Witam, w Golfie IV TDI PD 2002 rok ustawiony jest krótki sygnał dźwiękowy przy zamykaniu i otwieraniu drzwi, wiem że można to wyłączyć wchodząc w moduł komfortu, adaptacja, kanał 06 i 07 (bo na tych kanałach jest dźwięk przy otwieraniu i zamykaniu) a następnie wartość 0 dla wyłączonego i 1 dla włączonego. Włączyłem to bez problemu natomiast wyłączyć już nie mogę. Wartość 1 przyjęło a wartości 0 teraz już nie chce, używam Polskiego VAGa ponieważ VAG-COMa pełnej wersji nie posiadam, a jak wiadomo w demie nie można przeprowadzić adaptacji. Co może być przyczyną ?
PS. Zauważyłem też, że reszty również nie mogę wyłączyć, np. zamykania drzwi powyżej 15 km/h. Witam.
Będąc w module komfortu "Comf.mod.-046" -> "Adaptacja-07" wyłączłem na kanale 009 powiadamianie kierunkowskazami zamykanięcia c.zamka. Czyli "New value = 0", wyszedłem z adaptacji, wyszedłem z modułu komfortu aby zakończyć komunikację ze sterownikiem. Wyłączyłem stacyjkę i próba. Przy zamykaniu kierunki nie migneły, ale za to przy otwieraniu syrena podała krótki sygnał (pomimo że funkcji tej nie zmieniałem - wcześniej nie powiadamiała o zamykaniu lub otwieraniu). Wszedłem więc ponownie aby na kanale 009 zmienić ustawienie na takie jak było (wartość ON). Zrobiłem co trzeba i... ważny telefon. Po powrocie zamiast wyjść z adaptacji (bo zapomniałem się), weszłem do kanału 008 aby wyłączyć dźwięk syreny przy otwiweraniu. Wpisałem wartość "0" i "Save". Przez chwilę program zamarł i zerwał komunikację ze sterownikiem. Wyszedłem więc przez 06 z adaptacji, przez 06 z modułu komfortu, wyłączyłem stacyjkę. Ponownie wszystko uruchomiłem i chcąc wejść do modułu 046 sterownik nie odpowiada - brak łączności. Sprawdziłem więc komunikację z innymi sterownikami (Silnik, Zegary) wszystko działa. Dlaczego więc przestał komunikować się moduł komfortu? Uszkodziłem go w te sposób? Nadmienię, że centralny zamek działa. Zmienił się jedynie sygnał syreny z jednego piknięcia na dwa, przy otwieraniu zamków.
Czy można coś z tym zrobić, aby ponownie połączyć się?
Za pomoc niezmiernie będę wdzięczny.
P.S. Jak już kiedyś kolega z forum mi napisał - jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz. Nooo, co fakt to fakt. Chodzi o to, że muszę zdiagnozować swój sprzęt bo nie wiem co mam uszkodzone. Mianowicie mam 2 problemy:
1.To zła współpraca płyty z pamięciami. Gdy ustawiam odpowiednie timingi(które pamięci obsługują) to komp się resetuje.Działa mi tylko z bardzo wolnymi timingami.Poza tym przy włączeniu kompa słychać krótki sygnał, który w biosie AMI oznacza błąd odświeżania pamięci(Pamięci są dobre bo sprawdzałem memtestem)
2.Problem z odtwarzaniem grafiki 3D(pojawiają się wtedy artefakty).Nie wiem skąd się to wzięło bo po zakupie wszystko działało dobrze, dopiero po miesiącu zaczęły pojawiać się problemy. Podejrzewam, że to za słaby zasilacz lub słabe chłodzenie mogło doprowadzić do uszkodzenia karty, ale wolałbym to sprawdzić w serwisie, który sprawdziłby czy na innym kompie moje podzespoły działają i ewentualnie powiedziałby mi co należy wymienić. Prosiłbym o pomoc bardziej doświadczonego posiadacza golfa 1.4 16 V . moje autko ma przejechane 114 tys km. po przekręceniu kluczyka pojawia mi sie komunikat service i słychać krótki sygnał dzwiękowy , który zaraz cichnie. należy podłączyć go pod komputer to pewne ale może ktoś z was miał już taki problem. jeśli tego nie przerobił to chyba nie da rady tego podłączyć, nie znam się na elektryce. w instrukcji jest podana opcja dla starych pneumatyków wydłużający sygnał do 3s. to wystarczy tylko żeby domknąć szyber. Zaznaczę, że w golfowych pneumatykach ta opcja nie jest wymagana, bo wystarczy krótki sygnalik. Na początek witam wszystkich serdecznie. Od niedawna jestem posiadaczem VW Bora 1.9 TDI z 1999 r. Jestem na etapie podłączania alarmu (właśnie skończyłem naprawę wszystkich zamków/mikrowłączników). Mam problem z podłączeniem alarmu do mojego autka (w samochodzie jest też fabryczny alarm). Posiadam moduł 1J0959799Q - czy ktoś jest w stanie opisać mi gdzie podłączyć się z przewodami od alarmu, które mają być pod krańcówkami (mam opóźniane oświetlenie) oraz jak/gdzie podłączyć domykanie szyb (mój alarm to obsługuje)? Chodzi mi konkretnie o kolor kabla czy nr pinu. W tej chwili podłączyłem się do jedynego pinu na module gdzie pojawia się sygnał po otwarciu drzwi, ale ten sygnał jest krótki i alarm głupieje. Nie znalazłem w tym module nic innego. Podłączenie z kolei pod oświetlenie wnętrza powoduje problemy w związku z opóźnionym oświetleniem, z diodami próbowałem ale nie wyszło, gdzie te diody wpinać? Jak biegną przewody z krańcówek? Gdzie się schodzą?
Byłbym wdzięczny za jakieś porady lub schematy. Pozdrawiam.
możliwe że będę musiał emulować ten czujnik bo nie wiem czy nissanowski bedzie gadał z sterownikiem silnika,
no prob.
ECU będzie marudził o sygnał prędkości ale nie ma to wpływu na poprawność pracy.
Generalnie do prawidłowego działania potrzebny jest czujnik położenia wału, przepływka czujnik wzniosu iglicy, czujniki temperatury.
BTW: fajny projekt... jeśli to krótki patrol to na spieku i mocnym programie będzie można zrobić "wheelie" Witam,
Jestem świeżo upieczonym posiadaczem Golfa IV.
Zaniepokoił mnie pewien sygnał, który auto wydaje na początku jazdy (powiedzmy ze po ok. 5-10 minutach): słychać krótki sygnał dzwiekowy i miga wyświatlacz pokazujący temperaturę na zewnątrz. Z tego co zauważyłem jest to zawsze przy 4 stopniach Celciusza.
Temepratura podczas jazdy sie zminia i przy 4 stopniach wystapuje ten dzwięk i miga wyświetlacz.
Co to może być?
Pozdrawiam,
M Symbol silnika ASV chyba to o to chodzi taki mam w dowodzie rejestracyjnym...
Znalazłem coś na forum o adaptacji czujnika skrętu jak sie to robi tzn. Odpalić auto stręcić kierownicą raz w prawo do oporu, potem w lewo potem wyprostować, przejechać krótki odcinek prędkością do 20 km/h i zgasić silnik...NIC to nie dało nadal kontrolka od trakcji świeci. Jutro spróbuję się gdzieś dopchać do serwisu w Krakowie, może podłączą pod VAGa i coś wymyślą, mam nadzieję że nie zgolą mnie za bardzo z kasy...
leo...,
Acha Leo... mówisz że po wymianie pompy to normalne że kontrolka od ESP świeci? dodam że ABS hula bez problemu.
Witam!!
Wróciłem z ASO podłączyli pod kompa wywaliło 2 błędy:
1)
01435 008
Czujnik 1 ciśnienia hamowania -G201-
Niewiarygodny sygnał
Sporadycznie
2)
00778 005
Czujnik kąta skrętu kierownicy -G85-
Brak lub nieprawidłowe Nastawy podstawowe / adaptacja
Męczyli się z tym 4 godziny, po adaptacji kąta skretu kierownicy ESP zgasło ale świeciła kontrolka ABS, ale koleś jeździł chyba z pół godziny na placu i robił ósemki i wkońcu dział;a wszystko i jest git, komp nie wyświetlił żadnego błędu. Kosztowało mnie to 180 zł ale wkońcu wszystko hula...
Pozdro
-jaką role spełnia czujnik Czujnik położenia przepustnicy
Działanie:
Czujnik położenia przepustnicy składa się z potencjometru, który podłączony jest do przepustnicy. Sygnał wyjściowy z potencjometru przekazuje położenie przepustnicy do zespołu sterowania, tak aby zespół sterowania mógł określić, czy przepustnica jest zamknięta, szeroko otwarta czy częściowo otwarta. Jeżeli przepustnica jest zamknięta, to zespół sterowania reguluje prędkość na biegu jałowym lub, jeżeli prędkość jest większa niż 1200-1500 obr/min, zespół sterowania pilnuje, aby nie było wtryskiwane paliwo (hamowanie). Jeżeli przepustnica jest szeroko otwarta (pełne obciążenie), to zespół sterowania wzbogaca mieszankę i ewentualnie reguluje ustawienie zapłonu. Oprócz położenia przepustnicy zespół sterowania określa również ustawienie kąta wałka przepustnicy - jeżeli nastąpił znaczny wzrost (przyśpieszenie), to zespół sterowania przez krótki czas wzbogaca mieszankę. Używane są potencjometry pojedyncze i podwójne - działają one w ten sam sposób poza tym, że potencjometry podwójne mają dwa sygnały wyjściowe. Czujnik położenia Halla/MRE jest rzadko używany, a zatem nie będzie tutaj dokładniej omawiany. witam mam 2 problemy ze swoim golfem 3 a mianowicie jak odpalam silnik to samochód strasznie głosno mi chodzi i jak zaduzo dodaje mu gazu powiedzmy na 1 to komuter zaczyna mi piszczec tak samo jest jak rozpedzi sie powiedzmy tak do 110 strasznie woplno sie rozpedza i takze włacza sie ten sam sygnał czasem przygasa co moze byc przyczyna tego to napewno nie tłumik bo wymieniłem cały a nastepne to pytanie co moze byc przyczyna ze niedziała mi poziom benzyny czy to wina pływaka i czy golf 3 ma pływak wogóle i ostatni problem jest taki ze jak zalewam benzyne powiedzmy tak z 10 litrów to strasznie duzo pali tak powiedzmy 13 na 100 a mam 1.8 i po przejechaniu paru kilometrów juz niechce zapalic puzniej jak by był brak paliwa pompe paliwa wymieniłem na nowa mechcanik powiedział ze moze sie tak działac poniewaz wezyk pobierania paliwa jest za krótki ale jak ostatnio sprawdzałem plastikowym precikiem ile jest paliwa to okazuje sie ze jest półzbiornika jaka moze byc przyczyna z góry wielkie dzieki jak mi ktos pomoze
PRECYZUJ TEMATY !!!
GDZIE ZNAKI INTERPUNKCYJNE ??? JAK TO CZYTAC ??? a silnik krokowy [silnik regulujący prędkość na biegu jałowym] działa?
albo czujnik temperatury
Czujnik położenia przepustnicy
Działanie:
Czujnik położenia przepustnicy składa się z potencjometru, który podłączony jest do przepustnicy. Sygnał wyjściowy z potencjometru przekazuje położenie przepustnicy do zespołu sterowania, tak aby zespół sterowania mógł określić, czy przepustnica jest zamknięta, szeroko otwarta czy częściowo otwarta. Jeżeli przepustnica jest zamknięta, to zespół sterowania reguluje prędkość na biegu jałowym lub, jeżeli prędkość jest większa niż 1200-1500 obr/min, zespół sterowania pilnuje, aby nie było wtryskiwane paliwo (hamowanie). Jeżeli przepustnica jest szeroko otwarta (pełne obciążenie), to zespół sterowania wzbogaca mieszankę i ewentualnie reguluje ustawienie zapłonu. Oprócz położenia przepustnicy zespół sterowania określa również ustawienie kąta wałka przepustnicy - jeżeli nastąpił znaczny wzrost (przyśpieszenie), to zespół sterowania przez krótki czas wzbogaca mieszankę. Używane są potencjometry pojedyncze i podwójne - działają one w ten sam sposób poza tym, że potencjometry podwójne mają dwa sygnały wyjściowe. Czujnik położenia Halla/MRE jest rzadko używany, a zatem nie będzie tutaj dokładniej omawiany. Ostrzeżenie przed oblodzeniem pojawia się na wyświetlaczu kiedy temperatura spada poniżej + 4 stopni.Wtedy usłyszymy krótki sygnał dźwiękowy oraz na wyświetlaczu pojawi sie symbol "płatka śniegu".Tak mówi książka i tak u mnie działa.Natomiast raz zdarzyło mi się kiedy pojawił sie duży napis STOP i nastąpił on wtedy kiedy nie skasowałem antynapadu podczas jazdy zamrugały kierunki i nie reagując nastepnie pojawił sie ten napis i zgodnie z tym silnik zrobił STOP i musiałem go ponownie odpalić przechodząc cała procedure odblokowania alarmu.
centralka da rade modułowi komforu od seryjnego centralnego że sygnał nei bedzie za krótki sprzedawca napsiał żę sygnał jest od 1-3s.
Chyba nie, jeśli szyby i dach będą otwarte do końca... Mialem w Mercedesie C-200 tak, żeby zamknąć szyber otwarty więcej niż do połowy, musiałem jeszcze raz otworzyc samochód i jeszcze raz przycisnąć żeby zamknąć. Wtedy dojechał do końca. Tragedia nawet wtedy się nie dzieje
Elwis, No spoko alerm, ale zestaw dość biedny... Dokup chociaż te czujniki ruchu, i doplac kilkanascie zł za syrenę z zasilaniem, bo tamto jest tylko dobrą bazą do zabezpieczenia. Będzie wyć jak uderzysz i jak otworzysz drzwi i tyle. Odcinasz przewody do syreny i już cisza. Nawet nikt do okna nie podejdzie w nocy, pomyślą,że ktoś zapomniał wyłączyć alarm wchodząc do auta
A od wybicia szyby do otwarcia maski ledwo 5 sekund... Grzesiekk1982, Konkretna rada, ale jęzeli chce się zabezpieczyć autko dzsiaj to neistety tak trzeba zrobić. Borykam się z podobnym problemem. Ja planuje kupić może nie jest jakoś wypasionym zestawem ale mysle że bede zadowolony, tylko mam małe pytanie jeśli można myślisz żę centralka da rade modułowi komforu od seryjnego centralnego że sygnał nei bedzie za krótki sprzedawca napsiał żę sygnał jest od 1-3s. Grzesiekk1982, Konkretna rada, ale jęzeli chce się zabezpieczyć autko dzsiaj to neistety tak trzeba zrobić. Borykam się z podobnym problemem. Ja planuje kupić może nie jest jakoś wypasionym zestawem ale mysle że bede zadowolony, tylko mam małe pytanie jeśli można myślisz żę centralka da rade modułowi komforu od seryjnego centralnego że sygnał nei bedzie za krótki sprzedawca napsiał żę sygnał jest od 1-3s. Na początek witam wszystkich serdecznie. Od niedawna jestem posiadaczem VW Bora 1.9 TDI z 1999 r. Jestem na etapie podłączania alarmu (właśnie skończyłem naprawę wszystkich zamków/mikrowłączników). Mam problem z podłączeniem alarmu do mojego autka (w samochodzie jest też fabryczny alarm). Posiadam moduł 1J0959799Q - czy ktoś jest w stanie opisać mi gdzie podłączyć się z przewodami od alarmu, które mają być pod krańcówkami (mam opóźniane oświetlenie) oraz jak/gdzie podłączyć domykanie szyb (mój alarm to obsługuje)? Chodzi mi konkretnie o kolor kabla czy nr pinu. W tej chwili podłączyłem się do jedynego pinu na module gdzie pojawia się sygnał po otwarciu drzwi, ale ten sygnał jest krótki i alarm głupieje. Nie znalazłem w tym module nic innego. Podłączenie z kolei pod oświetlenie wnętrza powoduje problemy w związku z opóźnionym oświetleniem, z diodami próbowałem ale nie wyszło, gdzie te diody wpinać? Moduł ma jedną wtyczkę. Czy wpinać się do modułu komfortu? Miernikiem na wejściu modułu komfortu nie mogę znaleźć żadnego innego impulsu otwarcia drzwi oprócz tego sekundowego, do którego teraz podpiąłem alarm. Czy to nie jest tak że sygnał z zamków idzie do sterowników zamykania szyb a stamtąd idzie cyfrowo do komfortu dlatego nie mogę również namierzyć impulsu otwarcia drzwi w kostkach drzwi? Witam!
Może ktoś mi pomoże,ponieważ dopiero od kilku dni jestem posiadaczem Mercedesa A170 CDI i staram sie poznać go dosłownie całego!Niewiem co jest czy to jest jakaś wada czy nie,bo po uruchomieniu silnika na wyświetlaczu zamiast kilometrów i godziny pojawia sie napis -194 a za chwilę pojawia się krótki sygnał dźwiękowy i na to miejsce "wskakuje" wskaźniki przebiegu kilometrów a pod spodem godzina lub temperatura na zewnątrz...jeszcze przy tym napisie -194 jest symbol jakiś kluczy i zegarka...czy to czasem niechodzi o wyminę oleju albo jskiś serwiś?Jeszcze jedno spostrzeżenie,zdziwiło mnie,że auto to niema wskaźnika temperatury wody!!!Czy ktoś może mi pomóc?
A pamięć sama z siebie by chyba nie siadła.
siadła, jak najbardziej, powiedz precyzyjnie ile i jakie piski wydaje komputer ??
jeżeli to trzy krótkie to pamięć ale to nie znaczy, że kości padły - równie dobrze mogły zaśniedzieć gniazda i brak styku na wszystkich złączach,
tu masz kody błędów:
• krótki sygnał
-- długi sygnał
• Brak błędu
Brak Zasilanie
Brak Uszkodzenie głośniczka
• Kontroler napędów dyskietek, kontroler video, RAM
• -- Monitor
• • Monitor
• • Błąd pamięci
• • • Błąd pamięci
• • • • Błąd zegara
• • • • • Uszkodzenie procesora
• • • • • • • Awaria kontrolera klawiatury
• kilka razy Klawiatura
• kllka razy Zasilanie
sygnał ciągły Zasilanie
-- Pamięć DRAM (prawd. odświeżanie)
-- • Płyta główna
-- • • Kontroler grafiki lub pamięć wideo
-- • • Monitor
-- • • • Monitor Zakładam, że wystarczy magnes neodymowy z jednej strony i cewka z drugiej?
Przy stałym polu nic się nie dzieje, natomiast zaburzenie pola indukuje krótki impuls w cewce. Składowa stała na uzwojeniu też niewiele zmieni, więc można przezeń ustawić punkt pracy np. tranzystora i od razu wzmocnić sygnał.
Pomysł: wzmacniacz napięciowy powiedzmy k=300V/V, więc prawie każdy sygnał go przesteruje. Da to na wyjściu impuls równy napięciu zasilającemu wzmacniacz = Ucc, niezależny od rodzaju śrutu i jego prędkości...
Taka tam luźna myśl ;) Szkoda, że oscyloskop będę miał najwcześniej w październiku... Może to by było łatwiej zrealizować. Dziękuję za pomysł, na pewno prędzej czy później go "dotknę" ;)
ps.
kompletuję materiały, z narzędzi brak mi tylko stołu wiertniczego ale to w tygodniu załatwię. Mam moduły laserowe, szukam sprężyn.
Edit
gregla1
- Jakiego sygnału oczekuje mikrokontroler?
- Jakie jest napięcie zasilające Twój układ?
- Czy wyjście na detektor jest skorelowane z zasilaniem? Wspólna masa?
250m/s;5mm -> 20 mikrosekund przelotu przez wiązkę lasera... Krótki ten sygnał wyzwalający. Fajnie by było razem nad tym popracować ;) Szkoda, że oscyloskop będę miał najwcześniej w październiku... Może to by było łatwiej zrealizować. Dziękuję za pomysł, na pewno prędzej czy później go "dotknę" ;)
ps.
kompletuję materiały, z narzędzi brak mi tylko stołu wiertniczego ale to w tygodniu załatwię. Mam moduły laserowe, szukam sprężyn.
Edit
gregla1
- Jakiego sygnału oczekuje mikrokontroler?
- Jakie jest napięcie zasilające Twój układ?
- Czy wyjście na detektor jest skorelowane z zasilaniem? Wspólna masa?
250m/s;5mm -> 20 mikrosekund przelotu przez wiązkę lasera... Krótki ten sygnał wyzwalający. Fajnie by było razem nad tym popracować ;)
ja, naturlich....
Fernbedienung programmieren: Bei Funktionsstorungen Fernbedienung programmieren: tasten lewy und prawy przycisk na pilocie der Fernbedienung mindestens 7 Sekunden lang gleichzeitig drucken(Betatigung mu$ innerhalb der Reichweite der Fernbedienung erfolgen).
Die programmierung wird durch kurzes Ertonen des Signalhorns bestatigt.
Szprechen Zi Dojcz? Ja naturliś, więc tyle co się człowiek domyśla, to sprawdziłem, czyli po wciśnieciu na raz 2 przycisków włacza się krótki sygnał dźwiękowy ale co dalej- przepaść. Pozdrawiam Oplowiczów z Mazur
Tak, naturalnie.... hehehehe
programowanie pilota: przy klopotach z funkcjonowaniem pilota: przyciski lewy i prawy na pilocie co najmniej przez 7 sekund przytrzymac (oczywiscie musisz stac z pilotem w poblizu samochodu). Programowanie bedzie potwierdzone krotkim sygnalem.
To tyle. To jest tylko opis programowania pilota w razie jego awarii (czyli jak mu co odbije). Jestes pewien, ze skopiowales to co sie pytales na poczatku? Nic tu nie ma o gosciu z trzema lukami. ja, naturlich....
Fernbedienung programmieren: Bei Funktionsstorungen Fernbedienung programmieren: tasten lewy und prawy przycisk na pilocie der Fernbedienung mindestens 7 Sekunden lang gleichzeitig drucken(Betatigung mu$ innerhalb der Reichweite der Fernbedienung erfolgen).
Die programmierung wird durch kurzes Ertonen des Signalhorns bestatigt.
Szprechen Zi Dojcz? Ja naturliś, więc tyle co się człowiek domyśla, to sprawdziłem, czyli po wciśnieciu na raz 2 przycisków włacza się krótki sygnał dźwiękowy ale co dalej- przepaść. Pozdrawiam Oplowiczów z Mazur Wg. mnie bdb rozwiązaniem jest moduł powiadamiania gsm. Kupujesz taki moduł + najtańszy telefon na kartę (w zależności od tego jaki telefon obsługuje moduł - najcześciej za standart przyjęto stare niezawodne i tanie Nokie) podpinasz całość. Możesz to nawet w schowku schować. Nawet jak złodziej wejdzie to wystarczy krótki impuls (np. otwarcie drzwi, zbicie szyby itp. aby sygnał został wysłany). Złodziej może zaraz potem rozłączyć alarm, a ty i tak dostajesz SMSa, albo wyje ci telefon. W ustawieniach modułu można zaznaczyć jakie ma być powiadamianie i na ile numerów.
+ jest to, że montować to można wszędzie, zarówno w budynkach i autach. Koszt takiego zabezpieczenia to zakup modułu (poszukajcie na allegro) + wydatek na kartę do telefonu (comiesiąc, lub rzadziej w zależności od kwoty). Całość ma też zaletę, że dzwoniąc na telefon, który jest schowany w aucie można zmieniać ustawienia itp.
To bardzo dobrze zabezpieczenie.
Tak, i tylko przy włączonym zapłonie. Źle się może wyraziłem, właśnie tylko obrysówki mi świecą, a nie ma postojowych w reflektorach. Może to norma w USA? eureka! dzięki w życiu bym nie wpadł na to , że tam może być jakiś przełącznik. DZIAŁA Ale z pilota to nie mam pojęcia jak go otworzyć : mam 4 przyciski: dwa czarne, jeden szary i jeden czerwony. Szary zamyka c.z. , czarny pod spodem otwiera c.z. (ale tylko drzwi kierowcy smutny ) czerwony włącza mi alarm (czemu pytajnik nie wiem) a drugi czarny ten pod czerwonym to w zasadzie nie wiem, po wciśnięciu jego auto daje krótki sygnał dźwiękowy. Może to włączanie alarmu? Myślę, że trafiłeś, bo ta dioda, o której pisałem zaświeca się tylko przy włączonych światłach mijania. Jednak po przełączeniu z tyłu auta nic się nie zaświeca. Muszę posprawdzać żarówki, a może to ma coś wspólnego z postojówkami, które nie działają? Swiatla sa niezalezne, tzn nie odpowiada jeden bezpiecznik za przdnie i tylne. Sprawdz, czy jest tam dwuwloknowa zarowka (1157). Tam, tzn w lewej lub w prawej lampie na klape.
Pozdrawiam,
voytecku. OK zaczynamy.
1. PRZYGOTOWANIE.
Na poniższym rysunku masz opisane jak podłączyć się pod tą wtyczkę żeby odczytać kody błędów. Używaj do tego analogowego multimetra bo łatwiej będzie ci określić gdzie długi gdzie krótki sygnał. Podsumowując pomiędzy kabel koloru czarnego (BK) a zielono-czarny (GN/BK) podłączasz zworę. A następnie podłączasz analogowy woltomierz z ustawionym przedziałem do 20V napięcia stałego pomiędzy zielono-czerwony (GN/R) a masę samochodu. Gdyby kolory się nie zgadzały popatrz na rysunek wtyczki, można ją ustawić tylko w jedno położenie. Przekręć stacyjkę na zapłon nie zapalaj silnika. Możesz zweryfikować te kody sprawdzając na uruchomionym silniku. System ABS Mazdy zawsze podaje informacje to nie tak jak w OBD gdzie kody odczytasz tylko przy wyłączonym silniku.
2. ODCZYT
Kody odczytujesz na podstawie wychylającej się wskazówki. Pewnie zastanawiasz się dlaczego musi być to analogowy woltomierz. Z prostej przyczyny na cyfrowym ciężko będzie ci stwierdzić czy to impuls długi czy krótki. Na analogowym woltomierzu zobaczysz różnicę od razu. I teraz krótki impuls oznacza cyfrę jedności, a długi impuls dziesiątek. Nie przejmuj się gdyby to było problematyczne bo zawsze najpierw system podaje dziesiątki (długie impulsy) a później jedności (krótkie impulsy).
3. INTERPRETACJA
Poniżej masz rysunek z interpretacją impulsów na odpowiednie kody oraz ich znaczenie. Te wykresy oznaczają stany wysokie impulsów długich i krótkich na ich podstawie określasz błąd, patrząc na woltomierz.
4. KASOWANIE BŁĘDÓW
Wygląda to tak:
a. Podłączasz się do systemu tak jak przy odczycie kodów.
b. Przekręcasz kluczyk na zapłon
c. Gdy zobaczysz że kody zaczynają się powtarzać naciskasz pedał hamulca 10 razy w czasach krótszych niż 1 sekunda na 1 naciśnięcie
d. Wyłączasz kluczyk
e. Odłączasz się od systemu.
Możesz odpalić autko zgasić i podłączyć się ponownie żeby sprawdzić czy wszystko jest ok. Lampka ABS będzie błyskać gdy zaczniesz kasować pamięć, nie przejmuj się tym. System po kasowaniu przeprowadzi samo-diagnostykę. Pamięć nie zostanie skasowana przy wyłączeniu akumulatora. Pamięć nie zostanie skasowana jeśli będziesz naciskał dłużej niż 1 sekundę pedał hamulca lub gdy switch albo żarówki stopów są uszkodzone.
Poniżej info o ustawieniach:
mikolaj: ruszył Ci ten sprzęt? Właśnie wróciłem z warsztatu,
przylutowali, podłączyłem iPhone i WSZYSTKO ŚMIGA !
Sterowanie na kierownicy + przewijanie i sterowanie na konsoli
Co prawda działa tylko w obrębie jednej playlisty ale i tak jest wspaniale.
Playlisty można sobie zmieniać bezpośrednio na iPhone.
Druga rzecz to odbieranie połączeń,
sygnał dzwonka jest przekierowany na głośniki w samochodzie, ale niestety po odebraniu połączenia pozostaje tylko prowadzenie rozmowy przez telefon, lub włączenie głośnika w telefonie.
Spróbuje jeszcze podpiąć jack'a od góry do telefonu, tylko najpierw muszę kupić jakąś przejściówkę, bo ten, co jest obecnie, jest za krótki
(pieprzone patenty apple)
Tak więc reasumując, cała operacja "CA UPGRADE" zakończyła się dzisiaj pomyślnie
-------------------------------------EDIT-------------------------------------
Dodam jeszcze jedną wypaśną opcję, której trochę sie obawiałem (że jej nie będzie):
- Co jeśli wyczerpie się bateria w iPhone ?
- Czy XCL pobiera dużo prądu z urządzenia ?
Odp:
XCL TO RÓWNIEŻ ŁADOWARKA
Jakie było moje pozytywne zaskoczenie, gdy po 30 min. słuchania muzy na 10% naładowania baterii zobaczyłem, że pasek naładowania poszedł do góry na 80 %
Komputer na wyjściach testowych (przykładowy FEN) podaje dwa stany napięć - 0V lub 12V. Krótki sygnał oznacza jedności, długi dziesiątki. Sygnały części dziesiętnych zawsze występują przed sygnałami jedności. Dla przykładu - trzy długie sygnały i cztery krótkie oznaczają błąd numer 34.
Czyli u mnie zaczęło się od długiego czyli 10 i dwa krótkie czyli 8 przerwa 9
I dlaczego w takim razie nie jest 18 i 9 ? D-p-K-K-K-K-K-K-K-K-p-K-K-K-K-K-K-K-K-K
D- długi sygnał
p - przerwa
K - krótki sygnał
Co to może być za błąd ?
prawdopodobnie chodzi o te czujki ,jak są drzwi otwarte to się światło zapala, może ktoś wie gdzie jest przekaźnik przy odpalaniu trzask centralnego jest ale się nie zamyka przy gaszeniu też jest trzask A nie masz w alarmie programowalnego czasu podawania napiecia na siłowniki? Być może masz ustawiony zbyt krótki czas... Druga możliwość jest zależna od tego jak podłączyłeś sygnał zamykania/otwierania - bezpośrednio pod siłowniki czy pod fabryczne sterowanie centralnym zamkiem? Jeśli bezpośrednio pod siłowniki to być może masz za mały prąd (ze złego miejsca zasilasz centralkę alarmu) i przez to siłowniki nie dająrady się zamknać. Dzisiaj sprawdziłem sobie kody błędów silnika. Lampka ze spiralą pokazała sygnały:
-długi, cztery sekundy przerwy,
-długi, dwie sekundy przerwy,
-długi, krótki,
-długi, krótki,
i powtórka.
Wg tego co jest pisane na forum, długi sygnał to start, krótki do jedynka, dwie sekundy przerwy to zero. Jak przestawi się pierwszy układ na koniec to wychodzi 0110. Nigdzie nie mogę znależć kodu 0010 ani 0110. Może ktoś wie co te kody znaczą? Od pewnego czasu silnik w mojej madzi zaczął się dziwnie zachowywać na benzynie. Na gazie jest wszystko ok. Na benzynie jak jest zimny to do 2000 obr/min delikatnie szarpie. Jak złapie temperaturę to przestaje szarpać, natomiast nie wkręca się płynnie na obroty. Myślałem że ECU zrobił sobie złe mapy jak jeździłem na gazie, więc zresetowałem kompa, a następnie przejeździłem ok 500 km na benzynie ze specjalnym specyfikiem do czyszczenia wtryskiwaczy, ale to nic nie dało.
Następnie stwierdziłem, że może być to wina pompy paliwa, ale po pomiarze ciśnienia, oraz przewału okazało się że jest sprawna, regulator ciśnienia także.
Postanowiłem więc sprawdzić sondę lambda, jakże się zdziwiłem jak pomiary pokazały że sonda daje cały czas odczyt ok 0,1 Volta. Wykręciłem ją i przeczyściłem szczotką drucianą, po tym zabiegu nadal pokazywała 0,1 V na wolnych obrotach, ale podczas dodawania gazu napięcie podnosiło się do 0,4 V, (zjawisko falowania odczytów w ogóle nie występowało, wskazówka stałą w miejscu). Stwierdziłem, że sonda do wymiany. Wymieniłem dzisiaj sondę na nową, zrobiłem pomiary woltomierzem i okazało się że falowania nadal nie ma. Nie wiem o co chodzi nowa lambda zachowuje się dokładnie tak jak stara. Po przełączeniu na gaz miernik pokazuje na wolnych obrotach 0,6V ale nie ma falowania, nawet po dodaniu gazu. Podczas pracy na gazie komputer gazowy daje sygnał falowania między wartościami 0,3-0,5 sygnał ten idzie do ECU benz.
Powiedzcie mi co może być przyczyną, że ani stara ani nowa sonda lambda nie daje odczytu falującego.
Kolejna rzecz, która przyszła mi do głowy to wtryskiwacze. Wyjąłem dzisiaj listwe i zrobiłem krótki filmik jak one pracują. Wydaje się że są w porządku, ale sami oceńcie. Z wyglądu wtryski bardzo ładne, zero syfu na siatce, od strony kolektora też ładnie wyglądają.
Teraz już sam zgłupiałem, kompletnie nie wiem czego się uczepić.
PS. Sorki że założyłem nowy temat, ale nie bardzo wiedziałem do czego się podpiąć. Oto kilka podpowiedzi nie wiem czy sie na cos przydaza ale zawsze warto sprawdzic:
- Działanie
Solenoid oczyszczania EGR kontroluje próżnię na zaworze EGR. Solenoid oczyszczania EGR regulowany jest przez zespół sterowania.
-Pojemnik wyparny wyposażony jest w zawór elektromagnetyczny oczyszczania. Zespół sterowania włącza lub wyłącza solenoid. Reguluje to ilość pary wprowadzanej do kolektora wlotowego.
-Miernik przepływu powietrza wykorzystuje czujnik temperatury powietrza i ruchomą łopatkę podłączoną do potencjometru, które zwracają do zespołu sterowania sygnał proporcjonalny do temperatury i ilości powietrza wchodzącego do silnika
-Elektrozawór określa, który kolektor wlotowy używany jest do wprowadzania powietrza do silnika. Zależnie od ilości obrotów na minutę silnika wybierany jest długi lub krótki kolektor wlotowy lub ich kombinacja.
- Przekaźnik pompy paliwa
Taka wyszła diagnostyka Mam problem..
Po zwarciu złącz GND i TBS w celu odczytania kodów błędów układu ABS zaczęła mi mrugać szybko 3 razy kontrolka ABS, po czym dopiero podała kod błędu (jeden długi sygnał i jeden krótki). Czy te pierwsze 3 krótkie sygnały coś oznaczają?
Help... Myśląc nad tematem, czytając wypowiedzi i wypowiedzie chłopaków z elektroda.pl doszedłem do wniosku, że szary kabel sondy idzie do sterownika jako masa (biegun -) i nie łączy się z masą ogólną samochodu (nie ma drożności między kablem szarym a masą auta). Z kolei AL700 sygnał bierze z czarnego kabla a masę z masy auta - i tu . Masy sondy na masie auta nie ma. W takim razie rozumiem obawy gaziarza przed masowaniem na stałe tego kabla. Masując go na stałe masujemy sterownik auta. Znowuż odcinając go na gazie przekaźnikiem, ECU dostaje tylko sygnał emulowany przez AL700 ale bez masy... i to też nie jest dobrze. Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie Twoje rozwiązanie Sołtys ale poprzez diode jednokierunkową. Wtedy masa sondy z szarego kabla pójdzie na masę samochodu ale masa samochodu nie pójdzie do sterownika. Dobrze myślę?
Z drugiej strony sonda jest takim małym akumulatorkiem/generatorkiem prądu. Czyli jak się poda jej masę na masą wspólną z akumulatorem to działa... Nie mieszają się te masy wtedy? Tego nie czaję do końca, chyba za krótki tutaj jestem monitoring pojazdów nierówny monitoringowi pojazdów - odradzam firmy, które montują zabawki po GPSie i GSMie za 500 zł z abonamentem po 50 zł, to byle chłystek wyrwie z flakami ewentulanie zagłuszy sygnał (ekran), nie mam problemu. monitoring to uzupełnienie systemu ochrony pojazdu, z doświadczenia moich klientów najskutecznijesze jest 2 zabezpieczenia elektroniczne z czego jedno zasadnicze widoczne dla zmyłki, drugie niestandardowe, proste zwykłe, wręcz Heńkowe, no i jakies konkretne zabezpiecznie mechaniczne typu blokada skrzyni, ale też określonego typu, tylko bolec, możliwie krótki, rozparty na zamku i kawałku płaskownika po drugiej stronie, inne starego typu multilock, pałąki dookoła lewarka załatwia się w max. 10 sekund., zwykłe bolce oparte tylko na zamku też załatia się w 15 sekund.... a klient o tym nie wie.
oczywiście ma to sens przy zabezpieczaniu auta powyzej 60 tysięcy, bo robienie fortecy w aucie za 15 kawałków to pomyłka. a podstawa to AC, przynjamnije śpisz spokojnie
więcej info na priv Witam,
Może ktoś orientuje się, dlaczego komputer raz na jakiś piszczy? Krótki sygnał dźwiękowy, zawsze gdy jest podłączone zasilanie. Nie sądzę by było to normalne, ponieważ w instrukcji nie znalazłem żadnej wzmianki o takim piszczeniu. Mam Toshibę Satellite A200-1Z2.
Pozdrawiam Witam!
Od miesiąca jestem posiadaczem notebooka Toshiba M-70 159, z którego jestem bardzo zadowolony. Od pewnego czasu zauważyłem jednak, że komputer wydaje jednorazowy, krótki sygnał dźwiękowy, podobny do tego, jaki rozlega się cyklicznie pod koniec rozładowywania się baterii. Ostatnio dzieje się to 1-2 razy dziennie. Dźwiękom tym nie towarzyszy żadna regularność, nie ma też znaczenia czy komputer pracuje na zasilaczu czy bateriach. Będę wdzięczny za informację, czemu tak się może dziać.
Pozdrawiam Witam!
Od miesiąca jestem posiadaczem notebooka Toshiba M-70 159, z którego jestem bardzo zadowolony. Od pewnego czasu zauważyłem jednak, że komputer wydaje jednorazowy, krótki sygnał dźwiękowy, podobny do tego, jaki rozlega się cyklicznie pod koniec rozładowywania się baterii. Ostatnio dzieje się to 1-2 razy dziennie. Dźwiękom tym nie towarzyszy żadna regularność, nie ma też znaczenia czy komputer pracuje na zasilaczu czy bateriach. Będę wdzięczny za informację, czemu tak się może dziać.
Pozdrawiam Pytanko czy mozna jakos do c340 dograc same komunikaty głosowe dotyczące punkyów poi bo pisane mam krótki sygnał ostrzegawczy jest a komunikatu głosowego nie ma Jak to zrobic Pozdrawiam Jeżdżąc z nuvi napotkałem na problem z akwizycją satelitów w ruchu. Jeżeli włącze do pracy nuvi w trakcie jazdy w innej okolicy niż znajdowało się wcześniej - urządenie czasami nie radzi sobie z ustaleniem pozycji. Zatrzymanie pojazdu na krótki czas rozwiązuje problem. Urządzenie ustala pozycje i dalej zachowuje się poprawnie. W tunelu zdarzyło mi się zgubić sygnał - komunikat brak sygnału satelit. Nuvi po małych problemach odnalazł pozycje ale tunel nie był długi. Jeździłem z włączoną opcją WAAS/EGNOS. Przetestuje jak zachowa się urządzenie z wyłączoną opcją WAAS/EGNOS. Poza tym praca układ SiRF III sprawdza się w wąskich uliczkach bardzo dobrze umożliwiając sprawną nawigacje. Jeżdżąc z nuvi napotkałem na problem z akwizycją satelitów w ruchu. Jeżeli włącze do pracy nuvi w trakcie jazdy w innej okolicy niż znajdowało się wcześniej - urządenie czasami nie radzi sobie z ustaleniem pozycji. Zatrzymanie pojazdu na krótki czas rozwiązuje problem. Urządzenie ustala pozycje i dalej zachowuje się poprawnie. W tunelu zdarzyło mi się zgubić sygnał - komunikat brak sygnału satelit. Nuvi po małych problemach odnalazł pozycje ale tunel nie był długi. Jeździłem z włączoną opcją WAAS/EGNOS. Przetestuje jak zachowa się urządzenie z wyłączoną opcją WAAS/EGNOS. Poza tym praca układ SiRF III sprawdza się w wąskich uliczkach bardzo dobrze umożliwiając sprawną nawigacje.
CNN, PH/10:00
Pierwsza w historii lesbijka obejmie urząd premiera
Światowy kryzys gospodarczy może mieć dosyć niezwykłe efekty społeczne i polityczne. Organizacje na rzecz praw homoseksualistów nie kryją zadowolenia, że w gronie światowych przywódców po raz pierwszy może znaleźć się osoba otwarcie deklarująca homoseksualizm.
Mowa o przyszłej premier Islandii Johannie Sigurdardottir. Sześćdziesięciosześcioletnia minister do spraw społecznych i opieki społecznej jest na najlepszej drodze by przejąć stanowisko premiera po tym, jak Geir Haarde podał się do dymisji w miniony poniedziałek w związku z katastrofalną sytuacją w kraju – bankructwem głównych banków, załamaniem się islandzkiej waluty i giełdy.
Trwają już negocjacje między centrolewicowym Sojuszem Socjaldemokratycznym Sigurardottir a potencjalnymi partnerami koalicyjnymi. Jeśli rokowania zakończą się powodzeniem to Sigurardottir obejmie stanowisko premiera do czasu wyborów, które muszą się odbyć przed majem.
- To naprawdę wspaniała wiadomość - nie kryje radości Gary Nunn, rzecznik brytyjskiej organizacji na rzecz praw gejów i lesbijek Stonewall UK. - Po wybraniu na stanowisko prezydenta Ameryki pierwszego czarnoskórego, Islandia daje nam nadzieję, że będziemy mieć też pierwszą na świecie osobę otwarcie deklarującą homoseksualizm na stanowisku premiera. Być może z czasem nawet tu, w Wielkiej Brytanii. To naprawdę ma znaczenie. Jest bardzo budujące. Staramy się przekonywać przecież młodych ludzi, że mogą spełnić swe marzenia, i zostać kim tylko chcą - dodaje Nunn.
Wielka Brytania ma zadeklarowaną lesbijkę wśród deputowanych parlamentu. To Angela Eagle z Partii Pracy. W Stanach Zjednoczonych jest trzech kongresmenów otwarcie mówiących o swym homoseksualizmie – to członkowie Partii Demokratycznej Tammy Baldwin z Wisconsin, Barney Frank z Massachusetts i Jared Polis z Kolorado. Zdaniem organizacji Stonewall UK, ważniejsza jest większa liczba zadeklarowanych homoseksualistów w szeregach parlamentu. - Jeśli homoseksualista obejmuje stanowisko głowy państwa, to jest to bardzo pozytywny i zachęcający sygnał. Ale ważniejszy jest parlament, który przecież reprezentuje naród - uważa Nunn.
Sigurdardottir jest członkiem islandzkiego parlamentu od trzydziestu lat. Po raz drugi jest na stanowisku ministra do spraw społecznych. Swą karierę rozpoczęła jako stewardessa w liniach lotniczych, które później stały się liniami IcelandAir. Podczas jedenastoletniej kariery w liniach lotniczych aktywnie działała w związku zawodowym stewardess. Przez krótki czas stała na czele własnej partii politycznej, która później połączyła się z innymi partiami centrolewicowymi by stworzyć Sojusz Socjaldemokratyczny. Będzie pierwszą kobietą piastującą stanowisko premiera, choć nie pierwszą kobietą na stanowisku głowy państwa w Islandii. W 1980 roku czwartym prezydentem kraju została Vigdis Finnbogadottir.
Sigurdardottir od wielu lat jest w stałym, zalegalizowanym związku z dziennikarką i pisarką , pięćdziesięcioczteroletnią Joniną Leosdottir. Z wcześniejszego małżeństwa ma dwoje dorosłych już dzieci.
Tłumaczenie: Onet.pl
Było wywoływać wilka z lasu...?
jak? co tam komputer jest z linuxem? leze na podlodze...
Nie, ale rozrusznik jest sterowany z zewnętrznego urządzenia radiowo, wystarczy mieć lapa z nadajnikiem i znaleźć częstotliwość, a jak przez internet? Myślę, że może przez radiostację wysłać krótki sygnał zmiany częstotliwości bicia dla odpowiedniego rozrusznika. Witam ponownie. Pokombinowałem troche z układem - zmodyfikowany schemat przedstawiam poniżej:
Podłączyłem Cs z Vs i dałem to na S(źródło) N-mosfeta. Na wejście IN podaje napięcie zasilania poprzez naciśnięcie Switcha. Następnie dokonałem kilku pomiarów.
Okazało się że zmieniając kondensator C1 (między Vb a Vs) na 100uf mogłem dokonać pomiarów miernikiem uniwersalnym( wykorzystywałem do tego funkcję hold miernika).
Wcześniej impuls wyjściowy na obciążeniu był za krótki bym mógł go zmierzyć. Okazuję się że układ działa - jeszcze nie tak jakbym chciał ale działa. Dla pojemności C1= 100uf impuls wyjściowy trwa ok 1s. Napięcie zmierzone na HO w momencie włączenia to ok 33 V względem masy. Nie wiem natomiast dlaczego cały czas na wyjściu HO mam napięcie ok 1,2V - nawet jeżeli nie podaje nic na wejście In układu. Inną sprawą jest fakt, że chciałbym zrobić sterowanie układem nawet dla sygnału o wypełnieniu 100%.
Poszukałem troche w necie i znalazłem sposób na doładowywanie kondensatora w czasie gdy na wejście podajemy sygnał o wypełnieniu 100%. Schemat przedstawiam poniżej.
Jak widać jest to układ Ne555 który doładowuje kondensator w czasie gdy HO = "1" przez długi czas. Układu jeszcze nie zmontowałem ale mam pytanie czy może ktoś już coś podobnego robił i czy będzie to chodzić. No i będe wdzięczny za pomoc w eliminacji tych 1,2 V na H0 w stanie "0"
Pozdrawiam serdecznie.
Paweł. Spójrz na typowe, przemysłowe czujniki optyczne. Np.:
Możesz też przejrzeć ofertę TME:
Będziesz mieć orientację co do cen.
IMHO Ciebie będą interesować czujniki transmisyjne (nadajnik->odbiornik) lub odbiciowe (czujnik_Tx_Rx<->obiekt), tzn. wykrywające odbicie wiązki od połyskującego obiektu. Czujniki odbiciowe powinny być tańsze niż parka transmisyjna. Ze względu na charakter szkła nie jestem przekonany do wykorzystania czujników refleksyjnych (w układzie czujnik_Tx_Rx<->lusterko)
Widzę to tak:
Skoro butelki się stykają, to trzeba umieścić czujniki na wysokości szyjek, tak aby mieć możliwość jednoznacznego rozróżnienia między "butelka" a "przerwa"
Przezroczyste szkło jest o tyle kłopotliwe, że nie stanowi jednoznacznej przeszkody dla wiązki światła. Światło wnika do środka po czym ulega wielokrotnym odbiciom i załamaniom. Spróbuj przesunąć butelkę przez wiązkę światła ze wskaźnika laserowego. To co się pojawia na ekranie za butelką, przypomina filmową impresję na temat tańca św. Wita.
Dlatego w trakcie przejazdu jednej szyjki przez strefę obserwacji (tzn. przed czujnikiem odbiciowym lub pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem transmisyjnym) można się spodziewać nie jednego a kilku chaotycznych impulsów z wyjścia czujnika.
Jeżeli butelki przesuwają się na transporterze z przewidywalną i w miarę stałą prędkością to być może wystarczy jeden czujnik (jedna bariera) i bramka czasowa. Zliczenia kolejnej sztuki dokonujemy w momencie wyłapania pierwszej zmiany stanu na wyjściu czujnika ( tzn. wejścia butelki w strefę obserwacji). Po czym ignorujemy kolejne wariactwa na linii, przez pewien czas - na tyle długi, aby zaliczona butelka zdążyła odjechać w siną dal a zarazem na tyle krótki, żeby nie zgubić kolejnej szyjki. Wymagany czas martwy będzie zależny od średnic butelek i ich szyjek oraz szybkości i powtarzalności przesuwu.
Jeżeli spodziewasz się nieregularności transportu lub różnych rozmiarów butelek to proponuję zastosowanie dwóch czujników przesuniętych o pół średnicy butelki oraz przerzutnika RS (może być programowy). Warunkiem zaliczenia "sztuki" bedzie zarejestrowanie zaburzenia kolejno przez dwa czujniki. Tzn. pierwszy czujnik ustawia przerzutnik (Set), drugi go kasuje (Reset). Ujemne zbocze na wyjściu przerzutnika (towarzyszące wejściu szyjki w drugą strefę) stanowi sygnał do zaliczenia egzemplarza. Jeden warunek: średnica szyjki musi być mniejsza niż połowa średnicy butelki. Czyli przez wejściem w drugą strefę szyjka musi całkowicie wyjechać ze strefy pierwszej.
Teoretycznie każdy czujnik ma własną modulację co uniezależnia je od zakłóceń zewnętrznych. Jednak, dmuchając na zimne, zwróciłbym uwagę, żeby sąsiednie czujniki nie oświetlały się wzajemnie światłem rozproszonym na boki przez szkło. Np. przez postawienie szczelinowej przesłony tuż za butelkami lub umieszczenie czujników w długich tulejach, oksydowanych na czarny mat.
A co do czujników:
Wybierz typ zasilany napięciem stałym (DC 10..30V) i z wyjściem tranzystorowym PNP lub NPN. Z wyjścia takiego czujnika możesz zasilić diodę transoptora (prawie bezpośrednio, tzn. przez prosty układ RCD ograniczający prąd i tłumiący ew. zakłócenia impulsowe) , a prosto z transoptora wejść na port uC. Ponieważ masz do czynienia ze środowiskiem przemysłowym to nie ryzykuj pominięcia optoizolacji.
Czujnik z wyjściem PNP będzie wygodniejszy, bo z kolektora PNP wchodzisz stanem wysokim na wejście sterownika zawierającego transoptor odniesiony do masy.
--
MDz
...
Czy ktos może mi podac jakie stany są na tych nogach
podłączenia masz dobre, więc albo któryś sygnał nie dochodzi albo jest zwarcie między sąsiednimi, przyjrzyj się tym przebiegom
Reset wiadomo, krótki ujemny impuls a potem cały czas 3V
CS czyli Chip Select, nic tu ciekawego się nie dzieje bo proc steruje tylko jednym wyświetlaczem
RS czyli inaczej Data/Command będzie tu jakiś przebieg
DATA to naważniejszy pin sygnałowy, tu coś musi się dziać
a może źle wlutowałeś tego R-Packa ?? trudno jest dostać taki z 5-nóżkami i ja ucinam je, ale trzeba pamiętać aby pin1 tego R-Packa trafił na punkt wyznaczony zworami z50/z51 no i same zwory, z51 ma być rozwarta a z50 zwarta
...
Czy ktos może mi podac jakie stany są na tych nogach
podłączenia masz dobre, więc albo któryś sygnał nie dochodzi albo jest zwarcie między sąsiednimi, przyjrzyj się tym przebiegom
Reset wiadomo, krótki ujemny impuls a potem cały czas 3V
CS czyli Chip Select, nic tu ciekawego się nie dzieje bo proc steruje tylko jednym wyświetlaczem
RS czyli inaczej Data/Command będzie tu jakiś przebieg
DATA to naważniejszy pin sygnałowy, tu coś musi się dziać
a może źle wlutowałeś tego R-Packa ?? trudno jest dostać taki z 5-nóżkami i ja ucinam je, ale trzeba pamiętać aby pin1 tego R-Packa trafił na punkt wyznaczony zworami z50/z51 no i same zwory, z51 ma być rozwarta a z50 zwarta Witam wszystkich,mam pytanie czy ktoś spotkał się z sygnałem dzwiękowym w R25,a mianowicie czasami w moim Roverku,gdy wchodzę do niego wkładam kluczyk do stacyjki i przekręcam go na pozycje kiedy wszystkie kontrolki się zaświecają słychać krótki sygnał dzwiękowy(takie piknięcie)nie jest to sygnalizowane dodatkowo kontrolką jaką kolwiek.Czy ktoś spotkał się z czymś podobnym lub wie co to może oznaczać. Pozdrawiam wszystkich...
Po wrzuceniu wstecznego na odpalonym silniku ( lub też gdy kluczyk jest w poz. 2 ) powinien być krótki sygnał dzwiękowy, jeżeli zaś coś z nimi nie tak, to dłuższy sygnał ( ok 5sec) u mnie nie ma żadnego sygnału...
czy światła od wstecznego się palą przy włączonym biegu R jeśłi tak to coś będzie z instalacją, bezpieczniki są pod schowkiem pasażera, nr niestety nie pamiętam.
jeśli wsteczne światła sie nie palą to na 99% będziesz miał walnięty czujnik wstecznego w skrzyni biegów, dodam, że najłatwiej sie do niego dostać zdejmując przednie lewe koło i można do niego dojść bez problemu, jeszcze jedna bardzo ważna informacja dla zaoszczędzenia sobie wydatków to fakt, że czujnik ten jest taki sam jak w oplu astrze czy też daewoo lanosie i kosztuje w porównaniu do oryginału 4 razy mniej.
u mnie był walnięty czujnik, proponowałbym zacząć od tego.
pozdrawiam i życzę powodzenia Witam serdecznie koleżanki i kolegów
Jako że pokłuciłem się z moją drugą połową , posiadam jutro cały dzień wolnego czasu, kilkaset metrów od domu w garażu stoi moja 75-ka i chciałbym się jutro zabrać za Czujniki Parkowania, żeby ułatwić sobie życie piszę do was z prośbą o kilka informacji )
Po wrzuceniu wstecznego na odpalonym silniku ( lub też gdy kluczyk jest w poz. 2 ) powinien być krótki sygnał dzwiękowy, jeżeli zaś coś z nimi nie tak, to dłuższy sygnał ( ok 5sec) u mnie nie ma żadnego sygnału...
Skoro mam ten bajer to ma działać....
Dlatego :
który bezpiecznik - bezpieczniki są odpowiedzialne za te czujniki ?
gdzie idą jakieś kable z czujników by sprawdzić czy są podłączone, bo przecież zderzaka ściągać nie będę a pewnie gdzieś są jakieś złączki... tylko gdzie..
jak zdiagnozować padnięcie czujnika ? - czujników ?
jak w ogóle sprawdzić po za bezpiecznikiem i kablem co jest nie tak... ?
mile widziane sugestie..
pozdrawiam !:)
ps: kiedy jakieś spotkanie na śląsku ?:)
No to ja bym zaczął od wymiany baterii w pilocie, a następnie synchronizacji pilota z centralką (opis na stronie klubowej). Czy słychać sygnał dźwiękowy (takie "ijoijoijoijoijoijoijo") jak przekręcasz kluczyk celem uruchomienia silnika? Czy słychać pracę rozrusznika?
jak przekreci kluczyk to slychac tylko "pyk"(krótki dźwięk) Ale miałem wczoraj "masakrę". Zgodnie z instrukcją ze strony Roverki.pl zrobiłem (w pracy) reset pilota, gdyż działało mi tylko otwieranie auta. Wsiadam po pracy do auta, a pilot "zimny". Immobiliser włączony, i co tu robić? Przezornie wydrukowałem sobie też instrukcję wyłączania immobilisera. Dzwonię więc do domu, żeby mi ktoś podał kod z tabliczki, bo została przy drugim komplecie kluczy. No i kręcę kluczykiem zgodnie z instrukcją. Ileś tam w prawo, lewo itd. i po ostatnim przekręceniu w prawo (otwieranie auta) - krótki sygnał z klaksonu. Myślę sobie - chyba sie udało, ale okazało się, że ten sygnał oznaczał, że wprowadziłem błędny kod. Próbowałem jeszcze z 10 razy z przerwami i nic.
Czy jest możliwe, że ktoś (poprzedni właściciel) zmienił kod immobilisera
Po półtorej godzinie i zakupie nowego kompletu baterii dalej nic. Zdesperowany zacząłem ściskać układ scalony, kręcić baterią i nagle "pstryk" działa
Po dokładniejszych oględzinach okazało się, że baterie które kupiłem (Maxell za 2,5zł) nie przylegają idealnie z dołu (minusem) do układu. Więc albo minimalnie się róznią od oryginalnych Panasonica, albo slot się tak wyrobił, że nie przylega idealnie. Musiałem napchać pomiędzy obudowe a baterię trochę sztywnego drutu (w izolacji) i ścisnąć obudowę, tak żeby bateria była cały czas dociśnięta.
Teraz działają idealnie dwa komplety
P.S. Myślałem, że wystarczająco "opiłem" autko, ale widocznie jeszcze za mało
Jeszcze jedno: czy da się fizycznie odłączyć immobiliser (jakiś kabelek, bezpiecznik itp.)?
Jak jest mrugnięcie kierunków to wszystko jest OK. Alarm wydaje krótki
sygnał dźwiękowy podczas uzbrajania tylko w przypadku nieaktywnego czujnika
(np. niedomknięte drzwi, klapa itp).
Właśnie przed chwilą sprawdziłem i jest tak jak opisałeś!
Wielkie dzięki Marian, przynajmniej jeden tajnik mojego nowego autka
odkryty...
POZDR
--
R 75 2,5 V6 03r.
// Wysłane przez bramkę WWW na
czy w r 75 po zamknięciu auta pilotem powinien zasygnalizować dźwiękiem
czy też samym mrugnięciem kierunków?
Dołączam się do pytania. Chociaż mam na razie w swoim inny problem (nie
ładuje alternator) to też nie słyszę żadnego dźwięku przy zamykaniu drzwi
z pilota. Jest tylko mrugnięcie kierunków.
Jak jest mrugnięcie kierunków to wszystko jest OK. Alarm wydaje krótki
sygnał dźwiękowy podczas uzbrajania tylko w przypadku nieaktywnego czujnika
(np. niedomknięte drzwi, klapa itp).
Pozdrowionka!
--
ROVER 75 CDT 2000r.
Marian Krzak
witam. w moim 75 kupionym zresztą miesiąc temu nie dzała syrena od
alarmu,tzn próbowałem uaktywnić ją otwierając drzwi gdy alarm jest
uzbrojony. kierunki zaczęły mrugać ale syreny niet. napewno jest
podłączona bo sprawdzałem więc moje pytanie brzmi czy powinna ona wydawać
jakiś dźwięk gdy zamykam lub otwieram auto czy jest jakiś bezpiecznik od
syreny a może ma ona własne zasilanie nie pochodzące od akukulatora, a
może jest coś nie tak z tym alarmem?
W R75 istnieją trzy opcje alarmu (w zależności od kraju pochodzenia auta):
1. brak syreny
2. syrena standardowa (klakson)
3. syrena dodatkowa z własnym zasilaniem
Sugestie:
a) sprawdź czy przy włączaniu alarmu słychać krótki sygnał dźwiękowy.
b) sprawdź bezpiecznik nr 28 i przekaźnik w "skrzynce pasażera"
c) sprawdź baterię w syrenie dodatkowej
Pozdrowionka!
--
ROVER 75 CDT 2000r.
Marian Krzak
Nie wiem jak jest w innych modelach, w moim aucie jest tak: jeśli uzbrajam
alarm pilotem to nie ma dźwięku, jedynie mrugają kierunki. Robiąc to samo
ale np. przy nie zamkniętych lub nie domknietych drzwiach, słychąć jeden
krótki sygnał alarmowy.
no tego nie próbowałem i zrobię ten eksperyment jutro.
--
jarek kazimierowicz
R-75cdt 2000r.
// Wysłane przez bramkę WWW na "czy powinna ona wydawać jakiś dźwięk gdy zamykam lub otwieram auto ?"
Nie wiem jak jest w innych modelach, w moim aucie jest tak: jeśli uzbrajam
alarm pilotem to nie ma dźwięku, jedynie mrugają kierunki. Robiąc to samo
ale np. przy nie zamkniętych lub nie domknietych drzwiach, słychąć jeden
krótki sygnał alarmowy.
pozdrawiam
--
Krzysztof
R75, CDT, '01
Witam mam problem z R75 CDT przy otwieraniu drzwi pilotem szumiało mi
webasto nie załączało się, ale powietrze pobierało wyłączyłem na chwile
zasilanie webasto i kable sterujące i ustąpiło było wszystko OK. Po 3
godzinach odpaliłem samochód i okazało się, że świeci się kontrolka
niezamkniętych drzwi, chociaż wszystkie zamknięte. I do tego nie
pokazuje mi na desce włączonego kierunkowskazu a do tego nie zamyka
drzwi pilotem tylko słychać krótki sygnał klaksonu. Myślałem odłączyć
akumulator, ale nie wiem czy radio ma kod nie dostałem żadnych
dokumentów przy zakupie. Mam radio alpina z zmieniarką. Może można
dezaktywować kod w tym radiu jak ma kod. Pomóżcie
Z tego co pisałeś to na razie problem nie istnieje, bo jeszcze nie wiesz czy
radio ma kod...
--
R620 Si Lux '95
Był: R214Si '96 + LPG
piter34(at)tlen.pl Kraków Witam mam problem z R75 CDT przy otwieraniu drzwi pilotem szumiało mi
webasto nie załączało się, ale powietrze pobierało wyłączyłem na chwile
zasilanie webasto i kable sterujące i ustąpiło było wszystko OK. Po 3
godzinach odpaliłem samochód i okazało się, że świeci się kontrolka
niezamkniętych drzwi, chociaż wszystkie zamknięte. I do tego nie pokazuje mi
na desce włączonego kierunkowskazu a do tego nie zamyka drzwi pilotem tylko
słychać krótki sygnał klaksonu. Myślałem odłączyć akumulator, ale nie wiem
czy radio ma kod nie dostałem żadnych dokumentów przy zakupie. Mam radio
alpina z zmieniarką. Może można dezaktywować kod w tym radiu jak ma kod.
Pomóżcie Moje tlumaczenie, sprawdzalem na moim 200 z 1997, dziala.
Poprawcie co wam nie podoba sie i do porad?
MFU (multi function unit) to wielozadaniowy kontroler zamontowany za głównym
pudełkiem z bezpiecznikami, w dolnej części deski rozdzielczej, po prawej
stronie (pod kierownica). Moduł ten kontroluje takie funkcje jak:
1.. Opóźnienie przednich i tylnych wycieraczek
2.. Timer (opóźnione wyłączenie) ogrzewania tylnej szyby
3.. Opóźniacz lampki "grzecznościowej" - czyli tej co oświetla wnętrze
przez chwilkę po zamknięciu naszego auta
4.. Brzęczyk ostrzegający o włączonych lampach gdy chcemy opuścić pojazd.
MFU ma także system samokontroli. By wejść w tryb dniagonostyczny należy
sprawnie wykonać poniższy algorytm.
1.. Wsiadamy do auta i wkładamy kluczyk do stacyjki (pozycja "zerowa")
2.. Naciskamy i trzymamy wciśnięty przełącznik od ogrzewania tylnej szyby
3.. Przekręcamy kluczyk w pozycję II i natychmiast(!) po tym zwalniamy
przycisk ogrzewania, MFU powinien dwukrotnie piknąć (jeśli nie to zwolniłeś
za późno!)
4.. Zaraz po piknięciach przytrzymaj wciśnięty przycisk ogrzewania przez 1
sekundę, MFU powinien piknąć kolejne dwa razy. Wszedłeś w system
diagnostyczny!
Teraz przetestuj funkcje kontrolowane przez MFU, gdy funkcja działa
prawidłowo usłyszysz krótki sygnał dźwiękowy, gdy nie - funkcja nie działa
poprawnie, przyciskaj krótko kolejno:
1.. Włącznik tylnej lampy przeciwmgielnej, gdy system jest OK. usłyszysz
pisk
2.. Przesuń dźwignię prawą tak by uzyskać wymuszone spryskanie przedniej
szyby, pisk.
3.. Otwórz prawe drzwi, zamknij, to samo z lewymi i bagażnikiem(?) - 3
piski
4.. Włącz wycieraczki na I prędkość - pisk, II i III u mnie nie piszczy
(powrót na 0 - pisk)
5.. Włącz światła mijania - pisk, drogowe (na stałe) - pisk
Gdy nie słyszysz pisku to znaczy ze właśnie testowany układ nie działa
poprawnie!
Dodatkowo sprawdziłem inne obwody - czy są też kontrolowane przez MFU,
buzzer nie dawał dźwięku przy aktywacji następujących funkcji:
1.. Światła awaryjne
2.. dmuchawa
3.. szyby elektryczne boczne
4.. kierunkowskaz
5.. klakson
6.. regulacja wysokości przednich świateł
7.. przy krótkim mignięciu światłami drogowymi (dźwignia lewa do nas)
8.. ON/OFF lampki pod sufitem, otwarcie schowka
Po przetestowaniu 5 punktów wymienionych wyżej przejdziemy do następnego
testu, w tym celu naciskamy (to już trzeci raz) ogrzewanie tylnej szyby.
Teraz MFU przetestuje sama kontrolowane obwody, kolejno:
Włączy się podświetlanie kontrolki ogrzewania szyby na ok. 2sek, zapali się
lampka informująca o włączonych światłach przeciwmgielnych tylnich
(przednich nie mam), zapali się na 2 sekundy oświetlenie wnętrza (to pod
sufitem) a na koniec włącza się przednie i tylnie wycieraczki.
Po tej sekwencji MFU wyjdzie z trybu diagnostyki, wyłącz zapłon. Jeśli
wykryłeś jakieś nieprawidłowości to sprawdź odpowiedni przekaźnik,
okablowanie itp. Być może sam MFU jest uszkodzony, jednak jest on
uszczelniony i naprawa polega na wymianie MFU na nowy. Witam!
Jak i co podłączyc, by prąd płynął tylko przez około sekundę?
Słyszałem, że wystarczy tranzystor i kondensator.
Konkretnie mi chodzi o to jak przerobic taki układ:
Zeby po włączeniu i zapaleniu światła buzzer nie dawał ciągłego sygnału a jeden krotki, a po zgaszeniu i ponownym zapaleniu znów dawał tylko jeden krótki sygnał itd.
Jak to zrobic ?
Z góry dziekuję za wszystkie wskazówki Moja sugerowana wersja układu (w załączniku):
1. Zasilanie, po co przez rezystor ?? - 4017 ma dość szeroką tolerancję napięcia zasilania, więc bezpośrednio do 9V;
2. Sygnał CLK z włącznika - wiszące wejście to jest 1 logiczna (przynajmniej tak jest w układach TTL), dlatego między masę a wejście daje rezystor podciągający do masy;
3. Wyjścia z diodami – hmmm, zależy to od wydajności prądowej wyjść, ale w paru układach opartych na tym układzie nie zauważyłem żeby stosowano bufor wzmacniającego (linia przerywana). Ten wspólny rezystor dla diod to po to by ograniczyć prąd płynący przez diodę, niestety dla różnych kolorów trzeba mieć inną wartość (inny prąd i napięcie na niej odkładające się), dlatego by stosować jeden wspólny należałoby mieć diody jednego typu;
4. RESET – od biedy mógłby być taki jak proponujesz, lecz ja przy włączeniu zasilania przez kondensator C podaję krótki impuls (1 – logiczną) i resetuje układ, to samo dzieje się, gdy na wyjściu 10 pojawi się 1 logiczne (ok. +VDD).
Spróbuj złożyć to w ten sposób – szczególnie zwróć uwagę na p 2. mojej wypowiedzi.
AHA, diody w tym układzie będą się zaświecać kolejno, ale tylko pod wpływem naciskania przycisku (1 naciśnięcie - dioda 1, drugie naciśnięcie dioda 2 itd.). Witam,
Ktoś wie lub może podać linka do jakiegoś scheamtu przedstawiającego
w jaki sposób generować za pomocą procesora AVR (np. ATMega) tony
DTMF by można było wybrać numer telefoniczny (symulacja telefonu
tonowego)? Chodzi mi o schemat ideowy takiego podłączenia razem ze
schematem podpięcia do linii telefonicznej.
No bo mój sposób podłączenia nie działa...
Mam taką procedurkę do wybierania numeru telefonu przez DTMF:
For A = 1 To B
Readeeprom C , A
Dtmfout C , 200
Locate 2 , Pos_lcd
Lcd C
Incr Pos_lcd
Waitms 800
Next A
Cyfry są wybierane poprawnie, gdyż od razu wyświetlam tę cyfrę na
LCD.
W słuchawce równolegle podłączonego telefonu słyszę, że numer jest
wybierany ale zaraz po 4 cyfrze słyszę "Wybrany numer jest za
krótki", a numer jest wybierany dalej aż wszystkie cyfry zostaną
wybrane. Numer jest formatu 050XXXXXXX - komórka w POP'ie.
Ekperymentowałem z różnymi wartościami długości tonu i odstępami,
niestety nic to nie dało :/
Dzisiaj wykonałem kolejny test - w programie jako numer
zaprogramowałem tylko "0". Porównałem też sygnał na linii przy
wybieraniu 0 z telefonu i z mojego ukladu - z mojego telefonu jest
kompletnie ignorowane, ale na linii go slychać - tyle, że jest
znacznie cichsze niż to z telefonu.
Procedura z Bascoma jest na pewno dobra, na różnych forach pisali
ludzie że nie mają z nią żadnego problemu i że generuje poprawne
tony. Nie wiem więc czym to może być spowodowane. W załączniku na
wszelki wypadek załączam również schemat podłączenia procesora do
linii telefonicznej (gniazdko u dołu PDF'a) - może coś w reszcie
podłączenia jest źle? W sumie nie powinno być źle, bo sygnał
wybierania numeru słyszę przy podniesionej słuchawce, jednak jest on
trochę inny od wybieranego z telefonu...
Ponadto uważam że połączenie elektryczne układu z linią jest dobre z
tego powodu, że jak podczas alarmu równolegle podniosę słuchawkę i
zadzwonię pod numer jakiś i wtedy z tego numeru steruję alarmem, to
faktyczNie sterowanie przez telefon działa. Czyli w chwili obecnej muszę
"symulować" dzwonienie równolegle podłączonym telefonem (w tym czasie
co wpoinien dzownić alarm), a nastepnie odbieram np. komórkę i za pomocą
komórki steruję alarmem - wszystko jest ok. Czyli samo podłączenie do
linii
telefonicznej układu MT8870PI (dekodera DTMF) jest prawidłowe - oraz
ogólnie
sam schemat w znacznej części też jest prawidłowy - nie wiem tylko czy
prawidłowe jest podłączenie procesora do linii telefonicznej (bo to
właśnie procesor generuje numer za pomocą wewnętrznego timera i wyrzuca
go
na linię telefoniczną za pomocą pinu OC1A (jak widać to na załączonym
schemacie).
Po podpięciu procka do linii oczywiście mamy prawidłowe napięcie w chwili
podniesienia słuchawki (12V) - stabilizowane przez diodę Zenera.
Co więc może być powodem złego wybierania numeru? Za mała amplituda tonu?
Ktoś może ma schemat jak powinno się generować tony DTMF za pomocą procka
i wysyłać na linię telefoniczną?
I czy ktoś może potwierdzić, że mój schemat jest dobry lub zły (a jeżeli
zły
to dlaczego)?
Schemat znajduje się pod adresem :
Dziękuję za informacje. Witam,
Ktoś wie lub może podać linka do jakiegoś scheamtu przedstawiającego
w jaki sposób generować za pomocą procesora AVR (np. ATMega) tony
DTMF by można było wybrać numer telefoniczny (symulacja telefonu
tonowego)? Chodzi mi o schemat ideowy takiego podłączenia razem ze
schematem podpięcia do linii telefonicznej.
No bo mój sposób podłączenia nie działa...
Mam taką procedurkę do wybierania numeru telefonu przez DTMF:
For A = 1 To B
Readeeprom C , A
Dtmfout C , 200
Locate 2 , Pos_lcd
Lcd C
Incr Pos_lcd
Waitms 800
Next A
Cyfry są wybierane poprawnie, gdyż od razu wyświetlam tę cyfrę na
LCD.
W słuchawce równolegle podłączonego telefonu słyszę, że numer jest
wybierany ale zaraz po 4 cyfrze słyszę "Wybrany numer jest za
krótki", a numer jest wybierany dalej aż wszystkie cyfry zostaną
wybrane. Numer jest formatu 050XXXXXXX - komórka w POP'ie.
Ekperymentowałem z różnymi wartościami długości tonu i odstępami,
niestety nic to nie dało :/
Dzisiaj wykonałem kolejny test - w programie jako numer
zaprogramowałem tylko "0". Porównałem też sygnał na linii przy
wybieraniu 0 z telefonu i z mojego ukladu - z mojego telefonu jest
kompletnie ignorowane, ale na linii go slychać - tyle, że jest
znacznie cichsze niż to z telefonu.
Procedura z Bascoma jest na pewno dobra, na różnych forach pisali
ludzie że nie mają z nią żadnego problemu i że generuje poprawne
tony. Nie wiem więc czym to może być spowodowane. W załączniku na
wszelki wypadek załączam również schemat podłączenia procesora do
linii telefonicznej (gniazdko u dołu PDF'a) - może coś w reszcie
podłączenia jest źle? W sumie nie powinno być źle, bo sygnał
wybierania numeru słyszę przy podniesionej słuchawce, jednak jest on
trochę inny od wybieranego z telefonu...
Ponadto uważam że połączenie elektryczne układu z linią jest dobre z
tego powodu, że jak podczas alarmu równolegle podniosę słuchawkę i
zadzwonię pod numer jakiś i wtedy z tego numeru steruję alarmem, to
faktyczNie sterowanie przez telefon działa. Czyli w chwili obecnej muszę
"symulować" dzwonienie równolegle podłączonym telefonem (w tym czasie
co wpoinien dzownić alarm), a nastepnie odbieram np. komórkę i za pomocą
komórki steruję alarmem - wszystko jest ok. Czyli samo podłączenie do
linii
telefonicznej układu MT8870PI (dekodera DTMF) jest prawidłowe - oraz
ogólnie
sam schemat w znacznej części też jest prawidłowy - nie wiem tylko czy
prawidłowe jest podłączenie procesora do linii telefonicznej (bo to
właśnie procesor generuje numer za pomocą wewnętrznego timera i wyrzuca
go
na linię telefoniczną za pomocą pinu OC1A (jak widać to na załączonym
schemacie).
Po podpięciu procka do linii oczywiście mamy prawidłowe napięcie w chwili
podniesienia słuchawki (12V) - stabilizowane przez diodę Zenera.
Co więc może być powodem złego wybierania numeru? Za mała amplituda tonu?
Ktoś może ma schemat jak powinno się generować tony DTMF za pomocą procka
i wysyłać na linię telefoniczną?
I czy ktoś może potwierdzić, że mój schemat jest dobry lub zły (a jeżeli
zły
to dlaczego)?
Schemat znajduje się pod adresem :
Dziękuję za informacje.
A sprawa jest bagatelnie prosta: co krótki okres czasu Wasz telefon wysyła krótki sygnał do sieci "jestem". Jesteście na ogół w zasięgu kilku nadajników -> więc telefon znajduje się w strefie nakładania się zasięgów wspomnianych stacji bazowych. Precyzja jeśli dobrze pamiętam kilkaset metrów. Przydałby się także ekspert, który mógłby zbadać czy dane na karcie zostały edytowane, ale nie wiem czy mamy w kraju wykwalifikowanych do tego ludzi
Haha - sam edytowałem różne karty SIM setki razy. Myślę, że jakiś obrotny student politechniki byłby wystarczającym ekspertem
POZDRAWIAM. Rzucę trochę światła na to. A konkretniej na to co mówią rzecznicy prasowi.
Nie wiem jak teraz, ale nieco wcześniej nikt z operatorów nie przyznałby się, że mogą namierzyć telefon komórkowy. A sprawa jest bagatelnie prosta: co krótki okres czasu Wasz telefon wysyła krótki sygnał do sieci "jestem". Jesteście na ogół w zasięgu kilku nadajników -> więc telefon znajduje się w strefie nakładania się zasięgów wspomnianych stacji bazowych. Precyzja jeśli dobrze pamiętam kilkaset metrów. Kto nie wierzy niech pomyśli nad usługą typu 'radar', 'gdzie jestem', 'najbliższy bankomat' czy zwykła lokalizacja gdzie telefon pokazuje Ci np Grodzisk Mazowiecki a w miastach nawet dzielnice.
Ale wracając do tematu. Kwestia odzyskiwania starych smsow....to znaczy starych zapisów. Nobo niby jak chcą odzyskać coś czego nie zapisali? Otóz lepszym dowodem w sprawie jest... zapis smsa u operatora. Nie znam tylko podstaw prawnych aby organ mógł dostać tenże zapis. Jest on przechowywany jeden tydzień. Czyli jeżeli ktoś Was załatwi, to na serwerach operatora jest Wasz sms... a tego zedytowanego nie ma.
Przydałby się także ekspert, który mógłby zbadać czy dane na karcie zostały edytowane, ale nie wiem czy mamy w kraju wykwalifikowanych do tego ludzi.
Pozdrawiam Rzucę trochę światła na to. A konkretniej na to co mówią rzecznicy prasowi.
Nie wiem jak teraz, ale nieco wcześniej nikt z operatorów nie przyznałby się, że mogą namierzyć telefon komórkowy. A sprawa jest bagatelnie prosta: co krótki okres czasu Wasz telefon wysyła krótki sygnał do sieci "jestem". Jesteście na ogół w zasięgu kilku nadajników -> więc telefon znajduje się w strefie nakładania się zasięgów wspomnianych stacji bazowych. Precyzja jeśli dobrze pamiętam kilkaset metrów. Kto nie wierzy niech pomyśli nad usługą typu 'radar', 'gdzie jestem', 'najbliższy bankomat' czy zwykła lokalizacja gdzie telefon pokazuje Ci np Grodzisk Mazowiecki a w miastach nawet dzielnice.
Ale wracając do tematu. Kwestia odzyskiwania starych smsow....to znaczy starych zapisów. Nobo niby jak chcą odzyskać coś czego nie zapisali? Otóz lepszym dowodem w sprawie jest... zapis smsa u operatora. Nie znam tylko podstaw prawnych aby organ mógł dostać tenże zapis. Jest on przechowywany jeden tydzień. Czyli jeżeli ktoś Was załatwi, to na serwerach operatora jest Wasz sms... a tego zedytowanego nie ma.
Przydałby się także ekspert, który mógłby zbadać czy dane na karcie zostały edytowane, ale nie wiem czy mamy w kraju wykwalifikowanych do tego ludzi.
Pozdrawiam Witam
Zauważyłem kilka błędów w sofcie.
1. Po ustawieniu w menu języka na polski (domyślnie jest włoski), a następnie wyjściu (i zapisaniu ustawień), gdy wejdzie się ponownie w ustawienia dekodera znów jest język włoski.
2. Czasami dekoder głupieje przy przełączaniu kanałów. Jest to spowodowane tym, że dekoder łapie sygnał "na raty", a dokładniej:
Włączam kanał, na pasku info na chwilę pokazuje się pasek sygnału, po czym zanika i po krótkiej chwili pojawia się znowu (tym razem na stałe) i włącza się obraz. Gdy jednak zacznę szybciej przełączać kanały, dekoder potrafi złapać ten pierwszy krótki sygnał z konwertera i pomimo tego że wrzucam kolejny kanał, on uparcie cofa mi do poprzedniego. Muszę wtedy poczekać, aż kanał się odpali normalnie i dopiero mogę przełączać dalej.
Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale to opisałem
Prosiłbym o wrzucenie do softu możliwości zmiany grafiki ekranowej na inną (np. zaprojektowaną przez siebie w jakimś programie) - o ile jest taka możliwość w tym Linboxie.
Zapomniałem o jeszcze jednej rzeczy Dekoder czasami potrafi się przyciąć tak, że działa tylko Viva Polska (innych kanałów nie sprawdzałem, ale żadne kodowane nie działają) i jedyne co pomaga to przywrócenie ustawień fabrycznych. Najczęściej zdarza się to właśnie przy włączaniu Vivy. To ja tu chyba takiej odpowiedzi ogólnej udzielę, bo ostatnio udało mi się podpiąć alarm do 1G z pomocą oblaka.
Żeby mieć samo zamykanie z pilota wystarczy podpiąć kabel lock do czerwono-żołtego kabla wychodzącego z centralki i unlock do żołto-zielonego. Zaznaczam od razu, że oba kabla przynajmniej u mnie były jakby "samopas" jak się domyślam - wyjście do podłączenia standardowego alarmu w 1G (była taka opcja do kupienia). Jeśli ktoś tych kabli nie ma to może mnie pomęczyć i dowiem się z jakimi kablami w centralce się łączą. Centralki należy szukać nad skrzynką bezpieczników w kabinie, jest przymocowana do listwy przykręconej do nadwozia. Wygląda jak czarny przekaźnik, jak ktoś nie jest pewny polecam proste sprawdzenie: chwycić jedną ręką przekaźnik, a drugą zamknąć/otworzyć centralny - przekaźnik wtedy wyczuwalnie "cyknie". Dalej centralkę alarmu czy co tam mamy podpinamy do zasilania (najlepiej prosto do akusia na bezpieczniku u mnie 15A) i już możemy cieszyć się wypasem. Tutaj trzeba jednak zwrócić uwagę czy alarm/centralka wyposażona jest w funkcję samozamykania np. w przypadku przypadkowego rozbrojenia. Jeśli tak to musimy jeszcze podpiąć się pod jakiś czujnik krańcowy. Ja wybrałem czerwono-zielony kabel z wiązki idącej wzdłuż lewego progu do skrzynki z bezpiecznikami. Przypuszczam, że może być to dowolny kabel, w którym 12V zanika po otwarciu drzwi/bagażnika. Zazwyczaj dobrze też podpiąć się pod stacyjkę np. pod niebiesko-czerwony kabel biegnący do stacyjki. Kable od kierunków chyba najlepiej podpiąć przy włączniku awaryjnych - niebiesko-zielony i żółto-zielony. Syrenkę łatwo podpiąć wg schematu przy każdym alarmie.
Co do domykania szyb o które pytał Mrok to oczywiście trzeba dokupić odpowiedni do tego moduł.
Allais GOLDI miał rację. Ewentualnie w centralce powinieneś mieć możliwość wyłączenia funkcji samozazbrajania. U mnie wygląda to tak, że jak wyłączę auto i otworzę i zamknę drzwi to jest tylko krótki sygnał przypominający, że zostawiam auto otwarte.
To z grubsza tyle. Napiszę jeszcze, że przy lutowaniu przewodów (tylko lutowanie, żadne szybkozłączki!), w których płynie jakieś prądzicho ( a najlepiej przy wszystkich ) dobrze jest odłączyć akumulator. No i najlepiej zaizolować wszystkie luty.
Mnie podczas podłączania nie udało się nic zepsuć/spalić, a to naprawdę fajnista sprawa otwierać bez używania kluczyka.
To z grubsza tyle.... Witam, mam taki problem po uruchomieniu samochodu zapala się check engine, poczytałem troche forum, no i sprawdziłem komputer. Po przekręceniu stacyjki dioda daje jeden krótki sygnał, po czym miga osiem razy, przerwa i znów osiem itd. Moje pytanie brzmi czy jest to błąd numer 8 (czyli czujnik gmp), czy może traktować te pierwsze krótkie mignięcie jako sume 1+8 czyli błąd nr 9, czy może błąd nr 1 i do tego błąd nr 8. Powtarzam że to krótkie mignięcie następuje tylko podczas pierwszego cyklu potem jest tylko miganie 8 razy i przerwa, 8 i przerwa, itd.. Za pomoc z góry dziękuje. Miałem to zamontowane w poprzednich cabrio. Są tam dwie strefy:
- pierwsza jeśli ktoś podejdzie do auta zbyt blisko (np. zazdrosny sąsiad z gwoździem) włącza sie krótki sygnał dźwiekowy i tak dwa razy jeśli podejdzie w krótkim czasie trzeci raz włącza sie alarm
-druga jeśli ktoś włoży rękę do środka, lub otworzy drzwi włącza się od razu alarm. i teraz ja mam zagwostke gdzie szukać tego włącznika serwisowego
chce aby przy uzbrojeniu słychać było krótki sygnał syreny a do tego celu potrzebny mi jest ten włącznik, ale nie wiem gdzie on jest :/
trzeba będzie zadzwonić do salonu gdzie go zamontowali
oraz rada dla kupujących samochód aby spytali gdzie się znajduje owy włącznik przy odbiorze i teraz ja mam zagwostke gdzie szukać tego włącznika serwisowego
chce aby przy uzbrojeniu słychać było krótki sygnał syreny a do tego celu potrzebny mi jest ten włącznik, ale nie wiem gdzie on jest :/
trzeba będzie zadzwonić do salonu gdzie go zamontowali
oraz rada dla kupujących samochód aby spytali gdzie się znajduje owy włącznik przy odbiorze Poniżej link do wersji z wydłużonym do około 1min komunikatem o nie zapiętych pasach, dodatkowo do sygnalizacji dźwiękowej informującej o nie włączonych światłach dodałem komunikat tekstowy.
Dołożyłem również "krótki sygnał dźwiękowy" po naciśnięciu któregokolwiek z klawiszy podczas poruszania się po ekranikach.
Proszę o informację czy nadal w tej wersji są kłopoty z odczytem temperatury. Czyli tzw. prealarm. Czujniki teraz są dwustrefowe. Można regulować czujność wewnątrz auta oraz poza nim i to do ponad 1 m. Alarmy oprócz gotowych zestawów składa się z komponentów jak kompy i nie są one znowu aż takie drogie. Sprawa jest bardzo fajna, oczywiście ze wszystkim można sobie poradzić, ale krótki acz treściwy sygnał SPADAJ robi wrażenie.
ktoś może używa i ma jakies uwagi? Ja mam.
Podłączone do dość starego, nietypowego alarmu ( a ten z kolei do instalacji alarmowej "fabrycznego" Bosch'a - z lenistwa, bo odpadło prowadzenie kabli ). Mam możliwość ustawienia sobie czułości czujnika (czyli wielkości pola wytwarzanego przez czujnik). Tutaj dużo zależy od umiejscowienia go, no i pewnie od samego czujnika też - nie wiem jakie teraz są w sprzedaży.
Jest też do wyboru rodzaj sygnału - tzn albo włącza się normalny alarm, albo tylko krótki sygnał ostrzegawczy (ja tak mam).
Na pijanej grupie wadali wrażenia nie zrobi, ale przynajmniej da info, że ktoś się kręci przy aucie.
Właściwie jeśli włączam alarm, to tylko ze względu na ten czujnik.
Wady - mogą go wzbudzać przechodnie, nie sprawdzi się też na ciasnych parkingach.
Osobiście jak najbardziej polecam. Redirect to przekierowanie, wykonane przez odpowiedni "sygnał" dla serwera, a nie przez np. skopiowanie zawartości strony. Zwykły śmiertelnik może je na _swojej_ stronie zrobić, wstawiając krótki kod w PHP, lub konfigurując .htaccess.
302 Moved Temporarily (przeniesione tymczasowo)
301 Moved Permanently (przeniesione na stałe)
Google zaleca 301 jeżeli zmieniasz adres serwisu. 301 przenosi też PageRank i wszystkie właściwości strony. Właściwości 302 nie są mi bliżej znane, prawie każdy przy zdrowych zmysłach stosuje 301 skoro chce serwis przenieść, ma dostęp do plików, a staff Google tak zaleca.
Abstrachując już od tego, że aliasy tej firmy są tragiczne i co chwilę nie działają, przykładem aliasu przenoszącego PR (stosującego redirect 301) jest ten z mojej stopki.
Nie znam rynku darmowych aliasów w Polsce, bo sam (z jednym wyjątkiem) działam wyłącznie na własnych domenach. Przyjrzałem się prv.pl i widzę że są bezwartościowe, lepiej w ogóle się w coś takiego nie pakować, to strata czasu z punktu widzenia SEO. Ile wpakowałeś w markę zdobywając linki? Dużo? To wiedz że działałeś na korzyść prv.pl, a nie na swoją.
To tak jak byś u nich miał stronę, a w środku tabelkę (iframe) z wklejoną Twoją treścią, rozciągniętą na cały ekran. Ile z tego widzi robot? Kliknij "źródło strony" w explorerze, to zobaczysz że robot widzi z tego prawie g...o.
Co gorsza, nie masz na to wpływu, bo wszystko zależy od adminów aliasó (tu: prv.pl). I nie dajmy się oszukiwać, jest im to na rękę że mają ramki, a nie redirect 301.
Pozdrawiam, J. Namierzyć telefon komórkowy jest sotunkowo prosto (dla osoby, co ma o tym pojęcie) i wie mniejwięcej gdzie dany telefon się znajduje. np. wiem, że mój telefon jest w wawie. Wystarczą 2 a najlepiej 3 odbiorniki, które zgarną sygnał wysyłany przez ten aparat (najtrudniejsze w tym jest wyizolowanie tego jednego sygnału spośród milionów innych, ale i na to są sztuczki) coś takiego nazywa się triangulacja.
Jest dość dokładna (z dobrym komputerem nawet do kilku metrów można obliczyć), lecz jej minusem jest stosunkowo krótki zasięg.
Jeśli sprawa tyczy się całej polski to sprawa jest bardziej skomplikowana, ale też da się zrobić bez większych kosztów (bez wysyłania samolotów itd :P). trzeba działać kilkustopniowo. Najpierw namierzyć dzięki antenom operatorów gdzie telefon znajduje się w Polsce a następnie wysłać w ten rejon kilka samochodów, które będą próbowały namierzyć dokładnie telefon. Dalej można postępować tak jak wyżej.
Co do zablokowania telefonu. Jest to wykonalne, ale to już wyższa szkoła jazdy. Trza znać pasmo, na jakim operuje dany operator (operatora, którego w danej chwili karta jest aktywna w telefonie) oraz znać odpowiedni kod, którego zdobycie na pewno nie jest proste.
Po wykonaniu tych dwóch rzeczy trzeba namierzyć sygnał i wysłać do danego aparatu kod blokujący telefon.
Więc jeśli się nie szkolisz na tajnego agenta dla USA albo mniemasz kilku baniek pod łóżkiem to raczej nie da rady tego zrobić. Ani legalnie ani nielegalnie. BIOS American Megatrends (AMI)
Jeden sygnał - Błąd odświeżania DRAM.
Dwa sygnały - Błąd parzystości.
Trzy sygnały - Błąd 64K pamięci podstawowej.
Cztery sygnały - Zegar nie działa.
Pięć sygnałów - Błąd procesora.
Sześć sygnałów - Błąd kontrolera klawiatury.
Siedem sygnałów - Błąd przetwarzania procesora.
Osiem sygnałów - Błąd pamięci ekranu.
Dziewięć sygnałów - Błąd sumy kontrolnej BIOS-u.
Dziesięć sygnałów - Błąd wyłączenia CMOS.
Jedenaście sygnałów - Błąd pamięci cache.
BIOS firmy AWARD
Jeden krótki sygnał - Normalny sygnał POST, wszystko jest ok.
Jeden długi, dwa krótkie sygnały - Problem z karta grafiki (CGA).
Jeden długi, jeden krótki sygnał - problem z płytą główną.
Jeden długi, trzy krótkie sygnały - Problem z karta grafiki (EGA/VGA).
Dwa krótkie sygnały - Błąd POST. Sprawdź komunikat na ekranie.
Powtarzające się krótkie sygnały - Problem z zasilaczem, płytą główną, możliwe zwarcie.
Sygnał ciągły - Problem z zasilaczem, płytą główną, możliwe zwarcie.
Trzy długie sygnały - Błąd klawiatury.
Brak sygnału - Problem z zasilaczem lub głośnikiem Witam, ja z niecodzienną sprawą poszukuje STANDARDOWYCH dźwięków telefonów Samsung. Chodzi mi szczególnie o serię X, w której to pewnie niezależnie od modelu, w jakiejś tam fazie produkcji wgrywane są dźwięki. Mam bliską znajomą, która korzystała z modelu x680, a za sygnał sms, ustawiony miała właśnie standardowy dźwięk, jak to sama nazywała " ketuk " .
Dźwięk, krótki, nigdzie znaleźć go nie mogę, więc proźba moja o podanie jakichś linków do tego dźwięku, lub wrzucenie takowego na serwer. Z racji tego, że tamten fon, swoje przeżył musiała zmienić go na inny model, lecz innej marki, a z sentymentu do " ketuk " i wielu przygód z nim związanych bardzooooo bym prosił o wstawienie tego na jakiś serwer, byłbym niezmiernie wdzięczny.
P.S. Ogółem nie zależy mi na czasie, jednak im wcześniej, lub jeżeli jest to mozliwe, chciałbym zrobić jej tak miłą niespodziankę .. . Pozdrawiam forumowiczów. Abo nie ma tu nic do tego. Taryfa "Moja okolica" była/jest dostępna tylkow TakTaku, a kropeczka przed nazwą wsi była widoczna dla każdego kto ma włączony kanał 50 czyli cell info.
Tu informacja o taryfie jaką znalazłem w sieci (stara)
i cytat z niej "Przed połączeniem wykonywanym z obszaru tanich połączeń klient usłyszy krótki 1-sekundowy ciągły sygnał, oznaczający, że dzwoni z obszaru tanich połączeń. Dodatkowo na wyświetlaczu telefonu (pod warunkiem włączonego serwisu "Gdzie jestem?" na Kanale SMS numer 50) pojawi się . (kropka) przed nazwą miejsca, w którym klient się znajduje. Kropka oznacza, iż to miejsce należy do strefy, z której można wykonywać tanie połączenia. Szczegółowa instrukcja aktywacji Kanału SMS numer 50 znajduje się w instrukcji aparatu. Niska stawka obowiązuje tylko na połączenia do klientów sieci Era i krajowych sieci stacjonarnych" Ej to możecie sprecyzować to co powiedzieliście...
...w końcu w jakiej roździelczości nagrywa s88 a w jakiej d600 , bo już się zakręciłem
i w jakim formacie nagrywa (tak mieszacie pisząc że zaczajić nie można )
Jednak tak tu nawijacie i ten s88 to powoli do mojej ręki idzie a zaraz za nim sxg75. Ciekawe który wygra. Ta jak to grejpfrutowy powiedział że prawdopodobnie UMTS jeszcze przez jakiś dłuższy czas nie będzie , a bez GPS'a spokojnie wytrzymam, swoją miejscowość znam a nigdzie się nie wybieram. A jak już UMTS i do nas przyjdzie to się wymieni tel na nowy(ale to pewnie za min 2 lata).
Co do tego OLED to ja mam Mp4 z nim i rzeczywiście kąt widzenia 180 stopni , zajebiś*** jasny i kolorki bez porównania z TFT. A ich żywotność wacha się na 3,5 roku.
Co do zawieszania się myślę że nie będzie tak źle. A że muzy nie da się ustawić na sms to dup* z tym (krótki sygnał producenta wystarczy).
Ale potrzebuje jak trzyma bateria w tym i tym? (lubię popuszczać[ale nie w gacie ] sobie czasem muzę z głośnika jak i z słuchawek[ale mam mp4] , dzwonie mało i esemesuje mało[max. 5sms dzień i może z 1-2min rozmowy , ale za to lubię grać [na moim gówno jest więc niegram a bateria trzyma mi i tak 2 dni]
Pzdr ziomki
PS: Ale piszcie dalej , chętnie poczytam jeszcze jakieś opinie i porady ... piszcie piszcie A czy słyszysz komunikat, że sieć nei ejst dostępna, czy też taki komunkat się wyświetla a w telefonie słychać jakby krótki sygnał zajętości? Bo jeśli tak jest i zdarza się to często to znaczy zę znów sieć sięzapycha, ja też tak z simplusem często miałem, czasem nawet po 8 razy próbowałem aż wkońcu maiłęm sygnał Dokładnie. Znika pasek i po chwili pisze wyjmij karte i wcisnij OK wuęc tak robię, a jak wkładam z powrotm to nie wykrywa.
EDIT: jezeli nie zaskoczy to próbuje kilka razy wkładac karte i za którymś razem jest krótki sygnał i karta jest wykrywana, ale ile tak mozna. Powinna być przeciez wykrywana od razu
Teraz już częściej wykrywa no własnie .....tak to podobno działać powinno, ale cos u mnie to nie działa, tylko po nacisnieciu gwiazdki jest sygnał jakis krótki, ale to dalej nie działa............. Mam pytanie w związku z tym modemem.GDZIE MOŻNA KUPIĆ KONEKTOR ANTENOWY DO TEGO MODEMU????Może ktoś mi coś pomoże,bo nie znalazłem w sieci.w Vobisie są anteny ale sa dość drogie i mają krótki kabel.Modemik ma jednak słaby sygnał i net nie chodzi najszybciej(oferta GPRS w Ideii). Mam problem. A mianowicie gdy ustawie w kalendarzu jakieś zadanie na dany dzień i ustawie przypomnienie to to przypomnienie mi się włącza lecz dźwięk jago to jeden krótki sygnał i koniec. Często nawet nie słyszę tego sygnału i dopiero później się dowiaduje że miałem przypomnienie. Próbowałem znaleźć gdzie się to zmienia ale nie znalazłem. proszę może ktoś wie jak zmienić dźwięk tego przypomnienia.
to gdzie sa drogowe?
Tą "wajche" odpychasz od siebie i włączają się drogowe. Żeby dać krótki "sygnał drogowymi" przyciagasz ją do siebie. jadąc autostradą po zachodzie słonca lewym pasem szybko daje się często krótki sygnał długimi dla tych, którzy jadą przed Tobą w tempie ślimaka albo TIRom jadącym w kolumnie na prawym pasie: 1) dla jadącego przed tobą o wiele wolniej kiedy prawy ma swobodnie wolny - żeby widział, że się zbliżasz; 2) dla tirów w kolumnie - żeby nagle nie zaczął któryś wyprzedzać. Przy czym: 1) sygnał należy dawać nie za długo ale też nie za krótko, lecz np. 1-1,5 sekundy; 2) z dostatecznej odległości itd. Dzisiaj większość kierowców ma już lusterka wsteczne przyciemniane więc takie mrugnięcie nie szkodzi, natomiast (przejechałem jako przedni pasażer kilkaset tysięcy km autostradami i jako kierowca kilkadziesiąt tysięcy) ogromnie ułatwia jazdę (nie tylko mi! sam jestem zadowolony jak inni to robią) i WIELE razy pozwoliło uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z czającymi się (TIR...) albo zaspanymi (osobowe...) kierowcami. Oczywiście - podkreślam to - nie chodzi mi o jazdę 220km przez dziesiątki kilometrów lewym pasem "na chama" i trąbienie, mruganie tuż za plecami jadących lewym pasem przede mną, ale o dawanie raz po raz w sytuacjach opisanych powyzej krótkiego sygnału długimi.
Na zwykłych drogach to już bardziej problematyczne, ale czasem (intuicyjnie) zdarza mi się (i dobrym kierowcom, z którymi jeżdżę, a do których jeszcze się nie zaliczam - za małe doświadczenie - choć staram się kopiować dobre wzorce) dawać krótki sygnał długimi na chwilę przed podjęciem manewru wyprzedzania, oczywiście w nocy.
A ten krótki błysk to się chyba nazywa światła ostrzegawcze. Nie można chyba powiedzieć, że są to drogowe, mimo że ta sama żarówka. Chociaż w niektórych samochodach nawet żarówka nie ta sama. A ten krótki błysk to się nazywa sygnał świetlny i nie chcę być złośliwy, ale to również dla każdego powinno być równie oczywiste jak to, co napisałeś wyżej.
Zwał jak zwał . Ja słyszałem, że to jest światło ostrzegawcze. Zresztą ja się nazewnictwa nigdy nie czepiałem, bo to jest akurat najmniej istotne .
A ten krótki błysk to się chyba nazywa światła ostrzegawcze. Nie można chyba powiedzieć, że są to drogowe, mimo że ta sama żarówka. Chociaż w niektórych samochodach nawet żarówka nie ta sama. A ten krótki błysk to się nazywa sygnał świetlny i nie chcę być złośliwy, ale to również dla każdego powinno być równie oczywiste jak to, co napisałeś wyżej.
A ten krótki błysk to się chyba nazywa światła ostrzegawcze. Nie można chyba powiedzieć, że są to drogowe, mimo że ta sama żarówka. Chociaż w niektórych samochodach nawet żarówka nie ta sama. A ten krótki błysk to się nazywa sygnał świetlny i nie chcę być złośliwy, ale to również dla każdego powinno być równie oczywiste jak to, co napisałeś wyżej. W 99,9% schematów funkcje ma taką samą - sygnalizowanie dźwiękiem jakiegoś zdarzenia. Źródłosłów angielski beep traktuje jako krótki sygnał, buzz jako długotrwałe brzczenie. Trochę zamotałem się czytając Twoją wypowiedz, podsumowując z kluczyka działa a z pilota tylko zamyka? Kilka wskazówek, może masz ustawiony za krótki sygnał do otwierania drzwi, bo pisząc o pompce mniemam iż masz pneumatyczny centralny? może spróbuj odłączyć alarm z sterownikiem na dłużej co spowoduje jego reset. Kolejna sprawa to proponował bym rozkręcić puszkę (centralkę alarmu, alarm i sterownik zamka masz w jednej puszcze tak?) i zobaczyć czy gdzieś na płycie głównej nie masz uszkodzonej ścieżki bądź zaśniedziałych ścieżek, ja tak miałem u Ojca w golfie przez co też się nie zamykał. U ciebie to może powodować całą tą choinkę Powodzenia i napisz na czym stoisz. mam nadzieje że pomoże
Czujnik położenia przepustnicy
Działanie:
Czujnik położenia przepustnicy składa się z potencjometru, który podłączony jest do przepustnicy. Sygnał wyjściowy z potencjometru przekazuje położenie przepustnicy do zespołu sterowania, tak aby zespół sterowania mógł określić, czy przepustnica jest zamknięta, szeroko otwarta czy częściowo otwarta. Jeżeli przepustnica jest zamknięta, to zespół sterowania reguluje prędkość na biegu jałowym lub, jeżeli prędkość jest większa niż 1200-1500 obr/min, zespół sterowania pilnuje, aby nie było wtryskiwane paliwo (hamowanie). Jeżeli przepustnica jest szeroko otwarta (pełne obciążenie), to zespół sterowania wzbogaca mieszankę i ewentualnie reguluje ustawienie zapłonu. Oprócz położenia przepustnicy zespół sterowania określa również ustawienie kąta wałka przepustnicy - jeżeli nastąpił znaczny wzrost (przyśpieszenie), to zespół sterowania przez krótki czas wzbogaca mieszankę. Używane są potencjometry pojedyncze i podwójne - działają one w ten sam sposób poza tym, że potencjometry podwójne mają dwa sygnały wyjściowe. Czujnik położenia Halla/MRE jest rzadko używany, a zatem nie będzie tutaj dokładniej omawiany.
Specyfikacja:
Opór: (zmierzony pomiędzy + a -) 400 omów do 6.500 omów, zależnie od potencjometru
Napięcie zasilania: 5 V
Napięcie sygnału: 0,2 - 4,9 V lub 4,9 - 0,2 V
Diagnostyka układu elektrycznego:
STAN STATYCZNY
Wyjąć wtyczkę czujnika położenia przepustnicy przed wykonaniem kolejnego pomiaru.
Pomiary:
Zmierzyć opór toru węglowego pomiędzy dodatnią i ujemną końcówką czujnika.
Wynik:
mniej niż 100 omów i więcej niż 1 Mom
Wymienić czujnik.
Przed wykonaniem następnego pomiaru należy ponownie włożyć wtyczkę czujnika położenia przepustnicy i uruchomić samochód.
Pomiary:
Zmierzyć napięcie pomiędzy dodatnią i ujemną końcówką czujnika.
Wynik:
5 V
Okablowanie i ECU są prawidłowe.
0 V
Sprawdzić okablowanie pomiędzy czujnikiem położenia przepustnicy a ECU (ujemna i dodatnia).
Sprawdzić ECU.
--------------------------------------------------------------------------------
STAN DYNAMICZNY
Przed wykonaniem następnego pomiaru należy włożyć wtyczkę czujnika położenia przepustnicy i uruchomić samochód. Przy pomocy oscyloskopu zmierzyć, na końcówce zespołu sterowania, gdzie wchodzi sygnał z czujnika położenia przepustnicy. Przycisnąć i zwolnić przepustnicę.
Wynik:
Porównać wynik z obrazami oscyloskopowymi na rysunkach 2 i 4, zależnie od tego, który czujnik położenia przepustnicy używany jest w samochodzie.
Sygnał musi łagodnie unosić się w górę i opadać podczas wciskania pedału przepustnicy. Jeżeli tak nie jest, to należy wymienić czujnik.
Diagnostyka układu mechanicznego:
Sprawdzić, czy czujnik jest dokładnie przymocowany do korpusu przepustnicy.
Sprawdzić, czy okablowanie i wtyczka są prawidłowe shelby, Tylko oscyloskop, sygnał jest tak słaby i krótki, że miernikiem tego nie wyłapiesz . Chciałem żeby zmienili mi emulację sondy na masa, stwierdzili że sondę na masa ustawia się na jednopunktach.Ale spróbuję pojadę do kogoś innego i sprawdzę.
Właśnie nie wiem jak to jest w Audi ale dziwi mnie ten brzęczyk z deski rozdzielczej.Jeden krótki sygnał po przekręceniu zapłonu, po tym auto znów zaczęło mulić.
pzdr.
Kolego ja powiem Ci tak
1. przepływomierza może zwiększyć pobór ON, u mnie było to ok 2 litry więcej w mieście niż jest to teraz(na trasie również). Za pewne serwis odczytywał tylko błędy z EKU silnika. U mnie przepływka była do bani a sterownik tego nie pokazywał. Jedyny test jaki pokaże czy lmm jest ok to testy dynamiczne wykonywane za pomocą VAG'a. Możesz to sprawdzić również nie mająć VAG'a.Odłącz od lmm tą elektroniczną wiązkę kabli (wtyczka) i przejedz się po mieście(tylko krótki odcinek) i zobacz czy auto ma podobne spalanie.
2. wałki rozrządu jeśli byłyby już uszkodzone powodując takie duże zużycie paliwa to odczułbyś gwałtowny spadek mocy, nierówną pracę motoru i bardzo prawdopodobnie stuki na silniku. Wałki raczej odpadają bo zawyżony apetyt na ON w twojej niuni występuje w mieście, na trasie jest OK
3. jak odpala auto? czy zawsze kręci tak samo na zimnym i ciepłym silniku?
4. takie spalanie pokazuje Ci na średnim spalaniu czy chwilowym zapotrzebowaniu silnika na paliwo?. U mnie na chwilowym jak depnę to potrafi pokazać 24 litry.
5. kontrolka świec żarowych zawsze będzie się zapalać po dłuższym postoju auta (czytaj noc). Jeśli jest zima to wtedy kontrolka będzie mrugać dłużej aniżeli w lecie. Jeśli mruga podczas jazdy, wówczas jest to sygnał, że w EKU silnika zapisany jest jakiś poważny błąd.
Witam,
Ad. 4 - chwilowe zużycie potrafi skoczyć do 40 litrów, a 20 to średnie
Ad. 3 - w pobliżu zera stopni pojawiają się problemy z odpaleniem i trzeba długo kręcić
Dokonałem jeszcze jednego odkrycia - duże zużycie pojawia się także w jeździe na trasie przy jeździe na niskich biegach czyli np jak sypnie śniegiem. Może to ma związek z automatyczną skrzynią biegów (transfer mocy)?
pozdrawiam Kolego ja powiem Ci tak
1. przepływomierza może zwiększyć pobór ON, u mnie było to ok 2 litry więcej w mieście niż jest to teraz(na trasie również). Za pewne serwis odczytywał tylko błędy z EKU silnika. U mnie przepływka była do bani a sterownik tego nie pokazywał. Jedyny test jaki pokaże czy lmm jest ok to testy dynamiczne wykonywane za pomocą VAG'a. Możesz to sprawdzić również nie mająć VAG'a.Odłącz od lmm tą elektroniczną wiązkę kabli (wtyczka) i przejedz się po mieście(tylko krótki odcinek) i zobacz czy auto ma podobne spalanie.
2. wałki rozrządu jeśli byłyby już uszkodzone powodując takie duże zużycie paliwa to odczułbyś gwałtowny spadek mocy, nierówną pracę motoru i bardzo prawdopodobnie stuki na silniku. Wałki raczej odpadają bo zawyżony apetyt na ON w twojej niuni występuje w mieście, na trasie jest OK
3. jak odpala auto? czy zawsze kręci tak samo na zimnym i ciepłym silniku?
4. takie spalanie pokazuje Ci na średnim spalaniu czy chwilowym zapotrzebowaniu silnika na paliwo?. U mnie na chwilowym jak depnę to potrafi pokazać 24 litry.
5. kontrolka świec żarowych zawsze będzie się zapalać po dłuższym postoju auta (czytaj noc). Jeśli jest zima to wtedy kontrolka będzie mrugać dłużej aniżeli w lecie. Jeśli mruga podczas jazdy, wówczas jest to sygnał, że w EKU silnika zapisany jest jakiś poważny błąd. -Grupa uderzeniowa zero na stanowisku matko, nie napotykamy oporu i podążamy do przodu, mamy słaby sygnał, baza jest opustoszała- złożył krótki raport, słyszał szuranie i wiedział, żę cokolwiek to jest, może być groźne natychmiast wydał rozkazy:
-Bracie Taurusie zamień się pozycjami z bratem Krionem, niech zaś brat Amnezjus stanie obok brata taurusa,a brat Feliks przemieściśię do środka kolumny, bądźcie czujni bracia i nie znajcie lęku, zwiększcie światło czułość w wizjerach i posuwamy się do przodu, jak powinniśmy czynić, by utzrymać honor zakonu nie splugawionym!-On sam nie czuł strachu, wiedział przecież jak ważne zadanie go czekało i znał swoje obowiązki, poza tym, był odpowiedzialny za całą druzynę i musiał im dać przykład godny jego rangi i opinii.
Przemieszczali się do przodu, niezachwiani w wierze i niepowstrzymani, nowa formacja szybko została wprowadzona w życie, a pewność sierżanta dawała im siłę, która miażdżyła strach. Kres:
Słuchał tych słów, bez żadnych emocji, kiedy Tuwarr miał już wstać posłał mu spojrzenie które wręcz krzyczało daj sygnał, a pomogę, nie reagował na zachowania Reptylionek, już był pewien dlaczego ta zgrabniejsza tu wylądowała. Kres zaś położył się na obku obok ogniska i chał skorzystać z tej krótkiej chwili kiedy miał spokój, i dopóki nikt nie miała zamiaru go zmącać maiał zaspokojone potrzeby... Czekał tylko na to co zrobi Goblin... Oto gotowiec. Układ oznaczony jako A-01 : Sterownik semaforów świetlnych.
Podstawowe cechy układu to:
obsługa prawie wszystkich sygnałów występujących na semaforach na PKP (w tym sygnałów pulsujących, manewrów, sygnału zastępczego)
sterowanie za pomocą jednego przycisku
współpraca ze stykiem torowym lub kontaktronem
jeden układ obsługuję 1 semafor i jego tarcze ostrzegawczą (lub powtarzacz)
powolne wygaszanie komór semafora
programowalny domyślny sygnał (ustawiany po jednym przyciśnięciu)
automatyczne ustawianie sygnału stój (S1) po przejechaniu pociągu
kompatybilność z semaforami firmy KLUBA (tymi w TT, których jeszcze nie ma też )
prosty montaż - złącza typu ARK (na śrubkę)
przewody podłączeniowy do semafora i tarczy z gniazdami typu GoldPin
zasilanie już od 5V do 16V (stałego)
zainstalowanie zajmuje kilka minut
estetyczne wykonanie
wymiary płytki: 47x 55
NIE WYMAGA INNEGO ZEWNĘTRZNEGO STROWANIA. ZERO DCC. JEDNE PRZYCISK
Zaistalowanie zajmuje chwilę. Wystarczy podłączyć zasilanie, przycisk (Jedź) oraz kontaktron albo styk torowy (Stój).
Obsługa jest banalna. Ustawienie sygnału zezwalającego na jazdę wymaga pojedynczego naciśnięcia przycisku. Ustawienie sygnałyu zastępczego (czerwone + białe pulsujące) to 2 naciśnięcia. Jazda namewrowa to dłuższe nacisnięcie przycisku. Koniec. Sygnał stój ustawia się samoczynnie (styk torowy albo kontaktron) lub po naciśnięciu przycisku
Jakby co, to wszystko pisze w instrukcji obsługi...
Jeszcze tylko krótki przykładowej aplikacji (na semaforze 4 komorowym i tarczy ostrzegawczej)
Układ jest oczywiście do kupienia. Dokładnie to jest tak że 48, 50 albo 60V to napięcie zasilania centrali. "Po drodze" do aparatu są uzwojenia przekaźnika liniowego (2 x 400 - 2 x 1000 omów) ewentualnie obwody zasilające na karcie abonenckiej (coś w stylu stabilizatora prądu) oraz linia do abonenta która może mieć nawet i ponad 1000 omów (około 200 omów / km). Natężenie prądu w linii przy linii zajętej wynosi 15 - 70 mA, centrala widzi linię jako wolną jeśli nateżenie prądu jest mniejsze niż 3 mA (najczęściej). Sygnał dzwonienia jest przekazywany napięciem zmiennym rzędu 75 V - 25 lub 50 Hz. Jeśli w trakcie dzwonienia linia zostanie zajęta to dzwonienie jest przerywane. Dzwonek w aparacie jest podłączony do linii przez kondensator, zwykle 0,33 - 1 uF, dlatego nie zajmuje linii a dociera do niego prąd zmienny dzwonienia.
To był krótki kurs działania linii telefonicznej CB.
Telefon MB ("na korbę") to już inna historia. Obawiam się, że to nie będzie takie proste. W prawdzie nic nie mogę powiedzieć o modułach i złączach, o których Panowie piszecie, ale mam kilka lokomotywek z dekoderami dźwiękowymi i wnioski z ich użytkowania są takie. Każda lokomotywa i dekoder dźwiekowy w niej zastosowany to zintegrowana konstrukcja w której położenie głośnika i jego parametry mają podstawowe znaczenie. Robiłem próby z umieszczaniem głośnika w różnych miejscach pudła lokomotywy i za każdym razem dźwięk miał inne brzmienie. Nad to głośnik musi być dopasowany do danego dekodera - rezystancja.
Poniżej na zdjęciach są odpowiednio:
- dekoder dźwiękowy Quantum z dwoma głośnikami 2 x 4 ohm'y w amerykańskim DASH 8-40CW Atlas Master Gold,
- dekoder ESU LokSound V3.0 w BR 120 z głośnikiem 100 ohm'ów,
- dekoder amerykański MRC DCC Diesel Sound z głośnikiem 8 ohm'ów.
Sądzę, że próba tworzenia czegoś co jest produkowane fabrycznie może okazać się całkiem nieopłacalna i niekoniecznie skuteczna. Quantum jest w ogóle niedostępny jako oddzielny zespół bez lokomotywy, ale dźwieki tego dekodera nie mają sobie równych. ESU LokSound do kazdego typu lokomotywy kosztuje w USA 120,-$, zamawiany w "Parowoziku" w Warszawie kosztuje ok. 520,- zł. Natomiast MRC kosztuje 80,-$. Naistotniejsze jest to, że każdy z tych dekoderów generuje dźwięki idealnie zsynchronizowane z jazdą lokomotyw. Sądzę też, że dźwięk BR120 jest taki sam w Polsce, na Węgrzech czy w Czechach i napewno jest to ten dźwięk co trzeba. Do tego funkcja F1 to uruchamianie i wyłącznie silnika (nie dźwieku), F2 - krótki sygnał wysokotonowy, F3 - długi sygnał niskotonowy, F4 - włączanie i wyłączanie kompresora.
Głośniczki w Stanach to wydatek kilkunastu baksów.
Mnie zadowoliło by np. takie rozwiązanie: zapalam silnik i jakiś głośniczek miłym biip (np. co 10-15 sec) informowałby mnie o tym bym zapalił światła.
Jeżeli znajdziesz gong (buzzer), który będzie sam z siebie generował krótki sygnał co 10 - 15 sekund, to taki układ jak chcesz, można załatwić na 2 mikroprzekaźnikach.
Jeżeli przekręcisz stacyjkę do pozycji II (właczone kontrolki, gotowy do zapłonu) to na cewce przekaźnika P2 pojawi sie +12V i zamknie się obwód buzzera (P2 przełączy się z NZ na NO), i będzie on przypominał o właczeniu świateł. Jeżeli przekręcisz wyłącznik świateł w pozycję II (światła mijania) to na cewce przekaźnika P1 pojawi się również +12V i obwód buzzera zostanie przerwany (P1 przełączy się z NZ na NO). Zaletą układu jest to, że w stanie spoczynku (czuwania) układ nie pobiera żadnego prądu, ponieważ obydwa przekaźniki są w pozycji NZ (normalnie zamknięte) - żaden z nich nie pracuje. Włączenie samych świateł bez stacyjki również nic nie da, ponieważ obwód buzzera będzie nadal rozwarty.
No... to jak już znajdziesz taki pipcyk, to podrzuć mi typa - też takie ustrojstwo zamontuję
PS. Oczywiście równolegle do cewek przekazków warto dać diody (zwykłe, prostownicze) Magnesówkę wystawiałem przez tylne lewe drzwi (wystawiałem dopuki nie ukradli). Ryzyko zaczepienia kablem o krzaki po lewej stronie praktycznie nie istnieje. Wystawianie z przepuszczeniem kabla przez klape w htb ma wade. Klapa może uciąć (zgnieść) kabel anteny. Rozmawiałem z wielona użytkownikami CB i montaż w lewym błotniku anteny przykręcanej do główki na tzw motylek nie stanowi problemu o ile nie zapomnimy odkręcić antenę. Ryzyko wandalizmu poprzez wyrwanie samej główki z błotnika też nie jest wielkie (nie większe niż na dachu). Błotnik w Fabii jest solidny i ryzyko wyginania blach pod wpływem kiwania się anteny od pędu jazdy jest niewielkie - dach jest miększy.
Niestety nie ma róży bez kolców. Montaż na błotniku ma swoje wady i zalety - niestety wadą będzie zakres promieniowania anteny. Dla krótkich promienników (ok. 1m) karoseria auta będzie zasłaniać promiennik. Na dachu nawet krótki promiennik może niezakłócenie promieniować sygnał w każdym kierunku. Sygnalizacja akustyczna przy cofaniu - tak to nazywają w książce, mam coś takiego w swojej skodzie fabii.
Przestało działać, to znaczy objawy są następujące:
1) wrzucam wsteczny,
2) szłyszę prawidłowy sygnał wrzucenia wstecznego, taki krótki modulowany sygnalik,
3) słyszę przeciągły krótki sygnał - w zasadzie informujący, że sygnalizacja akustyczna przy cofaniu nie działa prawidłowo i na pewno nie działa, bo już dalej niezależnie od odległości od "przeszkód" nic nie słychać.
Jeżeli ktokolwiek spotkał się z takim zjawiskiem, proszę bardzo o informację.
Pozdrawiam,
Włodek z Gdańska
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plpiotrrucki.htw.pl
|
|