa
76. 2001/02 Legia Warszawa Wisła Kraków Amica Wronki
77. 2002/03 Wisła Kraków Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski GKS Katowice
78. 2003/04 Wisła Kraków Legia Warszawa Amica Wronki
79. 2004/05 Wisła Kraków Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski Legia Warszawa
80. 2005/06 Legia Warszawa Wisła Kraków Zagłębie Lubin
81. 2006/07 Zagłębie Lubin GKS Bełchatów Legia Warszawa

oto wszyscy mistrzowie Polski
http://www.2liga.pl/news,...a_3_kolejki.htm

Polski Związek Piłki Nożnej wyznaczył sędziów do prowadzenia meczów 3. kolejki II ligi. Mecze odbęda się 8 sierpnia.

PZPN zastrzega sobie możliwość dokonania zmian w obsadzie sędziowskiej.

3. kolejka II ligi:

8 sierpnia (środa):

Polonia Warszawa - ŁKS Łomża, godz. 18:00, sędzia: Robert Kubas (Rzeszów)
Odra Opole - GKS Jastrzębie, godz. 17:00, sędzia: Artur Radziszewski (Warszawa)
Motor Lublin - Wisła Płock, godz. 18:00, sędzia: Paweł Płaskonka (Tarnów)
Lechia Gdańsk - Piast Gliwice, godz. 17:00, sędzia: Włodzimierz Bartos (Łódź)
Warta Poznań - Tur Turek, godz. 18:00, sędzia: Piotr Siedlecki (Warszawa)
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Arka Gdynia, godz. 17:00, sędzia: Grzegorz Stęchły (Jarosław)
Pelikan Łowicz - Stal Stalowa Wola, godz. 17:15, sędzia: Łukasz Bartosik (Kraków)
Kmita Zabierzów - Śląsk Wrocław, godz. 17:00, sędzia: Michał Mularczyk (Łódź)
GKS Katowice - Znicz Pruszków, godz. 18:00, sędzia: Mariusz Trofimiec (Kielce)
4 sierpnia 2007, 19:29 - Gdynia
Arka Gdynia 4-0 Warta Poznań
Marcin Wachowicz 4, Olgierd Moskalewicz 45, Bartosz Karwan 78, Bartosz Ława 89

Arka: 1. Andrzej Bledzewski - 6. Tomasz Sokołowski, 14. Paweł Weinar, 55. Krzysztof Sobieraj, 19. David Kalousek - 17. Piotr Bazler (74, 13. Bartosz Karwan), 23. Tomasz Mazurkiewicz (82, 21. Michał Łabędzki), 20. Bartosz Ława, 78. Olgierd Moskalewicz, 18. Marcin Wachowicz - 79. Marcin Chmiest (80, 16. Grzegorz Niciński).

Warta: 33. Norbert Tyrajski - 6. Dariusz Cudny, 10. Maciej Truszczyński, 20. Tomasz Najewski, 18. Przemysław Otuszewski - 7. Tomasz Magdziarz, 8. Błażej Jankowski, 14. Tomasz Lewandowski, 9. Paweł Iwanicki - 17. Damian Pawlak (73, 16. Alain Ngamayama), 11. Paweł Posmyk (85, 3. Łukasz Łukasik).

żółte kartki: Moskalewicz, Sobieraj - Jankowski.

sędziował: Łukasz Bartosik (Kraków).
widzów: 7000.

źródło: własne
7 listopada ukaże się 62 numer "To My Kibice"! Oto, co ciekawego znajdziecie w najnowszym wydaniu magazynu: 16 reportaży z następujących meczów: Polska-Portugalia i Kazachstan-Polska, Austria Wiedeń-Legia Warszawa, Iraklis Saloniki-Wisła Kraków, Lech Poznań-ŁKS Łódź, Legia Warszawa-Wisła Kraków, Ruch Chorzów-Jagiellonia Białystok, Polonia Warszawa-Śląsk Wrocław, Odra Opole-Zagłębie Sosnowiec, Śląsk Wrocław-Odra Opole, Stomil Olsztyn-Jeziorak Iława, GKS Katowice-GKS Jastrzębie, Stilon Gorzów-Raków Częstochowa, Kujawiak Włocławek-Zawisza Bydgoszcz, Siarka Tarnobrzeg-Resovia Rzeszów, Wisłoka Dębica-Stal Rzeszów. W galeriach znajdziecie jednostronicowe galerie z następujących meczów: Widzew Łódź-Lech Poznań, ŁKS Łódź-Górnik Zabrze, GKS Bełchatów-ŁKS Łódź. Ponadto foto takich ekip jak Korona Kielce, Cracovia Kraków, Arka Gdynia, Lech Poznań, Zagłębie Lubin, Chrobry Głogów, GKS Katowice, Polonia Bytom, Śląsk Wrocław, Zagłębie Sosnowiec, GKS Tychy, Szczakowianka Jaworzno, Górnik Łęczna, Jagiellonia Białystok, Pogoń Nova Szczecin, Polonia Bydgoszcz, Jeziorak Iława, Rodło Kwidzyn, Star Starachowice, Jarota Jarocin, Kania Gostyń i Warta Poznań. W numerze również treść oświadczenia oraz kilkanaście fotografii dotyczących ULTRAPROTESTU, wspólnej akcji polskich kibiców. Dział publicystyczny tworzą: Felieton "Kropla drąży skałę". Tekst o "ultraproteście", czyli pierwszym wspólnym froncie utworzonym przez kibiców w obronie naszych interesów. Felieton "Quis Custodiet Ipsos Custodes".... Policja "pilnuje" nas. A kto ma pilnować tych, co pilnują? Artykuł "Powypadkowe rozważania", czyli tradycyjna garść komentarzy na temat ostatnich wydarzeń. Ponadto w numerze stałe rubryki : "Liga pod lupą", "To & owo na bojowo" "Kibicowski Styl" (duża porcja graffiti Motoru Lublin) "Recenzje" (najnowsze polskie wydawnictwa zinowe) "Relacje z kraju" (Ruch Wys. Maz.-Wigry Suwałki, Bieszczady Ustrzyki-Sanovia Lesko, Kolejarz Stróże-Wisłoka Dębica, Mławianka Mława-Legia II Warszawa, Pilica Przedbórz-RKS Radomsko, Wierna II Małogoszcz-Hetman Włoszczowa, Dragon Dzierżbin-KKS Kalisz). Listy do redakcji i ogłoszenia. 64 strony w cenie 7,5 zł (możliwa również prenumerata i jednorazowa sprzedaż wysyłkowa). "TMK" najwcześniej dostępne jest w sklepach kibica w Łodzi i w Warszawie, a 2-3 dni robocze później w pozostałych punktach sprzedaży w całym kraju.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • piotrrucki.htw.pl

  • © wojtekstoltny design by e-nordstrom