Czy ktoś ma doświadczenie w uprawie igliczni trójcierniowej ? Jak dużą ( starą ) roślinę można wsadzać do gruntu na stałe miejsce i kiedy ? To iglicznia trójcierniowa.
Drzewo o pachnących akacjowych kwiatach i jadalnych w stanie niedojrzałym strąkach.
Można je skarlić poprzez cięcie do wielkości niedużego drzewka.
Rzadko spotykane u nas. Może iglicznia trójcierniowa
http://www.atlas-roslin.com/iglicznia_trojcierniowa.html To pewnie glediczja(iglicznia) trójcierniowa .Troszkę informacji w linku.
http://www.pinus.net.pl/opis.php?id=859 Goniu - pisałyśmy razem, ale dobrze wyszło. Tak dokupiłam 5 nowych liliowców i zobaczymy jak się spiszą. Na razie są wsadzone w szklarni do doniczek i czekają na wiosnę. Sadzonki były duże, więc może zakwitną w tym roku. Bardzo się z nich cieszę, bo są przepięknej barwy i faktury. Cztery z nich są pachnące, więc powinno być kolorowo i pachnąco.
Weszłam w posiadanie nasion niedużego i bardzo rzadko spotykanego u nas drzewa o nazwie iglicznia trójcierniowa.Robi kwiaty podobne do akacji, pachnące i miododajne a potem niezwykłe owocostany w postaci strąków podobnie jak u fasoli, tylko poskręcane. W fazie zielonej nasiona są jadalne. Dorasta do 20 m wysokości u nas w swoim środowisku w Kanadzie do 45m. Dojrzałe strąki są bardzo ozdobne, jesienią ciemnieją i robią się brązowe, błyszczące . Często pozostają na drzewie aż do wiosny. Ich długość dochodzi nierzadko do 40 cm. Młode sadzonki trzeba chronić zimą przez okrywanie, potem drzewko staje się odporne całkowicie na mróz. Odporne na choroby i szkodniki. Mogę się podzielić nasionami z chętnymi na to niespotykane drzewko.
A to owocniki i nasiona.
Okazały pałac Potockich zbudowany został w l. 1850-57 wg projektu Franciszka Marii Lanciego. Początkowo Artur Potocki w 1816 r. zamówił projekt rezydencji pałacowej u francuskich architektów- Perciera i Fontaine'a, twórców nowej części Luwru. Powstał wówczas projekt pałacu, którego budowa przekraczała możliwości finansowe Potockich. Następny projekt wykonał czołowy berliński architekt Karol Schinkel, a po śmierci Artura jego żona Zofia zamówiła jeszcze trzy, z których akceptację uzyskał projekt Franciszka Marii Lanciego. Biorąc pod uwagę jeszcze dwa projekty, które powstały za życia Izabeli Lubomirskiej, do realizacji wszedł dopiero siódmy. Pracami budowlanymi kierował Adam Bauman. Pałac został zamieszkany w 1862 r., a dalsze drobne przeróbki zwłaszcza związane z wystrojem wnętrz trwały do 1870 r.
Pod koniec XIX w. [prawdopodobnie ok. 1890 r. - przyp. autora] dodano skrzydło wsch. a w okresie okupacji hitlerowskiej urządził w nim swą letnią rezydencję generalny gubernator Hans Frank (przebudowa z tego okresu objęła m.in. zamianę kaplicy na gabinet gubernatora oraz przebudowę całego układu komunikacyjnego, poprzez dobudowanie klatki schodowej zwanej obecnie "niemiecką"). W celu upiększenia willi Hansa Franka w Krzeszowicach i willi Otto Wächtera w Zakopanem dniu 23 sierpnia 1940 hitlerowcy wywieźli tam z krakowskiego Ogrodu Botanicznego kilkaset okazów roślin. Po wojnie był użytkowany jako zakład wychowawczy dla młodzieży. W ostatnich latach oczekuje na nowego użytkownika, niszczejąc przy tym. Obecnie pałac jest otwierany dla zwiedzających wyłącznie w Dni Krzeszowic lub w trakcie organizacji recitali lub innych imprez.
Jest to budowla w stylu późnoklasycystycznym i eklektycznym, nawiązująca formą do włoskiej willi z renesansowymi elementami. Pałac ma kształt czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem i mieści 228 różnych pomieszczeń. Sale na parterze służyły celom reprezentacyjnym. Znajdowała się tam sala gdańska, hall, biblioteka, sale francuskie, jadalnie, mała i duża sala balowa oraz ośmiokątna oranżeria.
Dziś w Krzeszowicach nie ma śladu po umeblowaniu pałacu, ale o jego pięknie świadczyć mogą jeszcze renesansowe drewniane gdańskie schody z ok. 1700 roku znajdujące się obecnie w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. One same są żywą historią. Otóż kupiła je w Gdańsku Katarzyna Adamowa Potocka wraz z całym antykwariatem gdzie je odkryła, ale z powodu trudności w wywozie dzieł sztuki z tego miasta za granicę zostały przesłane do Berlina, a tam przepakowane i przetransportowane do Krzeszowic. I wówczas w Niemczech wybuchł skandal, że Polacy rabują gdańskie zabytki. Ostatecznie schody zostały w Krzeszowicach, skąd po wojnie profesor Estreicher przeniósł je na obecne miejsce, tym samym ratując dzieło sztuki przed grabieżą. Również w 1940 r. znajdująca się w tutejszym pałacu kolekcja starożytnych dzieł sztuki Potockich, została przekazana do Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Wiadomo, że Potoccy eksponowali tu zbiór około 70 rzeźb i detali architektonicznych w krytej galerii, pomiędzy dużą salą balową a oranżerią, w której stał m.in. posąg Merkurego dłuta Thorwaldsena. Do dzisiaj pod oknami pałacu, między zapuszczonymi krzewami, przetrwał piękny brązowy posąg przedstawiający "Gladiatora".
Pałac otoczony jest rozległym (12,5 ha) dość dobrze utrzymanym parkiem krajobrazowym (w stylu angielskim) - ob. uznany za pomnik przyrody, założonym w 1849 przez Adama i Katarzynę Potockich. Był skomponowany w ten sposób, aby z okien pałacu widać było zamek Tenczyn, dawną siedzibę właścicieli miasta. Sam w sobie jest piękną kompozycją-arboretum. Rosną tu m.in.: dęby krajowe i aklimatyzowane, jarząb szwedzki, miłorząb, surmie, tsuga kanadyjska, platany, iglicznia trójcierniowa, tulipanowce, a nawet rzadko w Polsce spotykany korkowiec, łącznie około 1500 drzew.
Odnośnie samego Pałacu to jutro wkleję kilka fotek, i napiszę wam co ciekawego w nocy się tam dzieje no i znowu mądra kobieta rostrzygneła spor pomiedzy facetami ja znalazłem jeszcze cos takiego ''Iglicznia trójcierniowa (Gleditsia triacanthos L.) - gatunek drzewa z rodziny bobowatych ''. A pisząc ''Grochodrzew'' mam na mysli Robinia pseudacacia http://www.drzewapolski.p...ia/Robinia.html .
.
ZALECANA KWASOWOŚĆ PODŁOŻY W ZALEŻNOŚCI OD GATUNKU
NAZWA POLSKA
NAZWA ŁACIŃSKA
KWAŚNOŚĆ [pH
Ambrowiec
Liquidambar
6,0 - 7,5
Araukaria wyniosła
Araucaria heterophylla
4,0 - 5,0
Azalia (Różanecznik, Rododendron)
Rhododendron
4,0 - 5,5
Berberys zwyczajny
Berberis vulgaris
6,5 - 8,0
Brzoza brodawkowata
Betula pendula
5,0 - 6,0
Brzoskwinia
Prunus persica
6,0 - 7,5
Brzostownica japońska
Zelkova serrata
5,0 - 7,5
Buk pospolity
Fagus silvatica
5,0 - 6,5
Bukszpan zwyczajny
Buxus sempervirens
6,0 - 8,0
Cedr libański
Cedrus libani
5,0 - 7,5
Cis pospolity
Taxus baccata
5,5 - 6,5
Cypryśnik błotny
Taxodium distichum
4,5 - 7,5
Cytryna
Citrus
6,0 - 8,0
Daglezja zielona
Pseudotsuga menziesii
4,0 - 6,5
Dąb szypułkowy
Quercus robur
5,5 - 6,5
Dąb czerwony
Quercus rubra
5,5 - 6,5
Dereń właściwy
Cornus mas
4,5 - 6,5
Fikus (Figowiec)
Ficus
5,5 - 7,5
Forsycja
Forsythia
6,0 - 7,0
Fuksja
Fuhsia
5,5 - 6,5
Głóg jednoszyjkowy
Crataegus monogyna Jacq.
6,5 - 8,0
Głóg dwuszyjkowy
Crataegus laevigata
6,5 - 8,0
Grab pospolity
Carpinus betulus
6,0 - 8,0
Grubosz drzewiasty
Crassula arborescens
6,5 - 7,5
Grusza
Pyrus
6,0 - 7,5
Iglicznia trójcierniowa (Glediczja)
Gleditsia triacanthos
5,0 - 7,5
Irga ( gatunki zimozielone)
Cotoneaster
5,5 - 7,5
Jabłoń
Malus
6,0 - 7,5
Jałowiec pospolity
Juniperus communis
5,0 - 6,0
Jarząb
Sorbus
6,5 - 7,5
Jesion wyniosły
Fraxinus uhdei
6,0 - 7,5
Jodła pospolita
Abies alba
5,0 - 6,0
Kalina
Vibrum
4,5 - 6,5
Kamelia japońska
Camelia japonica
6,0 - 7,0
Kasztanowiec pospolity
Aesculus hippocastanum
6,0 - 8,0
Klon czerwony
Acer rubrum
5,0 - 6,5
Klon cynamonowy
Acer griseum
5,5 - 7,0
Klon jawor
Acer pseudoplatanus
5,0 - 6,5
Klon palmowy
Acer palmatum
5,0 - 6,5
Klon polny
Acer campestre
6,0 - 8,0
Klon tatarski
Acer tataricum
5,0 - 7,5
Klon zwyczajny
Acer platanoides
5,5 - 7,0
Kruszyna pospolita
Frangula alnus
4,0 - 5,5
Lipa drobnolistna
Tilia cordata
6,0 - 7,5
Lipa szerokolistna
Tilia platyphyllos
6,0 - 7,5
Magnolia
Magnolia
5,0 - 7,0
Metasekwoja chińska
Metasequoia glyptostroboides
5,0 - 7,5
Miłorząb dwuklapowy
Ginkgo biloba
5,5 - 8,0
Mirt zwyczajny
Myrtus communis
6,0 - 8,0
Modrzew europejski
Larix decidua
6,0 - 7,0
Morela
Prunus armeniaca
6,0 - 7,5
Nibykamelia japońska
Stewartia pseudocamellia
5,5 - 8,0
Olsza szara
Alnus incana
5,5 - 6,5
Olsza czarna
Alnus glutinosa
5,5 - 6,5
Orzech laskowy ( Leszczyna )
Corylus avellana
6,0 - 7,0
Orzech włoski
Juglans regia
6,0 - 8,0
Perukowiec podolski
Cotinus coggygria
6,5 - 8,0
Pieris japońska
Pieris japonica
4,5 - 5,5
Pigwa pospolita (drzewiasta)
Cydonia oblonga
6,5 - 8,0
Pigwowiec japoński
Chaenomeles japonica
6,5 - 7,5
Robinia akacjowa
Robinia pseudoacacia
6,0 - 7,0
Sosna czarna
Pinus nigra
6,5 - 7,5
Sosna wejmutka
Pinus strobus
5,0 - 7,5
Sosna żółta
Pinus ponderosa
6,5 - 7,5
Sosna pospolita
Pinus sylvestris
5,5 - 6,5
Śliwa
Prunus domestica
6,0 - 7,5
Świerk pospolity
Picea abies
5,5 - 6,5
Szydlica japońska
Cryptomeria japonica
4,0 - 5,5
Topola szara
Populus xcanescens
5,5 - 7,5
Topola osika
Populus tremula
5,5 - 7,5
Żywotnik zachodni
Thuja occidentalis
6,0 - 7,5
Wiąz drobnolistny
Ulmus parviflora
5,5 - 7,5
Wiąz polny
Ulmus minor
6,0 - 7,5
Wierzba biała
Salix alba
4,5 - 7,5
Wierzba czerwona
Salix purpurea
4,5 - 7,5
Wierzba krucha
Salix fragillis
4,0 - 5,5
Wierzba wiciowa
Salix viminalis
4,0 - 5,5
Wiśnia
Prunus cerasus
6,0 - 7,0
Mamy do Was prośbę...
...pomóżcie uzupełniać tabelkę!
Prośba
Jeśli ktos posiada pewną informację o kwaśności podłoża dla gatunkow, których nie ma
na liście, to bardzo proszę o kontakt
Do tej pory tabelkę pomogli uzupełniać...
Quanita
Na ogrodzenie pasieczyska najlepiej posadzić krzewy kolczaste tak by powstrzymały amatorów "zaglądania" w nie swoje. Może to być jeżyna kolczasta,karagana,iglicznia trójcierniowa, a nawet agrest krzaczasty. Pozdrawiam Pszczelarz 51.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plpiotrrucki.htw.pl
|
|