Krwawy Trop, Stevena Eriksona.
Książkę kupiłem tuż przed wyjazdem, skusiła mnie do tego cena(niecałe 10 złotych) oraz to, iż jest ona "doskonałym wstępem do świata Eriksona". Miałem nadzieję, że po jej lekturze część zagadniej z tego świata stanie się jaśniejsza, bardziej zrozumiała. Nie przeliczyłem się. NIe będę wgłębiał sie w fabułę, powiem tylko, że kręci się ona wokół tajemniczych zabójstw.
Bardzo sprytna intryga, zaskakujący koniec i świetny styl językowy to największe atuaty ksiązki podwzględem mertytorycznym. Jak tylko skończę Gallilee, Cliva Barkera zabieram się ponownie(3 raz...) za Ogrody Księżyca. a wiec napisze filmy ktore w miare mozna obejrzec:
Demon Historia Prawdziwa 2006
See.No.Evil.-warto
Blood Trails [2006] [Krwawy trop]
Noc Kawalerow [vegas baby] 2006 - fajny
z serii szybcy i wsciekli Tokyo Drift-Warto obczajic
Silent Hill [2006]
Dublerzy[2006]- polska produkcja POLECAM!
Teoria Haosu[2006] fajny
Efekt Motyla 2 - nie polecam
w sumie ogolnikowo to 20 % z filmow ktore nakrecono w 2006 sa takie jak ja ale niektore sa warte obejrzenia DC++ ROX~~ po sieci filmy w 3 minuty i love this ;] niewywyzszajac sie oczywiscie peace Ja czytam dopiero pierwszy tom, czyli Ogrody Ksiazyca (wczesniej przeczytalem Krwawy Trop) i powiem, ze jest swietne. Takie ksiazki mi sie podobaja, bez owijania w bawelne, po prostu czysta fantastyka. co do 2 tomu, to uwazam, ze byl super, tak jak wszystkie ksiazki eriksona (choc krwawy trop troche mnie zawiodl). walki prowadzone przez wickan i malazanska piechote z armia apokalipsy byly super.
co do rozdzielenia bohaterow, to nie jest to takie zle, ja mam swoich ulubionych: karse, parana, kalama, nozownika (crokusa), toca mlodszego (anestera), onosa toola, zrzede....
moge tak wymieniac wlasciwie bez konca. kazdy bohater jest inny i warto o nim czytac wiecej.
co do rpg, to probowalem, ale moj MG nie czul klimatu, wiec zrezygnowalem... nie moglem go namowic do tego, ze magowie musza miec groty, a wstrzasacze robia taka duza rzez.
pozdrawiam Wysyłam osiem książek na krzysio itd.
To 7 części Malazańskiej Księgi Poległych i jedna mniejsza rzecz dziejąca sie w tym świecie - Krwawy trop.
Bardzo ciekawy świat, doskonały poziom.
Tylko czytać.
Eddie Co to za sesja?
Wilkolak: Odrzuceni. Akcja dzieje sie w Kanadzie. Pierwsza przygoda ma miejsce w okolicach Vancouver, choc nastepne beda juz dziac sie na terenie kanadyjskiej czesci Gor Skalistych. Przygoda jest czescia serii scenariuszy, byc moze krotkiej kampanii.
Przygotowania
Sesja nie byla poprowadzona na szybko. Byly to dwa tygodnie myslenia, ukladania, tworzenia postaci (a potem tworzenia jeszcze troche), przeszukiwania Internetu, ogladania zdjec i tak dalej, czyli typowa, rzetelna robota MG i graczy. Przynioslo to dobre rezultaty.
Gracze
Bohaterowie tworza stado mieszkajace w Vancouver. Mieszkaja razem prawie rok, dobrze sie znaja. Sa zarowno wataha jak i paczka kumpli. To zgrana, dzialajaca razem grupa. Choc brak im doswiadczenia nadrabiaja to odwaga i poswieceniem.
Plama (Marcus "Biala Plama" Vagraff) - prawdziwy przywodca stada; ma posluch wsrod reszty; przywykly do wydawania rozkazow i przejmowania dowodzenia; troche przybity atmosfera miasta i poczuciem odpowiedzialnosci za watahe.
Roy (Patrick Roy) - zwiadowca grupy; nerwowy, ruchliwy, lojalny; wlasnie dowiedzial sie, ze jego ojciec jest (byl?) Uratha.
Szakal (Robert Szary Szakal) - indianin i wojownik; oddany, odwazny i waleczny; wlasnie dostal list od starego, dobrego przyjaciela.
Fabula
Bohaterowie opuszczaja miasto by w postaci wilkow udac sie na maly spacer. W zasadzie nie taki maly, gdyz podroz zajmuje im cale popoludnie. O dziesiatej maja spotkac sie z niejakim Anthonym zwanym Starym Orlem, ktory to ma jakies wiesci dotyczace Thomasa Pinarda, ojca Roya. Miejscem spotkania jest McDonalds przy glownej autostradzie z Vancouver, przy zjezdzie na Chilliwack.
Wilki przybywaja wczesniej. Spotkanie poprzedza maly rekonesans. Wkrotce pojawia sie Anthony. Od razu nie podoba sie on graczom. Nowy Peugeot, perfumy i hamburgery - to nie styl zycia, ktory przystoi Uratha.
Anthony wiezie bohaterow w las, gdzie pokazuje im krwawa ofiare z krolikow, ktora zlozyl duchowi. Zasady sa proste: gracze musza odnalezc ducha i pokonac go. Nie wolno im go jednak zabijac, gdyz jest to jedynie test ich zdolnosci i zgrania. Jezeli go przejda Stary Orzel powie im, gdzie obecnie przebywa ojciec Roya.
Lowy przebiegaja bez przeszkod, gdyz krwawy trop jest swierzy. Wkrotce natrafiaja na kolejna ofiare ducha - martwego, wybebeszonego lisa. Wilki robia sie ostrozniejsze. Wkrotce sa blisko ofiary. Kiedy tylko Plama zostaje sam duch wykorzystuje sytuacje i atakuje.
Wywiazuje sie krotka walka, w ktorej nikt nie zdobywa przewagi. Szakal (w formie Gauru) pojawia sie znikad i lapie ducha, ktory niespodziewanie sie dematerializuje w towarzyszacej temu krwawej eksplozji. Jedno jest pewne: jezeli chca go schwytac musza pozbawic go Esencji, inaczej bedzie powtarzal owa sztuczke.
Duch podaza dalej szukajac kolejnych ofiar. Juz wie, ze wilkolaki sa dla niego zbyt silne. Podazajac jego tropem Utartha trafiaja na asfaltowa droge do Chilliwack. Podejrzenie, ze duch zmierza do miasta budzi poploch i gniew wsrod stada, ktore przyspiesza. Slychac krzy kobiety. Wkrotce odnajduje slad ducha wiodacy do...
Wataha przyspiesza. Jakis mezczyzna lezy w kaluzy krwi. Znajduja ducha na tylach. Roy stara sie uzyc daru by wybadac jego slabosc, ale brak doswiadczenia daje sie we znaki (oblal test!). Szakal w postaci Urshul dopada przeciwnika i wgryza sie w niego rzucajac jak szmaciana lalka (piec sukcesow!). Plama, ktory wczesniej wskoczyl na dach, zeskakuje miazdzac przeciwnika (2 sukcesy). Koniec walki. Materialna forma ducha zostala zniszczona. Bohaterowie oblali test Anthony'ego probujac ratowac zycie ewentualnych ofiar.
Bohaterowie wsciekli wracaja do Anthony'ego. Roy rzada wyjasnien w sprawie swojego ojca. Stary Orzel nie jest zachwycony ich postawa oraz tym, ze oblali jego maly "test", ale mimo wszystko podzieli sie swoja wiedza. Przyznaje, ze szlachetna postawa bohaterow zrobila na nim wrazenie.
------
Wiecej szczegolow na stronie kroniki www.odrzuceni.wordpress.com Z nudów odwiedzilem kilka saturnow i empikow by dokonac skromnych horrorowych zakupow, co przerodzilo sie niestety w spore zakupy, nie tylko horrorowe.
Kryminalni (sezony 1-6) Głupawy,ale kultowy serial, wiec trzeba miec
The Mist
Nieodwracalne (zapomnialem,ze Lobo przestrzegal iz to straszna kupa jest ;( )
Ziemia Potepionych - Dla Toma Savini
Evilenko
Impulse - Najdrozsze pojedyncze krajowe dvd jakie w zyciu kupilem bo 60zl za film bez zadnych dodatkow to zdecydowanie przesada, ale dla Willi F. wszystko
Ostatnia Misja - Mirus Baka
Jackie Brown
Anioly Smierci - dla krooliczka :*
Bone Eater - William Katt
Krwawa Masakra w Hollywood
Alone in the Dark - Tara Reid + obiecujace stworki na odwrocie okladki.
Rogue - wiadomo, arcydzielo.
Wojenny Biznes - Hilary Duff!
Frontieres
Ruiny
Zaginiona Kolonia (scifi channel)
Belfegor
Rambo II
Krwawy Trop
Boisko Bezdomnych (awruk po co? ) „The Midnight Meat Train” (2008. Ryuhei Kitamura) – Chyba nie ma wśród zagorzałych fanów horroru osoby, która nie czytała groteskowego opowiadania Clive’a Barkera „Nocny pociąg z mięsem” w wydanym po raz pierwszy w 1984 roku zbiorku „Księga krwi”. Film podąża za opowiadaniem dosyć wiernie. Przypomnijmy, iż opowiada ono o rzeźniku mordującym ofiary w nocnym metrze, którego wagony stawały się lepkie od krwi i wnętrzności. Kitamura nie bawi się w subtelność: film jest bardzo krwawy i atmosferyczny, niestety fabuła co pewien czas grzęźnie w głupocie i konfuzji. Vinnie Jones w roli rzeźnika w garniturku Mahogany’ego wypada wiarygodnie – dzierżony w jego dłoni ogromny młotek szybko pokrywa jucha. Szkoda, iż Kitamura wyraziściej nie przedstawił jego postaci... Na trop masakratora wpada fotograf (Bradley Cooper). Brutalność niektórych scen prawie zwala z fotela, lecz problem tkwi w komputerowej krwi (CGI blood) – uderzenie jednej ofiary w łeb młotkiem powoduje, iż wyskakuje jej oko z oczodołu. Owszem, wygląda to efektownie i niestety zbyt kreskówkowo jak na mój gust. W „The Midnight Meat Train” przemoc jest momentami za bardzo przesadzona przez co film nie szokuje, tak jak powinien. Niemniej horror Kitamury warto zobaczyć... W planach filmowa ekranizacja kolejnej opowiastki Barkera, a mianowicie „Bluesa świńskiej krwi”. Świetne kino chociaż zgadzam się z przedmówcą że film jest trochę nierówny. Niektóre ujęcia jak z filmów Gusa Van Santa a parę jak z horrów klasy c. I o ile tych drugich jest zaledwie kilka (dwa-trzy) to niesamowicie kontrastują z genialnie nakręconą całą resztą. Najbardziej kiczowata była scena ucieczki Chloe przed samochodem która zamiast skręcić w las biegła cały czas prosto, choc z pewnych względów musiało to tak wyglądać bo zaraz potem jest najważniejsza i najlepsza scena całego filmu. Cóż za kontrast! Więc być może tak właśnie miało to wyglądać
Jednak All the Boys Love Mandy Lane to slasherowe objawienie i na pewne mankamenty oko można przymknąć. Całość to taka zabawa konwencją, coś na wzór starszych slasherów ale z pewnymi nowymi rozwiązaniami. Pierwsze piętnaście minut naprawdę świetne, potem akcja trochę siada chociaż nadal jest nieźle. Końcówka to już majstersztyk. Jej przewrotność i pomysłowość olśniewa. Zachwycają też zdjęcia, montaż, świetne kadrowanie oraz perfekcyjnie dobrana muzyka (vide chociażby moment gdy Mandy wpada do dołu z ubitym bydłem oraz wcześniej wspomniana scena). Wyszło coś na wzór genialnego endingu Pułapki Davida Slade`a i to trzeba zobaczyć na własne oczy. No i gwiazda filmu - Mandy Lane czyli Amber Heard. Nie wiem gdzie się takie śliczności słodkości rodzą ale chociaż dla niej warto film Levine`a obejrzeć
Generalnie fani slasherów się nie zawiodą, reszta raczej tak przychylnie na ten film nie spojrzy. Obiektywnie powinno być 8/10 ale daje wysokie 9/10 bo w końcu All the Boys Love Mandy Lane... w niej naprawdę można się w zauroczyć ;D.
BTW. Mam nadzieje że wyda ktoś ten film w Polsce na DVD. Nie wiem kto w Vision, Imperial czy Monolith zajmuje się doborem tytułów ale mógłby zauważyć All the Boys Love Mandy Lane i A l`interieur zamiast wypuszczać takie gnioty jak Witamy w dżungli, Eksperyment SS, Krwawy trop czy Pterodaktyl. Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów,
Jako, że jest to mój pierwszy wpis na forum może trochę się przedstawię.
Na imię mam Damian, lat 20 i od wieku 11 lat do dziś pochłaniam książki Harrego Pottera (w sumie 7 tytułów). Jakoś tak wyszło, że co rok miałem nową książkę, a mój wiek za każdym razem pokrywał się z wiekiem bohatera co jeszcze bardziej pogłębiało przeżywanie przygód wraz z gł. postacią. Nie uważam, się za fana z gadżetami pani J. K. Rowling, ale bardzo szanuję same książki.
To była moja pierwsza przeczytania książka w całości i to dzięki niej zainteresowałem się lekturą fantastyczną. Do dziś prócz serii HP przeczytałem książki "Duch Kapitana Grimstona (Mary Arrigan)" i "Johnny Dixon - Mumia i testament milionera (John Bellairs)" oraz 2 inne książki, których tytułów sobie nie wspomnę. Ktoś przyniósł do domu pewnie zakupione w biedronce po przecenie to zabrałem się za czytanie.
Niedawno pod wpływem pozytywnych opinii i osiągnięć autora zdecydowałem się postawić wszystko na jedną kartę i zakupić sporo książek Steven Erikson "mistrza" gatunku fantasy:
1. PRZYPŁYWY NOCY Tom 1 Misterny plan Opowieść z Malzańskiej księgi poległych
2. PRZYPŁYWY NOCY Tom 2 Siódme zamknięcie Opowieść z Malzańskiej księgi poległych
3. DOM ŁAŃCUCHÓW
4. KRWAWY TROP
Szczerze mówiąc po przeczytaniu 2 rozdziałów pierwszej książki wiedziałem już, że nie każde fantasy jest dla mnie. Średniowiecze i pisanie zakręconym stylem ciężko odbieram i odstawiłem książki na półkę. Autor powinien pokazywać już w pierwszych linijkach swojej lektury co da czytelnikowi, ale szczegółowe opisy rozrywanych kończyn ostrzem miecza po napadzie na grupkę ludzi mnie nie kręci, a chyba to jedyny moment, który bardziej został mi w głowie. Nie wiem gdzie tam tajemnica, magia i trzymanie w napięciu (może później bym do tego doszedł), ale mimo to średniowiecze do mnie nie trafia. Do tego pisanie stylem lirycznym(?) ("matowa, łaciata szarość na górze i na dole, mącona gdzieniegdzie ciemniejszą barwą mułu") może było modne 200 lat temu, ale teraz można pisać bardziej współcześnie.
Przepraszam, jeśli ktoś lubi te książki. Są to moje subiektywne opinie, z którymi nie trzeba się zgodzić.
Dużo bardziej pozytywnie oceniam drugą i trzecią wymienioną w tym temacie przeze mnie książkę "Duch Kapitana Grimstona" i "Johnny Dixon". Lekkie, proste, ale tajemnicze i potrafiąca utrzymać napięcie i ciekawość do samego końca. Nie uważam ich za dzieło sztuki, ale książki ciekawe, do których warto wrócić.
Tak więc, wiecie co lubię, czego nie lubię. Waszym zdaniem jestem wymagający, czy wybredny?
Chcę dokonać ponownego zakupu w Gandalfie.
Czy możecie na bazie własnych doświadczeń polecić mi coś co czytało Wam się łatwo (było pisane inaczej niż książki Stevena Eriksona), a do tego było przepełnione tajemnicą, fantastyką, czy dreszczykiem po brzegi? Właśnie w Polsce wydano piąty tom cyklu - i korzystając z tej okazji chciałbym zapytać, czy pośród Elendili znajdują się jacyś jego fani? IMHO to najlepsze fantasy przełomu wieków - i jedne z najlepszych jakie kiedykolwiek stworzono.
Może na zachętę kilka słów o całym cyklu. Po pierwsze, docelowo składać się będzie z 10 powieści i 2 nowelek - z czego jak dotąd powstała już połowa. Kolejne części wydawane są w cyklu rocznym mniej więcej, w Polsce ukazują pół roku później, dzięki heroicznej postawie tłumacza Michała Jakuszewskiego (oklaski!).
Polskie tytuły: 'Ogrody księżyca', 'Bramy domu umarłych', 'Krwawy trop', 'Wspomnienie lodu' (2 tomy), 'Dom łańcuchów' (2 tomy), 'Przypływy nocy' (2 tomy, podobno także hardcover). Wydawcą jest Mag.
Mocne punkty twórczości Eriksona:
1) militaria - jak sam tytuł serii wskazuje, narracja prowadzona jest (głównie, choć nie tylko) z punktu widzenia żołnierzy, walczących za i przeciwko Imperium Malazańskiemu. Scenki batalistyczne są miodne bardzo, szczególnie polecam kampanię 'Sznur Psów' w 'Bramach domu umarłych' i oblężenie Capustanu w 'Wspomnieniu lodu'. Erikson połączył ze sobą organizacje wojsk Cesarstwa Rzymskiego z mentalnością US Marine Corps oraz magicznym odpowiednikiem doktryny Air Land Battle - i to, co mu wyszło, naprawdę działa.
2) kultura - Erikson jest z wykształcenia archeologiem i antropologiem, i to widać. Świetnie opisane narody i plemiona świata MKP. Do tego odpuścił sobie wymyślanie dziwnych ras (no, może poza K'Chain Che'Malle i obcymi Tiste), koncentrując się na rozpisanej na setki tysięcy lat historii ludzkości.
3) magia i bogowie - wreszcie jakaś oryginalna koncepcja, ale bez spoilerów nie da się jej opisać ;-)
Gorąco polecam cały cykl - szczególnie 'Bramy domu umarłych' (z powodu niejakiego Coltaine).
* Musisz się zalogować aby zobaczyć linki * Jaka tam okazja... Lec do sklepu i kupuj Ogrody Ksiezyca. Krwawy Trop to tylko namiastka.
czesc Malazanskiej Ksiegi Poleglych
Ja czyta?em tylko "Krwawy trop" (bo tylko 9 PLN kosztowa?o ;P) i w sumie do?? mi si? spodoba?o. Kilka przyk?ad?w czarnego humoru ("nag?y upadek maga", "r??owiaczki" ), ciekawy, cho? nadal z deka mroczny pomys?... je?li b?d? mia? okazj? dorwa? co? jeszcze z tej serii Erikssona - to przeczytam Zdrowe zwłoki
Krwawy trop Zdrowe zwłoki?
jak nie to to Krwawy trop
Wyszedł na zewnątrz. Owinął się płaszczem podbitym futrem. Znów miał na palcach pierścienie. Przebieranie się za zarządcę nie miało już sensu; spełniło swoją rolę w drodze, w gospodach między Cartadą i Ragosą. W dwóch szkatułach, które pozwolił wziąć Zabirze, wieźli klejnoty wartości królestwa. Krwawy trop??
to źle... to może
Zdrowe zwłoki?
Coś prostego...
Właśnie wtedy wyrzekł te słowa, które każde nadyryjskie dziecko wysysa z mlekiem matki:
Jesteśmy Nadirami,
Dziećmi młodości,
Rozlewem krwi,
Ciosem topora,
Zwyciężymy. Dowódca brygady Vrihedd, był Isengrim Faoiltiarna, zwany żelaznym Wilkiem - nie pamiętam jednak nazwy stopnia wojskowego.
P.S. Swoją drogą fajnie by było jak byś podała tytuł książki a nie tylko cyklu Jak kiedyś zadam jakieś pytanie z Prachetta i podam Świat Dysku jako źródło, to ciekawe ile będziesz tego szukać
EDIT - dostałem potwierdzenie na PW, ale pytanie zadam dopiero po 21.30, jak wrócę z pracy.
EDIT godz 22.17:
Myslałem, myslałem i wymysliłem :
Jaki przydomek miał Emancipor Rees przed podjęciem służby u Bauchelaina i z czego on wynikał? Steven Erikson "Krwawy Trop" Hmm...
Upadłym?
Nie wiem czy właśnie o to ci chodziło mając na myśli rodzaj, więc czekam na potwierdzenie.
EDIT
No więc zanim został upadłym był aniołem miecza
W jakim celu zabijał morderca w książce "Krwawy Trop" Eriksona? Malazańska Księga Poległych jest cyklem fantasy pisanym przez Stevena Eriksona. Jest uważana za najlepszy cykl fantasy lat dziewięćdziesiątych. Jest to prawdziwie epicka saga opowiadająca o losach Imperiów, poszczególnych jednostek, bogów. Wojna, miłość, zdrada - te wszystkie wątki i wiele, wiele innych przewijają się przez cały cykl. Erikson zaplanował swoją sagę na dziesięć tomów. Napisał na razie pięć.
Dotychczas w Polsce ukazały się:
1.Ogrody Księżyca (Gardens of the Moon)
2.Bramy Domu Umarłych (Deadhouse Gates)
3.Wspomnienie Lodu (Memories of Ice)
a.) Cień przeszłości
b.) Jasnowidz
4.Dom Łańcuchów (House of Chains)
a.) Dawne Dni
b.) Konwergencja
5.Przypływy Nocy (Midnight Tides)
a.) Misterny Plan
b.) Siódme Zamknięcie
Poza wyżej wymienionymi w Polsce ukazało się także opowiadanie ze świata Malazańskiej Księgi Poległych - Krwawy Trop (Blood Follows). Mają się ukazać kolejne.
Tym, którzy są zaintresowani przepiszę tekst, znajdujący się na tylnej stronie okłądki pierwszego tomu. Oto on:
"Krwawa i wyczerpująca wojna trwa już dwanaście lat. Rządzone twardą ręką Imperium Malazańskie podbija jedno Wolne Miasto po drugim. Jego niezwyciężone legiony, prowadzone przez potężnych czarodziejów prą coraz dalej na południe - w kierunku legendarnego Darudżystanu...
Tam rozegra się ostatni akt dramatu. W eksplozji czarów z Malazańczykami zetrze się sam Anomander Rake, najpotężniejszy z żyjących magów, włądca latającej fortecy Odprysk Księżyca...
Wcześniej jednak na ulicach metropolii dojdzie do zaciekłych zmagań. Imperialni Podpalacze Mostów - elitarna jednostka cesarzowej Laseen - rzuca wyzwanie zabójcom Rake'a i ich sprzymierzeńcom...
Ogrody Księżyca Stevena Eriksona są jednym z najlepszych debiutów fantasy ostatniej dekady - barwną, epicką opowieścią, oszałamiającą rozmachem kreowanych wizji, bogactwem świata i mnogością pomysłów"
Cóż mogę dodać więcej? Powiem tylko tyle, że cykl Eriksona wraz z cyklem Pieśń Lodu i Ognia Georga R.R. Martina są obecnie najpopularniejszymi książkami fantasy w Polsce. A w mojej opinii "Krwawy trop" jest lepszy. Zobaczymy jak będzie się prezentować nowa nowelka. AM pisał zdaje się, że w pierwszym półroczu się ukaże.
Shadow: ja zazdroszczę że masz 7 tom, ja mam do drugiego i Zdrowe Zwłoki (Zdrówko!) Przed Zdrowymi zwłokami warto by przeczytać Krwawy trop, tak chronologicznie wypada. hmm... warto przeczytać "Krwawy trop" i "Zdrowe zwłoki "(ach ten czarny humor...) ???
Bo po 10zł w Empiku to może się skusze
A 'Wspomnienie Lodu' też jest bardzo dobre. Dowiadujemy się wiele o przeszłości (w zasadzie prehistorii). Dowiadujemy się czym jest Sen Pożogi, w całej krasie pokażą się Podpalacze Mostów, ciężko ich nie lubić
Ha, skończyłam, skończyłam 'Wspomnienie lodu' :D Drugi tom ekspresowo, bo w bodajże 4 dni :D. Podobnie jak 2 poprzednie jest wstrząsający, ciężko się od niego oderwać, od *świetnie* kreowanych i prowadzonych bohaterów a także samej akcji i jej nagłych zwrotów... Faktycznie, iwele się wyjaśnia, chociaż przeraża trochę rozpiętość pewnych wydarzeń- nie setki, nie tysiące, ale właśnie setki tysięcy lat...
A Podpalacze Mostów są WIELCY.
-Czy to długo potrwa?- zapytała pani Zawiść. Jej głos przebił się w jakiś sposób przez tumult i wypełnił echem uszy przepychającej się przez ciżbę Wykałaczki. Urdomeni mieli lepsze zbroje, byli świeżsi i mieli po swojej stronie zaskoczenie. Zobaczyła, że Bucklund zatoczył się nagle do tyłu. Miecz odrąbał mu połowę głowy.
-Nie- wychrypiała, gdy padło dwóch następnych Podpalaczy Mostów- Niedługo...
Świetna była iMO postać mhybe, to, jak zmieniał się wraz z upływem czasu i sił jej stosunek do Srebrnej Lisicy. Świetni byli Bauchelain i Korbal Broach <- ale to dlatego, że pierwszym, co wogl czytałam z Eriksona było to opowiadanie, 'Krwawy trop', i pewien sentyment do tej dwójki mam;). Ale i tak najlepszym- i najsmutniejszym- jest wątek Korlat i Sójeczki. ... Ostatnio jestem zafascynowana tą serią. Moim zdaniem autor dorównuje G.R.R. Martinowi. Czy ktoś jeszcze to czytał?
Nie są to na pewno książki dla dzieci. Czyta się je ciężko, język jest dość trudny i toporny. Ale dlaczego miałby być inny? W końcu opowiada o żołnierzach. Ich zwykłym codziennym życiu. Co z tego, że świat i otoczenie są niezwykłe? ;) Świat wypełniony magią, bogami, demonami i duchami przodków. Autor stworzył wiele ras, ale nie spotka się tam elfów, krasnoludów i orków.
Mnie do przeczytania zachęciła informacja, że 'Malazańska Księga Poległych' trochę przypomina 'Czarną Kompanię'. Ale uważam, że jest znacznie lepsza. No może oprócz początku każdego tomu (zawsze było mi ciężko przebrnąć przez pierwsze 100-150 stron), przede wszystkim ze względu na inność wykreowanej rzeczywistości. Ale naprawdę warto.
Streszczenie może wydawać się dość zwyczajne: oto Imperium Malazańskie rozszerza swe granice ogniem i mieczem, ale w podbitych krajach ustanawia prawo, porządek i przynosi dobrobyt (takie ma założenia). Ale to tylko bardzo ogólny zarys. Autor koncentruje się na życiu jednostek i grup, przede wszystkim wojskowych (przedstawieni tam Podpalacze Mostów, wzorowani może na Czarnej Kompani, przerośli ją dawno, są najlepszym moim zdaniem 'bohaterem zbiorowym'), ale nie tylko. To co mnie zaskoczyło, a na początku trochę przytłoczyło, to długa historia, wiele różnych wątków (można się odrobinę pogubić). A najlepsze jest to, że wszystko trzyma się kupy i jak się później okazuje ma swój sens (czego mi zabrakło np. w 'Achai' ;) ).
Seria jak na razie składa się z pięciu tomów:
1. Ogrody Księżyca
2. Bramy Domu Umarłych
3. Wspomnienie Lodu (w dwóch częściach:
- Cień przeszłości
- Jasnowidz)
4. Dom Łańcuchów (też w dwóch:
- Dawne dni
- Konwergencja)
5. Przypływy Nocy (również:
- Misterny Plan
- Siódme zamknięcie)
Oprócz tego jest krótkie opowiadanie z tamtego świata pt. 'Krwawy Trop', pokazuje charakterystyczny język Eriksona, ale nie ma dużego związku z resztą serii.
Najtrudniejszy jest pierwszy tom, większość przedstawionych tam działań robi się czytelna dopiero po lekturze 'Wspomnienia Lodu', ale z nawiązką zwracają to 'Bramy...', jest to najlepsza książka fantasy jaką przeczytałam (a mam ich już trochę za sobą :P)
Coltaine i jego Sznur Psów zostaje w pamięci na długo.
Polecam z całego serca (i nie zrażać się trudnym początkiem ;) )
Te książki wzbudziły we mnie wiele emocji, co już dawno się nie zdarzyło. Ech... mogłabym jeszcze wiele napisać. Ale po co? :P Spróbujcie przeczytać sami. Dla mnie 10. Choć moja żona oceniła cykla jako typowo męskie fantasy ( ale ona woli Martina bo to typowo kobiece fantazy - ach nie ma to jak podziały )
Co do 2 pytania to jak najbardziej. Dwa pierwsze tomy są w sumie samodzielnymi knigami, które dopiero w kolejnych tomach się wiążą. Ale nie zdziw się jak czytajac np. 1 część 4 tomu przez pół ksiazki nie znajdziesz nic wspónego z poprzednimi.
W sumie jak nie jesteś zdecydowany proponuje ci liznąć Eriksona przez przeczytanie 2 stustronnicówek będżcych zamkniętymi opowiadankami osadzonymi w świecie Księgi Poległych - Krwawy Trop lub Zdrowe Zwłoki Dziś dotarły dwie paczki z dwóch różnych krańców Polski:
Bułyczow - Milion przygód
Erikson - Krwawy trop Steven Erikson - "Krwawy trop" i "Zdrowe zwłoki"
Bardzo sympatyczne króciutkie czytadła do których pewnie jeszcze wrócę, jest akcja, jest humor i są 'sympatycznie' bohaterowie. Tłumaczenie nazw własnych na język polski nie raz sprawiło, że się uśmiechnęłam Z "Malazańskiej Księgi Poległych" przeczytałem do tej pory pięć tomów, a także dwie nowelki: "Krwawy Trop" i "Zdrowe Zwłoki" oraz powieść Esslemonta "Noc Noży". Generalnie saga prezentuje bardzo wysoki poziom i tak jak nie przepadam za wielotomowymi opowieściami, tak "Malazańska" wywiera na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Poziom jest równy w praktycznie każdym tomie, co mnie osobiście bardzo zaskoczyło, ciężko jest bowiem go utrzymać przez ileś grubych tomiszczy. Co prawda na początku "Ogrody Księżyca" czytało mi się bardzo ciężko, natłok postaci wręcz przytłaczał, wejście w nowy świat nie było łatwe, tym bardziej, że autor informacje o nim dawkował bardzo oszczędnie. Jednak ten zabieg okazał się być słusznym, ponieważ z tym większą przyjemnością odkrywałem z kolejnymi tomami coraz to nowe szczególiki i powiązania, postacie odsłaniały swoje twarze i sekrety, zmieniając niekiedy całkowicie swój wizerunek a mało znaczący bohaterowie mogli odegrać w przyszłości naprawdę ważne role. Akcja nie jest przewidywalna, wydarzyć się może praktycznie wszystko, z tym większą przyjemnością się więc czyta, gdy odczuwa się ciągłą niepewność (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) odnośnie akcji i bohaterów. Każdy może zginąć, więc do nikogo nie można się za bardzo przywiązywać.
Przed lekturą tomów piątego i szóstego muszę sobie jednak przypomnieć poprzednie, ale to przy większej ilości wolnego, bo dużo czasu to może zająć, trochę z głowy wyleciało a warto wszystko dobrze pamiętać, by odkrywać nowe smaczki i bardziej cieszyć się z lektury. A jest z czego, "Malazańska" to kawał znakomitej roboty. Cała (czyli te 5 tomów, które do tej pory przeczytałem).
Nowelki "Krwawy Trop" i "Zdrowe Zwłoki" też czytało mi się nieźle, ale są pisane w innym stylu niż reszta, są jednowątkowe, co było jakimś tam przeskokiem po głównej części sagi. Ale też czyta się to dobrze, jest tu dużo czarnego humoru i rozwinięcie losów pewnych pobocznych postaci.
IMO znakomita seria, na pewno będę kontynuował swą przygodę z nią. Przeczytałem: "Ogrody...", "Bramy...", "Zdrowe zwłoki" i "Krwawy trop" i muszę powiedzieć, że spodobało mi się. Poluję na resztę cyklu. Jest jeszcze "Noc noży" Esslemonta (jeszcze nie czytałem) z tego samego świata i dwie minipowieści "Zdrowe zwłoki" i "Krwawy trop" Ericksona
Anna, główna bohaterka filmu jest zwykłą dziewczyną, prowadzącą spokojne życie.
W pewnym momencie na swojej drodze spotyka tajemniczego Chrisa, który podaje się za policjanta.
Okazuje się jednak, że zamiast mandatu, ten zapisuje jej na ręce swój numer telefonu. Początkowo niepewna,
w końcu jedzie na spotkanie. Po upojnej nocy wraca do domu. Następnego dnia przychodzi do niej jej
chłopak Michael. Wybierają się razem w góry na przejażdżkę rowerową. Niespodziewanie pojawia się Chris...
zabija jej chłopaka. Przerażona Anna ucieka, a ten zaczyna ją ścigać.
Dopiero teraz Anna rozumie jaki popełniła błąd. Niestety jest już za późno.
Chris nie podda się dopóki jej nie schwyta.
reżyseria Robert Krause
scenariusz Florian Puchert, Robert Krause
zdjęcia Ralf Noack
muzyka Ben Bartlett
od lat: 15
czas trwania: 87 min
produkcja: Niemcy
gatunek: Thriller, Horror
data premiery: 2006-04-20 (Świat)
ZASYSAJ Wreszcie ktoś się nawrócił na Markolfie!
Gratuluję Janku bardzo dobrego wyboru literatury Obie sagi (i Martina, i Eriksona) są świetne i cudowne, a zarazem całkowicie odmienne od siebie. Takich autorów mógłbym czytać całe życie
Przeczytałeś wszystkie tomy "Pieśni Lodu i Ognia"? Mi się chyba najbardziej podobała "Nawałnica mieczy".
A co do "Malazańskiej Księgi Poległych". Na początku tez miałem problem w rozeznaniu się co i jak, a jak już sobie w końcu wszystko poukładałem, to zaczęła się druga księga z innymi bohaterami xD Jednak coby nie mówić - warto sięgnąć po ten cykl.
Niestety przeczytałem już wszystkie tomy Eriksona i teraz muszę czekać do kwietnia na tom ósmy
Najbardziej podobał mi się trzeci tom - "Wspomnienie lodu".
I przestrzegam, że drugi tom opowiada głównie o innych bohaterach niż tom pierwszy Wiele osób uważa go za najlepszy.
Polecam też sięgnięcie po inne książki Martina. Praktycznie każda jest w innych klimatach:
- "Ostatni rejs <<Fevre Dream>>" - o rejsie parowca po Missisipi (oczywiście jest też wątek fantastyczny. Radzę nie czytać blurba o tej książce, bo za szybko się dowiesz o tym wątku i nie będzie odkrywania tajemnicy ). I końcówka jest bardzo klimatyczna - ostatni rozdział osatecznie zadecydował, że tej książce dałem na Biblionetce 6
- "Światło się mroczy" - powieść science-fiction. W sumie dość krótka i mało rozbudowana, ale mnie wciągnęła.
- "Retrospektywa" t. I i II - najważniejsze opowiadania Martina zebranie w jeden zbiór. Dodatkowo jest parę "przedmów" autora dotyczących jego rozwoju literackiego. W I tomie jest parę jego początkowych opowiadań, które nie są najwyższych lotów, ale inne są fajne. Tom drugi jest według mnie lepszy - są w nim głównie opowiadania science-fiction.
Jest jeszcze "Rockowy Armageddon", ale go jeszcze nie czytałem i raczej nie będę czytać
A z Eriksona polecam także, po przeczytaniu trzeciego tomu, sięgnięcie po nowelki z tego świata (Krwawy Trop, Zdrowe Zwłoki, Męty Końca Śmiechu). Może nie są one wybitne, ale warto po nie sięgnąć, zwłaszcza jak się kocha Księgę.
Szkoda, że kolejny tom Martina będzie na święto nigdy -_- Z tempem jego pisania, jest bardzo prawdopodobne, że nie zdąży ukończyć "Pieśni..." przed śmiercią... Bo zostały mu 3 tomy, a pisze bardzo wolno (4 tom był chyba 5 lat po trzecim, a tom piąty pisze już chyba trzy lata...). Właśnie sobie zamówiłem Bramy Domu Umarłych (drugi tom cyklu Malazańska Księga Poległych) i Krwawy Trop (nowelka odbywająca się w tym świecie) Wielu ludzi pyta o czym to jest? Otóż najprościej jest to wyrazić jednym słowem "Wojna" O tym właśnie pisze Erikson. Zręcznie pokazuje swoim piórem jak upadają stare a powstają nowe cywilizacje. Stworzył on własny świat z historią sięgającą daleko wstecz do tego bawi czytelnika żołnierskim humorem. Cykl jest rozplanowany na 10 tomów , póki jest ich 8 + dwie niezależne nowelki ze świata Malazańskiej Księgi Poległych: Krwawy Trop i Zdrowe Zwłoki.
Aby widzieć link, musisz się zarejestrować! Krwawy trop/Blood Trails (2006) LEKTOR PL
http://rapidshare.com/fil...orror.part1.rar
http://rapidshare.com/fil...orror.part2.rar
http://rapidshare.com/fil...orror.part3.rar
http://rapidshare.com/fil...orror.part4.rar Krwawy Trop / Blood Trails *2006* [ DVDRip - RMVB - Lektor PL
Anna pewnie nigdy nie poszłaby z Chrisem do jego mieszkania, gdyby wiedziała, jakie to będzie miało konsekwencje. Po upojnej nocy, wiedziona wyrzutami sumienia, proponuje swojemu chłopakowi Michaelowi romantyczny wypad w góry. Z początku nic nie zakłóca pięknej wycieczki rowerowej. Ale nagle pojawia się Chris... zabija Michaela... i zaczyna ścigać Annę. Anna zjeżdża z góry w wyścigu o własne życie. Każda trasa, każda ścieżka i każdy ślad wiodą do przerażającego końca. Poczucie winy, strach i ból wydają się jej teraz niczym...
Obsada:
Rebecca R. Palmer jako Anne
Ben Price jako Chris
Tom Frederic jako Michael
J.J. Straub jako Ranger
Johann Daiminger jako Forest Worker 2
Christian Heiner Wolf jako Policeman 1
Maximilian Boxrucker jako Policeman 2
Kurt Rauscher jako Forest Worker 1
Produkcja: Niemcy
Gatunek: Horror, Thriller
Data premiery: 2006-04-20 (Świat)
Czas trwania: 87
Reżyseria: Robert Krause
Scenariusz: Robert Krause, Florian Puchert
Zdjęcia: Ralf Noack
http://rapidshare.com/fil...vbLPl.part1.rar
http://rapidshare.com/fil...vbLPl.part2.rar
http://rapidshare.com/fil...vbLPl.part3.rar
produkcja: Niemcy
gatunek: Horror, Thriller
data premiery: 2006-04-20 (Świat)
reżyseria Robert Krause scenariusz Robert Krause, Florian Puchert muzyka Ben Bartlett od lat: 15 czas trwania: 87
Anna (Rebecca Palmer) pewnie nigdy nie poszłaby z Chrisem (Ben Price) do jego mieszkania, gdyby wiedziała, jakie to będzie miało konsekwencje. Po upojnej nocy, wiedziona wyrzutami sumienia, proponuje swojemu chłopakowi Michaelowi (Tom Frederic) romantyczny wypad w góry. Z początku nic nie zakłóca pięknej wycieczki rowerowej. Ale nagle pojawia się Chris... zabija Michaela... i zaczyna ścigać Annę. Anna zjeżdża z góry w wyścigu o własne życie. Każda trasa, każda ścieżka i każdy ślad wiodą do przerażającego końca. Poczucie winy, strach i ból wydają się jej teraz niczym...
DVDRip Lektor PL rmvb
http://rapidshare.com/fil..._TROP.part1.rar
http://rapidshare.com/fil..._TROP.part2.rar
http://rapidshare.com/fil..._TROP.part3.rar
http://rapidshare.com/fil..._TROP.part4.rar
Krwawy Trop (Blood Trails) /2006/
Polcam dla fanów klasycznych thrillerów, oraz dla tych którzy lubią filmy o bezludnych lasach i błądzeniu w górach, wszystko to ze śmiercią w tle... a raczej ucieczką przed nią! Niektóre decyzje podejmowane przez bohaterkę są nielogiczne dla widza. Mając możliwość dotarcia do miasta wykazuje się olbrzymią, nielogiczną i irracjonalną dla widza odwagą by wrócić na miejsce zbrodni.
Muzyki i efektów dźwiękowych w tym filmie praktycznie nie ma. Są za to bardzo długie chwile ciszy. Ktoś kto rozpocząłby oglądanie filmu w takim momencie, zapewne szybko poczułby irytację z tego powodu.
Film jest niskobudżetowy. W całym filmie wystąpiło 8 osób. W tym chyba pięciu Niemców. By było jeszcze taniej zatrudniono dwóch (drwale w lesie), którzy nie znali angielskiego, więc nic nie mówili. Wskazywali tylko rękoma, jakby byli niemowami. Wyglądało to nienaturalnie i zabawnie.
Ocena 3/10
Co za syff, no zdzierżyć nie da się. Krwawy Trop (Blood Trails) /2006/
Polcam dla fanów klasycznych thrillerów, oraz dla tych którzy lubią filmy o bezludnych lasach i błądzeniu w górach, wszystko to ze śmiercią w tle... a raczej ucieczką przed nią! Krwawy trop to krótka 100-stronnicowa opowaistka ze świata Eriksona. Klasyczne dark fantasy i widać fascynację Leiberem, o której autor zresztą wspomina we wstępie.
Dobre dla tych, którzy mają ochotę na próbkę Eriksona. Witam,
Wróciłem po długiej przerwie, ale teraz będę częściej tu zaglądał. W amazonie można już kupić tom pierwszy 7 części!!!. Tom drugi ma mieć premierę na wiosnę 2008. Szczerze mowiąć muszę przeczytać całość jeszcze raz bo po dodaniu kolejnych części wszystko odbiera się inaczej. Ciekawostką są dwie mikronowelki: "Krwawy trop" i "Zdrowe zwłoki". Ponadto wyszła opowieść współtwórcy świata Malazu pana Iana Esselmonta pt.: "Noc Noży". Styl pisania zupełnie inny niż u Eriksona, ale za to wnosi trochę wiadomości o początkach imperium malazańskiego. Zresztą wreszcie będę miał czas, aby nadrobić zaległości literackie i forumowe też.
Pozdrawiam
PhD Natan
http://www.megaupload.com/?d=AM5N8RUU
http://www.megaupload.com/?d=IGZTKW4D
http://www.megaupload.com/?d=8X2CGFX2
Shiri Appleby urodziła się siódmego grudnia 1978 roku w Panorama City. Przygodę z filmem zaczęła dość wcześnie, bo już jako 4 latka grywała w reklamówkach. Jednak dopiero w 1987 roku rozpoczęła prawdziwą karierę filmowa , grając między innymi w „Czasie zabijania”. Zaczeła coraz częściej pojawiać się w serialach takich jak „Ostry dyżur”, "Knight & Daye" i "Sunday Dinner". Ale dopiero rola Liz u Jasona Katimsa przyniosła jej prawdziwą popularność, grając w ‘Roswell” zyskała rzeszę fanów. Jej kariera ciągle się rozwija.
2007: What Love Is jako Debbie
2007: Charlie Wilson's War jako Jailbait
2006: Rozkosz zabijania (Thrill of the Kill) jako Kelly Holden
2006: Widzę-cię.com (I-See-You.Com) jako Randi
2006: Miejsce zbrodni (Killing Floor, The) jako Rebecca
2006: I'm Reed Fish
2005: Under the Undertow jako ona sama
2005: When Do We Eat? jako Nikki
2005: Spustoszenie (Havoc) jako Amanda
2005: Wszystko, czego pragniesz (Everything You Want) jako Abby Morrison
2005: Pizza z sercem (Pizza My Heart) jako Gina Prestolani
2004: Darklight jako Lilith
2004: Mroczne dziedzictwo (Undertow) jako Violet
2003: Battle of Shaker Heights, The jako Sarah
2003: Skin Horse, The jako Carla
2003: Project Greenlight 2 jako Ona sama
2002: Wielbicielka (Swimfan) jako Amy Miller
2000: Time for Dancing, A jako Samantha 'Sam'
1999: Trzynaste piętro (Thirteenth Floor, The) jako Bridget Manilla
1999: Z życia gwiazd (Movie Stars) jako Lori (gościnnie)
1999-2002: Szał na Amandę (Amanda Show, The) jako Głuptaska (gościnnie)
1999: Deal of a Lifetime jako Laurie Petler
1999-2002: Roswell: W kręgu tajemnic (Roswell) jako Elizabeth 'Liz' Parker Evans
1999: Gorsza siostra (Other Sister, The) jako Free Sample Girl
1997-2001: City Guys jako Cindy (gościnnie)
1997-2001: City Guys jako Cindy
1996-2007: Siódme niebo (7th Heaven) jako Karen (gościnnie)
1995-2001: Xena: wojownicza księżniczka (Xena: Warrior Princess) jako Tara (gościnnie)
1994: Ostry dyżur (ER) jako Pani Murphy (gościnnie)
1994: Ostry dyżur - pilot (ER) jako Pani Murphy
1993: Rodzinne marzenia (Family Prayers) jako Nina
1993-1994: Against the Grain jako Claire (gościnnie)
1992: Idealna rodzinka (Perfect Family) jako Steff
1991: Sunday Dinner jako Rachel
1990-2000: Beverly Hills, 90210 jako René (gościnnie)
1990-2000: Beverly Hills, 90210 jako René (1999)
1990: Kocham cię na zabój (I Love You to Death) jako Millie
1989: Knight & Daye jako Amy Escobar
1989-1993: Doogie Howser, lekarz medycyny (Doogie Howser, M.D) jako Molly Harris (gościnnie)
1989-2001: Słoneczny patrol (Baywatch) jako Jennie (gościnnie)
1988: Światełko w tunelu (Go Toward the Light) jako Jessica
1988-1992: Kochany John (Dear John) jako Dziewczyna (gościnnie)
1988: Ukąszenie (Curse II: The Bite) jako Grace
1987: Krwawy trop, czyli historia mafijnej zony (Blood Vows: The Story of a Mafia Wife)
1987-1988: Bronx Zoo, The jako Nicole (gościnnie)
1987: Czas zabijania (Killing Time, The) jako Annie Winslow
1987-1991: thirtysomething (gościnnie)
1987-1991: thirtysomething jako Little Hope
1987-1988: Bronx Zoo, The jako Nicole
1986: Mystery Magical Special jako Shiri
1984-1993: Santa Barbara jako Katie (gościnnie)
1984-1992: Who's the Boss? (gościnnie)
1979-1993: Knots Landing
1979-1993: Knots Landing jako Mary Frances w wieku 10 lat (gościnnie) Krwawy Trop - Blood Trails.
Jestem strasznie zawiedziony tym filmem - wyłączyłem po 40 minutach.
ed2k://|file|Krwawy%20Trop%20-%20Blood%20Trails.(2006).Lektor%20PL.avi|733859840|5B93EFB95593E1B721425882461F8475|/ szukam tych filmów z polskim lektorem bo z napisami mam
SOURCE............: DVD5 PAL
RUNTiME...........: 86 Mins
ViDEO RESOLUTiON..: 640x272 (2.35:1)
ViDEO BiTRATE.....: 988 kbps
AUDiO FORMAT......: 128 kbps VBR MP3
WIELKOŚĆ........: 7oo MB ed2k://|file|Blood%20Trails%202006%20Dvdrip%20Xvid-Davinci.avi|734009344|C6852E8E8DAE9A11CC35E005340000CD|h=T742UMETVETZOMI5PR3VVKEWIBTBFMIT|/
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plpiotrrucki.htw.pl
|
|