krakow historia
wojtekstoltny

I jeszcze trochę o Edwardzie I, bo jednak po tej dyskusji ze Strategosem nadal czuję pewien niedosyt

N. Davies, Wyspy. Historia. Kraków 2003, s. 337:

"Współczesny wyspiarski sposób patrzenia na tego najpotężniejszego z Plantagenetów może jednak okazać się mylący. Rzeczą bardzo pouczającą jest przyjrzenie się, w jaki sposób zareagował na to, że został dziedzicem angielskiego tronu. W 1270 roku wyruszył na wyprawę krzyżową; udał się z Bordeaux do Afryki Północnej, mając nadzieję, że w Tunisie zdoła dołączyć do Ludwika de Saint (Ludwika Świętego). Ale tam dotarł już po jego śmierci. Wobec tego pojechał do Ziemi Świętej, gdzie odznaczył się (między innymi) tym, że wyciął w pień wszystkich mieszkańców Nazaretu. [...]
O śmierci ojca dowiedział się na Sycylii. Ale droga powrotna do Anglii zajęła mu niemal dwa lata. Uznał, że ważniejsze jest pojechać do Paryża i złożyć hołd królowi Francji. Następnie udał się do Gaskonii, gdzie przez wiele miesięcy zwalczał powstanie Gastona de Bearn. Dopiero potem pomyślał o powrocie do Anglii i koronacji w opactwie westminsterskim."

Czyli ten "angielski Justynian" to z początku też był właściwie niczym więcej niż kolejnym zagubionym, błędnym rycerzem w koronie, uniżonym wasalem króla Francji, dla którego Anglia to były peryferie. W jednym był niewątpliwie dobry. Ta masakra mieszkańców Nazaretu i późniejsze podobnego rodzaju działania w Walii, które notabene uważa się za jego wielki sukces, nawet większy niż całe prawodawstwo.
Tak więc, kontynuując wątek bitwy pod Sluis, gdyby Francuzi rozwalili wtedy flotę angielską, wszystko mogłoby się potoczyć zupełnie inaczej. Ocean możliwości dla wielbicieli historii alternatywnej.

A tak, jak pisze Davies:

"...z powodu szczególnej logistyki wynikającej z wyspiarskiej pozycji Anglii i kontynentalnej pozycji Francji jakiekolwiek ostateczne rozwiązanie wydawało się mało prawdopodobne. Anglia mogła raz za razem atakować Francję, ale nigdy nie potrafiłaby zadać jej ostatecznego ciosu. Francja mogła raz za razem przychodzić do siebie po lokalnych zwycięstwach Anglii, ale nie potrafiła użyć swych sił po przeciwnej stronie Kanału. W efekcie nadeszło sto dwadzieścia lat wyczerpującego, krwawego, niemal rytualnego konfliktu między Anglią i Francją. Jedna za drugą następowały kolejne kampanie, przez 118 lat jeden za drugim przychodziły kolejne rozejmy."

N. Davies, Wyspy. Historia, Kraków 2003, s. 393
Kraków - Historia grodu do 1039 roku
Nazwa Kraków ma charakter dzierżawczy i świadczy o istnieniu w przeszłości jakiegoś Kraka, założyciela, właściciela lub głównego mieszkańca osady. Nazwa ta służyła jako określenie wawelskiego i podwawelskiego zespołu osadniczego. Jego powstanie można datować na przełom VIII i IX wieku, kiedy to powstał pierwszy gród. Na przełomie IX i X wieku gród ten posiadał umocnienia w postaci wału o konstrukcji skrzyniowo – przekładkowej, o szerokości u podstawy około 15 metrów. Wysokość wału mogła dochodzić do około 7 – 8 metrów. Drugim członem krakowskiego zespołu grodowego było podgrodzie, usytuowane po północno – wschodniej stronie Wawelu. Było ono obwarowane dębowym częstokołem, a można go datować, jak i tę fazę osadnictwa, na drugą połowę IX wieku i połowę X wieku. Kraków w owym okresie wchodził zapewne w skład terytorium związku plemiennego określonego przez tzw. Geografa Bawarskiego jako „Wiślanie”. Najprawdopodobniej teren Małopolski pod koniec IX wieku dostał się pod panowanie państwa wielkomorawskiego. Może o tym świadczyć życiorys św. Metodego, który wspomina o chrzcie na obcej ziemi, pogańskiego księcia panującego „w Wiślech”.
Po upadku Wielkich Moraw ekspansję na tereny Małopolski podjęli Czesi. Najczęściej przyjmuje się, że Kraków znalazł się pod władzą Czechów w okresie rządów Wacława I (921-929) Relacja z około 966 roku, z podróży Ibrahima ibn Jakuba, mówi już wyraźnie o przynależności Krakowa do państwa Bolesława Srogiego. Zwierzchnictwo nad Małopolską sprowadzało się do związków dość luźnych, ograniczało się do obsady paru grodów, w tym zwłaszcza Krakowa, a głównie polegało na ściąganiu pewnych świadczeń . Pod koniec władztwa czeskiego na Wawelu stwierdzono, że gród uległ zniszczeniu przez pożar najprawdopodobniej podczas zdobywania go przez Piastów.
Co do daty opanowania Małopolski przez Piastów istnieje szereg poglądów wskazujących na lata po śmierci Dąbrówki (977), około 990 roku, kiedy to miała miejsce wojna Mieszka I z Bolesławem Pobożnym oraz rok 999, jak podaje Kosmas, zajęcia Krakowa przez Bolesława Chrobrego. Dokument tzw. Dagome iudex, z około 991 roku, opisuje ziemię krakowską jako leżącą poza granicami państwa gnieźnieńskiego. Pewne jest, że ziemia ta została zajęta pod koniec X wieku, ponieważ w 1000 roku funkcjonuje już w Krakowie polskie biskupstwo. Kraków w państwie Piastów pełnił różne role. Jago posiadanie nie tylko umacniało pozycję Polan względem Czech i cesarstwa, ale także dawało ważny punkt oparcia dla stosunków z Węgrami oraz nowe możliwości w polityce ruskiej, a mianowicie wzmacniało pozycję wyjściową ku Przemyślowi i Grodom Czerwińskim. Wyrazem roli Wawelu była odbudowa jego umocnień w postaci konstrukcji skrzyniowych. Wraz z tą odbudową w pierwszej ćwierci XI wieku również krakowskie podgrodzie zyskało nowe umocnienie. Na linii starszego częstokołu powstał wał o konstrukcji skrzyniowej. Jak wspomniano wyżej, Kraków był siedzibą biskupstwa, jednak jego powstanie nie jest jednoznacznie interpretowane przez badaczy. Faktem jest istnienie w Krakowie biskupstwa w 1000 roku ze, jak podaje Thietmar, stojącym na jego czele biskupem Popponem. Jednakże według tradycji spisanej w XIII wieku, Poppon posiadał dwóch poprzedników – Prochora i Prokulfa. Nie ma pewności czy te osoby są postaciami historycznymi i czy można z nimi wiązać istnienie biskupstwa w Krakowie przed 1000 rokiem. Po Popponie następują na stolicy biskupiej Lambert, Rachelin, a po wydarzeniach z końca lat trzydziestych XI wieku, za panowania Kazimierza Odnowiciela zostaje wyświęcony na biskupa Aaron, opat tyniecki.
Lata trzydzieste XI wieku są dla Krakowa ogromnie znaczące. Mimo, że los grodu krakowskiego po śmierci Mieszka II nie jest jasny, to raczej pewnym jest, że to właśnie w oparciu o Kraków rozpoczął Kazimierz Odnowiciel działania zmierzające do odbudowy organizacji państwowej i kościelnej.

Na podstawie m.in:
Z. Pianowski, Z dziejów średniowiecznego Wawelu, Kraków 1984.
Wyrozumski J., Dzieje Krakowa, t. 1, Kraków 1992.
Wyrozumski J., Zagadnienie początków biskupstwa krakowskiego [w:] J. Małecki (red.), Chrystianizacja Polski południowej, Kraków 1994
Pianowski Z., Wawel obronny, Kraków 1991.
Pianowski Z., „Sedes regni principales”. Wawel i inne rezydencje piastowskie do połowy XIII wieku na tle europejskim, Kraków 1994.
Pianowski Z., Najstarsze kościoły na Wawelu [w:] J. Małecki (red.), Chrystianizacja Polski południowej, Kraków 1994.
A. Żaki, Kraków wiślański, czeski i wczesnopiastowski [w:] J. Małecki (red.), Chrystianizacja Polski południowej, Kraków 1994
Anonim tzw. Gall, Kronika Polska, (przełożył i opracował) R. Grodecki, Wrocław 1989.
Kosmasa kronika Czechów, (przełożyła i opracowała) M. Wojciechowska, Warszawa 1968.
Kronika Thietmara, (przełożył i opracował) M. Jedlicki, Poznań 1953.
Przemyśl - Historia grodu do 1039 roku
Nazwa miasta pochodzi najprawdopodobniej od imienia Przemysław lub jest związana z czeskim rodem Przemyślidów . Najstarsze źródła pisane dotyczące grodu odnoszą się do 3 ćwierci X wieku i podają: „Roku 981. Poszedł Włodzimierz ku Lachom i zajął grody ich Przemyśl, Czerwień i inne grody...” . Pierwszy gród o umocnieniach palisadowych, datowany jest na drugą połowę X wieku i uległ spaleniu prawdopodobnie podczas najazdu wyżej wspomnianego Włodzimierza. Jak dotąd nie ujawniono śladów warowni wcześniejszej niż połowa X wieku. W końcu X i początkach XI wieku gród przemyski przechodzi generalną odbudowę. Całość zostaje otoczona wałem ziemnym o konstrukcji skrzyniowej. Wały posiadały u podstawy szerokość około 20 metrów, wysokość wahała się w granicach 4 - 5 metrów. Gród (o powierzchni około 1 ha) składał się z dwóch części: grodu właściwego i podgrodzia. Podgrodzie było zajęte przez kupców i rzemieślników, a faktem jest brak odkrytych na jego terenie części oręża. Można to tłumaczyć tym, że drużyna wojskowa mieszkała poza Wzgórzem Zamkowym .
Obok grodu przemyskiego, zlokalizowanego na Wzgórzu Zamkowym, w granicach dzisiejszego miasta, rozwijało się szereg osad o charakterze rzemieślniczo – rolniczo - handlowym. Osadnictwo to ulokowane było po obu stronach Sanu. Zainteresowanie rejonem Przemyśla przez pierwszych Piastów mogło nastąpić po włączeniu ziemi krakowskiej z Krakowem do państwa wczesnopiastowskiego, a więc pod koniec X wieku. Łączyć to można z polityką południową zapoczątkowaną przez Bolesława Chrobrego i wynikającego stąd ożywienia stosunków polsko - węgierskich. Drugim czynnikiem mogła być chęć kontrolowania szlaków handlowych z Europy Wschodniej na teren Wielkiej Niziny Węgierskiej, a także z zachodu na obszary nadczarnomorskie. Duża rola Przemyśla w państwie wczesnopiastowskim trwała dość krótko, bo już w 1031 roku został on zajęty przez Jarosława Mądrego, a jego dalsze losy związane są ze zmienną przynależnością państwową, aż do 1340 roku, kiedy za Kazimierza Wielkiego staje się częścią Królestwa Polskiego.

Na podstawie:
Powieść minionych lat, (przełożył i opracował) F. Siedlicki, Wrocław 1968
A. Kunysz, Przemyśl w pradziejach i wczesnym średniowieczu, Przemyśl 1981
M. Parczewski, Początki kształtowania się polsko-ruskiej rubieży etnicznej w Karpatach, Kraków 1991
A. Wędzki, Uwagi nad rolą i znaczeniem Sandomierza i Przemyśla w państwie wczesnopiastowskim [w:] H. Kóćka-Krenz (red.), Kraje słowiańskie w wiekach średnich. Profanum i sacrum, Poznań 1998
R. Jamka, Przegląd badań nad początkami miast w Polsce południowej w świetle źródeł archeologicznych [w:] C. Bobińska (red.), Kraków i Małopolska przez dzieje, Kraków 1970
Paderborn
Nieopodal źródeł rzeki Pader, u schyłku lat 70 - tych VIII wieku, powstał duży zespól pałacowy zbudowany przez Karola Wielkiego. W późniejszym okresie zespół użytkowali także władcy z dynastii ottońskiej. Kompleks składał się z dużej, prostokątnej kaplicy Najśw. Salwatora o wymiarach 52 x 18 metra, zakończonej od wschodu trzema absydami. Po jej północnej stronie znajdowała się aula o wymiarach 30,9 x 10,3 metra z podium tronu cesarskiego. W 799 roku, przy zespole pałacowym powstał kościół konsekrowany przez samego papieża Leona III. Kościół posiadał absydę zachodnią flankowaną dwiema wieżami, a od wschodu prezbiterium z absydą.
W X wieku Paderborn jest już miejscem pobytu władców z dynastii ottońskiej m. in.: Ottona I i Ottona III. W roku 1000 karoliński pałac spłonął w pożarze. Do odbudowy katedry i pałacu biskupiego przystąpił biskup Meinwerk. Wzniesiono nowe palatium o wymiarach 44,5 x 16,1 metra z dostawionym doń skrzydłem wschodnim oraz kaplicą św. Bartłomieja Kaplica była świątynią trójnawową, halową o wymiarach 13 x 10 metra, wzniesioną w 1017 roku. Rezydencja biskupa Meinwerka znajdowała się po południowo – zachodniej stronie bazyliki i stanowił ją budynek dwukondygnacyjny o wymiarach 60 x 13 metra.
M.in. na podstawie:
Pianowski Z., „Sedes regni principales”. Wawel i inne rezydencje piastowskie do połowy XIII wieku na tle europejskim, Kraków 1994
N. Pevsner, Historia architektury europejskiej, Warszawa 1976
Tytułem krótkiego wstępu.
Średniowieczne siedziby władców nie zawsze były stolicami danych państw. Większość tak ale nie wszystkie. Temat o tych i tych.

Akwizgran
Kompleks pałacowy, wzniesiony w latach 80 - tych VIII wieku, był siedzibą królewską (a od 800 roku – cesarską) w latach 795 - 870. Wybudowany na polecenie Karola Wielkiego i przez niego użytkowany przez niego aż do końca panowania. Kompleks składał się z dziedzińca pałacowego, który po północnej stronie posiadał człon rezydencjalny z aulą pałacową, zaś w części południowej – okazałą szesnastoboczną kaplicę z dwiema bazylikami bocznymi oraz atrium od strony zachodniej. Aula, powstała w latach 774 – 782 lub 770 – 788, zbudowana była na planie wydłużonego prostokąta o wymiarach 20,7 x 47,4 metra, a jej wysokość przekraczała 20 metrów. Przy południowej ścianie auli ciągnął się w stronę kaplicy pałacowej portyk, długi na 133 metry. Kaplica NPMarii, zachowana niemal w całości, została wzniesiona w latach 790 – 800 przez budowniczego Odona z Metzu. Jej podstawową formę stanowi oktogon wysoki na 30 metrów, o średnicy 16,5 metra otoczony dwukondygnacyjnym obejściem o średnicy 42 metrów. Od wschodu kaplica miała prostokątne prezbiterium a na górnej kondygnacji, naprzeciwko niego, znajdował się tron cesarski. Po obu stronach świątyni znajdowały się dwie kaplice boczne zakończone absydami. Kaplica w Akwizgranie wzorowana była na kościele S. Vitale w Rawennie z VII wieku. Atrium stanowił prostokątny dziedziniec o wymiarach 17 x 36 metra, otoczony z trzech stron dwukondygnacyjnymi galeriami.
Czy siedziba ta stała się stolicą odnowionego cesarstwa rzymskiego i główną siedzibą „Regnum Francorum”?
Wiadomo, że to tutaj zdeponowany został cesarski skarbiec, tutaj znajdował się pałac biskupi wraz z budynkami urzędników oraz dostojników świeckich i duchownych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Akwizgran stał się stolicą w pełni tego słowa znaczeniu tj. tutaj skupiała się cała władza i stąd rządzono całym państwem. Obecność tronu i pochowanie Karola Wielkiego w akwizgrańskiej kaplicy, w 814 roku tylko umocniło jego pozycję. Akwizgran stał się symbolem władzy. Jednak wymarcie Karolingów i przejęcie tronu przez dynastię saską (Henryk I) spowodowało przesunięcie ośrodka władzy do Saksonii.
Na podstawie m.in.:
N. Pevsner, Historia architektury europejskiej, Warszawa 1976
Pianowski Z., „Sedes regni principales”. Wawel i inne rezydencje piastowskie do połowy XIII wieku na tle europejskim, Kraków 1994
Honour H., Fleming J., Historia sztuki świata, Warszawa 2002
Tak sobie dumałem nad tymi niemieckimi tekstami, i jednak coś w tym jest. Szczególnie uderzyła mnie ta historia o sześciu rodzinach, które niemal wszystkich mężczyzn utraciły. Towarzysze niedoli połączyli się i ci, co mieli jeszcze kogoś, wzięli pod opiekę wdowy i sieroty. A tradycja rodzinna utrzymała się do dziś.

Gdyby to była jedna rodzina, albo dwie, machnął bym ręką. Ale sześć rodzin? Taka tradycja rodzinna z nieba się nie bierze. Jeśli sześć różnych rodów zostało nieomal wymazanych i wskazują zgodnie na tę samą przyczynę, to dla mnie jest to wiarygodne świadectwo.



Więcej jeszcze. I historycy i obecni tutaj koledzy rozpatrujecie źródła polskie i mongolskie. A co z niemieckimi? Może już Długosz redagował historię, bo dla niego Henryk Pobożny był polskim księciem? Może dla tego nasi kronikarze i historycy piszą głównie o polskich uczestnikach marginalizując udział germańców? Bo to pasuje do legendy, że na wskutek Legnicy dopiero Śląsk zaczął ciążyć do cesarstwa? Może Śląsk już wcześniej związał się z Rzeszą na podobieństwo Czech? Może rzeczywiście pod Legnicą walczyło wojsko NIEMIECKO-polskie, a nie na odwrót?

Pomijając liczby, które na tej niemieckiej wikipedii są trochę wygórowane, to może oddaje ona proporcje, jakie były w rzeczywistości. To znaczy stosunek Niemcy do Polaków 3:1 (Cztery oddziały łącznie). A bitwa dopiero pod Legnicą, bo Niemcy nie ciągnęli by pod Kraków. A jak polski hufiec uległ panice, zginał też dowodzący nim polski/śląski książę?



Wyjaśnia to trochę pewne sprzeczności odkryte przez kolegów, że niby wśród polaków nie odnotowano większych strat wśród możnych, wśród rodów rycerskich. Otóż BYŁY takie straty, ale nie u nas, tylko za zachodnią miedzą. Wśród sześciu rodzin, utrzymujących tę tradycję do dziś...

Uwielbiam obalanie mitów!
Ksiażki - Propozycje Sprzedaży :

Clown
1.Armie świata antycznego - Johna Warry

Dave
1. Hitlera wojna U-Bootów (I i II tom)
2. Wspomnienia oficera sztabu. J.Kuropieska
3. Pamiętniki J. Kirchmayer
4. Powstanie Warszawskie J. Kirchmayer
5. Atlas sztuki wojennej średniowiecza + CD z muzyką rycerską
6. Linia Maginota
7. Legion Condor
8. II Wojna Światowa na morzu E. Kosiarz
9. Samoloty z którymi walczyli Polacy
10. Wiedeń 1683
11. Luftwaffe działania bojowe
12. Dzieje sprawy Katynia
13. Przeciw Abwehrze
14. Wywiad Polski w III Rzeszy
15. II wojna zaczęła się w Polsce
16. Bitwa o tajemnice
17. Polskie lotnictwo we Francji 1940 (monumentalna monografia Belcarza)
18. Rycerstwo ziemii Sandomierskiej do XIII w (nakład tylko 500 egzemplarzy)
19. Rycerze w habitach
20. Maszerują strzelcy P.A. Kukuła
21. Pamiętniki J. Kirchmayer
22. Wspomnienia oficera sztabu 1934-39 J. Kuropieska
23. Cieniom września K. Sosnkowski
24. Smutny wrzesień E. Buczyński
25. Wrzesień podchorążego F. Wankiewicz
26. Za honor i Ojczyznę J. Rómmel
27. W marszu i w walce C. Liszewski
28. Na straconych pozycjach A. Sałacki
29. Polska jesień J. J. Szczepański
30. Rapsod 39 G. Zych
31. Dni klęski W. Żukrowski
32. Żołnierze znad Bzury L. Bądkowski
33. Od Gór Borowskich do Zakroczymia L. Czyżewski
34. Bitwa o tajemnice W. Kozaczuk
35. Aby dochować wierności B. Prugar-Ketling
36. Bastion u wrót Gdańska Z. Flisowski
37. Przeciw Abwehrze H. Ćwięk
38. Cóżeś ty za pani? J. Korczak
39. Wojna Obronna Polski 1939 ATLAS
40. Godło i barwa w lotnictwie polskim 1918-39 T. Kowalski
41. Odznaki wojsk technicznych J. Turlejski
42. Luftwaffe nad Polską 1939 ? Jagdfliger M. Emmerling
43. Luftwaffe nad Polską 1939 ? Kampfliger M. Emmerling
44. PZL P 11c - monografia
45. PZL P 23 Karaś - monografia
46. Kozaczyzna R. Romański
47. Wojny kozackie R. Romański
48. Lata wojen P. Englund
49. Niezwyciężony P. Englund
50. Janusz Radziwiłł 1612-1655 H. Wisner
51. Stanisław Jabłonowski M. Wagner
52. Stefan Czarniecki L. Podhorodecki
53. Hetman Wielki Koronny Mikołaj Mielecki - R. Przybyliński
54. Historia Jazdy Polskiej K. Górski
55. Historia Piechoty Polskiej K. Górski
56. Historia Artylerii Polskiej K. Górski
57. Rycerstwo ziemi sandomierskiej T. Giergiel
58. W walce z najazdem szwedzkim 1655-60 Z. Kuchowicz
59. Polskie rody szlacheckie i ich herby T. Gajl
60. Broń w dawnej Polsce Z. Żygulski
61. Rycerze w habitach E. Potkowski
62. Dworek, kontusz, karabela K. Bockenheim
63. Żołnierz do końca (wspomienia) A. Kesselring
64. Lisy Pustyni (Afrika Korps) P. Carell
65. Linia Maginota J. Kaufmann
66. II Wojna Światowa na morzu J. Lipiński
67. Polskie lotnictwo we Francji B. Belcarz
68. Samoloty z którymi walczyli Polacy W. Szewczyk
69. Luftwaffe działania bojowe M. Murawski
70. Powstanie warszawskie J. Kirchmayer
71. Dzieje sprawy Katynia J. Łojek
72. Oznaki i odznaki PSZ na zachodzie cz. I
73. Połock 1579 (HB)
74. Hammerstein 1627 (HB)
75. Cecora 1620 (HB)
76. Fortyfikacja wczoraj i dziś
77. Orle gniazda - BUJAK
78. Zamki w dziejach Polski i Słowacji tom I i II
79. Polska - najciekawsze zamki

dev0x00
1. Steven Pressfield - Kampania afgańska (twarda oprawa)
2. Wołoszański - Operacja Talos (twarda oprawa)

hubertok
1. Piekło na pacyfiku
2. Stalingrad (Piekałkiewicza)
3. Moskwa (Piekałkiewicza)
4. Wojna pancerna (Piekałkiewicza)
5. Pierwsza wojna światowa - Gilberta
6. Armia Kraków
7. Armia Pomorze
8. Armia Modlin

Pozwolę sobie odpowiedzieć Chodziło o Nikomedesa III (Strateg pomylił się w odpowiedzi, ale chodziło o króla Bitynii "Nikomedesa, który zapisał Bitynię Rzymowi", co się zgadza). Co do osoby, z którą mogło się pomylić, to numer IV i przydomek Filopator nosiło dwóch władców - jeden z Ptolemeuszy i jeden z Seleukosów
Jesli idzie o Seleukosa I, to jego przydomek brzmiał Nikator (Zwycięzca).
pozdrawiam.
Ptr.

Czyżbym się pomylił ...

Morby - Dynastie świata- Znak 1994 Kraków :
lata panowania
Nikomedesa III Euergetesa (127-94)
Nikomedesa IV Filopatora 94-74
przy czym panowie panowali do śmierci
...i lata życia
Caesara 100-44
czyli Cezar miałby w chwili smierci Nikomedesa III 6 lat ...
Gerard Walter autor biografii Caesara (świetna polecam gorąco ) Piw 1985 pisze wyraźnie o Nikomedesie IV jako rzekomym partnerze w życiu intymnym Caesara.
Podobnie przypis nr 4 do Swetoniusza Zywoty Cezarów Ossolineum 1987 tłumaczenie Pliszczyńskiej Niemirskiej...
Ewa Wipszycka, Benedetto Bravo Historia Starozytnych Greków tom III PWN WA -Wa 1992r s 378 o przekazaniu przez Nikomedesa IV Bitynii Rzymowi w testamencie.

A wiec moi drodzy nie myliłem się i liczę na honorowe przywrócenie mi prawa do zadania trudnego pytanka
Interesujaca literatura pamiętnikarska : Hr .Galeazzo Ciano Pamiętniki 1939-1943 Wydawnictwa Libra i Planeta Warszawa 1991r.

A oto niektóre polonica...

Pod data 25 lutego 1939 r. niedoszły nastepca Duce zanotował : Przyjazd do Warszawy .Przyjecie ludności nacechowane raczej ciekawością, może nawet sympatią ale bez zapału. Miasto jest szare ,płaskie , bardzo smutne, mimo że blade słońce oświetla i ogrzewa ulice tej stolicy bez charakteru(...) a pod datą 1 marca 1939 Kraków . Pomniki i pałace, które w ich oczach są liczne i piękne, a w naszych mało co przedstawiają.

Zaś wspominajac 26 listopada 1941r. napisał : Śmieszna historia . Hiszpanie z "legii niebieskiej" są odważni , ale niezdyscyplinowani.Cierpią od chłodu i pragną kobiet.Pigułki antyerotyczne , tak skuteczne gdy chodzi o Niemców , na nich nie działają. Po licznych protestach , uzyskali od dowództwa niemieckiego upoważnienie do odwiedzenia domu publicznego i otrzymali po jednej prezerwatywie. Po czym nadszedł rozkaz : żadnego stosunku z kobietami polskimi.Wtedy na znak protestu Hiszpanie nadęli prezerwatywy i umieścili je na lufach karabinów. W ten sposób można było widzieć na przedmieściach Warszawy defiladę 15 tysiecy prezerwatyw niesionych przez legionistów hiszpanskich.
Koniec cytatu.

O tempora ,o mores !
http://wiadomosci.gazeta....00,3480199.html

Będzie wniosek o koncesję dla TVP Historia
PAP, pi 12-07-2006, ostatnia aktualizacja 12-07-2006 19:04

Zarząd TVP zdecydował w środę, że złoży do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wniosek o przyznanie koncesji dla TVP Historia. Nowy kanał tematyczny miałby ruszyć na początku przyszłego roku.


Pełnomocnikiem zarządu do spraw związanych z uruchomieniem kanału został Artur Dmochowski. Jak wyjaśnia, priorytetowym zadaniem nowego kanał jest "odkłamywanie historii, niezbędne po zniszczeniach dokonanych w latach PRL-u" oraz pogłębianie i upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat historii, a przede wszystkim historii Polski.

Audycje emitowane w TVP Historia mają powstawać nie tylko w oparciu o zasoby archiwalne TVP, ale też o materiały zgromadzone m.in. w Instytucie Pamięci Narodowej, ośrodku Karta oraz Instytucie im. Generała Sikorskiego w Londynie. TVP Historia zamierza aktywnie współpracować z tego rodzaju instytucjami nie tylko przy realizacji programów, ale także w debatach na temat historii, współorganizując konferencje, występując jako inicjator publikacji i projektów edukacyjnych.

Program TVP Historia ma być niekodowany oraz dostępny za pośrednictwem internetu. Na antenie nowego kanału pojawić mają się takie pasma programowe jak np.: Tajemnice historii, Historia religii, pasmo archeologiczne, pasma poświęcone poszczególnym etapom dziejów Polski czy historia techniki.

TVP Historia chce przede wszystkim emitować filmy dokumentalne, a także materiały archiwalne, wywiady, reportaże, a także m.in. filmy fabularne, seriale dokumentalne oraz magazyny informacyjno- publicystyczne.

Symbolami stacji mają być dwa cykle, które być może przed premierą w TVP Historia będą wcześniej prezentowane przez główne anteny - magazyn pod roboczym tytułem "Z archiwów bezpiekiń oraz magazyn "Nowości historiiń.

Kanał budowany jest w oparciu o badania preferencji widzów, które wskazują m.in., że większość widzów (56 proc.) uważa, iż telewizja nadaje za mało programów historycznych; więcej widzów zainteresowanych jest filmami historycznymi i wojennymi niż np. erotycznymi czy westernami. Ponad połowa ankietowanych ogląda programy historyczno-dokumentalne (51 proc.). To niemal tyle, ile ogląda programy sportowe (53 proc.), a więcej niż publicystyczne (49 proc.) i telenowele (45 proc.). Ponadto 15,3 proc. widzów chętnie oglądałoby programy historyczno-dokumentalne, "ale aktualna oferta telewizji w tym zakresie jest niewystarczająca".

Artur Dmochowski był kierownikiem Redakcji Publicystyki TVP Kraków, dyrektorem programowym TV Wisła, redaktorem "Nowego Dziennika" w Nowym Jorku, redaktorem naczelnym tygodnika "Czas Solidarności". Ostatnio, w latach 2000-2006 pełnił funkcję radcy w Ambasadzie RP w Rzymie.

TVP otrzymała już koncesje na kanały: TVP Sport i TVP Rozrywka. W kolejce po koncesję czekają ponadto kanały TVP Film i TV Białoruś. Obecnie TVP nadaje jeden kanał tematyczny - TVP Kultura.

Pytania do dyskusji:
- Jak w temacie
- Czy będą to "gadające głowy" czy widowiska "a'la Wołoszański"
- Czy ma to być kanał popularnonaukowy (polskie Diccovery) czy coś ambitniejszego?
- I czy powinien znaleźć sie tam program pod roboczym tytułem "Weekend nad planszą" a w nim np. zadania z Pog'a tudzież innych systemów (typu: w trzech ruchach okrąż trzy armie niemieckie na wschodzie ;-)), relacje z Konwentów, nowości wydawnicze, poradniki (jak rzucać aby zabić, czyli ćwiczenia nadgarstów dla zaawansowanych (emisja oczywiście po 22-ej)
Ciekawa powieść Gore Vidala" Julian " o cesarzu Julianie Apostacie fikcyjny pamiętnik cesarza pisany z pozycji gorącego zwolennika religii dawnych starozytnych Bogów .

John Hersey " Sprzysiężenie"- wyśmienita pozycja .
Historia spisku Kalpurniusza Pizona widziana oczyma tajnej policji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo Nerona ( pewne nieścisłosci historyczne mozna wybaczyć liczy się bardzo dobrze oddany klimat epoki). Pisana w formie fikcyjnych listów a mimo to trzyma w napieciu jak poiwieść akcji.( Wydawnictwo Literackie Kraków 1976 seria z klepsydra do nabycia w antykwariatach)

Waldemar Łysiak " Szachista" doskonała książka chyba znana powszechnie - historia spisku perfidnego Albionu skierowanego przeciwko Cesarzowi ...
A zatem polecam książkę Jakuba Polita, Odwrót znad Pacyfiku? Wielka Brytania wobec dalekiego Wschodu (1914-1922), Kraków 1999.
Oczywiscie siłą rzeczy wystepuja na jej kartach Japończycy, choc cała historia opowiedziana jest z brytyjskiego punktu widzenia.
Pozdrawiam
Niniejszym informuję , że ukazał się podwójnie jubilejuszowy 150 tom "Biblioteki Krakowskiej" pt. "Nowe studia nad rozwojem miasta", a w nim artykuł popełniony przez członka i sympatyków Rawelinu, znaczy się Korbola, mnie oraz J&K Wielgusów, pt. "Obronność Krakowa XIX i XX w. jako element rozwoju miasta. Zarys tematyki'.
Tom jest 930 stronicową cegłą, ma 500 egz. nakładu i w dniu wejścia na rynek, na promocji, kosztował 60 zeta. Jest do nabycia loco Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, ul. św. Jana 12. I chyba nigdzie ingdziej.



Niestety, tom był przygotowany na chybcika (żeby zdążyć przed końcem roku) i to mu nie wyszło na zdrowie - wydawca mimo starannej odautorskiej korekty naszego artykułu nie zdążył uwzględnić wynikających z niej zmian. Prawdopodobnie stało się tak dlatego, że korektę robiliśmy na szczotce (nie chcieli elektronicznie) i potem w wydawnictwie nie zdążyli nanieść wszystkiego (artykuł ma 84 strony), doszli gdzieś do jednej trzeciej. Dlatego drugie dwie trzecie trochę cierpią stylistycznie i miejscami są niespójne, jak to bywa przy niedopieszczonej kosmetycznie pracy zbiorowej.

Tytuły pozostałych artykułów:
Michał Niezabitowski, Geografia a historia Krakowa. Warunki naturalne rozwoju Krakowa
Janusz Firlet, Zbigniew Pianowski, Wawel do roku 1300
Ryszard Skowron, Przemiany w zabudowie miasteczka wawelskiego w okresie od XIV do XX wieku
Kazimierz Radwański, Kraków przedchrześcijański
Jerzy Wyrozumski, Lokacja czy lokacje Krakowa na prawie niemieckim?
Waldemar Komorowski, Rozwój urbanistyczno - architektoniczny Krakowa intra muros w średniowieczu (od połowy XIV wieku)
Waldemar Komorowski, [i]Rozwój urbanistyczno - architektoniczny Krakowa intra muros w w czasach nowożytnych
Jacek Laberschek, Rozwój przestrzenny krakowskiego zespołu osadniczego extra muros XIII - XVIII wieku
Bogusław Krasnowolski, Lokacje i rozwój Krakowa, Kazimierza i Okołu. Problematyka rozwiązań urbanistycznych
Zbigniew Beiersdorf, Kleparz
Zdzisław Noga, Rola samorządu w rozwoju miasta w XIII - XVIII wieku
Halina Rojkowska, Waldemar Niewalda, Mury obronne Krakowa do czasu ich wyburzenia
Jarosław Żółciak, Rozwój przestrzenny Podgórza
Jan M. Małecki, Rozwój czy zastój? Kraków w latach 1796 - 1866
Jacek Purchla, Rozwój przestrzenny, urbanistyczny i architektoniczny Krakowa doby autonomii galicyjskiej i Drugiej Rzeczypospolitej
Elżbieta Firlet, Zmiany przestrzenno - urbanistyczne Krakowa w latach 1939 - 2006
Jacek Salwiński, Powstanie i rozwój Nowej Huty w drugiej połowie XX wieku
Krzysztof Zamorski, Rozwój demograficzny Krakowa w ciągu wieków
Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich
25 listopada 2007

min.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Pomorska
ul. Pomorska 2
tel. 012 633 14 14
wystawa stała Kraków w latach 1939-1956

10.00-11.00 - oprowadzanie po wystawie stałej oraz zwiedzanie cel gestapo w Domu Śląskim.
11.00-12.00 - wykład multimedialny Powstanie warszawskie (sala ekspozycyjna, ul. Pomorska 2).
12.30-13.30 - pokaz kronik filmowych z powstania warszawskiego (sala ekspozycyjna, ul. Pomorska 2).
14.00-15.00 - Lekcja historii na ulicach miasta - wycieczka po miejscach pamięci 1939-1956 w dzielnicy Krowodrza (przy dobrej pogodzie).

10.00 - 15.00 - udostępnienie przez Małopolskie Stowarzyszenie Miłosników Historii "Rawelin" schronu przeciwlotniczego w Parku Krakowskim wraz z prezentowaną w nim wystawą Plac Inwalidów - Historia miejsca.
R E G U L A M I N
XII Rajd Szlakiem "Twierdzy Kraków"
Organizatorzy:
• Oddział Wojskowy PTTK im. gen. J. Bema w Krakowie
• Klub 2 KZ w Krakowie

Cel
Poznanie historii budowy, funkcjonowania, znaczenia „Twierdzy Kraków” i działań militarnych Wielkiej Wojny na Jurze Krakowsko -Częstochowskiej”

Warunki uczestnictwa
W rajdzie uczestniczyć mogą wszyscy chętni, którzy do dnia
5 października 2007 roku zgłoszą się i opłacą wpisowe w wysokości :
I Część - trasa po Krakowie
młodzież szkolna, żołnierze ZSW, członkowie OW PTTK w Krakowie – 8 zł.
członkowie PTTK – 10 zł.
niezrzeszeni w PTTK – 12 zł.
II Część - trasa po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej
(transport, ognisko):
młodzież szkolna, żołnierze ZSW, członkowie OW PTTK w Krakowie – 12 zł.
członkowie PTTK – 15 zł.
niezrzeszeni w PTTK – 20 zł.

w Oddziale Wojskowym PTTK w Krakowie ul. Zyblikiewicza 1
tel/fax (012) 355 44 75; e–mail: ow.pttk.krakow@wp.pl
konto bankowe: BPH S.A Kraków
32 1060 0076 0000 3200 0047 2422


W ramach wpisowego organizatorzy zapewniają:
• Zdobycie punktów do odznaki „Szlakiem Twierdzy Kraków”
• Pieczęć okolicznościową
• Wspólne ognisko (w drugim dniu rajdu)
• Certyfikat udziału w XII Rajdzie Szlakiem Twierdzy Kraków

Kierownictwo Rajdu:
• Henryk Łukasik,
• Antoni Marchwicki,
• Ryszard Kaczmarek.
• Ewa Kania

I CZĘŚĆ: 13 października 2007 r. (sobota) KRAKÓW


9.00 – zbiórka uczestników przy pomniku „Rozdartych Serc”
ul. Kamieńskiego na przeciwko CASTORAMY (dojazd – liniamii autobusowymi MPK 103, 144, 164, 173, 179, 184, przystanek Naftobudowa NŻ, przed skrzyżowaniem z ul. W. Sławka)
- referat o historii krakowskiej twierdzy,
- zwiedzanie pozostałości szańców,
- wspomnienie o „Obozie Płaszów”
10.30 – Prochownia „Twierdzy Kraków”. Historia i relikty.
11.30 – Wspomnienie o Forcie 33 „Krakus”
12.00 – Fort 31 „Św. Benedykta”. Historia i współczesność.
13.30 – Bastiony Krzemionek

II CZĘŚĆ: 14 października 2007 r. ( niedziela) Jura Krakowsko - Częstochowska

7.30 - wyjazd uczestników wycieczki spod Domu Turysty
- Walki na Jurze w listopadzie 1914 r.
- Krzywopłoty – miejsce krwawego boju 1 pułku legionów,
- pierwszowojenne cmentarze i zachowane stanowiska bojowe,
- ognisko.
18.00 – planowany powrót do Krakowa.
nie bylo mnie jakis czas i widze, ze proces umieszczania wierszy o Katyniu pod tematem , ktory temu mial sluzyc został nieco zaniedbany... Przepraszam, ale czasem tak juz jest, ze nie mozna przeskoczyc samego siebie...jednak wrocilam i dlatego przynosze ze soba cos, procz morza bezsensownych slow, ktore pozostawilam powyzej... i ktore maja prawo byc niezrozumiale...
oto kolejne utwory. autorami ich sa ludzie, o ktorych, w wielu przypadkach, ja sama nigdy wczesniej nie slyszalam. mysle ze to dobrze, bo ukazuje to , iz wielu pamietalo, i staralo sie przekazywac ta pamiec, mimo iz kiedys tego zabraniano.
kazdy czlowiek jest swego rodzaju artysta, tworca... chocby własnego zycia. jednak bycie artysta to ogromna odpowiedzialnosc, bo jak opowiedziec o smierci? nie mowie o smierci tysiecy polskich oficerow, polskiej inteligencji...
mowie o smierci czlowieka , ktory do ostetniego momentu nie spodziewal sie jej, o oczekiwaniu na niewiadome, o tesknocie za domem, rodzina... jak to wszystko ubrac w slowa?
wyjatkowosc dokonanej zbrodni stawia z cala wyrazistoscia pytanie o jej opowiedzenie. nie wiemy nic o samym dnie, ostatecznej zdradzie, ktorej padli ofiara. paradoks tkwi w stwiezdzeniu, ze prawdziwe, rzeczywiste swiadectwo zbrodni, moglby przedstawic jedynie ten, ktory był jej ofiara . historia ktorej sie uczymy, jest jedynie zapisana w ksiazkach opowiedziana i poddana czyjejs ocenie, bo przeciez autor zawsze chocby w najmniejszym stopni pozostaje w pownym stosunku do tego o czy pisze...
trzeba miec tego swiadomosc, ale to nie znaczy ze nalezy przestac pisac...NIE!
to nasza ostatnia szana na zachownie resztek czlowieczenstwa...


Waldemar Kania
KATYŃ

Śmierć
ukryła kosy pod mundurami
i w lufach pistoletow
wysłała straznikow katów
aby wyprowadzili z obozowych baraków
szeregi białych plam
na długa droge zapomnienia
rozkazy zaszyfrowano na łatwopalnym papierze
i strzałami w tył głowy
napisano historię nienawisci
na dnie sumień
prawde zakopano
az do czasu ekshumacji
dziś
ze zbiorowych mogił
prawda powraca echem
zas adwokaci diabła
murem stanęli
i przekonuja
kaci tez byli ofiarami
i znajdują słuchaczy
wśród ślepych i głuchuch
a skamieniałe serca
milczą oniemiałe

wiersz datowany:1988, druk:"Suplement" (Kraków, nr 4, kwiecień 1990)
Mam całą tą prezentację, robiłam ją na zaliczenie chyba rok temu.
Jak wykopię, to tu wkleję to, o co prosisz.

[ Dodano: 3 Styczeń 2009, 18:27
I. Literatura podmiotu.

1. Mickiewicz Adam, Dziady. Zielona Sowa, Kraków 2001. ISBN: 83-901259-4-3.
2. Mickiewicz Adam, Oda do młodości. W: Zbiór poezji Adama Mickiewicza, Warszawa 1998, s.15-19. ISBN: 83-7175-254-7.
3. Mickiewicz Adam, Pan Tadeusz. Prószyński i S-ka, Warszawa 1996. ISBN: 83-86868-45-7.

II. Literatura przedmiotu.

1. Historia Literatury Polskiej. Romantyzm, tom V, cz.1., Bochnia 1999, s. 283-288. ISBN: 83-88520-11-3.
2. Andrzej Z. Makowiecki, Słownik Postaci Literackich, Kraków 2001. ISBN: 83-06-02757-4.
3. Bachórz Józef, Słownik literatury polskiej XIX wieku, Warszawa 2005, s. ISBN: 83-7175-254-7.
4. Witkowska Alina, Romantyzm, Warszawa 2002, s.249-252. ISBN: 83-01-13848-3.




punktów było 20/20

dlatego tylko trzy pozycje, bo z Dziadów rozpatrzyłam zarówno Konrada, jak i Gustawa
hm, raczej stawiam na Kraków.. filozofia/historia/pedagogika specjalna.. marzeniem jest Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, aktorstwo dramatyczne, ale wątpię, czy spróbuję, bo niestety nie mam głosu ; / : (
ogólnie interesuje mnie Kraków raczej z tego względu, ze świetnie zawsze się tam czułam i może to trochę nieodpowiedzialne, no ale trudno. Na pewno nie chcę iść do Rzeszowa, jakoś mnie po prostu miasto zraziło no i tak to wygląda..
także mnie tutaj nie bierzcie pod uwagę, bo ciężko takie dziwnie opinie.
TRAGEDIA GRECKA

1.Tragedia grecka – powstała w 2 połowie VI w. przed Chr. na terenie Attyki w Grecji. Jej geneza związana jest ściśle z uroczystościami religijnymi ku czci Dionizosa – boga wina i odradzającej się natury. Przedstawienia teatralne wystawiane były podczas Wielkich Dionizjów – świąt poświęconych Dionizosowi i obchodzonych corocznie w końcu marca. Pamiętamy, że na orchestrze, czyli na owalnym, ubitym placu stał ołtarz boga Dionizosa. Na placu tym występował chór wykonujący swe pieśni.

2. KATHARSIS ( gr. „oczyszczenie” ) – „ jedna z podstawowych kategorii antycznej estetyki, odnosząca się do celowego oddziaływania dzieła na samopoczucie odbiorców , związana z wierzeniami orfickimi, w których ważną rolę przyznawało się tańcowi i muzyce jako czynnikom umożliwiającym oczyszczenie z win uwięzionej w ciele duszy i pełne jej wyzwolenie. (...)
Pojęcie katharsis utrwaliło się w estetyce i teorii literatury dzięki Arystotelesowi, który w swej słynnej definicji tragedii ( zawartej w jego dziele „Poetyka” , rozdz. VI ) określił działanie akcji tragicznej na widza jako wzbudzanie doznań litości i trwogi, a zarazem „oczyszczanie” takich doznań. W ujęciu Arystotelesa ( ...) katharsis była najprawdopodobniej rozumiana nie jako uszlachetnianie uczuć widza, lecz jako wyzwolenie go od nich ; losy bohatera tragicznego pobudzają odbiorcę do niezmiernie intensywnego przeżycia litości i trwogi, a przez to pozwalają mu się od nich oswobodzić i osiągnąć spokój wewnętrzny” ( wg „Słownika terminów literackich ” pod red. J. Sławińskiego, Ossolineum, Wrocław 1988 ).

3. WINA TRAGICZNA – po grecku „ HAMARTIA ” – to błędne rozpoznanie i fałszywa ocena własnej sytuacji przez bohatera tragedii, który nieświadom istotnego sensu okoliczności, w jakich się znalazł, popełnia czyny prowadzące do dalszego zawikłania jego losu i do katastrofy.

4. HYBRIS – ( gr. ) – w tragedii antycznej zarozumiałość i zuchwałość bohatera, uniemożliwiająca mu właściwe rozpoznanie sytuacji, w której się znalazł ; płynąca z pychy i zaślepienia postawa będąca wyzwaniem wobec bogów, która ściąga nań nieuchronną karę. Inaczej: pycha, arogancja.

5. IRONIA TRAGICZNA – kategoria określająca działania tragicznego bohatera, którego czyny wbrew jego wiedzy i woli prowadzą nieuchronnie do katastrofy. Ironia tragiczna nazywana też bywa ironią losu i rozszerzana bywa na zjawiska spoza terenu sztuki. (Inna nazwa: ironia dramatyczna )

6.Inne terminy związane z tragedią :
- stychomythia – żywa wymiana zdań między dwiema postaciami, z których każda ma do dyspozycji jeden wiersz ( jedną linijkę tekstu ) ;
- kommos – pieśń w formie dialogu, wykonywana przez chór i postaci tragedii ( o charakterze żałobnym ) – lament chóru i aktora lub aktorów ;

7. BIBLIOGRAFIA :
A/ bibliografia podmiotowa ( czyli wykaz tekstów źródłowych ):

- Ajschylos, Sofokles, Eurypides, „Antologia tragedii greckiej” , wybrał i oprac. S. Stabryła [ w książce znajdują się dramaty: „Prometeusz w okowach” i „Oresteja” (Agamemnon, Ofiarnice, Eumenidy) Ajschylosa; „Król Edyp” i „Antygona” Sofoklesa; „Medea” i „Trojanki” Eurypidesa ; oraz obszerny wstęp i opracowania S. Stabryły poświęcone tragedii greckiej i utworom drukowanym w tej antologii ] , Wydawnictwo Literackie, Kraków 1989;
- Sofokles, „Antygona”, „Król Edyp”, „Elektra”, oprac. S. Srebrny, Ossolineum / De Agostini, Wrocław 2004 [ w książce znajdują się - oprócz tekstów Sofoklesa - opracowania tych 3 dramatów ] ;

B/ bibliografia przedmiotowa ( czyli różnego typu opracowania ) :

- H. D. Kitto, „ Tragedia grecka. Studium literackie ”, przeł. J. Margański , Wydawnictwo Homini , Bydgoszcz 1997 ;
- J. de Romilly, „ Tragedia grecka ”, przeł. I. Sławińska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994;
- R. Flaceliere, „ Historia literatury greckiej ”, przeł. P. Sobczak, Wydawnictwo Antyk , Kęty 2004 ;
- S. Stabryła, „ Antyczna literatura grecka i rzymska ”, WSiP, Warszawa 2001 ;
- S. Stabryła, „ Historia literatury starożytnej Grecji i Rzymu ”, Wydawnictwo Ossolineum, Wrocław 2002 ;
- Z. Kubiak, „ Literatura Greków i Rzymian ”, Świat Książki, Warszawa 1999 ;
- „ Słownik terminów literackich ” pod red. J. Sławińskiego, Wydawnictwo Ossolineum, Wrocław 1988 ( lub inne wyd.) .
Temat brzmi następująco: Przywołując przykłady literackie i filmowe, przedstaw poetykę gatunku science fiction oraz wskaż przyczyny jego popularności.

Bibliografia:

I. Literatura podmiotu:
Utwory literackie:
1. A. C. Clarke, 3001 Odyseja Kosmiczna - Finał.
2. S. Lem, Eden.
3. S. Lem, Powrót z Gwiazd.
4. S. Lem, Solaris.

Film:
1. „2001: Odyseja Kosmiczna”, reż. Stanley Kubrick.
2. saga „Gwiezdne Wojny”, reż. George Lucas.
3. „Łowca Androidów”, reż. Ridley Scott.

II. Literatura przedmiotu:
1. R. P. Jasiński, Science Fiction – szkic z dziejów literatury popularnej w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, Wrocław 1986.
2. J. Kagarlicki, Od Autora, [w:] Co to jest Fantastyka Naukowa?, Warszawa 1977.
3. A. Kołodyński, Dziedzictwo Wyobraźni – Historia Filmu SF, Warszawa 1989.
4. Z. Lekiewicz, Filozofia Science Fiction, Warszawa 1985.
5. S. Lem, Fantastyka i Futurologia, tom 1-2, Kraków 1973.
6. A. Stoff, Powieści Fantastyczno-Naukowe Stanisława Lema, Warszawa 1983.
7. Słownik wyrazów obcych PWN, pod red. J. Tokarskiego, Warszawa 1980.


Zastanawiam się nad tezą i argumentami...

Teza: Gatunek science fiction gatunkiem wizji przyszłości zawartych w dziełach literackich jak i filmowych o wspólnych motywach lecz różnej fabule.

Argumenty:

1. Podobieństwo obrazu rewolucji naukowo-technicznej w utworach literackich i filmowych:
a) Eksploracja kosmosu jako codzienność,
b) Automatyzacja wielu dziedzin życia człowieka,
c) odkrycie istot pozaziemskich.

...

Nad resztą jeszcze myślę, i poza tym muszę jeszcze obejrzeć odyseję i łowce androidów.

Jeśli mógłby ktoś może pomóc w doborze argumentów, lub wskazać ciekawszą tezę do tego tematu to bardzo proszę. Bardzo proszę o pomoc.
Mógłby ktoś przejrzeć mój konspekt? Wydaje mi się, że nie jest najlepszy :P Co mogę w nim zmienić? Ma ktoś podobny temat?

Temat: Przyroda tatrzańska w literaturze młodopolskiej. Omów różnorodne sposoby kreowania przyrody i kultury tatrzańskiej.

I. Literatura podmiotu:
1. Przerwa-Tetmajer Kazimierz, Melodia mgieł nocnych W: Poezje. Seria II, Kraków 1894
2. Przerwa-Tetmajer Kazimierz, Widok ze Świdnicy do Doliny Wierchcichej W: Poezje. Seria II, Kraków 1894
3. Przyboś Julian, Z Tatr W: Równanie serca, 1938
4. Przerwa-Tetmajer Kazimierz, Na Skalnym Podhalu, Kraków 2000,
ISBN: 83-7220-192-7
5. Kasprowicz Jan, Krzak dzikiej róży w ciemnych smreczynach W: Krzak dzikiej róży, 1898
6. Staff Leopold Przewodniczka W: Sny o potędze, Warszawa 1901
II. Literatura przedmiotu:
1. Kroh Antoni, Tatry i podhale, Wrocław 2005, ISBN 83-7384-291-8
2. Majcher Jarosław, Tatry: wehikuł czasu, Opole 2002, ISBN 83-915371-2-9, s.74-77
3. Kot Wiesław, Encyklopedia Polska 2000: Kultura i nauka, Poznań 2004,
ISBN 83-7212-306-3, s.76-77
4. Czabanowska-Wróbel Anna, Kazimierz Przerwa-Tetmajer W: Historia literatury polskiej w dziesięciu tomach (tom VII Młoda Polska) /praca zbiorowa pod red. Anny Skoczek, Kraków, ISBN 83-88520-27-X (tom VII część I), s.305-336
5. Loth Roman, Jan Kasprowicz W: Historia literatury polskiej w dziesięciu tomach (tom VII Młoda Polska) /praca zbiorowa pod red. Anny Skoczek, Kraków,
ISBN 83-88520-27-X (tom VII część I), s.337-380
6. Hutniewicz Artur, Młoda Polska, Warszawa 2000, ISBN 83-01-11394-4, Kazimierz Przerwa-Tetmajer s.94-104
7. Hutniewicz Artur, Młoda Polska, Warszawa 2000, ISBN 83-01-11394-4, Jan Kasprowicz s.104-124
8. Ziemak Ryszard, Tatry – góry najpiękniejsze, Warszawa 1991, ISBN 83-221-0599-1
III. Ramowy plan wypowiedzi:
1. Określenie problemu:
a) przyroda tatrzańska fascynacją poetów młodopolskich, motyw gór
b) pytania, na które chcę odpowiedzieć: „Czym jest przyroda dla człowieka?”, „Czym są Tatry?”, „Skąd się wzięła fascynacją przyrodą tatrzańską?”, „Kto był głównym piewcą tej przyrody?”,
c) kolejność prezentowanych tekstów wraz z uzasadnieniem.
2. Kolejność prezentowanych treści.
a) Kazimierz Przerwa-Tetmajer Melodia mgieł nocnych i Widok ze Świdnicy do Doliny Wierchcichej
1. krótkie streszczenie
2. analiza i interpretacja środków językowych
3. wpływ impresjonizmu i symbolizmu
4. filozofia szopenhauera, dekadentyzm
b) Jan Kasprowicz , Krzak dzikiej róży w ciemnych smreczynach
1. krótkie streszczenie
2. analiza i interpretacja środków językowych
3. impresjonizm, naturalizm
c) Julian Przyboś Z Tatr
1. analiza i interpretacja środków językowych
2. obraz Tatr: najpierw cisza, potem dramat
d) Leopold Staff Przewodniczka
1. motyw żądzy poznania
2. impresjonizm

3. Wnioski:
a) przyroda jako ucieczka od rzeczywistości, źródło natchnienia
b) góry – sakralny wymiar ludzkiej egzystencji, miejsce święte, gdzie łatwiej nawiązać kontakt z Bogiem
c) Tatry jako symbol narodowy
IV. Materiały pomocnicze.
1. kartka z cytatami
2. album ze zdjęciami
Student Uniwersytetu Jagiellonskiego udzieli korepetycji z historii w zakresie od szkoły podstawowej do studiow( 15 zl za 60 minut). Przygotuje do matury oraz do egzaminow na studia. tel.695755466
Krzych i inni przestańcie dupczyc głupoty, wszystkim sie opłaca a nam nie, ja mieszkam blisko granicy czeskiej , u nas po zamykaniu kopalń Czesi biora najlepszych pracowników i otwieraja nowe kopalnie, od nas chca kupowac te nawet zamykane!!!!!!! ale znowu polaczek zazdrosny i nie sprzeda!
co wy ludzie wiecie???? wielkie *****
Żeby nie te kopalnie nierentowne to do dzisiaj byscie latali za stodołe.
Gdzies tam pisałes ze wiemy ułamek tego co sie dzieje za kulisami, to jest prawda, pamietaj ze historia nas oceni, historia nas juz ocenia jak zaczyna wegla brakować a był on u nas tani, niestety ale byli madrzejsi
Za chwile bedziemy kupowali wegiel od innych ( w nawiasie wam powiem ze nie martwcie sie bo nie wszystko warszawa wie, wawa nam wpieprza rózne restrukturyzacje a my robimy swoje, wegiel jest i to duzy i wsio sie sprzedaje jak siwerze bułeczki) , jakbysmy słuchali durni to i wawa by klekła.
Przeciez dla nas Wawa to jak mama psychopatka, która swoje najlepsze dzieci topi!!! Dlatego od dawna nic nie słuchamy jej "madrości".
JA ZAWSZE BYŁEM I JESTEM ZA ODŁACZENIEM ŚLĄSKA OD POLSKI
Wtedy nie bedziemy na zadnych nierobów pracować, nie bedziemy nikogo utrzymywac , jak mysmy pracowali w soboty to sobie spiewaliscie!!!!! a ja zapieprzałałem nie dosc ze w sobote to i w niedziele!!!
Zawsze nierób zazdrosci pracowitemu człowiekowi, tak zawsze wawa zazdrosci slaskowi, niestety i bedzie zazdrosciła bo wy tam ***** macie i dalej ***** bedzicie mieli, autostrade to chyba wam wybuduja ale z UFO z innej planety i za sto lat, ale byle sie nie poznali ze wy takie nieroby.
Od nas juz nie dostaniecie nic,skończyło sie, jeszcze żebracie ale sie i to skończy.
Ni trzeba było sie zgadzać na UE! Trzeba było dalej cicho siedziec i żebrac od nas.
Ja popieram Kraków ze stolica w Krakowie całym sercem, oni jak sie upija to chociaz ładnie spiewaja a i pracowici tez dość sa, ale nie są fałszywi!
Troche jest o tym na:
http://www.gazetaprawna.p...7.2.1.1.0.1.htm
Jestem za grafitti-"upiekszaniem" wytypowanych obiektów w mieście przez wybranych ludzi.Myślę,ze dobrze żeby to było zorganizowane działanie.
Co do tematyki to mam nadzieje,ze nie tylko "Odra",ale również historia Wodzisławia,jak to mialo niedawno miejsce w Krakowie...
Dla zainteresowanych tematyka grafitti wrzucam parę linków:
3fala-sztuka ulicy
Krakowskie grafitti
jeszcze raz Kraków
Witam jestem tu nowy a wiec sie troche zaprezentuje.


Silnik
wersja silnikowa - Golf 1.6 GT
rodzaj silnika - Benzynowy
pojemność silnika (cm3) - 1595
moc silnika (kW/KM) - 74/101 przy 5800
max moment obrotowy (Nm) - 140 przy 3500
stopień sprężania - 10,5
wtrysk paliwa - wielopunktowy
prędkość maksymalna (km/h) - 188
przyspieszenie (0-100km/h) - 12,4

krótka historia modów mojego goferka

Zakup auta :hmm:



Pierwsze zakupy to :
Gril bez znaczka
Kierunkowskazy clear chrom+halogen (x2 jedne ukradli :crazy: )
Lampy przednie Angel eyes chrom
Kierunki boczne clear chrom
Szeroki hokej
Ramki do tablic chrom


Nastepne zakupy :
Lampy tylne Clear red black
Przyciemnienie szyb ( CAR-SOLAR Kraków )
Końcówka tłumika ( wyglad ma a nie robi hałasu :hmm: )
Aluski+ oponki Toyo
Naklejka vwgolf.pl :okej:



Dywaniki do środka
Sprzet grajacy ( Radioodtwarzacze JVC głosniki,Pioneer tył+pudła wlasnej roboty gra zajebiście :hmm: ,Magnat przód )


Kolejna Zabawa :
Ciachanie sprężyn -40
efekt był, ale zle sie autko prowadziło



Nastepnie zakup niby sportowego zawieszenia zestawu kit firmy MTS-Technik
i wiele różnych przygód przy zakładaniu mialo byc -40/-40 a po pierwszym założeniu było -40/-70 i nadkole ciachało mi gume :kac:



Po ustawieniu wszystkiego tak jak ma byc,
zrobieniu zbieżności autko na chwile obecna wyglada tak ,
a w miedzy czasie wpadł mi w rece znaczek GT
montowany do grila no to wsadziłem




I takim oto trafem splukalem sie z oszczednosci , ale juz mam nastepne plany, jak zrobie podjazd do domu to jeszcze go posadze niżej narazie zostaje tak jak jest. Kolejna rzecz jaką mam w planach odnowic wnętrze i obszyc fotele jakąś ładna skórą . Teraz znów trzeba oszczedzac :hmm: .

To do nastepnego razu, pozdro
T: DUALIZM ARYSTOTELESA, MATEMATYKA I GEOMETRIA FRAKTALNA
U PODSTAW KLASYCZNEJ MUZYCZNEJ ESTETYKI

mamy te trzy:

DUALIZM ARYSTOTELESA
MATEMATYKA
GEOMETRIA FRAKTALNA

wszystkie trzy wymienione powyżej płaszczyzny są w pewnym sensie powiązane (tzn. operują obliczeniami matematycznymi, które mają swe źródło w obiektywnych PRAWACH PRZYRODY, obiektywnych, bo istnieją one poza naszym umysłem niezależnie i człowiek ich jako takich nie stworzył ale odkrył czy też odkrywa jako prawa, które daje się opisać liczbowo w sensie zarówno bardzo ogólnym jak też i szczegółowo.


dualizm jako taki operuje bardzo ogólnymi pojęciami i liczbami
matematyka okaże się być tą, która wiele precyzuje i układa w proporcje
geometria fraktalna jako nowa dziedzina nauki precyzuje niezwykle ściśle pewne związki dotyczące proporcjonalnych układów w muzyce (nie tylko rzecz jasna w muzyce, bo wszystko zaczęło się na dobre od badań rynku)

jeśli Administracja, szanowne grono nie ma nic przeciwko, to chętnie kilka słów napiszę, gdyż na bazie tych danych wyciągnę wnioski co do:

- wskazań, że muzyka, której ma przysługiwać miano "religijnej" powinna mieścić się w ramach określonej proporcjonalności w formie muzycznej na różnych jej płaszczyznach (od rytmu. przez melodię, itd. po harmonię)

-kilka uwag czy wskazówek (o proporcjonalności w artykulacji w związku z dualizmem Arystotelesa i z odniesieniem szczególnym do organowej i nie tylko organowej muzyki Bacha i artykulacji w ogóle

LITERATURĘ RZECZ JASNA PODAM





ważna jest proporcjonalność,
którą stworzył Bóg w przyrodzie
a my ją odkrywamy
i ma ona wielorakie przejawy w proporcjonalności utworów
(a w tych, które napisał Bach i niektórzy genialni twórcy jest co podziwiać, jak oni tę proporcjonalność instynktownie bądź zupełnie świadomie (tak było w przypadku Bacha co do dualizmu Arystotelesa


instynktownie lub świadomie wyczuwali


dziś muszę już kończyć...
pozdrawiam Was serdecznie i dzięki za każdą uwagę, refleksję


Adler Guido. Methode der Musikgeschichte. Lipsk 1918.
Arystoteles. Dzieła wszytskie. T. II PWN warszawa 1990.
Arystoteles. Metafizyka. Przekł. K. Leśniak. W: Arystoteles: Dzieła wszystkie. T. II Warszawa 1990.
Jamie James. Muzyka Sfer. kraków 1996.
Jaroszyński P. Spór o piękno. Poznań 1992.
Kiereś H. Spór o sztukę. KUL Lublin 1996.
Matraszak K., Such Jan. Ontologia, teoria poznania i ogólna metodologia nauk. Seria: Filozofia. T. II PWN Warszawa 1989.
Tatarkiewicz Władysław. Dzieje sześciu pojęć. Warszawa 1976.
Tatarkiewicz Wł. Historia estetyki. Warszawa 1967.
Waloszek Joachim. Teologia muzyki. W: Opolska Biblioteka Teologiczna, nr 18 (seria). Opole 1997.
Stępień. Propedeutyka estetyki
Wesoły M. Platońska koncepcja harmonii w świecie dialogów i nauk niespisanych. W: Platon - nowa interpretacja. Red. A. Kijowska, E. Zieliński. Lublin 1993, s. 107-132.
Moore B. C. Wprowadzenie do psychologii słyszenia. Poznań 1999.
Mandelbrot B. B. Les object fractales. Paris 1975.
Hsu. K. J., Hsu A. J. Fractal geometry of music. W: Proc. Natl. Acad. Sci. USA Vol. 87, s. 938 - 941.

To podstawowa literatura potrzebna do przedstawienia ego tematu.

Kupowanie meczy przez Legie? Uwielbiam lekturę Wojtka Kowalczyka "futbol prawdziwa historia", kwestia mistrzostwa, cytuje fragmentami...

"O meczu z Wisłą mówi się do dziś. Czy był kupiony? W zasadzie- za ile? Nie będę ukrywał nie wiem. Nie wiem, czy był kupiony bo ja żadnych pieniędzy nie dałem. Nikt mnie nawet nie prosił ci chyba nie jest niczym dziwnym, bo miałem wówczas ledwie 21 lat. W legii był fundusz stworzony z kar dla zawodników (a kary za przeróżne przewinienia były potężne) jednak Bóg wie na co ta kasa szła"

Fragment tyczy się oczywiście odebraniu Legii majstra i przekazaniu go 3 Lechowi Poznań, przez 2 kupione mecze w ostatniej kolejce:

Wisła Kraków - Legia 0-6
ŁKS Łódz - Olimpia Poznań 7-1

Zapomniałem dodać, że trenerem był wtedy... Wójcik.

Poza tym , w książce często Kowal opisuje jak to oni "odpuścili nam teraz" to my im odpuścimy jak będą chcieli na wiosnę... ^^ Niby to nie korupcja, ale nie będzie pisał oficjalnie "dostaliśmy od ŁKSu 100tysięcy, no i poszło 2-0" nim by książka poszła do druku to już by siedział.

lubie Legie, nie zaprzeczam ale moge sobie dać ręke odciąć że nie są czyści... NIE MA W POLSCE CZYSTEGO KLUBU!!!

Co do roku 1993... :

"A rok 93 do nas należy
cała Polska widziała nikt nie uwierzył
ukradli nam mistrza ze zwiazku zlodzieje
zemsta - na ujazdowskich alejach płomienie
by rok później odebrać to co swole
Legia na tronie w potrójnej koronie"
Kupowanie meczy przez Legie? Uwielbiam lekturę Wojtka Kowalczyka "futbol prawdziwa historia", kwestia mistrzostwa, cytuje fragmentami...

"O meczu z Wisłą mówi się do dziś. Czy był kupiony? W zasadzie- za ile? Nie będę ukrywał nie wiem. Nie wiem, czy był kupiony bo ja żadnych pieniędzy nie dałem. Nikt mnie nawet nie prosił ci chyba nie jest niczym dziwnym, bo miałem wówczas ledwie 21 lat. W legii był fundusz stworzony z kar dla zawodników (a kary za przeróżne przewinienia były potężne) jednak Bóg wie na co ta kasa szła"

Fragment tyczy się oczywiście odebraniu Legii majstra i przekazaniu go 3 Lechowi Poznań, przez 2 kupione mecze w ostatniej kolejce:

Wisła Kraków - Legia 0-6
ŁKS Łódz - Olimpia Poznań 7-1

Zapomniałem dodać, że trenerem był wtedy... Wójcik.

Poza tym , w książce często Kowal opisuje jak to oni "odpuścili nam teraz" to my im odpuścimy jak będą chcieli na wiosnę... ^^ Niby to nie korupcja, ale nie będzie pisał oficjalnie "dostaliśmy od ŁKSu 100tysięcy, no i poszło 2-0" nim by książka poszła do druku to już by siedział.
O klase czy pół klasy, lepszy jest, to wiadomo, chociaż drugim bramkarzem Wisły Kraków nie zostaje się bez umiejętności...

A co do listy, odpowiem nie... nie chciałbym listy chcianych zawodników, ale niektóre nazwiska są dla mnie aż nie realne, trzeba mieć na uwadze to, że nie mamy najlepszego budżetu spośród 2 ligowców i nie stać nas na wiekszość gwiazd tutaj wymienianych.

A co do Irka to nie Wisła Płock nam go ukradła, ale Borecki, ale to dość długa historia, bo umowe, to on z nami w momencie przejścia do Wisły podpisaną miał.
Przestańcie grymasić nie było najgorzej każdy kto przyejżdża w takiej liczbie do Kielc (no moze poza Wisłą Kraków) starał sie jak najlepiej mógł Lechowi wyszło to doskonale, czego zresztą moża było sie spodziewać. Mecz już historia, nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem nastepnye spotkanie z Górnikem Łęczna...
Lechia Gdansk- morze, walka z komuna, dobra ekipa, flagi
Wisła Kraków - Krakow,derby i tylko tyle bo na wiecej nie zasluguja!
Legia Warszawa - zyleta, najlepsze w Polsce oprawy, wyjazdy, dobra ekipa, Wojtek Kowalczyk!
Lech Poznań- ladny stadion, dobra ekipa
Górnik Zabrze- sukcesy pilkarskie, torcida
GKS Katowice- blaszok, fanatyzm i oddanie
Zaglębie Lubin- wyjazdy , a powaznie to nic
Polonia Warszawa- "a wszystko te czarne oczy...", tego ze mimo takiego rywala istnieja i staraja sie cos dzialac
Cracovia Kraków- Kraków, flagi, swietej wojny
Dyskobolia Grodzisk Wlkp.- NIC
Amica Wronki- NIC
Pogoń Szczecin- atmosfera na trybunach, niedaleko Niemcy
RTS Widzew Łódź - derby, ekipa, broendby!, sukcesy, fan cluby
Arka Gdynia- zajebistej zgody , medialnosc, morze, grafy
Korona Kielce- ------------
Jagiellonia Białystok- JAGUSIE, dobre wyjazdy i flagi
Ruch Chorzów- potrafia sie zachowac, PF
ŁKS Łódź- derby, flagi
Zagłębie Sosn.- walki z calym slaskiem
Śląsk Wrocław- miasto, stara ekipa, zgoda z Motorem
Unia Tarnów - NIC (wole Tovie)
Hutnik Kraków- "co wy wiecie o wiernosci..."
Raków Częstochowa- klasztor, medaliki
Motor Lublin - flaga "nieproszeni goscie",bardzo dobra honorowa i niedoceniana banda(szacunek)
Szczarkowianka Jaworzno - NIC
Bałtyk Gdynia- tego ze jakos sie jeszcze trzymaja w Gdyni
Elana Toruń- ekipy Zawiszy na ich wyjazdach:)
Zawisza Bydgoszcz- dobra ekipa mimo niskiej ligi
Stal Mielec- historia, stadion
Sandecja N.Sacz- hmm... oni wiedza najlepiej BSNT , barw jak Juve-BiancoNeri
Radomiak Radom- dobra ekipa i wyjazdy, duzy postep
Resovia- dobra ekipa mimo niskiej ligi
Lechia Gdansk- fanatycznych i oddanych kibicow
Wisła Kraków - extra opraw
Legia Warszawa - tradycji,histori kibicowskiej i sportowej,opraw, TB
Lech Poznań- frekwencja,doping(to ich "Kolejoorzzzzz" na nute You'll never ZAJEBISTE )
Górnik Zabrze- traydcji piłkarskich
GKS Katowice- wiary,bloszoka,sami przeciw wszystkim
Zaglębie Lubin- niczego
Polonia Warszawa- wytrwałosci
Cracovia Kraków- historia,wiary,fanatyzmu,barw
Dyskobolia Grodzisk Wlkp.- meczu z MAN City
Amica Wronki- szkłoki piłkarskiej
Pogoń Szczecin- frekwencja
RTS Widzew Łódź - ekipy,Brandby,klimatu,historii
Arka Gdynia- "górka", ruggbystow ,czzapek vikingów
Korona Kielce- ------------
Kszo- fajne oprawy
Jagiellonia Białystok- opraw,pszczołek,dobrych wyjazdow
Ruch Chorzów- psychofansow,fajnych barw
ŁKS Łódź- zaje.... derbów z zaje... rywalem
Zagłębie Sosn.- "wiary ktora przetrwała"
Śląsk Wrocław-niczego
Unia Tarnów - niczego
Hutnik Kraków- "co wy wiecie o wiernosci...",trwania mimo mocnych rywali
Raków Częstochowa- niczego
Motor Lublin - liczni wi wierni kibice tego im zazdroszcze
Szczarkowianka Jaworzno - nic
Bałtyk Gdynia- tego ze jeszcze sa
Elana Toruń- niczego
Zawisza Bydgoszcz-fajny stadion
Stal Mielec-historii(mecz z REalem M. )
Sandecja N.Sacz-barw jak Juve
Radomiak Radom- organizacji mimo wszystko lepszej niz u Nas
Resovia- tego ze sie dobrze prezentuja mimo 4ligi

Nam to wszyscy kibice w Polsce nowego stadionu zazdroszczą

powiem szczerze, że wolałabym zeby nam zazdrościli innych rzeczy,
takich, które są naszą zasługą

ja zazdroszcze następującym ekipom takich reczy:

+ Wisła Kraków – dobrej marki tzn. wszystko na wysokim poziomie, no może oprócz poziomu kultury
+ Legia Warszawa – Legii, jeszcze wyższego poziomu niż Wisła
+ Cracovia – derbów (ale nie takich jak tych ostatnich bez kibiców), a najbardziej barw, a także „Kraków to stolica Polski, perła ukryta we mgle...” czyli hymnu
+ Sandecja - zajebistej nuty "KKS Sandecja"
+ Stal Mielec - "nasza historia to wartość, ktorej nikt nam nigdy nie odbierze"
+ Arka Gdynia – drużyny rugby
+ Jagiellonia Białystok - opraw
+ Lechia Gdańsk – jedności w przekonaniach i ideologii, kibiców
+ Radomiak Radom – ogólnie dobra ekipa, ale chyba niczego im nie zazdroszczę
+ Widzew – nie będę oryginalna: Brondby
+ KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – ‘medialnego informatora’
Zazdroszczę też wszystkim klubom, które mają sekcje hokeja
Tych, którym niczego nie zazdroszcze wykasowałem z urzędu .

Lechia Gdansk- Miasta, tradycji, dobrej ekipy, utożsamiania z prawicą
Wisła Kraków - Najlepszej drużyny piłkarskiej w ostatnich latach, robią bardzo dobre oprawy
Legia Warszawa - W moim mniemaniu to najlepsza ekipa kibicowska w Polsce
Lech Poznań- Sektorówki , frekwencji, miasto mi się podoba
Górnik Zabrze- Przeszłość to ich duma, chciałbym móc kiedyś spojrzeć na Koronkę z takiej perspektywy jak oni na starego Górnika obecnie
Polonia Warszawa- Rywala zza miedzy, jak Marek
Cracovia Kraków- Tradycja, historia, derby z Wisłą, barwy
Dyskobolia Grodzisk Wlkp.- Mają jakieś profity z tytułu produkcji fotelików? Jeśli nie, to nic im nie zazdroszcze
Amica Wronki- Kuźni talentów
Pogoń Szczecin- Frekwencji i chyba tyle
RTS Widzew Łódź - Ligi Mistrzów, Broendby, absolutna krajowa czołówka kibicowska, daleko nam do nich
Arka Gdynia- Teraz grają na Bałtyku, ale kiedyś mieli taką fajną miejscówkę, w lesie, przy samym morzu, bodaj przy Ejsmonda
Jagiellonia Białystok- Pszczółek, wyjazdu do Łodzi i ogólnie świetnych wyjazdów. Jak przeliczymy odległości przez liczby wyjazdowe to wygląda to ładnie, brawo.
ŁKS Łódź- Fajnie im wyszło na derbach przy Al. Piłsudskiego przed rokiem. 3500 (?) kibiców w pasiakach. Chyba najlepsze derby w Polsce.
Zagłębie Sosn.- Łatwiej mi powiedzieć czego w nich nie lubię
Motor Lublin - Fajnych flag
Stal Mielec-Historii, Laty
Radomiak Radom- Kosa, a ja ich nawet szanuję. Dobra, zgrana ekipa, ładnie ultrasują, nieźle jeżdżą
Hutnik Kraków- Moze wytrwałości, przywiązania do barw. W Kraku łatwo o "przerzuty".
temat skserowny z kibce.net ale co mi tam wydaje mi sie ze moze zaciekawi troche osob wiec jedziemy....... tak jak w temacie
Lechia Gdansk- bliskosci do morza,histori
Wisła Kraków - "świetej wojny",dobrego zespołu,nowej trybuny,dobrych opraw
Legia Warszawa - tradycji,histori kibicowskiej i sportowej,opraw, TB
Lech Poznań- nowej trybuny,sektorwki,dobrej ekipy,frekwencji na meczach z Legia
Górnik Zabrze- traydcji piłkarskich
GKS Katowice- wiary,bloszoka,sami przeciw wszystkim i te klimaty
Zaglębie Lubin- w sumie to niczego
Polonia Warszawa- rywala zza miedzy ,wiary
Cracovia Kraków- historia,wiary,fanatyzmu,wairatow-NAJWIECEJ WARIATOW CRACOVIA KRAKOW
Dyskobolia Grodzisk Wlkp.- meczu z MAN City
Amica Wronki- niczego
Pogoń Szczecin- dobrej frekwencji, "Pogoni Walczacej"
RTS Widzew Łódź - ekipy,Brandby.klimatu
Arka Gdynia- "górka", ruggbystow
Korona Kielce- ------------
Jagiellonia Białystok- opraw,pszczołek,dobrych wyjazdow
Ruch Chorzów- awantury z ŁKS , psychofansow
ŁKS Łódź- zaje.... derbów z zaje... rywalem
Zagłębie Sosn.- "wiary ktora przetrwała"
Śląsk Wrocław- malinowych nosow
Unia Tarnów - postepu jaki zrobili
Hutnik Kraków- "co wy wiecie o wiernosci...",trwania mimo mocnych rywali
Raków Częstochowa- nieczego
Motor Lublin - dobrej,nie docenianej bandy,flagi MOTOROWCY,a w szczegolnsci hasła jakie jest na niej "Dla Was to tylko piłka,dla Nas to sens zycia..."
Szczarkowianka Jaworzno - nic
Bałtyk Gdynia- tego ze jeszcze sa
Elana Toruń- niczego
Zawisza Bydgoszcz-niczego
Stal Mielec-histori,CHMK,tradycji
Sandecja N.Sacz-bliskoci do granicy
Radomiak Radom- dla mnie u nich to jest fanatyzm i tego im zazdroszcze,tych czesto dziwnych zachowań
Resovia- tego ze sie dobrze prezentuja mimo 4ligi

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • piotrrucki.htw.pl

  • © wojtekstoltny design by e-nordstrom