Gen. Ignacy Blumer to równie ciekawa postac. Uczestniczył w niesławnej ekspedycji na San Domingo i póżniej pozostawał jakiś czas na Karaibach.
Zgadnijcie, czym sie tam zajmował?
Bedę strzelał.
Był korsarzem.
Jeneral Sowinski, ciagle walczac w baterii naczelnej, robil posluge wodza i zolnierza; nigdy nie odstapil armaty, chociaz wszystkich kanonierow wystrzelano; do noszenia ladunkow uzywal zolnierzy z linii; chociaz ta posluga szla tepo i niezrecznie, strzelal jednak do nieprzyjaciela, gdy wreszcie wdzierac sie zaczeli Rosjanie do jego naczelnej baterii, Sowinski z karabinem w reku, wspolnie z zolnierzami, odpieral wrogow; lecz przycisniety wiekszoscia sil nieprzyjaciela, stojac przy armacie, nie przyjal ofiarowanego pardonu, skluty bagnetami , zyc przestal. (.....) Mam za obowiazek podniesc jego slawe: bajka wymyslona o smierci Sowinskiego przy oltarzu w kosciele moze byc piekna w pismach poetycznych, ale smierc przy parapetach ma daleko wiecej godnosci dla Polaka walczacego za Ojczyzne i Wolnosc, anizeli w kryjowkach kosciola
No i generał nie był żadnym starcem. Miał 54 lata i chłop był jak tur
Na koniec ja też mam pytanie:
Gen. Ignacy Blumer to równie ciekawa postac. Uczestniczył w niesławnej ekspedycji na San Domingo i póżniej pozostawał jakiś czas na Karaibach.
Zgadnijcie, czym sie tam zajmował? nogę pomóc. Tak mianowicie
gen.dyw. Ignacy Blummer(1773-1830)
uczestnik powstania kościuszkowskiego i kampań napoleońskich. Był dowódcą obrony Modlina. Od 1815 w armii Królestwa Polskiego. 1824 czł sąsy który rozpatrywał sprawe Łukasińskiego. Zginą pod Arsenałem zabity przez jednego z podchorązych
gen.dyw. Ignacy Blumer(1773-1830)
uczestnik wojny 1792 i powstania kościuszkowskiego 1794, od 1798 w legionach a od 1807 w armii Księstwa Warszawskiego. Od 1809 komendant zamościa po kapitulacji w 1813 w niewoli.
Od 1815 w armii Królestwa Polskiego. był kwatermistrzem generalnym a następnie ministrem wojny i dyr w komisji rządowej wojny a od 1820 dowódca korpusu artylerii, Zginą zastrzelony w podbiżu pałacu namiestnikowskiego
gen.dyw. Stanisław Potocki(1776-1830)
uczestnik wojny 1792 i powstania kościuszkowskiego 1794 a od 1807 w armii księstwa warszawskiego 1809 był komendantem m. Warszawy a w kampanii 1812 w sztabie Poniatowskiego.
Od 1815 w armii Królestwa Polskiego. Został dowódcą 1DP a potem 1bryg. w 1DP, od 1826 adjutant cara. 1829 przewodniczący komisji śledczej, która miała wykryć spisek Wysockiego.. Podchorążowie chcieli aby został ichg wodzem, ale się nie zgodził. Zginą ugodzony nożem przez podchor. z 3ppl.
gen.dyw. Tomasz Siemiątkowski(1786-1830
od 1807 w armii Księstwa Warszawskiego i walczy w kampaniach napoleońskich. Od 1815 w armii królestwa polskiego. Był szefem sztabu głównego. Ranny w noc listopadową. Zmarł w pałacy na placu saskim
Stanisław Trębicki(1792-1830)
gen.dyw. Najmłodszy generał który został zabity i jeden z najbardziej utalentowanych. W okresie Księstwa Warszawskiego adjutant gen. Kamienieckiego a od 1815 w armii Królestwa Polskiego,
adjutant w.ks. Konstantego następnie instruktor w szkole podchorązych. zgina w noc listopadową W jaki sposób wyróżnił sie pod Borodino płk Ignacy Blumer?
Idiotami byli ci, którzy pojechali walczyć na Haiti... Ale pojechali z własnej woli, i tutaj żadna wina Napoleona. Mieli stabilizować sytuację w Etrurii, ale woleli zwiedzać świat (co niektórym się udało zrobić karierę - Ignacy Blumer był komendantem Jeremie i korsarzem na Kubie). A czy Księstwo nie było spokojne? Najbliższe lata pokazały, że Polski Polacy sami NIE UMIELI wywalczyć.
Nie było spokojne, zwłaszcza w 1809 r. bo Prusy i Austria przede wszystkim, pałały żądzą jego zlikwidowania, ponieważ nie na rękę była im w tym regionie napoleońska baza. A Kościuszko chciał bezpiecznej, spokojnej i wolnej Polski nie targanej przez wojny, ani przez interesy innych państw.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plpiotrrucki.htw.pl
|
|