ignacy laskowski
wojtekstoltny

Nazwa KARWACZ dla miejscowości pod Łukowem pojawiła się wg Kazimierza Rymuta końcem XIX wieku, około 1890 roku. Z uwagi na identyczność nazwy z Karwaczem Przasnyskim matecznikiem Karwackich intrygujące jest pochodzenie tej nazwy. Obecnie Karwacz łukowski już w większej części jest w granicach miasta Łukowa, jedynie fragment NE jeszcze tworzy osadę w gminie Łuków. W XIX wieku obszar Karwacza łukowskiego był objęty parafią Trzebieszów, a nie Łuków mimo, że przylegał do jego granic. W ewidencji parafii Trzebieszów natrafiono na w 1813 roku na chrzest Ignacego Karwackiego, do było powodem podjęcia kwerendy mikrofilmów parafii Łuków i Trzebieszów sprowadzonych z Lublina do Krakowa.


Kwerenda parafii Łuków

1811- 1867
Przebadano roczne indeksy urodzeń (około 400-500 rocznie), ślubów (około 70-120 rocznie) i zgonów (około 300-800 rocznie) w parafii Łuków, natrafiając zaledwie na jeden zapis w księdzie zgonów 1936/POWAŻE:

„ Działo się w mieście Łukowie dnia siedemnastego lutego tysiąc osiemset trzydziestego szóstego o godzinie czwartej po południu stawili się: PAWEŁ ŁOGA lat 69 (skreślony napis zięć zmarłego.. w istocie był prawdopodobnie teściem zmarłego) i Ksiądz IGNACY OBORSKI ze Zgromadzenia Księży Pijarów lat trzydzieści dwa mający, obydwa z Łukowa y oświadczyli, ze dnia 12 bieżącego miesiąca o godzinie 6 wieczorem zmarł w POWAŻU JAN NEPOMUCEN KARWACKI lat 38 mający Nasterny (???) w dobrach rządowych, syn PIOTRA i LUDWIKI małżonków już zmarłych, zostawiwszy po sobie owdowiałą TEOFILĘ z Łogów. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Karwackiego Akt ten stawającym przeczytano i wraz z niemi podpisany został (pełne podpisy Pawła Łogi i Ignacego Oborskiego)”

Wg Słownika Sulimirskiego: Poważe wieś w pow, Łukowskim, gminie i parafii Łuków (obecnie od NW w granicach miasta), miała 19 domów i 206 mieszkancow. W !827 roku było 9 domów i 57 mieszkańców. Wieś była częścią dób rządowych i majoratu Łuków. Majorat Łuków (wsie Poważe i Wojtostwo) w 1836 w rękach radcy stanu Wiktora Janowicza. Linia kolejowa Łuków-Poważe-Trzaskoniec.






Kwerenda parafii Trzebieszów
1810 –1870
Była to ogromna parafia, przejrzano mikrofilmy z ksiąg urodzeń (około 300 rocznie), ślubów (około 70 rocznie) i zgonów (do 300 rocznie). Nie występuje w nich – w tym okresie – nazwa Karwacz, najbliższe Łukowa wsie parafii Trzebieszów to Dębowica, Role, Nurzyna, Sokule, Karwów i dalej ponad 20 innych wsi i osad. Bardzo powszechne jest tutaj nazwisko KARWOWSKI, KRASUSKI, KŁOPOTEK, KAMOCKI. Nazwisko Karwacki pojawia się w tylko w dwóch zapisach:

Urodzenia/poz 81/1813
Wieś ZEMBRY (na NE od Trzebieszowa);

„ na marginesie zapis : akt urodzenia KARWACKI FRANCISZEK syn Ignacego, wyznania katolickiego. ROKU 1813 dnia 19 lutegp o 12 w południe przed nami proboszczem sprawującym obowiązki urzędnika stanu cywilnego gminy Trzebieszowskiej powiatu Łukowskiego stawił się URODZONY IGNACY LASKOWSKI liczący lat 35 ze wsi ZEMBRY do Gminy Łęczna Wola należącej zamieszkały i oświadczył nam, że w dniu 17 lutego o godzinie 3 po południu roku bieżącego FRANCISZKA KARWACKA niezamężna włościanka w domu pod numerem 31 mieszkająca urodziła dziecię płci męskiej, które nam pokazano i któremu dano imię IGNACY. Rzeczone ośiadczenie i pokazanie nastąpiło w przytomności Sławetnego Jana Miadzińskiego, organisty Kościoła trzebieszowskiego lat 39 i Blażeja Karwowskiego Dziada Szpitalnego mającego lat 50 we wsi Trzebieszowie w gminie tejże zamieszkały ...”

W spisie indeksu: KARWACKI FRANCISZKI syn Ignacy.

ZEMBRY wieś w gminie Łęczna Wola, zawiera kilka części szlacheckich

Zgony poz 229/1817
Wieś Zembry
Na marginesie adnotacja: akt zejścia z Karwackich Franciszka, wyzn. Katolickie, nie wiadomego po mężu nazwiska:
„ Rok 1817 dnia 8 maja o godzinie 12 przed nami..... Kościoła Trzebieszowskiego, Zastępcą Urzędu Stanu Cywilnego Gminy Trzebieszowskiej, obwodzie łukowskim, województwie podlaskim stawili się URODZENI Wojciech Krasowski lat 55 i Stanisław Głuchowski lat 49 dziedzice części szlacheckich, sąsiedzi zmarłej osoby we wsi Zembrach w gminie łącznowolskiej położonej i oświadczyli nam ze 7 maja o godzinie 7 przed południem w domu pod numerem dziewiątym zmarła w Zembrach FRANCISZKA z KARWACKICH zamężna włościanka, majaca lat 40 z wyrobku żyjąca żona Jakoba niewiadomego nazwiska pomiędzy ludźmi pozostającego…”

TAK WIĘC do 1870 roku nie ma podstaw do wiązania nazwy Karwacz pod Łukowem z nazwiskiem Karwacki.

Odkryci FRANCISZKA z domu Karwacka (1776-1817) oraz
JAN NEPOMUCEN KARWACKI (1798-1836) – syn PIOTRA (1760 -) i LUDWIKI KARWACKICH, mąż Teofili z Łogów;
Byli przybyszami w Ziemi Łukowskiej

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • piotrrucki.htw.pl

  • © wojtekstoltny design by e-nordstrom