ignacy potocki
wojtekstoltny

http://www.sejm-wielki.pl/b.php?o=sw.48010

spójrz na drzewo genealogiczne.

„Wolnomularzem był król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, marszałek Sejmu Czteroletniego - Stanisław Małachowski, marszałek Konfederacji Litewskiej - Kazimierz Nestor Sapieha, a nawet sam Prymas - Michał Poniatowski.” **
oraz najważniejszy; Iluminat- Hugo Kołłątaj- autor tekstu konstytucji.
Tyler napisał:
Każda tajna organizacja jest potencjalnym zagrożeniem nie tylko dla kraju ale i obywateli. Zależność jest dość prosta: tajna - znaczy ma coś do ukrycia.


Oni nie mają nic do ukrycia, a świadczą o tym liczne strony najróżnieszych zakonów wolnomularskich. Zajrzyj na http://www.wolnomularz.pl/

oraz na: http://www.wlnp.pl/

a także tutaj: http://droit-humain.ceti.pl/

a tu znajduje się bardzo ciekawy artykuł o masonerii: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2292

Tutaj są nazwiska tych którzy oficjalnie się do tego przyznają (lub przyznawali, bo im się po drodze zmarło)

Gabriel Podoski

Michał Książę Poniatowski

Adam Kazimierz Czartoryski

Stanisław August Poniatowski

Ignacy Potocki

Książę Józef Poniatowski

Stanisław Kostka Potocki

Tadeusz Kościuszko

Józef Chłopicki

Józef Niemojewski

Józef Zajączek

Jan Kozietulski

Wojciech Bogusławski

Jan Henryk Dąbrowski

Józef Wybicki

Jan Ursyn Niemcewicz

Zygmunt Krasiński

Kajetan Koźmian

Stanisław Stempowski

Kazimierz Bartel

Antoni Słonimski

Marian Falski

Andrzej Strug

Juliusz Kaden Bandrowski

Juliusz Osterwa

Janusz Korczak

Tytus Filipowicz

Rafał Radziwiłowicz

Mieczysław Michałowicz

Mieczysław Konopacki

Stanisław Patek

Aleksander Prystor

Gabriel Narutowicz

Jan Piłsudski

Walery Sławek

Felicjan Sławoj-Składkowski

Kordian Zamorski

Leon Kozłowski

Mieczysław Wolfke

Edward Józef Abramowski

Bolesław Wieniawa - Długoszowski

Edward Rydz – Śmigły

Adam Koc

Gen. Michał Tokarzewski - Karaszewicz

Jerzy Ponikiewski

Hipolit Gliwic

Tadeusz Gliwic

Klemens Szaniawski

Jan Józef Lipski

Aleksander Małachowski
----------------------------------
ich także jest o wiele wiele więcej, ale ci tutaj są najbardziej znani.....
W dzisiejszych czasach z okazji rocznicy Konstytucji 3-go Maja w kościołach odbywają się msze upamiętniające dzień uchwalenia tej postępowej jak na owe czasy ustawy. Kościół wydaje się mówić Polakom jak bardzo cenił i ceni sobie tą konstytucję.
A jak było w rzeczywistości?

Nuncjusz papieski Saluzo był zaskoczony uchwaleniem konstytucji i natychmiast przesłał do Rzymu wiadomość, że ustawa z 3-go maja była zamachem stanu dokonanym przy udziale aprobującego tłumu, a więc miała pozór rewolucji. Nuncjusz zwrócił się do papierza z prośbą o wstrzymanie się od sformułowań, które mogłyby aprobować Konstytucję. Hugo Kołątaja, Stanisława Staszica i Scypiona Piattollego „jakobinami i złymi duchami króla”.

Kuria rzymska i polski kler obawiali się, że Polacy nie poprzestaną na Konstytucji, lecz pójdą dalej - wzorem rewolucji francuskiej - pozbawią wszelkich funkcji państwowych, zlikwidują przywileje kleru, położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą na państwowe pensje. Co już częściowo miało miejsce po uchwaleniu w roku 1789 przez Sejm Wielki ustawy przeznaczającej dochody z diecezji krakowskiej na wojsko polskie. Zaborcy zaś gwarantowali kościołowi nienaruszalność praw i dóbr.

Papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski.
27 kwietnia 1792 w Petersburgu, pod patronatem carycy Katarzyny II został zawiązany spisek, który aby ukryć swoje prawdziwe pochodzenie został ogłoszony 14 mają 1792 roku w Targowicy. Sam tekst aktu konfederacji zredagował generał rosyjski Wasilij Stiepanowicz Popow, szef kancelarii księcia Grigorija Potiomkina.

Wzięli w niej udział magnaci: wojewoda ruski Szczęsny Potocki jako marszałek konfederacji, hetman wielki koronny Franciszek Ksawery Branicki, hetman polny koronny Seweryn Rzewuski, hetman polny litewski Szymon Kossakowski i inni. Sekretarzem konfederacji został publicysta Dyzma Bończa-Tomaszewski. Dążyli oni do podziału państwa na samodzielne prowincje. Zwrócili się w tym celu o pomoc wojskową do carycy, uzyskali ją i 18 maja 1792 na Rzeczpospolitą uderzyła 100-tysięczna armia rosyjska - rozpoczęła się wojna polsko-rosyjska.

Rzym uznał wkroczenie wojsk rosyjskich do Polski za dobra nowinę, gdyż targowica gwarantowała utrzymanie przywilejów kleru, a nawet powierzała mu cenzurowanie książek. Dlatego nuncjusz Saluzzo otrzymał papieskie polecenie nakłonienie króla, aby jak najrychlej do targowicy przystąpił. Prymas Polski Michał Poniatowski (brat króla) szczególnie gorliwie namawiał Stanisława Augusta do przystąpienia do zdrajców narodu z Targowicy i unieważnienia konstytucji.

W kościołach warszawskich czytano list pasterski biskupa Okęckiego z 2.09.1792 r., w którym wzywał do modłów, "ażeby Bóg błogosławił pracom konfederacji generalnej dla dobra ojczyzny podjętym." Biskup Okęcki został cenzorem wydawnictw.

Po zajęciu ziem Litwy przez wojska rosyjskie, 25czerwca 1972 roku proklamowano w Wilnie konfederację generalną Wielkiego Księstwa Litewskiego, w dużej mierze komplementarną do konfederacji koronnej. Władze targowickie, korzystając z opieki wojsk rosyjskich dokonały wówczas wielu aktów zemsty osobistej wobec szlachty i mieszczan, którzy w większości poparli dzieło konstytucji 3 maja. Palono wsie i miasta należące do patriotów, na dobra ich nakładano sekwestr, a ich samych niejednokrotnie publicznie znieważano. Poczynania te były zazwyczaj okazją do prywatnego wzbogacenia się kosztem ofiar i Rzeczypospolitej np. biskup Kossakowski zagarnął bezprawnie dobra skarbowe na sumę 900 000 złotych polskich.

Na życzenie Katarzyny II 6 września 1792 w Brześciu nad Bugiem rozpoczęły się obrady generalności obu konfederacji - koronnej i litewskiej. 11 września dokonało się uroczyste połączenie obu konfederacji pod nazwą Najjaśniejszej Konfederacji Obojga Narodów. Akt ten pobłogosławił obecny na tej uroczystości pomocniczy biskup przemyski Michał Sierakowski. Papież Pius VI wystosował specjalne błogosławieństwo dla dzieła konfederacji targowickiej.

Gorącymi zwolennikami konfederacji byli: prymas Michał Jerzy Poniatowski, biskup chełmski Wojciech Skarszewski, biskup żmudzki Jan Stefan Giedroyć, biskup poznański Antoni Onufry Okęcki, biskup łucki Adam Naruszewicz i biskup wileński Ignacy Jakub Massalski.

Ostatecznie Targowica doprowadziła do drugiego rozbioru Polski w roku 1793. W czerwcu 1793 roku zwołano sejm w Grodnie w celu ratyfikowania układu rozbiorowego. Po zakończeniu sejmu hańby w Grodnie, uczczono II rozbiór Polski mszą świętą o godz.9:00 i podziękowano Panu Bogu uroczystym Te Deum.
Bardziej (mi) znani masoni to także: Tadeusz Kościuszko, Jan Olszewski, Ignacy Jan Paderewski, Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Zbigniew Religa, Hanna Suchocka, Józef Wybicki, Andrzej Zoll i wiele, wiele innych... Wiele jeszcze nie wiecie
nogę pomóc. Tak mianowicie
gen.dyw. Ignacy Blummer(1773-1830)
uczestnik powstania kościuszkowskiego i kampań napoleońskich. Był dowódcą obrony Modlina. Od 1815 w armii Królestwa Polskiego. 1824 czł sąsy który rozpatrywał sprawe Łukasińskiego. Zginą pod Arsenałem zabity przez jednego z podchorązych

gen.dyw. Ignacy Blumer(1773-1830)
uczestnik wojny 1792 i powstania kościuszkowskiego 1794, od 1798 w legionach a od 1807 w armii Księstwa Warszawskiego. Od 1809 komendant zamościa po kapitulacji w 1813 w niewoli.
Od 1815 w armii Królestwa Polskiego. był kwatermistrzem generalnym a następnie ministrem wojny i dyr w komisji rządowej wojny a od 1820 dowódca korpusu artylerii, Zginą zastrzelony w podbiżu pałacu namiestnikowskiego

gen.dyw. Stanisław Potocki(1776-1830)
uczestnik wojny 1792 i powstania kościuszkowskiego 1794 a od 1807 w armii księstwa warszawskiego 1809 był komendantem m. Warszawy a w kampanii 1812 w sztabie Poniatowskiego.
Od 1815 w armii Królestwa Polskiego. Został dowódcą 1DP a potem 1bryg. w 1DP, od 1826 adjutant cara. 1829 przewodniczący komisji śledczej, która miała wykryć spisek Wysockiego.. Podchorążowie chcieli aby został ichg wodzem, ale się nie zgodził. Zginą ugodzony nożem przez podchor. z 3ppl.

gen.dyw. Tomasz Siemiątkowski(1786-1830
od 1807 w armii Księstwa Warszawskiego i walczy w kampaniach napoleońskich. Od 1815 w armii królestwa polskiego. Był szefem sztabu głównego. Ranny w noc listopadową. Zmarł w pałacy na placu saskim

Stanisław Trębicki(1792-1830)
gen.dyw. Najmłodszy generał który został zabity i jeden z najbardziej utalentowanych. W okresie Księstwa Warszawskiego adjutant gen. Kamienieckiego a od 1815 w armii Królestwa Polskiego,
adjutant w.ks. Konstantego następnie instruktor w szkole podchorązych. zgina w noc listopadową
Nie tylko Rejtan protestował przeciw rozbiorowi.
Patriotami byli także takie osoby jak Tadeusz Kościuszko, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Stefan Czarniecki, Stanisław Żółkiewski i wielu innych.
Sejm Wielki


Stronnictwo dworskie---Król Stanisław August Poniatowski, prymas Michał Poniatowski, kanclerz Jacek Małachowski---opowiadało się za reformami---zwiększenie kompetencji władzy wykonawczej, powiększenie armii, utrzymanie dotychczasowych stosunków z Rosją.

Stronnictwo patriotyczne---Ignacy Potocki, Stanisław Potocki, Adam Kazimierz Czartoryski, marszałek sejmu Stanisław Małachowski, ksiądz Hugo Kołłątaj [grupa działaczy wokół niego skupiona nazywana Kuźnicą Kołłątajowską]---opowiadało się za reformami---likwidacja Rady Nieustającej, utworzenie stutysięcznej armii, zniesienie wolnej elekcji i liberum veto, wprowadzenie dziedziczności tronu, prawa polityczne dla mieszczan, poprawa położenia chłopów.

Stronnictwo hetmańskie--- hetmani Franciszek Ksawery Branicki, Seweryn Rzewuski, generał Szczęsny Potocki, a początkowo marszałek sejmu Kazimierz Nestor Sapieha---najbardziej konserwatywne---niezmienność zasad ustrojowych, likwidacja Rady Nieustającej, osłabienie władzy wykonawczej, zwiększenie samodzielności poszczególnych ziem kraju, sugestie wprowadzenia republiki, współpraca z Rosją.

Działalność na emigracji po drugim rozbiorze


Opozycja działająca w kraju i na emigracji, głownie w Saksonii--- Na emigracji: Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, planowany wódz powstania Tadeusz Kościuszko. W kraju: generał Ignacy Działyński i bankier warszawski Andrzej Kapostas.---konieczna walka o niepodległość i przywrócenie reform, dobre przygotowanie powstania, zapewnienie sojuszników [np. we Francji (Kościuszko) czy w Szwecji]---planowany wybuch powstania: wczesna jesień 1793 r., jednak z powodu nie przygotowania konspiracji w kraju i braku pomocy Francji odroczono termin do jesieni 1794 r., ale nieprzewidziane okoliczności [redukcja wojsk i bunt Madalińskiego] przyspieszyły wybuch.

„Polscy jakobini”--- działali w przededniu i podczas powstania kościuszkowskiego--- między innymi Tomasz Maruszewski, Jan Alojzy Orchowski, Jakub Jasiński---radykalne poglądy, wprowadzenie zmian na wzór rewolucyjnej Francji, jak najszybszy wybuch powstania, a w nim masowy udział chłopów i mieszczan---zniesienie pańszczyzny i poddaństwa chłopów---w 1798 r. założyli Towarzystwo Republikanów (Republikantów) Polskich---przywódca ideowy: Hugo Kołłątaj.

Ugrupowania i organizacje porozbiorowe


Towarzystwo Przyjaciół Nauk--- założone w 1800 r. w Warszawie [zabór pruski]---Stanisław Staszic [geologia, problemy górnictwa], Samuel Bogumił Linde [autor Słownika języka polskiego], Onufry Kopczyński [polska terminologia gramatyczna], Jan Śniadecki [matematyk, astronom i filozof], Julian Ursyn Niemcewicz [adiutant Kościuszki, autor Śpiewników historycznych]---zrezygnowali z walki zbrojnej o niepodległość, koncentrując się na pracy oświatowej i ekonomicznej.

W kraju

Centralizacja---założona w styczniu 1796 r.--- Walerian Dzieduszycki, Andrzej Horodyski [po rozpadzie działał w TRP]---działała we Lwowie, szukała poparcia Francji, a nawet przychylności Austrii---był w niej ruch lewicowy [brygadier Joachim Denisko], dokonał wypadu z Mołdawii na Bukowinę, ale klęska pod Dobronowcami i aresztowania spowodowały rozpad Centralizacji jesienią 1797 r.--- najbardziej radykalna grupa Centralizacji skupiła się na Podlasiu wokół Franciszka Gorzkowskiego---„nie jest rzeczą sprawiedliwą, aby kilkuset złych panów miliony dobrego ludu trzymało w niewoli”---współpracowała z deputacją.

Towarzystwo Republikantów (Republikanów) Polskich---założone w 1798 r. w Warszawie--- Jan Alojzy Orchowski, Rajmund Rembieliński, Andrzej Horodyski ---cel: wyzwolenie Polski, walka we wszystkich zaborach---utworzenie państwa republikańsko-demokratycznego---uzyskało wpływy w Galicji, współpracowało z Deputacją.

Na emigracji


Agencja---utworzona w 1794 r. w Paryżu, po upadku powstania wznowiła działalność w 1796 r.---Franciszek Barss, Józef Wybicki, związany był z nią Jan Henryk Dąbrowski---zachowawcza, unikanie powstań i spisków, jedynie dopuszczała jako pomoc w marszu „wyzwolicielskiej” armii francuskiej i emigracyjnych, narodowych sił zbrojnych---przeciwniczka polityczna deputacji.

Deputacja Polska--- założona latem 1795 r.---Jan Dembowski, Franciszek Ksawery Dmochowski, Józef Sułkowski---lewicowa, działała w Paryżu, dążyła do wywołania powstania w kraju, domagała się zrównania stanów i przeprowadzenia reform na wzór francuski---w 1797 r. zaprzestała działalności.
Współtwórcami działa "O ustanowieniu i upadku konstytucji 3 maja" są -- wedle Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej -- Jan Śniadecki, Ignacy Badeni oraz Henryk Schmitt. Stwierdzenie to zaskakuje, gdyż dotąd za współtwórców tego dzieła (napisanego zasadniczo przez Kołłątaja) poczytywano całkiem inne osoby. Wymieniani byli np. Ignacy Potocki i Franciszek Ksawery Dmochowski. Tak też pisano w podręcznikach. Mylny pogląd należy sprostować. I nie trzeba wcale wymieniać podręczników -- wystarczy tylko, aby ktoś kompetentnie zredagował w WBC notę bibliograficzną.

Wydaje się, że błąd powstał skutkiem mylnego odczytania znaczenia trzech nazwisk widniejących pod szkicem o życiu i twórczości Kołłątaja, który to szkic w wydaniu z 1868 roku poprzedza właściwy tekst dzieła. Szkic ten jest anonimową kompilacją dokonaną zapewne przez samego wydawcę, który na końcu podał -- nie wiadomo dlaczego -- w nawiasie nazwiska trzech autorów, wobec których czuł się chyba szczególnie zadłużony. W każdym razie pewne jest, że nie są to podpisy trzech autorów pod wspólnym tekstem, gdyż z istotnych powodów nie mogli oni żadnego tekstu wspólnie ani napisać, ani podpisać -- gdy bowiem Schmitt już umiał pisać umiał, to Śniadecki niczego napisać już nie mógł, bo leżał w grobie. Estreicher o autorstwie tego szkicu się nie wypowiada. I zapewne do głowy mu nie przyszło, że kiedyś, jakiś bibliotekarz, katalogujący pomniki polskiego dziedzictwa, będzie mógł nie wiedzieć, kto brał faktycznie udział w przygotowaniu dzieła tej rangi co "O ustanowieniu i upadku konstytucji 3 maja" i -- w ramach "bibliotekarstwa kreatywnego" -- będzie współtwórców domniemywać na podstawie jakiegoś nawiasu przydanego do przypadkowego tekstu przez nie całkiem poważnego wydawcę.

Chciałbym prosić dyżurnego oficera w WBC o sprostowanie tej bzdury zarówno w imię prawdy dziejowej, jak i sprawności działania BC -- aby przy kwerendach dotyczących np. Jana Śniadeckiego nie były zwracane jakieś fantomiczne teksty, których nigdy nie napisał i których nikt mu, poza WBC, nie przypisuje.

A przy okazji, za jednym zamachem -- proszę o sprostowanie wiadomości, jakoby Leksykon Jana Mączyńskiego, pierwsze dojrzałe dzieło polskiej leksykografii, zastało wydane drukiem w Kaliningradzie w 1564 roku. Wierzę, że nie jest oficjalne stanowisko WBC w tej sprawie sprawie, ale tylko -- załóżmy -- pogląd pewnego działacza TPPR, który kiedyś opisywał mikrofilm z leksykonem reprodukowany dziś w WBC. Mikrofilm jest mocno przetarty i nie nadaje się do odczytu. Nota związku z tym niczego nie służy. TPPR-u już nie ma. Pozostał jeszcze Kaliningrad i różne bzdety po PRL. Postuluję, aby nie przenosić tych bzdetów do środowiska polskich bibliotek cyfrowych.



Z poważaniem

Włodzimierz Wypych, Epublica

........................................................................

Powyższe uwagi chciałem przesłać wprost do WBC w prywatnym liście, ale okazało się to niemożliwe z powodu źle skonfigurowanej poczty (zakładka "kontakt" na stronie głównej WBC). -- Same nieszczęścia w tym Poznaniu! -- Nie pozostało mi więc nic innego jak tylko opublikować ten list na niniejszym forum z nadzieją, że ktoś z WBC go dostrzeże i przekaże moje uwagi komu trzeba w tej zasłużonej dla Polski Cyfrowej bibliotece.

PS. Leksykon Mączyńskiego w całkiem czytelnej postaci dostępny w PBI.
widzę, że temat poszedł w trochę innym kierunku niż chciałam, ale to nic
jak zapewne zauważyliście nie do wszystkich pytań są odpowiedzi jak i nie wszystkie pytania są konkretne... umieszczam rzeczy które udało mi się znaleźć jak do tej pory i mam nadzieję, że pojawią się osoby, które także chcą mieć kompletny test

NIEBIESKA

OTWARTE:

1.kto sprawował władzę w krajach koronnych austrii? cesarz

2. w jakich latach napoleon sprawował rządy dyktatorskie? od rep. konsularnej 9.11.1799-1814/15

3. jaką funkcję pełniły pruskie kamery wojny i domen? dokumenty, administracja, którą wprowadzili prusacy po przejęciu rządów w regionie (Białystok) (???)

4.co to była suspensa, stanowiła całkowite zawieszenie mocy ustawy w stosunku do wszystkich osób

5.jak nazywał się akt wydany w Anglii w 1701r., ustawa o sukcesji

6. kiedy przyznano prawa wyborcze kobietom w USA, nowela XIX 1920r.

7. początek I rzeszy niemieckiej, 962r.

8. który prezydent USA jako pierwszy odmówił 3 kadencji, Jerzy Waszyngton

10. gdzie i kiedy rewolucja bolszewicka, Rosja (Piotrogród) z 6 na 7 listopada 1917r.

ZAMKNIETE

3. kto brał udział przy tworzeniu konstytucji 3 maja, Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hogo Kołłątaj

4. jaką funkcje pełnił brat Stanisława Augusta Poniatowskiego, Michał Jerzy Poniatowski Sekretarz Wielki Koronny od 1768r., biskup potocki od 1773r., ostatni prymas RP od 1784r., wolnomularz.

5.który car po raz pierwszy i kiedy przyjął tytuł cara w Rosji? 1721r. Piotr I Wielki

11.odp ministrów w konst 3 maja przed jakimi organami? odp. konst. (prawna) przed sądem sejmowym, a odp. parlament. (polit.) przed sejmem

to tyle ja
mam jeszcze wątpliwości co do pytania "jak nazywamy okres w ANGLII za panowania LUDWIKA FILIPA ORLEAńSKIEGO"
szczerze mówiąc pasuje mi to do FRANCJI w okresie monarchii lipcowej... ale mogę się mylić
i co do Sejmu Krótkiego w Anglii, Karol I w jakich latach to miało miejsce? bo znalazłam tylko wiadomości o Długim Parlamencie...

[ Dodano: 2008-08-22, 12:06
nikt nie jest zainteresowany?!
Konstytucja 3 maja 1791 roku
Magdalena JUJECZKA, Przybroda
Ustawa Rządowa z 1791 roku została uznana za jedno z trzech najważniejszych wydarzeń "Epoki Rewolucji". Obok konstytucji USA z 17 września 1787 roku i konstytucji francuskiej z 14 września 1791 roku - polska Ustawa Rządowa 3 Maja 1791 roku weszła do historii jako powszechnie uznana jedna z "trzech latarń ideowych epoki" oświecenia.
Na mocy zawartego układu między Rosją, Austrią i Prusami w 1772 roku dokonano pierwszego rozbioru Polski. Najcenniejsze dla Polski ziemie zagarnęły Prusy i Austria. Prusy zagarnęły część Wielkopolski oraz Pomorze bez Gdańska i Torunia, natomiast Austriacy kopalnie soli w Wieliczce i Bochni. Po tym tragicznym wydarzeniu światli ludzie w Polsce zdali sobie sprawę z konieczności przeprowadzenia reform. Należało ratować kraj przed całkowitym upadkiem. Dzięki zaangażowaniu się dwóch naszych zaborców, Rosji i Austrii, w wojnę z Turcją, powstała możliwość zwołania do Warszawy sejmu (1788-1792), który miał zdecydować o nowym ustroju Rzeczypospolitej. Zbawieniem dla Polski miała okazać się uchwalona podczas owego sejmu, zwanego również Sejmem Wielkim, Ustawa Rządowa czyli Konstytucja 3 Maja.
Po dziś dzień nie jest jasne, kto zdecydował ostatecznie o treści przyszłej Ustawy Rządowej i kto sformułował jej ostateczne brzmienie. Powszechnie za autora uważany jest marszałek litewski, szef stronnictwa patriotycznego Ignacy Potocki oraz współpracownicy Hugona Kołłątaja. Dlaczego Konstytucja 3 Maja jest dla Polaków taka ważna? Czy dlatego, że była pierwszą w Europie? Czy może dlatego, że wprowadzała Polskę do grona "normalnych" ustrojowo państw Europy? A może dlatego, że dawała nadzieję? Z pewnością treść ustawy dla dobra Rzeczypospolitej była niezwykle ważna. Stawaliśmy się monarchią konstytucyjną. Wprowadzono zasadę trójpodziału wzajemnie niezależnych władz (ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza), czerpiących mandat każda z osobna z woli narodu - "wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu". Konstytucja zniosła liberum veto i wolna elekcję.
Jednakże najbardziej znamienne na tle nie tylko ówczesnego, ale i późniejszego ustawodawstwa konstytucyjnego całego świata, było postanowienie, iż co 25 lat, na zwołanym specjalnie w tym celu sejmie musi nastąpić rewizja i zmiana Konstytucji. Twórcy ustawy zakładali, że upływ ćwierćwiecza na pewno spowoduje zmiany ideowe i światopoglądowe i konstytucja będzie musiała się do tych zmian dostosować. Gdyby Ustawa Rządowa 3 Maja się utrzymała, Rzeczpospolita dysponowałaby ustrojem politycznym wyjątkowo elastycznym i przystosowanym do wymogów każdej sytuacji dziejowej. Dla wszystkich pokoleń Polaków Konstytucja 3 Maja stała się jednak przede wszystkim symbolem samodzielnego i niepodległego decydowania o losie Rzeczypospolitej. Była świadectwem odzyskania niepodległości i wiarą we własne siły. I to właśnie bardziej aniżeli konkretne postanowienia ustrojowe nadało dziełu 3 Maja zasadniczy walor historyczny.
W 32 rocznicę Konstytucji (maj 1823 roku), piętnastoletni uczeń gimnazjum w Wilnie, Michał Plater, napisał na tablicy w klasie: "Vivat Konstytucja 3 Maja!", a paru kolegów dopisało poniżej: "Jak słodkie wspomnienie dla nas rodaków, lecz nie masz, kto by się o nią upomniał". To błahe z pozoru wydarzenie stało się początkiem zaciekłego śledztwa Nikołaja Nowosilcowa, które ściągnęło prześladowania na młodzież litewską, objęło Filomatów, skończyło się zsyłką wielu osób w głąb Rosji. Było to pierwsze notowane w historii wydarzenie, w którym tradycja Konstytucji 3 Maja odegrała mobilizującą rolę polityczną. Od tej chwili rocznica 3 Maja nigdy już nie będzie w Polsce zapomniana.



Cosimo de Limy masz więcej informacji o tym osobniku?
Chyba zacznę pracę nad genealogią mojego rodu de Lima.


Jak chcesz to mogę coś przygotować


Cosimo de Lima - ur. 11 czerwca 1572 w Eldoracie, zm. 1 kwietnia 1628 tamże

Słynny Kupiec i przemysłowiec Sclaviński

Urodził się 11 czerwca 1572 roku w pałacyku Rodziny de Lima w Eldoracie jako syn Carla de Limy - jednego z najbogatszych kupców sclavińskich i Anny-Marii Potockiej.

Cosimo miał dość rewolucyjne i niezwykle trafne poglądy. Uważał między innymi, że należy znieść dotychczasowe monopole oraz zerwać ze starą, niepotrzebną tradycją wydzierżawiania podatków, a wprowadzić w to miejsce kontrolę banku. Sclavińska Rada Finansów i niektórzy kupcy sprzeciwiali się ostro takim rozwiązaniom, lecz po kilku latach, w 1601 roku, w czasie ostrego pogłębiania się kryzysu ekonomicznego w Sclavinii zdecydowano się na wprowadzenie pomysłów de Limy. Doprowadziły one do zażegnania kryzysu i zwalczenia inflacji.

W 1602 roku Cosimo de Lima założył Kompanię Morską de Limów, która zajmowała się produkcją mebli i instrumentów muzycznych oraz handlem na wszelkich morzach świata.

Cosimo de Lima zmarł na zapalenie płuc 1 kwietnia 1628 w Eldoracie.


Louis von Cetnarovich - ur. 1 września 1706 roku w Eldoracie, zmarły 12 lutego 1741

Znany uczony Sclaviński. Kształcił się w wielu sławnych na cały świat uczelniach. W wieku 23 lat udał się w 15-letnią podróż po całym V-świecie. Wydał w jej czasie kilkadziesiąt przewodników i pierwszy w Sclavinii album roślin i zwierząt. Podjął się także ich klasyfikacji i opisu.

Zginął 12 lutego 1741 roku w czasie jednej z podróży podczas której jego statek zatonął. Pracował wówczas nad swą encyklopedią, która wraz z nim przepadła na statku.

Ignacy Potocki - ur. 3 maja 1700 roku w Eldoracie, zmarł 30 czerwca 1779 tamże

Znany polityk, ekonomista i przemysłowiec Sclaviński. Przyszedł na świat 3 maja 1700 roku w rodzinnym zamku w Eldoracie. Wykształcenie odebrał w licznych szkołach i uczelniach Sclavińskich, Sarmackich i Scholandzkich.

W wieku 23 lat mianowany został Ministrem Finansów. W czasie pełnienia tego urzędu przygotował wiele praw, m.in. Reformę Bankowości Sclavińskiej. W 1730 roku zmarł jego Ojciec. Odziedziczył po nim spore włości i Sclavińską Kompanię Handlową.

W 1734 roku włączony został do Konstytuanty, która opracować miała nową konstytucję Królestwa Sclavinii. Po kilku miesiącach został jej przewodniczącym. Po przegłosowaniu nowej konstytucji przez Radę Narodową został wybrany Pierwszym Ministrem Królestwa. Przewodniczącym pierwszego Seymu został Henryk Iontz.

W 1755 roku za jego namową Następca Tronu Emil III ogłosił się Cesarzem. Ponownie został on przewodniczącym Konstytuanty, która tym razem przygotować miała Konstytucję Cesarstwa Sclavinii. Po jej przegłosowaniu przez Seym mianowany został Premierem. Funkcję tę pełnił aż do śmierci w 1779 roku. Pochowany został na zamku "Pilawa" w Eldoracie.
Sławni Polacy - wolnomularze

Gabriel Podoski
Michał Książę Poniatowski
Adam Kazimierz Czartoryski
Stanisław August Poniatowski
Ignacy Potocki
Książę Józef Poniatowski
Stanisław Kostka Potocki
Tadeusz Kościuszko
Józef Chłopicki
Józef Niemojewski
Józef Zajączek
Jan Kozietulski
Wojciech Bogusławski
Jan Henryk Dąbrowski
Józef Wybicki
Jan Ursyn Niemcewicz
Zygmunt Krasiński
Kajetan Koźmian
Stanisław Stempowski
Kazimierz Bartel
Antoni Słonimski
Marian Falski
Andrzej Strug
Juliusz Kaden Bandrowski
Juliusz Osterwa
Janusz Korczak
Tytus Filipowicz
Rafał Radziwiłowicz
Mieczysław Michałowicz
Mieczysław Konopacki
Stanisław Patek
Aleksander Prystor
Gabriel Narutowicz
Jan Piłsudski
Walery Sławek
Felicjan Sławoj-Składkowski
Kordian Zamorski
Leon Kozłowski
Mieczysław Wolfke
Edward Józef Abramowski
Bolesław Wieniawa - Długoszowski
Edward Rydz – Śmigły
Adam Koc
Gen. Michał Tokarzewski - Karaszewicz
Jerzy Ponikiewski
Hipolit Gliwic
Tadeusz Gliwic
Klemens Szaniawski
Jan Józef Lipski
Aleksander Małachowski
...
Niektórzy sławni wolnomularze

George Washington
Benjamin Franklin
Thomas Woodward Wilson
Henry Ford
Edward VIII
George-Jaques Danton
Voltaire
Marie Joseph Lafayette
Wolfgang Amadeusz Mozart
Ludwig van Beethoven
Jean Sibelius
Joseph Haydn
Irving Berlin
Louis Armstrong
Edward "Duke" Ellington
Nat "King" Cole
Giuseppe Garibaldi
Winston Churchill
Simon Bolivar
Yitzhak Rabin
Auguste Lumiere
Jack Warner
John Wayne
Louis Mayer
Oliver Hardy
Clark Gable
Peter Sellers
Walt Disney
Mark Twain
Arthur Conan Doyle
Anthony Trollope
Rudyard Kipling
Walter Scott
Johann Wolfgang Goethe
Thomas Lipton
Alexander Fleming
Edwin "Buzz" Aldrin
Adam Mickiewicz (1798-1855), poeta
Czesław Miłosz (1911-2004), poeta, nagroda Nobla
Józef Piłsudski (1867-1935), polityk, wojskowy
Juliusz Słowacki (1809-1849), poeta
Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887) pisarz
Piotr Skarga (1536-1612), teolog, pisarz, pierwszy rektor Akademii Wileńskiej
Eliasz ben Salomon Zalman Gaon z Wilna (1720-1797), żydowski kabalista i matematyk
Aleksander Sołtanowicz Marszałek Wielki Koronny (około 1480-1550)
Józef Sołtanowicz
Władysław Sołtanowicz (1867 06 06-?)
Kajetan Sołtanowicz (1893 10 13-?)
Józef Sołtanowicz (1901 05 10-?)
Shimon Peres, polityk
Władysław Syrokomla (1823-1862), poeta, piarz, tłumacz
Michał Andriolli (1836-1893), malarz
Teodor Bujnicki (1907-1944), poeta
Ignacy Potocki oficer napoleoński
Jan Karol Chodkiewicz (1560-1621), polityk i hetman
Icchak Cukierman (1915-1981),
Jędrzej Śniadecki (1768-1838), chemik, biolog, filozof
Emilia Plater (1806-1831), rewolucjonistka
Zygmunt Vogel (1764-1826), malarz
Ferdynand Ruszczyc (1870 – 1936), malarz
Antoni Wiwulski (1877-1919), architekt
Tomasz Zan (1796-1855), poeta
Joachim Lelewel (1786-1861), historyk
Ignacy Domeyko (1801-1889), geolog
Ludwik Narbutt (1832-1863), powstaniec
Teodor Narbutt (1784-1864), historyk
Jan Kazimierz Wilczyński (1806-1885), archeolog
Stanisław Cat-Mackiewicz, pisarz
Adam Kirkor, pisarz
Antoni Gorecki (1787-1861), pisarz, poeta
Jascha Heifetz (1901-1987)
Stanisław Jasiukiewicz (1921-1973), aktor
Mieczysław Karłowicz (1876-1909), kompozytor
Kazimierz Kontrym (1776-1836), pisarz, polityk
Maurycy Orgelbrand (1826-1904) i Samuel Orgelbrand (1810-1868)
Bohdan Paczyński (1940-), astronom
Jerzy Passendorfer (1923-2003), reżyser
Irena Sławińska (1913-2004), teatrolog
Józef Świętorzecki (1876-1936), generał
Edward Römer,
Eustachy Tyszkiewicz (1814-1873), historyk
Chaim Weizmann
Witold Gładkowski (1942-2006) polski działacz polityczny, nauczyciel, senator RP
Ludwik Zamenhof
Marek Antokolski
Chaim Soutine
Awron Sutkower
August Bécu
Wojciech Brudzewski
Jakub Jasiński
Czesław Jankowski
Jan Krzysztof Glaubitz, architekt
Wawrzyniec Gucewicz, architekt
Szymon Konarski, powstaniec
Józef Łukaszewicz
Lew Sapieha
Maciej Sarbiewski
Kazimierz Siemienowicz
Antoni Szacki
Marian Iwańciów, malarz, pedagog
Ignacy Iwicki, matematyk, tłumacz (Chata wuja Toma)
Tekla Iwicka, opiekunka opuszczonych dzieci
Witold Iwicki, ks. dr, męczennik
Słynne i ważne osoby związane z miastem

Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Wilnem.

Michał Andriolli (1836-1893), malarz
Marek Antokolski
August Bécu
Wojciech Brudzewski
Teodor Bujnicki (1907-1944), poeta
Stanisław Cat-Mackiewicz, pisarz
Jan Karol Chodkiewicz (1560-1621), polityk i hetman
Icchak Cukierman (1915-1981)
Ignacy Domeyko (1801-1889), geolog
Władysław Dziewulski, astronom, pedagog
Jan Krzysztof Glaubitz, architekt
Antoni Gorecki (1787-1861), pisarz, poeta
Wawrzyniec Gucewicz, architekt
Jascha Heifetz (1901-1987)
Jerzy Hoppen, malarz, grafik, pedagog, historyk sztuki
Helena Iwańciów, pedagog
Marian Iwańciów, malarz, grafik, pedagog
Ignacy Iwicki, tłumacz
Tekla Iwicka, filantropka
Witold Iwicki, duchowny
Czesław Jankowski
Jakub Jasiński
Stanisław Jasiukiewicz (1921-1973), aktor
Mieczysław Karłowicz (1876-1909), kompozytor
Zygmunt Kęstowicz, aktor
Adam Kirkor, pisarz
Szymon Konarski, powstaniec
Kazimierz Kontrym (1776-1836), pisarz, polityk
Józef Ignacy Kraszewski, pisarz
Joachim Lelewel (1786-1861), historyk
Józef Łukaszewicz
Józef Mackiewicz, pisarz, publicysta
Adam Mickiewicz, poeta
Czesław Miłosz (1911-2004), poeta, nagroda Nobla
Ludwik Narbutt (1832-1863), powstaniec
Teodor Narbutt (1784-1864), historyk
Tymon Niesiołowski, malarz, grafik, pedagog
Maurycy Orgelbrand (1826-1904) i Samuel Orgelbrand (1810-1868)
Bohdan Paczyński (1940-), astronom
Jerzy Passendorfer (1923-2003), reżyser
Shimon Peres, polityk
Józef Piłsudski, polityk, wojskowy
Emilia Plater (1806-1831), rewolucjonistka
Ignacy Potocki oficer napoleoński
Edward Römer
Ferdynand Ruszczyc, malarz, grafik, pedagog
Lew Sapieha
Maciej Sarbiewski
Kazimierz Siemienowicz
Piotr Skarga (1536-1612), teolog, pisarz, pierwszy rektor Akademii Wileńskiej
Irena Sławińska (1913-2004), teatrolog
Juliusz Słowacki, poeta
Aleksander Sołtanowicz (1480-1550), Marszałek Wielki Koronny
Chaim Soutine
Awron Sutkower
Władysław Syrokomla (1823-1862), poeta, pisarz, tłumacz
Antoni Szacki
Jan Szyttler (1763-1850), kucharz
Ludomir Śleńdziński, malarz, rzeźbiarz, pedagog
Jędrzej Śniadecki (1768-1838), chemik, biolog, filozof
Józef Świętorzecki (1876-1936), generał
Eustachy Tyszkiewicz (1814-1873), historyk
Zygmunt Vogel (1764-1826), malarz
Chaim Weizmann
Jan Kazimierz Wilczyński (1806-1885), archeolog
Antoni Wiwulski (1877-1919), architekt
Eliasz ben Salomon Zalman Gaon z Wilna (1720-1797), żydowski kabalista i matematyk
Ludwik Zamenhof
Tomasz Zan (1796-1855), poeta
[/b]
Prawdziwie podziwiam niewiedzę i ignorancję części autorów wypowiedzi o ROTARIANACH.
Polecam lekturę bajki Ignacego Krasickiego „Mądry i Głupi”

Nie nowina, że głupi mądrego przegadał;
Kontent więc, że uczony nic nie odpowiadał,
Tem bardziej jeszcze krzyczeć przeraźliwie począł;
Nakoniec zmordowany gdy sobie odpoczął,
Rzekł mądry, żeby nie był w odpowiedzi dłużny:
Wiesz, dla czego dzwon głośny ? Bo wewnątrz jest próżny.

Co prawda Krasickiego nie ma już między nami (1735-1801) ale jego bajki zachowują niezwykłą aktualność prawda ?

Dla zainteresowanych dołączam jeszcze trochę nazwisk sławnych wolnomularzy z którymi ROTARIANIE co prawda wielkiego związku nie mieli i nie mają jednak można sobie wyrobić pewien pogląd na to kim byli wolnomularze.


Gabriel Podoski, Michał Książę Poniatowski
Adam Kazimierz Czartoryski ,Stanisław August Poniatowski
Ignacy Potocki ,Książę Józef Poniatowski
Stanisław Kostka Potocki ,Tadeusz Kościuszko
Józef Chłopicki ,Józef Niemojewski
Józef Zajączek, Jan Kozietulski
Wojciech Bogusławski, Jan Henryk Dąbrowski
Józef Wybicki ,Jan Ursyn Niemcewicz
Zygmunt Krasiński ,Kajetan Koźmian
Stanisław Stempowski, Kazimierz Bartel
Antoni Słonimski, Marian Falski
Andrzej Strug, Juliusz Kaden Bandrowski
Juliusz Osterwa, Janusz Korczak
Tytus Filipowicz, Rafał Radziwiłowicz
Mieczysław Michałowicz, Mieczysław Konopacki
Stanisław Patek, Aleksander Prystor
Gabriel Narutowicz, Jan Piłsudski
Walery Sławek, Felicjan Sławoj-Składkowski
Kordian Zamorski, Leon Kozłowski
Mieczysław Wolfke, Edward Józef Abramowski
Bolesław Wieniawa - Długoszowski, Edward Rydz - Śmigły
Adam Koc, Gen. Michał Tokarzewski - Karaszewicz
Jerzy Ponikiewski, Hipolit Gliwic
Tadeusz Gliwic, Klemens Szaniawski
Jan Józef Lipski, Aleksander Małachowski, George Washington
Benjamin Franklin, Thomas Woodward Wilson
Henry Ford
Edward VIII
George-Jaques Danton
Voltaire
Marie Joseph Lafayette
Wolfgang Amadeusz Mozart
Ludwig van Beethoven
Jean Sibelius
Joseph Haydn
Irving Berlin
Louis Armstrong
Edward "Duke" Ellington
Nat "King" Cole
Giuseppe Garibaldi
Winston Churchill
Simon Bolivar
Yitzhak Rabin
Auguste Lumiere
Jack Warner
John Wayne
Louis Mayer
Oliver Hardy
Clark Gable
Peter Sellers
Walt Disney
Mark Twain
Arthur Conan Doyle
Anthony Trollope
Rudyard Kipling
Walter Scott
Johann Wolfgang Goethe
Thomas Lipton
Alexander Fleming
Edwin "Buzz" Aldrin
3 maja


3 maja 1791 - Uchwalona została Konstytucja 3 Maja.



Największym osiągnięciem legislacyjnym Sejmu Czteroletniego obradującego od października 1788 do maja 1792 r. było uchwalenie ustawy zasadniczej, do czego w decydującym stopniu przyczyniły się niejawne prace przygotowawcze (grudzień 1790 – kwiecień 1791). Autorami projektu konstytucji byli w szczególności Ignacy Potocki, król Stanisław August Poniatowski i ks. Hugo Kołłątaj.Ustawa Rządowa z 3 V 1791 była pierwszą, pisaną nowoczesną polską konstytucją, a trzecią na świecie, po amerykańskiej (1787) i szwedzkiej (1789).
Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej (RP) oparto na koncepcji zwierzchnictwa narodu i trójpodziału władz (art. V). Zakres zmian dotyczący ustroju społecznego był ograniczony. Konstytucja utrzymała ustrój stanowy. Szlachta zachowała swoją dotychczasową pozycję (art. II), co odnosiło się odtąd wyłącznie do posesjonatów. Urodzenie połączono z posiadaniem ziemi. Ustawa wprowadzała jednolity ustrój miast. Nie zmieniono położenia prawnego przeważającej większości chłopów (art. IV), choć właśnie dzięki tej regulacji Konstytucja 3 V 1791 uzyskała wielki rozgłos.
W odróżnieniu od ustroju społecznego gruntownie zreformowano ustrój polityczny. Postanowienia konstytucji zapewniały dominację władzy ustawodawczej (art. VI) nad wykonawczą (art. VII). Utrzymano stanowy charakter dwuizbowego Sejmu.

więcej na: http://edukacja.sejm.gov.pl/historia_sejmu/konstytucja_3maja.html?strona=1
Rękopis Konstytucji 3 Maja z 1791 roku:
http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/skarb,Rekopis_Konstytucji_3_Maja_z_1791_roku,gid,111046,cid,178.htm
Konstytucja 3 Maja - Ustawa rządowa, wydanie drukowane z roku 1791:
http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/skarb,Konstytucja_3_Maja_Ustawa_rzadowa_wydanie_drukowane_z_roku_1791,gid,111045,cid,178.htm





3 maja 1469 - urodził się Niccolo Machiavelli, włoski pisarz, historyk i dyplomata (zm. 1527)



Włoski pisarz, historyk i dyplomata florencki, działający w okresie Odrodzenia. Jego słynne dzieło "Książę" mówi o tym, że pewien człowiek powinien doprowadzić do zjednoczenia Włoch. Według niego należy obserwować rzeczywistość i wyciągać z niej wnioski ("nie słuchaj co ludzie mówią, lecz patrz co robią"), we wszechświecie jest nieuchronny ruch planet, podobnie na ziemi - harmonia dobra ze złem. Człowiek posiada VIRTU czyli energię, inicjatywę i zdolność do działania. Każdy człowiek potrafi zaplanować swe życie. Fortuna jest rwącą rzeką, los sprzyja śmiałym, a los jest jak kobieta. Uznał, że człowiek z natury jest zły, zmienny.Trwały ustrój to Republika.

więcej na: http://pl.wikipedia.org/wiki/Niccolo_Machiavelli
cytaty: http://pl.wikiquote.org/wiki/Niccolo_Machiavelli







3 maja 1815 - Powstała Rzeczpospolita Krakowska (Wolne Miasto Kraków).



Wolne Miasto Kraków utworzone na kongresie wiedeńskim w 1815 roku było pod kontrolą trzech zaborców, miało jednak swoją konstytucję i pewien zakres władzy ustawodawczej. Prawo na terenie Rzeczpospolitej Krakowskiej, jak potocznie nazywano Wolne Miasto Kraków, było oparte na rozwiązaniach francuskich czasów napoleońskich. Kres istnieniu WMK przynosi powstanie krakowskie w 1846 roku, którego głównym celem była demokracja i ogólne uwłaszczenie chłopów. Po upadku powstania, w którym odbyła się tylko jedna krótka bitwa, zwycięska Austria dokonała aneksji Rzeczpospolitej Krakowskiej.


więcej na: http://www.twierdza.art.pl/a_wmk.htm
Wiem, kogo miałeś na myśli Po prostu wiem, że marszałek A. Małachowski na pewno był, zaś o S. nic mi nie wiadomo, by tak było, jak też o ile wiem historykom - choć przyznaję, że brzmi to na prawdopodobne

Za panowania Stanisława Augusta, który lożom patronował, uczestnictwo w nich było popularne wśród elit politycznych i umysłowych, dla niektórych osób nawet konieczne, jeśli nie mieli innych sposobów znalezienia się w ośrodkach kształtowania opinii. Loże były klubami wymiany myśli i dyskusji, uczyły techniki prowadzenia obrad i artykułowania wniosków, kształtowały kulturę polityczną i określone nawyki organizacyjne. Stanowiły też miejsce międzyklasowych kontaktów towarzyskich, np. arystokratów i środowisk mieszczańskich. "Sztuka królewska" przyciągała też swą obrzędowością, była więc modna; stąd naciski dam z arystokracji, dla których tworzono specjalne loże adopcyjne. Dla polskiego ruchu "wolnych mularzy" charakterystyczne były jego orientacje prokrólewska i patriotyczna.

Przed zwołaniem Sejmu Czteroletniego w Pałacu Radziwiłłowskim mieściła się siedziba Wielkiego Wschodu i kilku lóż, później adresy te uległy zmianom. Spośród 177 posłów wybranych na dwuletnią kadencję w 1788 r., historycy stwierdzili 39, którzy należeli do lóż. Kiedy w grudniu 1790 r. Izba Poselska powiększyła się o dalszych 182 deputowanych, w ich gronie było 35 wolnomularzy. Był adeptem marszałek konfederacji litewskiej Kazimierz Nestor Sapieha. Stanisław Małachowski nie był członkiem loży, lecz zachował się jego list, w którym starał się o członkostwo. Najbardziej znane podówczas loże to "Stanisława Augusta pod Gwiazdą Wschodnią" - dawna loża "Katarzyny pod Gwiazdą Północną", która w dniu imienin króla, 8 maja 1789 r. zmieniła nazwę oraz loża "Izis". Spośród czterech głównych twórców i redaktorów Ustawy Rządowej: Stanisław August, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Scipione Piattoli, tylko Kołłątaj nie był adeptem. Udział wolnomularzy w Zgromadzeniu Przyjaciół był znaczący, ale brak znamiom, aby wpływało to na kierunek prac stronnictwa.

Źródło: [URL=http://kronika.sejm.gov.pl/kronika.2002/text/par-59-5.php?par=5&srdt=5#name55]Kronika Sejmowa Nr 59 (540) / 200 ...
Ignacy Potocki.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • piotrrucki.htw.pl

  • © wojtekstoltny design by e-nordstrom